1940 w filmie - 1940 in film
|
|||
---|---|---|---|
Lata w filmie |
---|
1870 |
Rok 1940 w filmie to kilka znaczących wydarzeń, w tym premiery filmów Walta Disneya Pinokio i Fantasia .
Najbardziej dochodowe filmy (USA)
Dziesięć najpopularniejszych filmów z 1940 roku według kas brutto w Ameryce Północnej przedstawia się następująco:
Ranga | Tytuł | Studio | Wynajem kasowy brutto |
---|---|---|---|
1 | Miasto boomu | Metro-Goldwyn-Mayer | 3 664 000 $ |
2 | Wielki Dyktator | Zjednoczeni Artyści | 3,500,000 $ |
3 | Rebeka | United Artists/ Selznick International Pictures | 3 000 000 $ |
4 | Historia Filadelfii | Metro-Goldwyn-Mayer | 2 374 000 $ |
5 | Uderz w zespół | 2 265 000 $ | |
6 | Przejście Północno-Zachodnie | 2 169 000 $ | |
7 | Andy Hardy spotyka debiutanta | $1,945,000 | |
8 | Policja konna północno-zachodnia | Najważniejsze zdjęcia | 1 900 000 $ |
9 | Walka 69. | Warner Bros. | $1,822,000 |
10 | Szlak Santa Fe | 1 748 000 $ |
Wydarzenia
- 10 lutego – Tom i Jerry debiutują w animowanej kreskówce Kot dostaje buta .
- 23 lutego – Premiera drugiego animowanego filmu fabularnego Walta Disneya Pinokio . Chociaż nie odniósł sukcesu kasowego w momencie premiery, film zdobył uznanie krytyków i zdobył dwie nagrody Akademii , w tym jedną za najlepszą oryginalną piosenkę do filmu „ Kiedy chcesz, nad gwiazdą ”. Z biegiem lat Pinokio zyskał kultową sławę i jest obecnie uważany za jeden z najlepszych filmów wszechczasów.
- 21 marca – Ukazuje się pierwszy amerykański film Alfreda Hitchcocka , Rebecca , w produkcji Davida O. Selznicka . W następnym roku zdobył Oscara za najlepszy film .
- 17 maja – Premiera mojej ulubionej żony .
- Maj - A reprodukcji "America First Movie Studio", Thomas Edison „s Czarnej Maria , jest skonstruowany.
- 27 lipca – Królik Bugs debiutuje w animowanej kreskówce Dziki zając .
- 15 października - Charlie Chaplin „s The Great Dictator , satyryczne komedie z udziałem mu premiery w Nowym Jorku. Jest to krytyczny i komercyjny sukces, który stał się najbardziej dochodowym filmem Chaplina.
- 13 listopada – Światowa premiera filmu animowanego Walta Disneya Fantasia w Broadway Theatre w Nowym Jorku, pierwszego filmu wydanego w wielokanałowym formacie dźwiękowym ( patrz Fantasound ). Film oznacza również pierwsze użycie ścieżki dźwiękowej podczas nagrywania ścieżki dźwiękowej, dogrywanie partii orkiestrowych, jednoczesne nagrywanie wielościeżkowe i jest cytowany jako kluczowy rozdział w koncepcji i rozwoju wielokanałowego systemu surround. Podobnie jak Pinokio , film jest porażką kasową Disneya, choć po latach zwraca się i staje się jednym z najbardziej cenionych filmów Disneya.
- 5 grudnia – Premiera The Thief of Bagdad , która jest pionierem w użyciu efektów chroma key .
