1942 w filmie - 1942 in film
|
|||
---|---|---|---|
Lata w filmie |
---|
1870 |
Rok 1942 w filmie przyniósł kilka znaczących wydarzeń, w szczególności wydanie filmu, który konsekwentnie uznawany jest za jeden z najlepszych w historii, Casablanca .
Najbardziej dochodowe filmy (USA)
Dziesięć najlepszych filmów 1942 wydanych przez kasy brutto w Ameryce Północnej przedstawia się następująco:
Ranga | Tytuł | Studio | Wynajem kasowy brutto |
---|---|---|---|
1 | Pani Miniver | Metro-Goldwyn-Mayer | 5 358 000 $ |
2 | Losowe żniwa | 4 650 000 USD | |
3 | Yankee Doodle Dandy | Warner Bros. | 4 631 000 $ |
4 | Zbierz dziki wiatr | Najważniejsze zdjęcia | 4 000 000 $ |
5 |
Holiday Inn Road do Maroka |
3 800 000 $ | |
6 | Duma Jankesów | RKO Radio Pictures / Samuel Goldwyn Productions | 3 671 000 USD |
7 | Wyspa Wake | Najważniejsze zdjęcia | 3,500,000 $ |
8 | Dla mnie i mojej Gali | Metro-Goldwyn-Mayer | 2 894 000 $ |
9 | Gdzieś cię znajdę | 2 885 000 $ | |
10 | Czarny łabędź | 20th Century Fox | 2 586 000 $ |
Wydarzenia
- 16 stycznia – Aktorka Carole Lombard ginie w katastrofie lotniczej na zachód od Las Vegas , wracając do domu do Los Angeles z trasy War Bond.
- 4 czerwca – Mrs. Miniver , z udziałem Greera Garsona i Waltera Pidgeona , otwiera się w Radio City Music Hall w Nowym Jorku , w rekordowym 10-tygodniowym biegu. Film staje się najbardziej dochodowym filmem MGM w latach 40. XX wieku. Na 15. ceremonia wręczenia Oscarów , Pani Miniver wygrywa sześć nagród, w tym za najlepszy film , najlepszą reżyserię (dla William Wyler ), najlepszej aktorki (dla Greer Garson ) i najlepsza aktorka drugoplanowa (dla Teresa Wright ).
- 8 sierpnia – W Wielkiej Brytanii pojawia się animowany film Walta Disneya Bambi .
- 11 listopada – Premiera Road to Morocco z Bobem Hope , Bingiem Crosbym i Dorothy Lamour .
- 26 listopada – Premiera filmu Casablanca w Hollywood Theatre w Nowym Jorku. Wydany w Stanach Zjednoczonych 23 stycznia 1943 roku, staje się jednym z najlepiej zarabiających obrazów 1943 roku i zdobywa nagrody dla najlepszego filmu i najlepszego reżysera podczas 16. Oscarów .
nagrody Akademii
- Najlepsze zdjęcie : Pani Miniver – Metro-Goldwyn-Mayer
- Najlepszy reżyser : William Wyler – Pani Miniver
- Najlepszy aktor : James Cagney – Yankee Doodle Dandy
- Najlepsza aktorka : Greer Garson – Mrs. Miniver
- Najlepszy aktor drugoplanowy : Van Heflin – Johnny Eager
- Najlepsza aktorka drugoplanowa : Teresa Wright – Mrs. Miniver
- Specjalna Nagroda Akademii: W której służymy
1942 premiery filmowe
USA, o ile nie określono inaczej
Styczeń marzec
- styczeń 1942
- 1 stycznia
- 6 stycznia
- 8 stycznia
- 10 stycznia
- 18 stycznia
- 19 stycznia
- 23 stycznia
- 24 stycznia
- 29 stycznia
- luty 1942
- 2 lutego
- 6 lutego
- 16 lutego
- 19 lutego
- 20 lutego
- 21 lutego
- Marzec 1942
- 3 marca
- Wielki Król ( Niemcy )
- 7 marca
- 10 marca
- Un Garibaldino al Convento (Włochy)
- 11 marca
- 13 marca
- 18 marca
- 20 marca
- 21 marca
- To był Paryż ( GB )
- 27 marca
- 3 marca
kwiecień–czerwiec
- kwiecień 1942
- 1 kwietnia
- Był ojciec ( Japonia )
- 2 kwietnia
- 3 kwietnia
- 4 kwietnia
- 19 kwietnia
- Zamek Kapelusznika ( GB )
- 22 kwietnia
- 24 kwietnia
- 29 kwietnia
