1947 w filmie - 1947 in film
|
|||
---|---|---|---|
Lata w filmie |
---|
1870 |
Rok 1947 to w filmie kilka znaczących wydarzeń.
Najbardziej dochodowe filmy (USA)
Dziesięć najlepszych filmów wydanych w 1947 roku według kas brutto w Ameryce Północnej przedstawia się następująco:
Ranga | Tytuł | Studio | Wynajem kasowy brutto |
---|---|---|---|
1 | Witaj nieznajomy | Najważniejsze zdjęcia | 6 100 000 $ |
2 | Jajko i ja | Uniwersalne zdjęcia | 5 500 000 $ |
3 | Niezwyciężony | Najważniejsze zdjęcia | 5 300 000 $ |
4 | Życie z ojcem | Warner Bros. | $5,057,000 |
5 | Wieczny Bursztyn | 20th Century Fox | $5.000.000 |
6 | Dopóki nie przetoczą się chmury | Metro-Goldwyn-Mayer | 4 762 000 $ |
7 |
Kawaler i droga Bobby-Soxer do Rio |
RKO Radio Zdjęcia Paramount Pictures |
4 500 000 $ |
8 | Ulica Zielonych Delfinów | Metro-Goldwyn-Mayer | 4 384 380 USD |
9 | Matka nosiła rajstopy | 20th Century Fox | 4 100 000 $ |
10 | Moja dzika róża irlandzka | Warner Bros. | 3 921 000 USD |
Wydarzenia
- 19 kwietnia – Monogram Pictures wypuszcza swój pierwszy film pod szyldem Allied Artists, It Happened on Fifth Avenue .
- 22 maja – premiera Great Expectations w Nowym Jorku.
- 31 sierpnia – W kinie Playhouse rozpoczyna się pierwszy Edinburgh International Film Festival , prezentowany przez Edinburgh Film Guild w ramach Edinburgh Festival of the Arts . Początkowo specjalizujący się w filmach dokumentalnych, stanie się najstarszym, nieprzerwanie działającym festiwalem filmowym na świecie.
- 24 listopada - The Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych na 80. Kongres głosowało 346 do 17 zatwierdzanie cytatów za obrazę Kongresu przeciwko „ hollywoodzkiej dziesiątki ”.
- 25 listopada - The komunikat Waldorf jest zwolniony przez kierownictwo Stanów Zjednoczonych Motion Picture branży, że znaki na początku czarnej liście Hollywood .
Nagrody
Kategoria/Organizacja |
5. Złoty Glob 10 marca 1948 r. |
20. Nagrody Akademii 20 marca 1948 |
---|---|---|
Najlepszy film | Umowa dżentelmeńska | |
Najlepszy reżyser |
Elia Kazan Umowa dżentelmena |
|
Najlepszy aktor |
Ronald Colman Podwójne życie |
|
Najlepsza aktorka |
Rosalind Russell Mourning staje się elektrą |
Loretta Young Córka Rolnika |
Najlepszy aktor drugoplanowy |
Cud Edmunda Gwenna na 34. ulicy |
|
Najlepsza aktorka drugoplanowa |
Umowa Celeste Holm Gentleman |
|
Najlepszy scenariusz, dostosowany |
George Seaton Cud na 34. Ulicy |
George Seaton Cud na 34. Ulicy |
Najlepszy scenariusz, oryginalny |
Sidney Sheldon Kawaler i Bobby-Soxer |
Dziesięć najlepszych gwiazd zarabiania pieniędzy
Ranga | Aktor aktorka |
---|---|
1. | Bing Crosby |
2. | Betty Grable |
3. | Ingrid Bergman |
4. | Gary Cooper |
5. | Humphrey Bogart |
6. | Bob Nadzieja |
7. | Clark Gable |
8. | Grzegorz Peck |
9. | Claudette Colbert |
10. | Alan Ladd |
Wybitne filmy wydane w 1947 r.