- W Wielkiej Brytanii Crown Film Unit zastępuje GPO Film Unit w zakresie produkcji filmów dokumentalnych .
nagrody Akademii
- Najlepsze zdjęcie : Rebecca – David O. Selznick , United Artists
- Najlepszy reżyser : John Ford – Grona gniewu
- Najlepszy aktor : James Stewart – The Philadelphia Story
- Najlepsza aktorka : Ginger Rogers – Kitty Foyle
- Najlepszy aktor drugoplanowy : Walter Brennan – The Westerner
- Najlepsza aktorka drugoplanowa : Jane Darwell – Grona gniewu
premiery filmowe 1940
Stany Zjednoczone, o ile nie określono inaczej
Styczeń marzec
kwiecień–czerwiec
- kwiecień 1940
- 20 kwietnia
lipiec–wrzesień
- sierpień 1940
- 30 sierpnia
październik–grudzień
- Październik 1940
- 15 października
- Wielki Dyktator (ograniczony)
- 15 października
- listopad 1940
- 13 listopada
- grudzień 1940
- 13 grudnia
- 26 grudnia
Wybitne filmy wydane w 1940
Stany Zjednoczone, o ile nie określono inaczej
A
- Abe Lincoln w Illinois , z Raymondem Masseyem w roli głównej
- All This and Heaven Too , z udziałem Bette Davis i Charlesa Boyera
- Andy Hardy spotyka debiutanta , z udziałem Lewisa Stone'a , Mickey Rooney , Cecilii Parker i Fay Holden
- Angels Over Broadway z Douglasem Fairbanksem Jr. i Ritą Hayworth
- Anna z Wietrznych Topoli , z udziałem Anne Shirley
- Małpa z Borisem Karloffem
- Arise, My Love , z udziałem Claudette Colbert i Raya Millanda
- Arizona , z udziałem Jean Arthur i William Holden
b
- Band Waggon , reżyseria Marcel Varnel , z udziałem Arthura Askey – ( GB )
- Bank Dick , napisany przez WC Fieldsa, z udziałem WC Fields
- Zanim powieszę , z Borisem Karloffem
- Zjadacz ciastek , reżyseria Stuart Heisler
- Bismarck , z udziałem Paula Hartmanna – ( Niemcy )
- Czarny piątek , z udziałem Borisa Karloffa i Béli Lugosi
- Niebieski ptak z Shirley Temple
- Boom Town , z udziałem Clarka Gable , Claudette Colbert , Spencera Tracy , Hedy Lamarr
- The Boys from Syracuse , z udziałem Allana Jonesa
- Boys of the City , z udziałem East Side Kids
- Brigham Young , z udziałem Tyrone Power i Lindy Darnell
- Brytyjski wywiad , z udziałem Borisa Karloffa
- Broadway Melody z 1940 , z udziałem Freda Astaire i Eleanor Powell – ostatni film z serii
- Brother Orchid , z udziałem Edwarda G. Robinsona , Ann Sothern , Humphrey Bogart
C
- Dzwonię do Philo Vance , z udziałem Jamesa Stephensona
- Zamek nad rzeką Hudson , w reżyserii Anatola Litvaka , z udziałem Johna Garfielda i Ann Sheridan .
- Katakumby (Katakomby), reżyseria Martin Frič – ( Czechosłowacja )
- Charlie Chan w Muzeum Figur Woskowych , z udziałem Sidneya Tolera
- Charlie Chan w Panamie , z udziałem Sidneya Tolera
- Boże Narodzenie w lipcu , reżyseria Preston Sturges
- Chump at Oxford , z udziałem Stana Laurela i Olivera Hardy'ego , z młodym Peterem Cushingiem
- City for Conquest , z udziałem Jamesa Cagneya
- Konfucjusz – ( Chiny )
- Contraband , reżyseria Michael Powell , z udziałem Conrada Veidta i Valerie Hobson – ( GB )
- Skazana kobieta , z udziałem Rochelle Hudson i June Lang
- Convoy – reżyseria Pen Tennyson , z udziałem Clive Brook , John Clements (Wielka Brytania)
- Crimes at the Dark House , w reżyserii George'a Kinga , z udziałem Toda Slaughtera – ( GB )
D
- Dance, Girl, Dance , z udziałem Maureen O'Hara , Louis Hayward , Lucille Ball