- 30 kwietnia
- 1 kwietnia
- maj 1942
- 8 maja
- 12 maja
- 13 maja
- 21 maja
- 22 maja
- 29 maja
- 31 maja
- czerwiec 1942
- 13 czerwca
- 15 czerwca
- 16 czerwca
- 22 czerwca
- 26 czerwca
- 27 czerwca
lipiec–wrzesień
- lipiec 1942
- 2 lipca
- 8 lipca
- 9 lipca
- 10 lipca
- 14 lipca
- 16 lipca
- 22 lipca
- 29 lipca
- 31 lipca
- Sierpień 1942
- 4 sierpnia
- 5 sierpnia
- 7 sierpnia
- 10 sierpnia
- 11 sierpnia
- 20 sierpnia
- 21 sierpnia
- 24 sierpnia
- Bez cenzury ( GB )
- 25 sierpnia
- Atak na Baku ( Niemcy )
- 27 sierpnia
- 28 sierpnia
- 31 sierpnia
- wrzesień 1942
- 4 września
- 14 września
- 15 września
- 16 września
- 17 września
- W którym służymy ( GB )
- 18 września
- 21 września
- Młode panie Pitt ( GB )
- 25 września
październik–grudzień
- Październik 1942
- 8 października
- 16 października
- 23 października
- 24 października
- 30 października
- 31 października
- Listopad 1942
- 6 listopada
- 9 listopada
- Wielki Pan Haendel (Wielka Brytania)
- 10 listopada
- 19 listopada
- 20 listopada
- 25 listopada
- 26 listopada
- 27 listopada
- 28 listopada
- grudzień 1942
- 4 grudnia
- 5 grudnia
- Kogo kochają bogowie (Niemcy-Austria)
- 6 grudnia
- 7 grudnia
- 9 grudnia
- 11 grudnia
- 17 grudnia
- 18 grudnia
- 23 grudnia
- 24 grudnia
- 25 grudnia
- 30 grudnia
Wybitne filmy wydane w 1942 roku
USA, o ile nie określono inaczej
A
- Across the Pacific , z Humphreyem Bogartem i Mary Astor
- Sprawy Jimmy'ego Valentine'a , z udziałem Dennisa O'Keefe i Ruth Terry
- A-Haunting We Will Go , z udziałem Laurel i Hardy
- Ala-Arriba! – ( Portugalia )
- Alias Boston Blackie , W rolach głównych Chester Morris , Adele Mara i Richard Lane
- Alibi , z udziałem Margaret Lockwood i Jamesa Masona – ( GB )
- Przez całą noc z Humphreyem Bogartem w roli głównej
- Imperium amerykańskie , z udziałem Richarda Dixa
- Podwójne życie Andy'ego Hardy'ego , z udziałem Lewisa Stone'a , Mickey'a Rooney'a , Cecilii Parker , Fay Holden
- Aniki-Bóbó – ( Portugalia )
- Arabian Nights , z udziałem Sabu , Jona Halla , Marii Montez
- Atak na Baku , z udziałem Willy'ego Fritscha , René Deltgen ( Niemcy )
b
- El Baisano Jalil – ( Meksyk )
- Bambi , wyreżyserowany przez Davida Handa , z udziałem Bobby'ego Stewarta, Donniego Dunagana , Hardie Albright i Johna Sutherlanda
- Basant , w reżyserii Amiyi Chakravorty, z udziałem Madhubali i Mumtaz Shanti – ( Indie )
- Bitwa o Midway , dokument w reżyserii Johna Forda
- The Big Blockade , z udziałem Leslie Banks , Michaela Redgrave'a i Willa Hay – ( UK )
- The Big Shot z Humphreyem Bogartem w roli głównej
- The Big Street , z udziałem Henry'ego Fondy i Lucille Ball
- Czarna owca z Whitehall , z udziałem Willa Hay i Johna Millsa – ( GB )
- Czarny łabędź , z udziałem Tyrone Power
- Niebieski, biały i doskonały z Lloydem Nolanem
- Bullet Scars , z udziałem Regisa Toomeya
C
- Captains of the Clouds z Jamesem Cagneyem
- Casablanca , reżyseria Michael Curtiz (zdobywca Oscara ), z udziałem Humphreya Bogarta , Ingrid Bergman , Paula Henreida , Petera Lorre'a , Claude'a Rainsa
- Cat People , z udziałem Simone Simon i Toma Conwaya
- Commandos Strike at Dawn , z udziałem Paula Muni
- Zwłoki znikają , z udziałem Bela Lugosi
