1909 wybory powszechne w Albercie - 1909 Alberta general election
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
41 mandatów w Zgromadzeniu Ustawodawczym Alberty 21 mandatów było potrzebnych dla większości | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Wybory powszechne w Albercie w 1909 r. odbyły się 22 marca 1909 r., wybierając 41 członków do II legislatury Alberty .
Partia Liberalna Premier Aleksandra C. Rutherford został ponownie wybrany z 36 na 41 mandatów w ustawodawcę, a niespełna 60% w głosowaniu powszechnym. Partia Konserwatywna pod przewodnictwem Albert Robertson stanowiły oficjalny sprzeciw , z zaledwie dwóch członków. Pozostałe trzy mandaty zostały podzielone między mniejsze partie i niezależne. Robertson został pokonany we własnej siedzibie w High River.
Przed wyborami Zgromadzenie Ustawodawcze uchwaliło Ustawę o Zgromadzeniu Ustawodawczym Alberty, na które zatwierdzono 25 lutego 1909 r. Ustawa stworzyła dodatkowe 26 mandatów w legislaturze, podnosząc ich do 41 i redystrybuowała granice prowincji okręgi wyborcze .
Głosowanie w okręgu Athabasca odbyło się 15 lipca 1909 r. ze względu na oddalenie jeździectwa.
Wyniki
Impreza | Głosy | Siedzenia | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Liberał | 29 634 |
59,3%
|
1,7 strony |
36 / 41 (88%)
|
14 | |
Konserwatywny | 15,848 |
31,7%
|
5,4 str |
2 / 41 (5%)
|
Nie dotyczy | |
Socjalista | 1302 |
2,6%
|
Nie dotyczy |
1 / 41 (2%)
|
1 | |
Inni i niezależni | 3220 |
6,4%
|
0,5 pp |
2 / 41 (5%)
|
1 |
Pełne wyniki
Impreza | Lider | Kandydaci | Siedzenia | Popularny głos | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1905 | Rozpuścić. | 1909 | +/- | Głosy | % | +/- ( str. ) | ||||
Liberał | Alexander Cameron Rutherford | 42 | 22 | 22 | 36 | +14 | 29 634 | 59,26% | +3,31 | |
Konserwatywny | Albert Robertson | 29 | 2 | 2 | 2 | 0 | 15,848 | 31,69% | -5,44 | |
Niezależny | 6 | 1 | 0 | 1 | +1 | 1695 | 3,39% | -3,53 | ||
Niezależny liberał | 2 | 0 | 0 | 1 | +1 | 1,311 | 2,62% | Nie dotyczy | ||
Socjalista | 2 | 0 | 0 | 1 | +1 | 1302 | 2,60% | Nie dotyczy | ||
Praca | Donald McNabb | 1 | 0 | 1 | 0 | -1 | 214 | 0,43% | Nie dotyczy | |
Całkowity | 82 | 25 | 25 | 41 | 50,004 | 100% | ||||
Źródło: Biuro Głównego Urzędnika Wyborczego ; Biuro Zgromadzenia Ustawodawczego (2006). Stulecie demokracji: Wybory do Zgromadzenia Ustawodawczego Alberty, 1905-2005 . Seria stulecia. Edmonton, AB: Zgromadzenie Ustawodawcze Alberty. P. 12 . Numer ISBN 0-9689217-8-7. Źródło 25 maj 2020 . |
Wybrani członkowie Zgromadzenia Ustawodawczego
Aby uzyskać pełną historię wyborczą, zobacz poszczególne okręgi
Członkowie wybrani
Aby uzyskać pełną historię wyborczą, zobacz poszczególne okręgi
Dzielnica | Wybrany członek | Impreza | Beneficjant | Impreza | Wynik | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Aleksandra | Alwyn Bramley-Moore | Liberał | Nowa dzielnica | ||||
Atabaska | Jean Côté | Liberał | William Bredin | Liberał | Pokonany | ||
Banff | Dystrykt zniesiony | Charles W. Fisher | Liberał | Wybrany ponownie | |||
Calgary | William Cushing | Liberał | William Cushing | Liberał | Wybrany ponownie | ||
Richard Bennett | Konserwatywny | ||||||
Camrose | George P. Smith | Liberał | Nowa dzielnica | ||||