- Dark Command , z udziałem Johna Wayne'a
- Buty umarlaka , reżyseria Thomas Bentley , z udziałem Leslie Banks – ( GB )
- Diabelski nietoperz , z udziałem Béli Lugosi
- A Dispatch from Reuter's , z udziałem Edwarda G. Robinsona
- Dívka v modrém – ( Czechosłowacja )
- Skazani na śmierć z Borisem Karloffem
- Down Argentine Way , z udziałem Don Ameche , Betty Grable i Carmen Miranda
- Dr Cyclops , w reżyserii Ernesta B. Schoedsack , z udziałem Alberta Dekker
- Magiczny pocisk dr Ehrlicha , z udziałem Edwarda G. Robinsona , Ruth Gordon , Otto Krugera , Donalda Crispa
mi
- East Side Kids , z udziałem Leona Amesa i East Side Kids
- Edison, Człowiek , z udziałem Spencera Tracy
- Ergens in Nederland (gdzieś w Holandii) – ( Holandia )
- Escape z Normą Shearer i Robertem Taylorem
F
- Fantasia w reżyserii Samuela Armstronga, Jamesa Algara, Billa Robertsa, Paula Satterfielda, Bena Sharpsteena, Davida D. Handa, Hamiltona Luske, Jima Handleya, Forda Beebe, T. Hee, Normana Fergusona i Wilfreda Jacksona
- The Fatal Hour , z udziałem Borisa Karloffa
- Flowing Gold , z udziałem Johna Garfielda i Frances Farmer
- Korespondent zagraniczny , reżyseria Alfred Hitchcock , z udziałem Joela McCrea
- Four Sons , w reżyserii Archiego Mayo , z udziałem Don Ameche
- The Fox of Glenarvon , reżyseria Max W. Kimmich – ( Niemcy )
- Francuski bez łez , z udziałem Raya Millanda – ( GB )
g
- Gaslight , z udziałem Antona Walbrooka – ( GB )
- The Ghost Breakers , z udziałem Boba Hope i Paulette Goddard
- Dziewczyna w wiadomościach , z udziałem Margaret Lockwood – ( GB )
- Daj nam skrzydła , z udziałem Dead End Kids
- Go West , z udziałem braci Marx
- Grona gniewu , wyreżyserowane przez Johna Forda , z udziałem Henry'ego Fonda
- The Great Dictator , wyreżyserowany przez Charliego Chaplina, zudziałem Paulette Goddard i Jacka Oakie
- The Great McGinty , z udziałem Briana Donlevy
- Green Hell , z udziałem Douglasa Fairbanksa, Jr. i Joan Bennett
h
- Here Is the Point (Ahí está el detalle), z udziałem Cantinflas – ( Meksyk )
- Jego Dziewczyna piątek , wyreżyserowany przez Howarda Hawksa , z udziałem Cary'ego Granta , Rosalind Russell , Ralpha Bellamy'ego
- Hoots Pon! , reżyseria Roy William Neill , z udziałem Maxa Millera i Florence Desmond (Wielka Brytania)
- The House Across the Bay , z udziałem George'a Rafta
- Dom o siedmiu szczytach z George Sanders
- The Howards of Virginia , z udziałem Cary'ego Granta i Marthy Scott
- Hullabaloo , z udziałem Franka Morgana
i
- I Love You Again z Williamem Powellem i Myrną Loy
- I Take This Woman , z udziałem Spencera Tracy i Hedy Lamarr
- Powrót niewidzialnego człowieka , z udziałem Cedrica Hardwicke'a i Vincenta Price
- Niewidzialna kobieta , z udziałem Virginii Bruce i Johna Barrymore
- Wszystko się spełniło , z udziałem Ann Sheridan , Jeffrey Lynn , Humphrey Bogart
J
- June Nights (Juninatten), z udziałem Ingrid Bergman – ( Szwecja )
K
- Król Białego Słonia (Prajao Changpeuk) – ( Tajlandia )
- Kitty Foyle z Ginger Rogers
L
- Laddie , z udziałem Tima Holta
- Dama z rudymi włosami , z Miriam Hopkins w roli głównej
- The Letter , w reżyserii Williama Wylera , z udziałem Bette Davis
- Lillian Russell z Alice Faye i Henrym Fonda
- Little Men , z udziałem George'a Bancrofta i Kay Francis
- The Long Voyage Home , z udziałem Johna Waynea