- The Courtship of Andy Hardy , z udziałem Lewisa Stone'a , Mickey Rooney , Cecilii Parker , Fay Holden
D
- Wykolejony (Afsporet) – ( Dania )
- Desperate Journey z Errolem Flynnem i Ronaldem Reaganem
- Posłańcy diabła (Les Visiteurs du Soir), reżyseria Marcel Carné , z udziałem Arletty – ( Francja )
mi
- Eskadra Orłów , reżyseria Artur Lubin
- Ucieczka z Hongkongu , z udziałem Marjorie Lord
- Eyes in the Night , reżyseria Fred Zinneman , z udziałem Edwarda Arnolda , Ann Harding , Donny Reed
F
- The Falcon przejmuje , z udziałem George'a Sandersa
- Pierwszy z niewielu , reżyseria Leslie Howard , z udziałem Howarda i Davida Nivena – ( GB )
- The Fleet's In , z udziałem Dorothy Lamour i Williama Holdena
- Latająca forteca , z udziałem Richarda Greene'a (GB)
- Latające Tygrysy , z udziałem Johna Wayne'a
- Brygadzista udał się do Francji , z udziałem Clifforda Evansa i Tommy'ego Trindera – ( GB )
- For Me and My Gal , z udziałem Judy Garland i Gene Kelly
- Cztery kroki w chmurach (Quattro passi fra le nuvole) – ( Włochy )
g
- Un Garibaldino al Convento , reżyseria Vittorio De Sica – (Włochy)
- Wojna Gaucho (La guerra gaucha) – ( Argentyna )
- Gentleman Jim , biografia boksera Jamesa J. Corbetta , z Errolem Flynn . w roli głównej
- George Washington Spał tutaj , z udziałem Jacka Benny
- Duch Frankensteina z udziałem Lona Chaneya Jr.
- Szklany klucz z Alanem Laddem i Veronicą Lake
- The Goose Steps Out , z Willem Hayem w roli głównej– ( GB )
- The Great Impersonation , wyreżyserowany przez Johna Rawlinsa , z udziałem Ralpha Bellamy
- Wielki Król (Der große König) – ( Niemcy )
- The Great Man's Lady , w reżyserii Williama A. Wellmana , z udziałem Barbary Stanwyck
- The Great Mr. Handel , wyreżyserowany przez Normana Walkera , z udziałem Wilfrida Lawsona (GB)
h
- Hatter's Castle , z udziałem Roberta Newtona , Deborah Kerr , James Mason – ( GB )
- Jej Cardboard Lover , z Robertem Taylorem i Normą Shearer
- Holiday Inn z Bingiem Crosbym i Fredem Astaire
- Historia de un gran amor (Wielka historia miłosna) – ( Meksyk )
i
- Wyszłam za anioła z Nelsonem Eddy i Jeanette MacDonald
- Poślubiłem czarownicę , z udziałem Veronica Lake i Fredric March
- W Starej Kalifornii , z udziałem Johna Waynea
- W This Our Life , z udziałem Bette Davis i Olivii de Havilland
- In Who We Serve , wyreżyserowany przez Davida Leana i Noëla Cowarda , z udziałem Cowarda i Johna Millsa – ( GB )
- Niewidzialny agent z Jonem Hallem
J
- Jackass Mail , z udziałem Wallace Beery i Marjorie Main
- Johnny Eager , z udziałem Roberta Taylora i Lany Turner
- Księga dżungli , reżyseria Zoltan Korda , z udziałem Sabu
K
- Kid Glove Killer , reżyserski debiut Freda Zinnemanna
- The Kids Grow Up (Los Chicos crecen) – ( Argentyna )
- Kings Row , z udziałem Ann Sheridan , Ronalda Reagana , Claude Rains
- Linia frontu Kokoda! , nagrodzony Oscarem film dokumentalny – ( Australia )
L
- Larceny, Inc. , z udziałem Edwarda G. Robinsona , Jane Wyman , Brodericka Crawforda
- Posłuchaj Wielkiej Brytanii , film propagandowy w reżyserii Humphreya Jenningsa – ( GB )
- The Loves of Edgar Allan Poe , z udziałem Lindy Darnell
m
- The Magnificent Ambersons , reżyseria Orson Welles , z udziałem Josepha Cottena i Dolores Costello .