Stany Zjednoczone, o ile nie określono inaczej
#
- 13 Rue Madeleine , z udziałem Jamesa Cagneya
A
- Admirał Nachimow – ( ZSRR )
- Wzdłuż rzeki Songhua (Songhua-jiang shang) – ( Chiny )
- Angel and the Badman , z udziałem Johna Wayne'a i Gail Russell
b
- Kawaler i Bobby-Soxer , z udziałem Cary Grant , Shirley Temple , Myrna Loy
- Między wczoraj a jutro , z udziałem Hildegard Knef – ( Niemcy )
- The Big Fix , z udziałem Sheili Ryan
- The Bishop's Wife , z udziałem Cary'ego Granta , Loretta Young , David Niven
- Black Narcissus , napisany i wyreżyserowany przez Michaela Powella i Emerica Pressburgera , z udziałem Deborah Kerr , Sabu , Jean Simmons – ( GB )
- Ciało i dusza , wyreżyserowany przez Roberta Rossena , z udziałem Johna Garfielda i Lilli Palmer
- Bumerang , z udziałem Dany Andrews
- Born to Kill , z udziałem Claire Trevor i Lawrence Tierney
- The Brasher Doubloon , z udziałem George'a Montgomery
- Brighton Rock , film Boulting Brothers , z Richardem Attenborough w roli głównej– ( GB )
- Brute Force , w reżyserii Julesa Dassina , z udziałem Burta Lancaster
- Buck Privates Come Home , z udziałem Buda Abbotta i Lou Costello
- Bury Me Dead , z udziałem June Lockhart i Hugh Beaumont
C
- Kapitan Bojkot , wyreżyserowany przez Franka Laundera , z udziałem Stewarta Grangera – ( GB )
- Kapitan z Kastylii , z udziałem Tyrone Power
- Carnegie Hall , z udziałem Marsha Hunt
- Cass Timberlane , z udziałem Spencera Tracy i Lany Turner
- Kopciuszek (Zolushka) – ( ZSRR )
- Copacabana , z udziałem Groucho Marx i Carmen Miranda
- Crossfire , z udziałem Roberta Younga , Roberta Mitchuma , Roberta Ryana , Gloria Grahame
- Cynthia (film) , z udziałem Elizabeth Taylor i George'a Murphy
D
- Daisy Kenyon , reżyseria Otto Preminger , z udziałem Joan Crawford , Henry'ego Fondy , Dany Andrews
- Dancing with Crime , z udziałem Richarda Attenborough i Sheili Sim – ( GB )
- Dark Passage , z Humphreyem Bogartem i Lauren Bacall '
- Dead Reckoning z Humphreyem Bogartem i Lizabeth Scott
- Deep Valley , reżyseria Jean Negulesco , z udziałem Idy Lupino
- Desert Fury , z udziałem Johna Hodiaka , Burta Lancaster , Lizabeth Scott
- Desperate , wyreżyserowany przez Anthony'ego Manna , ze Stevem Brodiem i Raymondem Burr
- Diabeł w ciele (Diable au corps) – ( Francja )
- The Devil Thumbs a Ride , z udziałem Lawrence'a Tierney
- Dick Tracy Meets Makabryczny , z udziałem Borisa Karloffa i Ralpha Byrda
- Driftwood , z udziałem Waltera Brennana i Natalie Wood
- Podwójne życie z Ronaldem Colmanem i Shelley Winters
- Down to Earth , z udziałem Rity Hayworth i Larry'ego Parks
- Marzenia, które można kupić za pieniądze , reżyseria Hans Richter
mi
- Jajko i ja , z udziałem Claudette Colbert i Freda MacMurray
- Osiem tysięcy Li Chmury i Księżyca (Baqian li lu yun he yue) – ( Chiny )
- Escape Me Never , z udziałem Idy Lupino , Eleanor Parker , Errol Flynn
- Wygnanie w reżyserii Maxa Ophulsa z Douglasem Fairbanksem Jr. i Marią Montez
F
- Fame is the Spur , film Boulting Brothers , z Michaelem Redgravem – ( GB )
- Far Away Love , wyreżyserowany przez Chen Liting , z udziałem Zhao Dana i Qin Yi – ( Chiny )
- Córka rolnika , z udziałem Loretty Young
- Strach w nocy , z udziałem DeForest Kelley
- Fajerwerki , reżyseria Kenneth Anger
- The Flame , z udziałem Very Ralston i Brodericka Crawforda
- Flesh Will Surrender (Il delitto di Giovanni Episcopo), z udziałem Aldo Fabrizi – ( Włochy )
- Forever Amber , z udziałem Lindy Darnell
- The Foxes of Harrow , z udziałem Rexa Harrisona i Maureen O'Hara – (GB/USA)
- Oprawione , z udziałem Glenna Forda
- Frieda , reżyseria Basil Dearden , z udziałem Davida Farrara , Glynis Johns , Mai Zetterling – ( GB )
- Ścigany , z udziałem Henry'ego Fondy i Dolores del Río
- Fun and Fancy Free , animowany film Disneya i RKO
g
- Powrót Garciów! (¡Vuelven los Garcia!), z udziałem Pedro Infante – ( Meksyk )
- Gentleman's Agreement , z udziałem Gregory'ego Pecka , Dorothy McGuire , Celeste Holm , Johna Garfielda