m
- Maddalena, Zero for Conduct , reżyseria iz udziałem Vittorio De Sica – ( Włochy )
- Człowiek z Dakoty , z udziałem Wallace'a Beery
- Człowiek, który mówił za dużo , z udziałem George'a Brenta
- The Marines Fly High , z udziałem Lucille Ball i Richarda Dixa
- Znak Zorro , z udziałem Tyrone Power i Lindy Darnell
- The Middle Watch , w reżyserii Thomasa Bentleya , z udziałem Jacka Buchanana i Grety Gynt ( Wielka Brytania )
- Dziewczyny ministra (Přítelkyně pana ministra) – ( Czechosłowacja )
- Milionerzy w więzieniu , z udziałem Lee Tracy
- Mortal Storm , z udziałem Margaret Sullavan i Jamesa Stewarta
- Ręka mumii , z udziałem Dicka Forana
- Moja ulubiona żona , z udziałem Irene Dunne i Cary Grant
- My Little Chickadee z Mae West i WC Fields
n
- Księżyc w nowiu , z udziałem Jeanette MacDonald i Nelsona Eddy
- Nocny pociąg do Monachium , w reżyserii Carol Reed , z udziałem Margaret Lockwood i Rexa Harrisona – ( GB )
- North West Mounted Police , z udziałem Gary'ego Coopera , Paulette Goddard , Madeleine Carroll
- Przejście Północno-Zachodnie , z udziałem Spencera Tracy i Roberta Younga
O
- One Million BC (aka The Cave Dwellers), z udziałem Carole Landis
- Jedna noc w tropikach , debiut filmowy Abbotta i Costello
- Our Town , z udziałem Williama Holdena i Marthy Scott
P
- Pastor Hall , reżyseria Roy Boulting – ( GB )
- The Philadelphia Story , reżyseria George Cukor , z udziałem Katharine Hepburn , Cary Grant , James Stewart
- Pinokio , w reżyserii Bena Sharpsteena i Hamiltona Luske , z udziałem Dickie Jones
- Duma i uprzedzenie , z udziałem Greera Garsona i Laurence Olivier
- Primrose Path , z udziałem Ginger Rogers i Joela McCrea
- The Proud Valley , z udziałem Paula Robesona – ( GB )
Q
- Królowa Jukonu , z udziałem Charlesa Bickforda
r
- Rebecca , reżyseria Alfred Hitchcock , z udziałem Joan Fontaine i Laurence Olivier – Oscar za najlepszy film
- Zapamiętaj noc z Barbarą Stanwyck i Fredem MacMurray
- Rytm na rzece z Bing Crosby i Mary Martin
- Road to Singapore , z udziałem Bing Crosby , Dorothy Lamour i Bob Hope – pierwszy w serii
S
- Saps at Sea , z udziałem Laurel i Hardy
- Sea Hawk z Errolem Flynn
- Seven Sinners , z udziałem Marlene Dietrich i Johna Wayne'a
- Sklep za rogiem , w reżyserii Ernsta Lubitscha , z udziałem Margaret Sullavan i Jamesa Stewarta .
- Oblężenie Alkazaru (L'Assedio dell'Alcazar) – ( Włochy )
- Sky Murder , z udziałem Waltera Pidgeona
- Syn Ingagi , reżyseria Richard Kahn
- Syn Monte Christo , z udziałem Louisa Haywarda i Joan Bennett
- Parada Wiosenna z udziałem Deanny Durbin
- The Stars Look Down , wyreżyserowany przez Carol Reed , z udziałem Michaela Redgrave'a i Margaret Lockwood – ( GB )
- Zawiadowca stacji (Der postmeister) – ( Niemcy )
- Dziwny ładunek , z udziałem Clarka Gable'a i Joan Crawford
- Nieznajomy na trzecim piętrze , z udziałem Petera Lorre
- Strike Up the Band , reżyseria Busby Berkeley , z udziałem Judy Garland i Mickey Rooney
- Na południe od Suezu , z udziałem George'a Brent
- Swiss Family Robinson , z udziałem Thomasa Mitchella i Edny Best
T
- Jeżdżą nocą , z udziałem George'a Rafta , Humphreya Bogarta , Idy Lupino
- Oni wiedzieli czego chcieli , wyreżyserowany przez Garsona Kanina , z udziałem Charlesa Laughtona i Carole Lombard .