- Major and the Minor , w reżyserii Billy'ego Wildera , z udziałem Ginger Rogers i Raya Millanda
- The Male Animal , z udziałem Henry'ego Fondy i Olivii de Havilland
- Człowiek, który przyszedł na obiad , z udziałem Bette Davis , Monty Woolley , Jimmy Durante
- Człowiek, który chciał się zabić (El hombre que se quiso matar) – ( Hiszpania )
- Panna Annie Rooney , z udziałem Shirley Temple
- Moontide , z udziałem Jean Gabin i Idy Lupino
- Pani Miniver , wyreżyserowany przez Williama Wylera , z udziałem Greera Garsona i Waltera Pidgeona
- Grobowiec Mumii , z udziałem Lon Chaney Jr.
- Morderca mieszka pod numerem 21 (L'Assassin habite au 21), reżyseria Henri-Georges Clouzot , z udziałem Pierre'a Fresnay – ( Francja )
- Moja ulubiona blondynka z Bobem Hope i Madeleine Carroll
- Mój Gal Sal z Ritą Hayworth
- Moja siostra Eileen z Rosalind Russell
n
- „Neath Brooklyn Bridge , z udziałem The East Side Kids”
- The Next of Kin , z udziałem Mervyna Johnsa – ( GB )
- Północno-Zachodni Strażnicy
- Teraz Voyager , z udziałem Bette Davis i Paula Henreida
O
- Jeden z naszych samolotów zaginął , wyreżyserowany przez Michaela Powella i Emerica Pressburgera – ( GB )
- Overland Mail z udziałem Lon Chaney Jr. , Noah Beery Jr. , Noah Beery Sr.
P
- Pacific Rendezvous , z udziałem Lee Bowmana
- The Palm Beach Story , w reżyserii Prestona Sturgesa , z udziałem Claudette Colbert , Joela McCrea , Rudy Vallée
- Panama Hattie , z udziałem Ann Sothern i Leny Horne
- Pardon My Sarong , z udziałem Buda Abbotta i Lou Costello
- O Pátio das Cantigas (Dziedziniec Pieśni) – ( Portugalia )
- Ludzie Gór , reżyseria István Szőts – ( Węgry )
- Pied Piper z Montym Woolleyem i Roddym McDowallem
- Strzał z pistoletu , z udziałem Assi Noris , Fosco Giachetti (Włochy)
- Pittsburgh , z udziałem Johna Wayne'a , Marlene Dietrich , Randolpha Scotta , Shemp Howard
- Duma Jankesów , z udziałem Gary'ego Coopera , Teresy Wright , Waltera Brennana , Babe Ruth
r
- Random Harvest , z udziałem Ronalda Colmana i Greera Garsona
- Reap the Wild Wind , z udziałem Johna Wayne'a , Paulette Goddard , Ray Milland
- Zjazd we Francji , z udziałem Joan Crawford
- Ride 'Em Cowboy , z udziałem Abbotta i Costello
- Pierścienie na palcach , z udziałem Henry'ego Fondy i Gene'a Tierney
- Rio Rita , z udziałem Buda Abbotta i Lou Costello
- Droga do Maroka , z Bing Crosby , Dorothy Lamour , Bob Hope
- Skała Dusz (El Peñón de las Ánimas) – ( Meksyk )
- Roti (Chleb) – ( Indie )
- Roxie Hart , z udziałem Ginger Rogers
S
- Saboteur , wyreżyserowany przez Alfreda Hitchcocka , z udziałem Priscilli Lane i Roberta Cummingsa
- Saludos Amigos ,animowany film Walta Disneya z udziałem Kaczora Donalda i Goofy'ego (wydany w Ameryce Południowej w 1942 i w USA w 1943)
- Gdzieś cię znajdę , z udziałem Clarka Gable i Lany Turner
- Son of Fury: The Story of Benjamin Blake , z udziałem Tyrone Power i Gene Tierney
- Song of the Islands ,produkcja Darryla F. Zanucka z Betty Grable i Victorem Mature w rolach głównych