Cardston | John William Woolf | Liberał | John William Woolf | Liberał | Wybrany ponownie | ||
Claresholm | Malcolm McKenzie | Liberał | Nowa dzielnica | ||||
Cochrane | Charles W. Fisher | Liberał | Nowa dzielnica | ||||
Didsbury | Józef Stauffer | Liberał | Nowa dzielnica | ||||
Edmonton | Charles Wilson Cross | Liberał | Charles Wilson Cross | Liberał | Wybrany ponownie | ||
John McDougall | Liberał | ||||||
Gleichen | Ezra Riley | Liberał | Ezra Riley | Liberał | Wybrany ponownie | ||
Wysoka Rzeka | Louis Roberts | Liberał | Albert Robertson | Konserwatywny | Pokonany | ||
Innisfail | John A. Simpson | Liberał | John A. Simpson | Liberał | Wybrany ponownie | ||
Lac Ste. Anna | Peter Gunn | Liberał | Nowa dzielnica | ||||
Lacombe | William Puffer | Liberał | William Puffer | Liberał | Wybrany ponownie | ||
Leduc | Robert Telford | Liberał | Robert Telford | Liberał | Wybrany ponownie | ||
Lethbridge | Dystrykt zniesiony | Donald McNabb | Praca | Pokonany | |||
Miasto Lethbridge | William Ashbury Buchanan | Liberał | Nowa dzielnica | ||||
Dzielnica Lethbridge | Archibald J. McLean | Niezależny liberał | Nowa dzielnica | ||||
Macleod | Colin Genge | Liberał | Malcolm McKenzie | Liberał | Wybrany ponownie | ||
Medycyna Kapelusz | William Finlay | Liberał | William Finlay | Liberał | Wybrany ponownie | ||
Nantona | John M. Glendenning | Liberał | Nowa dzielnica | ||||
Okotok | George Hoadley | Konserwatywny | Nowa dzielnica | ||||
Staruszkowie | Duncan Marshall | Liberał | Nowa dzielnica | ||||
Pakan | Prosper-Edmond Lessard | Liberał | Nowa dzielnica | ||||
Rzeka Pokoju | James Kornwalia | Liberał | Tomasz Cegła | Liberał | Emerytowany | ||
Pembina | Henry William McKenney | Liberał | Nowa dzielnica | ||||
Pincher Creek | David Warnock | Liberał | Nowa dzielnica | ||||
Ponoka | William A. Campbell | Liberał | John R. McLeod | Liberał | Emerytowany | ||
czerwony jeleń | Edwarda Michenera | Niezależny | John T. Moore | Liberał | Pokonany | ||
Skalista Góra | Charles M. O'Brien | Socjalista | Nowa dzielnica | ||||
Rosebud | Dystrykt zniesiony | Korneliusz Hiebert | Niezależny | Pokonany | |||
Sedgewick | Karol Stewart | Liberał | Nowa dzielnica | ||||
św. Alberta | Lucien Boudreau | Liberał | Henry William McKenney | Liberał | Wybrany ponownie | ||
Stettler | Robert L. Shaw | Liberał | Nowa dzielnica | ||||
Kamienista Równina | John McPherson | Liberał | John McPherson | Liberał | Wybrany ponownie | ||
Strathcona | Alexander Cameron Rutherford | Liberał | Alexander Cameron Rutherford | Liberał | Wybrany ponownie | ||
Jesiotr | John R. Boyle | Liberał | John R. Boyle | Liberał | Wybrany ponownie | ||
Vegreville | James Bismark Holden | Liberał | Nowa dzielnica | ||||
Cynober | Archibald Campbell | Liberał | James Bismark Holden | Liberał | Wybrany ponownie | ||
Wiktoria | Franciszka A. Walkera | Liberał | Franciszka A. Walkera | Liberał | Wybrany ponownie | ||
Wetaskiwin | Karol H. Olin | Liberał | Anthony Rosenroll | Liberał | Emerytowany |
Zobacz też
Bibliografia
Dalsza lektura
- Hopkins, J. Castell (1910). Kanadyjski roczny przegląd spraw publicznych, 1909 . Toronto: The Annual Review Publishing Company.