- The Thief of Bagdad , z udziałem Conrada Veidta i Sabu – ( GB )
- „Til We Meet Again” , z udziałem Merle Oberona i George'a Brenta
- Tom Brown's School Days , z udziałem Cedrica Hardwicke
- Too Many Girls , z udziałem Lucille Ball
- Too Many Husbands , z udziałem Jean Arthur , Fred MacMurray , Melvyn Douglas
- Tørres Snørtevold – ( Norwegia )
- Torrid Zone , z udziałem Jamesa Cagneya , Ann Sheridan , Pat O'Brien
- Turnabout , z udziałem Johna Hubbarda i Carole Landis
V
W
- Waterloo Bridge z Vivien Leigh i Robertem Taylorem
- Córka kopacza (La Fille du puisatier), reżyseria Marcel Pagnol , z udziałem Raimu i Fernandela – ( Francja )
- The Westerner , z udziałem Gary Cooper , Walter Brennan , Dana Andrews , Forrest Tucker
- Gdzie jest ten ogień? , z udziałem Willa Hay – ( GB )
- Wild Horse Range , z udziałem Jacka Randalla
- Women in War , z udziałem Elsie Janis i Patrica Knowles
Tak
- Młodzi ludzie z Shirley Temple
- Młody Tom Edison , z udziałem Mickey Rooney
- Nie jesteś taki twardy , z udziałem Dead End Kids
Seriale
- Przygody Red Rydera w reżyserii Williama Witneya i Johna Englisha
- Deadwood Dick , reżyseria James W. Horne
- Drums of Fu Manchu , z udziałem Henry'ego Brandona i Roberta Kellarda , reżyseria William Witney i John English
- Flash Gordon podbija wszechświat , z Busterem Crabbe'em w roli głównej
- The Green Archer , z udziałem Victora Jory'ego , reżyseria James W. Horne
- The Green Hornet , z udziałem Warrena Hull
- Junior G-Men , z udziałem Dead End Kids
- King of the Royal Mounted z udziałem Allana Lane'a , w reżyserii Williama Witneya i Johna Englisha
- Tajemniczy Doktor Szatan , z udziałem Eduardo Ciannelli , reżyseria William Witney i John English
- Cień , z udziałem Victora Jory , reżyseria James W. Horne
- Terry and the Pirates , z udziałem Williama Tracy , reżyseria James W. Horne
- Zwycięzcy Zachodu , z udziałem Dicka Forana i Anne Nagel
Seria filmów krótkometrażowych
- Buster Keaton (1917-1941)
- Laurel i Hardy ( 1921 – 1943 )
- Nasza banda ( 1922 – 1944 )
- Charley Chase ( 1924 -1940)
- Trzej maruderzy ( 1934 – 1959 )
Animowana seria filmów krótkometrażowych
- Krazy Kat ( 1925 -1940)
- Myszka Miki ( 1928 – 1953 )
- Zwariowane melodie ( 1930 – 1969 )
- Terrytony ( 1930 – 1964 )
- Wesołe melodie ( 1931 – 1969 )
- Zatarty ( 1931 – 1941 )
- Popeye ( 1933 – 1957 )
- Kolorowe rapsodie ( 1934 – 1949 )
- Kaczor Donald ( 1937 – 1956 )
- Pluton ( 1937 – 1951 )
- Walter Lantz Cartunes (znany również jako New Universal Cartoons lub Cartune Comedies) ( 1938 – 1942 )
- Goofy ( 1939 – 1955 )
-
Andy Panda ( 1939 – 1949 )
- Puk Puk! (pierwsze pojawienie się Woody Woodpecker)
-
Tom i Jerry (1940- 1.958 )
- Kot dostaje but