- Sons of the Pioneers , z udziałem Roya Rogersa i George'a „Gabby” Hayes
- Spoilery , z udziałem Marlene Dietrich i Johna Waynea
- Wiosna w Górach Skalistych , z udziałem Betty Grable , Johna Payne'a , Carmen Mirandy i Cesara Romero
- Star Spangled Rhythm z gwiazdorską obsadą
- Sweter Girl , z udziałem Eddiego Brackena , June Preisser i Betty Jane Rhodes
- Synkopacja , z udziałem Adolphe Menjou
T
- Tales of Manhattan , w reżyserii Juliena Duviviera z gwiazdorską obsadą
- The Talk of the Town , z udziałem Cary'ego Granta , Jean Arthur , Ronald Colman
- Tarzan's New York Adventure , z udziałem Johnny'ego Weissmullera
- Dziesięciu dżentelmenów z West Point , z udziałem George'a Montgomery'ego i Maureen O'Hara
- Tennessee Johnson , z udziałem Van Heflina i Ruth Hussey
- There was a Father (chichi ariki), reżyseria Yasujirō Ozu ( Japonia )
- Co minutę rodzi się jeden z Hugh Herbertem i Peggy Moran
- To przede wszystkim , z udziałem Tyrone Power
- Ten pistolet do wynajęcia z Veronicą Lake i Alanem Ladd
- To był Paryż , z udziałem Ann Dvorak – ( GB )
- Czas zabijania z Lloydem Nolanem
- Thunder Rock , z udziałem Michaela Redgrave'a i Jamesa Masona – ( GB )
- Być albo nie być , w reżyserii Ernsta Lubitscha , z udziałem Jacka Benny'ego i (w swoim ostatnim filmie) Carole Lombard
- Tombstone, the Town Too Tough to Die , z udziałem Richarda Dixa
- Tortilla Flat , z udziałem Spencera Tracy , Hedy Lamarr , Johna Garfielda
U
- Bez cenzury , reżyseria Anthony Asquith – ( GB )
- Nieśmiertelny potwór , z udziałem Jamesa Ellisona
V
- Valentin the Good (Valentin Dobrotivý), reżyseria Martin Frič – ( Czechosłowacja )
- Valley of the Sun , z udziałem Lucille Ball i Jamesa Craiga
- Głos grozy , z udziałem Basila Rathbone'a i Nigela Bruce'a
W
- Wake Island , z udziałem Briana Donlevy'ego i Roberta Prestona
- Poszedł dobrze dzień? , reżyseria Cavalcanti , z udziałem Leslie Banks i Mervyna Johnsa – ( GB )
- Kto to zrobił? , z udziałem Buda Abbotta i Lou Costello
- Kogo kochają bogowie , reżyseria Karl Hartl (Niemcy-Austria)
- Kobieta roku , z udziałem Spencera Tracy i Katharine Hepburn
Tak
- Jankes w Eton , z udziałem Mickeya Rooneya
- Yankee Doodle Dandy z Jamesem Cagneyem
- Młody pan Pitt , w reżyserii Carol Reed , z udziałem Roberta Donata – biografia Williama Pitta Młodszego – ( GB )
- Nigdy nie byłeś Lovelier , z udziałem Freda Astaire i Rity Hayworth
Seriale
- Captain Midnight , z udziałem Dave'a O'Briena , reżyseria James W. Horne
- Don Winslow z marynarki wojennej
- Pogromcy gangów
- Juniorzy G-Men of the Air , z udziałem Dead End Kids
- King of the Mounties , z udziałem Allana Lane'a , reżyseria William Witney
- Poczta krajowa
- Perils of Nyoka , z udziałem Kay Aldridge i Claytona Moore'a , reżyseria William Witney
- Perils of the Royal Mounted , reżyseria James W. Horne
- Sekretny kod , reżyseria Spencer Gordon Bennet
- Spy Smasher , z udziałem Kane'a Richmonda , reżyseria William Witney
- The Valley of Vanishing Men , reżyseria Spencer Gordon Bennet
Seria filmów krótkometrażowych
- Laurel i Hardy ( 1921 – 1943 )
- Nasza banda ( 1922 – 1944 )
- Trzej maruderzy ( 1934 – 1959 )
Animowana seria filmów krótkometrażowych
- Myszka Miki ( 1928 – 1953 )
- Zwariowane melodie ( 1930 – 1969 )
- Terrytony ( 1930 – 1964 )
- Wesołe melodie ( 1931 – 1969 )
- Zatarty ( 1931 – 1941 )
- Popeye ( 1933 – 1957 )
- Kolorowe rapsodie ( 1934 – 1949 )
- Kaczor Donald ( 1937 – 1956 )
- Pluton ( 1937 – 1951 )
- Walter Lantz Cartune (znany również jako New Universal Cartoons lub Cartune Comedies) ( 1938-1942 )
- Goofy ( 1939 – 1955 )
- Andy Panda ( 1939 – 1949 )
- Tom i Jerry ( 1940 – 1958 )
- Woody Dzięcioł ( 1941 – 1949 )
- Symfonie swingowe ( 1941 – 1945 )
- Lis i wrona ( 1941 – 1950 )
Urodzenia
- 3 stycznia – John Thaw , angielski aktor (zm. 2002)
- 8 stycznia – Yvette Mimieux , amerykańska aktorka
- 10 stycznia – Walter Hill , amerykański reżyser, producent i scenarzysta
- 19 stycznia – Michael Crawford , angielski aktor i piosenkarz
- 31 stycznia – Daniela Bianchi , włoska aktorka
- 1 lutego – Terry Jones , walijski aktor komediowy, reżyser i scenarzysta (zm. 2020)
- 9 lutego – Ada Lundver , estońska aktorka i piosenkarka (zm. 2011)
- 21 lutego – Margarethe von Trotta , niemiecka reżyserka
- 15 marca - Molly Peters , angielska aktorka i modelka (zmarła 2017)
- 25 marca – Richard O'Brien , angielski aktor i pisarz
- 27 marca – Michael York , angielski aktor
- 28 marca – Mike Newell , angielski reżyser i producent
- 3 kwietnia – Marsha Mason , amerykańska aktorka
- 6 kwietnia – Barry Levinson , amerykański reżyser, producent i scenarzysta
- 23 kwietnia – Sandra Dee , amerykańska aktorka (zm. 2005)
- 24 kwietnia – Barbra Streisand , amerykańska aktorka, piosenkarka, reżyserka i producentka
- 18 czerwca
- Roger Ebert , amerykański krytyk filmowy Chicago Sun Times (zm. 2013)
- Paul McCartney , angielski muzyk i kompozytor ( The Beatles )
- 1 lipca – Geneviève Bujold , kanadyjska aktorka
- 9 lipca – Richard Roundtree , amerykański aktor
- 13 lipca – Harrison Ford , amerykański aktor i producent
- 24 lipca – Chris Sarandon , amerykański aktor
- 7 sierpnia – Tobin Bell , aktor
- 19 sierpnia - Fred Thompson , amerykański polityk, prawnik, aktor i osobowość radiowa (zm. 2015)
- 28 sierpnia - Peter Bartlett , amerykański aktor i aktor głosowy
- 29 września
- Madeline Kahn , amerykańska aktorka (zm. 1999)
- Ian McShane , angielski aktor
- 3 października - Steve Susskind , amerykański aktor (zm. 2005)
- 4 października – Christopher Stone , amerykański aktor (zm. 1995)
- 6 października – Britt Ekland , szwedzka aktorka
- 11 października – Amitabh Bachchan , indyjski aktor
- 13 października – Suzzanna , indonezyjska aktorka (zm. 2008)
- 22 października – Annette Funicello , amerykańska aktorka i piosenkarka (zm. 2013)
- 26 października
- Bob Hoskins , angielski aktor i reżyser (zm. 2014)
- Eili Sild , estońska aktorka
- 31 października – David Ogden Stiers , amerykański aktor (zm. 2018)
- 1 listopada - Marcia Wallace , amerykańska aktorka i komik (zm. 2013)