Urodzenia
- 3 stycznia – Thelma Schoonmaker , amerykańska redaktorka
- 22 stycznia – John Hurt , angielski aktor (zm. 2017)
- 27 stycznia – James Cromwell , amerykański aktor
- 29 stycznia – Katharine Ross , amerykańska aktorka
- 4 lutego – George A. Romero , amerykański reżyser, producent i scenarzysta (zm. 2017)
- 12 lutego – Ralph Bates , aktor angielski (zm. 1991)
- 23 lutego – Peter Fonda , amerykański aktor (zm. 2019)
- 27 lutego – Bill Hunter , australijski aktor (zm. 2011)
- 7 marca - Daniel J. Travanti , amerykański aktor
- 9 marca – Raúl Juliá , aktor portorykański (zm. 1994)
- 10 marca – Chuck Norris , amerykański aktor i artysta sztuk walki
- 26 marca – James Caan , amerykański aktor
- 27 marca - Austin Pendleton , amerykański aktor, dramaturg, reżyser teatralny i instruktor
- 1 kwietnia - Aliza Gur , izraelska aktorka
- 14 kwietnia - Julie Christie , brytyjska aktorka
- 17 kwietnia – Billy Fury , angielski piosenkarz i aktor (zmarł 1983)
- 25 kwietnia – Al Pacino , amerykański aktor
- 30 kwietnia – Burt Young , amerykański aktor
- 2 maja - Jo Ann Pflug , amerykańska aktorka
- 5 maja – Lance Henriksen , amerykański aktor
- 15 maja – Lainie Kazan , amerykańska aktorka i piosenkarka
- 17 maja – Valie Export , austriacki dyrektor
- 1 czerwca – René Auberjonois , amerykański aktor (zm. 2019)
- 7 czerwca - Tom Jones (piosenkarz) , walijski piosenkarz i aktor
- 8 czerwca - Nancy Sinatra , amerykańska piosenkarka i aktorka
- 20 czerwca – John Mahoney , amerykański aktor urodzony w Anglii (zm. 2018)
- 21 czerwca - Mariette Hartley , amerykańska aktorka
- 22 czerwca – Abbas Kiarostami , irański reżyser (zm. 2016)
- 23 czerwca – Adam Faith , angielski aktor i piosenkarz (zm. 2003)
- 4 lipca – Karolyn Grimes , amerykańska aktorka
- 7 lipca – Ringo Starr , angielski perkusista ( The Beatles )
- 13 lipca – Patrick Stewart , angielski aktor
- 18 lipca – James Brolin , amerykański aktor
- 22 lipca – Alex Trebek , kanadyjsko-amerykański gospodarz teleturnieju i osobowość telewizyjna (zmarł w 2020 r.)
- 24 lipca – Dan Hedaya , amerykański aktor
- 28 lipca - Phil Proctor , amerykański aktor, aktor głosowy i członek Firesign Theatre
- 30 lipca - Nicolau Breyner , aktor portugalski (zm. 2016)
- 3 sierpnia – Martin Sheen , amerykański aktor
- 15 sierpnia
- Maria Grazia Buccella , włoska aktorka
- Ze'ev Revach , izraelski komik, aktor filmowy, reżyser
- 19 sierpnia – Jill St. John , amerykańska aktorka
- 23 sierpnia - Tony Bill , amerykański aktor, producent i reżyser
- 27 sierpnia – Sonny Sharrock , amerykański gitarzysta jazzowy (zm. 1994)
- 31 sierpnia
- Larry Hankin , amerykański aktor charakterystyczny, performer, reżyser, komik i producent.
- Jack Thompson , australijski aktor
- 3 września - Pauline Collins , brytyjska aktorka
- 5 września – Raquel Welch , amerykańska aktorka
- 7 września - Dario Argento , włoski reżyser, producent i scenarzysta
- 11 września – Brian De Palma , amerykański reżyser, producent i scenarzysta
- 12 września - Linda Gray , amerykańska aktorka, reżyserka i producentka
- 18 września - Frankie Avalon , amerykański aktor i piosenkarz
- 19 września - Paul Williams (autor piosenek) , amerykański aktor i piosenkarz
- 21 września - Bill Kurtis , amerykański producent i narrator
- 22 września – Anna Karina , urodzona w Danii francuska aktorka, reżyserka i piosenkarka (zm. 2019)
- 9 października – John Lennon , angielski piosenkarz i muzyk ( The Beatles ) (zastrzelony 1980)
- 14 października – Cliff Richard , angielski piosenkarz i aktor
- 16 października – Barry Corbin , amerykański aktor
- 19 października – Michael Gambon , brytyjski aktor urodzony w Irlandii
- 2 listopada – Gigi Proietti , włoski aktor (zm. 2020)
- 5 listopada – Elke Sommer , niemiecka aktorka
- 13 listopada – Rudolf Schwarzkogler , austriacki filmowiec eksperymentalny (zm. 1969)
- 15 listopada – Sam Waterston , amerykański aktor
- 20 listopada – Helma Sanders-Brahms , niemiecka reżyserka (zm. 2014)
- 22 listopada - Terry Gilliam , urodzony w Ameryce brytyjski scenarzysta, reżyser i animator (Latający Cyrk Monty Pythona)
- 27 listopada – Bruce Lee , chińsko-amerykański artysta sztuk walki i aktor (zm. 1973)
- 1 grudnia – Richard Pryor , amerykański komik i aktor (zm. 2005)
- 11 grudnia - Donna Mills , amerykańska aktorka
- 13 grudnia – Volli Käro , estoński aktor
- 24 grudnia – Sharon Farrell , amerykańska aktorka
- 28 grudnia - Don Francisco (gospodarz telewizyjny) , chilijski prezenter telewizyjny
Zgony
- 4 stycznia – Flora Finch , 72 lata, amerykańska aktorka, A Cure for Pokeritis , The Cat and the Canary , Quality Street , Her Crowning Glory
- 20 lutego – George Periolat , 66 lat, amerykański aktor, The Mark of Zorro , One Rainy Afternoon , Morning Glory , What Price Hollywood?
- 5 marca – Maxine Elliott , 66 lat, amerykańska aktorka, Fighting Odds
- 9 kwietnia – Pani Patrick Campbell , 75 lat, angielska aktorka, Riptide , One More River
- 11 kwietnia – Hemmo Kallio , 77 lat, fińska aktorka, Anna Liisa
- 25 maja – Joe De Grasse , 67 lat, urodzony w Kanadzie amerykański reżyser filmowy, Heart of the Hills , The Scarlet Car , The Girl of the Night
- 1 lipca – Ben Turpin , 70 lat, amerykański aktor, Saps at Sea , Mr. Flip , A Clever Dummy
- 15 lipca – Donald Calthrop , 52 lata, angielski aktor, Scrooge , Blackmail , Murder! , mjr Barbara
- 25 września – Marguerite Clark , 57 lat, amerykańska aktorka, Zaszyfrowane żony , Łatwo dostać , Nagła Peggy , Dziewczyna o imieniu Mary
- 10 października – Berton Churchill , 63 lata, kanadyjski aktor, Dyliżans , Jestem uciekinierem z łańcuszka , W starym Chicago , Bohaterowie na sprzedaż
- 12 października – Tom Mix , 60 lat, amerykański aktor, The Miracle Rider , Riders of the Purple Sage , Sky High
- 13 grudnia – Wilfred Lucas , 69 lat, urodzony w Kanadzie amerykański aktor, scenarzysta, reżyser, Modern Times , Chump at Oxford , The Girl and Her Trust
Debiuty
- Jack Albertson – Uderz w zespół
- Dana Andrews – Lucky Cisco Kid
- Anne Baxter – 20-osobowa drużyna mułów
- Hugh Griffith – Nocny pociąg do Monachium
- Van Johnson – za dużo dziewczyn
- Arthur Kennedy – Miasto podboju
- Karl Malden – Oni wiedzieli, czego chcą
- Terry Moore – Maryland
- Robert Ryan – Łamacze duchów
- Gene Tierney – Powrót Franka Jamesa
- David Tomlinson – Garrison Follies
- Forrest Tucker – The Westerner
- Gig Young – Źle zachowujący się mężowie
- Deborah Kerr – Kontrabanda
- Donna Reed – skazana kobieta