- 17 listopada – Martin Scorsese , amerykański reżyser, producent, scenarzysta i aktor
- 24 listopada – Billy Connolly , szkocki komik i aktor
- 4 grudnia – Gemma Jones , angielska aktorka
Zgony
- 16 stycznia – Carole Lombard , 33 lata, amerykańska aktorka, Być albo nie być , My Man Godfrey , Stworzone dla siebie , Nic świętego
- 31 stycznia – Rolf Wenkhaus , 24 lata, niemiecki aktor, Emil i detektywi , marka SA-Mann
- 10 kwietnia – Carl Schenstrøm , 60, duński aktor, Koktajle , Ostatni śmiech
- 29 maja – John Barrymore , 60 lat, amerykański aktor, Grand Hotel , Twentieth Century , Dr Jekyll and Mr. Hyde , Dinner at Eight
- 4 czerwca – Virginia Lee Corbin , 31 lat, amerykańska aktorka, Hands Up! , X zaznacza miejsce
- 5 lipca – Karin Swanström , 69, szwedzka aktorka, reżyserka, His English Wife , Black Roses
- 18 sierpnia – Rafaela Ottiano , 54 lata, urodzona we Włoszech amerykańska aktorka, Grand Hotel , She Done Him Wrong , The Devil-Doll , Curly Top
- 20 października – maj Robson , 84 lata, urodzona w Australii amerykańska aktorka teatralna i filmowa, Bringing Up Baby , Narodziny gwiazdy , Dama na jeden dzień , Przygody Tomka Sawyera
- 22 października – Olga Svendsen , 59 lat, duńska aktorka, porwana
- 5 listopada – George M. Cohan , 64 lata, amerykański aktor, autor tekstów, artysta, The Phantom President , Broadway Jones , temat Yankee Doodle Dandy
- 9 listopada – Edna May Oliver , 59 lat, amerykańska aktorka teatralna i filmowa, David Copperfield , Drums Along the Mohawk , Małe kobietki , Opowieść o dwóch miastach
- 12 listopada – Laura Hope Crews , 62 lata, amerykańska aktorka teatralna i filmowa, Przeminęło z wiatrem , Camille , Angel , The Blue Bird
- 15 listopada – Sidney Fox , 30 lat, amerykańska aktorka, Morderstwa w Rue Morgue , Zła siostra , Sześciocylindrowa miłość
- 12 grudnia – Helen Westley , 67 lat, amerykańska aktorka teatralna i filmowa, Heidi , Roberta , All This i Heaven Too , Alexander's Ragtime Band
Debiuty filmowe
- Richard Attenborough – W którym służymy
- Madhubala – Basant
- Mumtaz Shanti – Basant
- Betty Hutton – Wejście do floty
- Anne Jeffreys – Billy the Kid Trapped
- Gene Kelly – Dla mnie i mojej Gali
- Harry Morgan – Na brzeg Trypolisu
- Eleanor Parker – Wielki strzał
- Simone Signoret – Bolero
- Elizabeth Taylor – Co minutę rodzi się jeden
- Peter Ustinov – brakuje jednego z naszych samolotów
- Esther Williams – Podwójne życie Andy'ego Hardy'ego
- Tweety Bird – Opowieść o dwóch kotkach
Bibliografia
- ^ a b c d Eddie Mannix Ledger , Los Angeles: Margaret Herrick Library, Center for Motion Picture Study.
- ^ Informacje finansowe Warner Bros w The William Shaefer Ledger. Patrz dodatek 1, Historical Journal of Film, Radio and Television, (1995) 15:sup1, 1-31 s. 23 DOI: 10.1080/0143968950860451
- ^ Finler, Joel Waldo (2003). Historia Hollywood . Prasa do kwiatów ściennych. s. 358–359 . Numer ISBN 978-1-903364-66-6.
- ^ a b c „Champs Wypożyczalni Filmów Wszechczasów”. Różnorodność . 15 października 1990.
- ^ „101 Pix brutto w milionach” Odmiana 6 stycznia 1943 p 58