- Duch i pani Muir , z udziałem Gene Tierney i Rex Harrison
- Złote Kolczyki z Rayem Millandem i Marleną Dietrich
- Good News , z udziałem June Allyson i Petera Lawforda
- Green Dolphin Street , z udziałem Lany Turner i Donny Reed
- Wina Janet Ames , z udziałem Rosalind Russell
- The Guilty , z udziałem Bonity Granville
h
- Heaven Only Knows z Robertem Cummingsem w roli głównej
- Hi-De-Ho , z udziałem Caba Callowaya
- High Barbaree , z udziałem Van Johnsona i June Allyson
- High Wall z Robertem Taylorem
- Miesiąc miodowy z Shirley Temple
- The Hucksters , z udziałem Clarka Gable i Deborah Kerr
- Hue and Cry , pierwsza komedia Ealinga , w reżyserii Charlesa Crichtona – ( GB )
- Koń garbaty (Konyok Gorbunok) – ( ZSRR )
- Hungry Hill , z udziałem Margaret Lockwood i Dennisa Price'a – (GB)
i
- Idealny mąż , reżyseria Alexander Korda , z udziałem Michaela Wildinga i Paulette Goddard – ( GB )
- Jeśli nadejdzie zima , z udziałem Deborah Kerr , Waltera Pidgeona , Angeli Lansbury
- Niedoskonała Pani , z Rayem Millandem i Teresą Wright
- W tamte dni (In jenen Tagen) – ( Niemcy )
- W niedzielę zawsze pada , z udziałem Googie Withers i Jacka Warnera – ( GB )
- Zdarzyło się to na Brooklynie , z udziałem Franka Sinatry , Kathryn Grayson , Petera Lawforda i Jimmy'ego Durante
- Stało się to na Piątej Alei , z udziałem Victora Moore'a , Don DeFore , Gale Storm , Charlie Ruggles
J
- Jenny and the Soldier (Soldaten og Jenny) – ( Dania )
- Johnny O'Clock , z udziałem Dicka Powella
K
- Killer Dill , z udziałem Stuarta Erwina i Anne Gwynne
- Kiss of Death , z udziałem Victora Mature i Richarda Widmarka
L
- Dama z Szanghaju , w reżyserii iz udziałem Orsona Wellesa , z Ritą Hayworth
- Lady in the Lake , wyreżyserowany przez Roberta Montgomery'ego, z udziałem niego samego
- Last of the Redskins , z udziałem Michaela O'Shea
- Ostatni etap (Ostatni etap) – ( Polska )
- The Late George Apley , z udziałem Ronalda Colmana
- Law of the Lash , z udziałem Lash LaRue
- Życie z ojcem , z udziałem Williama Powella i Elizabeth Taylor
- A Likely Story z Barbarą Hale i Billem Williamsem
- Życie na wielką skalę , z udziałem Gene Kelly i Marie McDonald
- The Long Night , z udziałem Henry'ego Fondy i Barbary Bel Geddes
- Lost Honeymoon , z udziałem Franchot Tone i Ann Richards
- The Lost Moment , z udziałem Roberta Cummingsa i Susan Hayward
- Lost Youth (Gioventù perduta), reżyseria Pietro Germi – ( Włochy )
- Miłość od nieznajomego , z udziałem Johna Hodiaka
- Zwabiony , z udziałem George Sanders i Lucille Ball
m
- The Macomber Affair , z udziałem Gregory'ego Pecka i Joan Bennett
- Człowiek, którego kocham , z udziałem Idy Lupino i Roberta Alda
- Znak Kaina , wyreżyserowany przez Briana Desmonda Hursta (GB)
- Małżeństwo w cieniu (Ehe im Schatten) – ( NRD )
- Mój własny kat , z udziałem Burgessa Mereditha – ( GB )
- Cud na 34. ulicy , z udziałem Edmunda Gwenna , Johna Payne'a , Maureen O'Hara
- Monsieur Verdoux , w reżyserii iz udziałem Charlesa Chaplin
- Monsieur Vincent , z udziałem Pierre Fresnay – ( Francja )
- Moss Rose , z udziałem Peggy Cummins i Victora Mature
- Matka nosiła rajstopy , z udziałem Betty Grable
- Mourning Becomes Electra , z udziałem Rosalind Russell i Michaela Redgrave
- Moja ulubiona brunetka z Bobem Hope i Dorothy Lamour
- My Wild Irish Rose , film biograficzny z Dennisem Morganem (jako Chauncey Olcott )
n
- Neel Kamal ( Blue Lotus) , pierwszy film Madhubali i Raja Kapoora w rolach dorosłych – ( Indie )
- Nicholas Nickleby , reżyseria Alberto Cavalcanti , z udziałem Stanleya Hollowaya – ( GB )
- Nightmare Alley z Tyrone Power i Joan Blondell
- Nora Prentiss z Ann Sheridan
- The October Man , z udziałem Johna Millsa i Joan Greenwood – (GB)
O
- Odd Man Out , wyreżyserowany przez Carol Reed , z udziałem Jamesa Masona i Roberta Newtona – ( GB )
- One Wonderful Sunday (Subarashiki Nichiyōbi), reżyseria Akira Kurosawa – ( Japonia )
- L'onorevole Angelina (Parlamentarz Angelina), reżyseria Luigi Zampa , z udziałem Anny Magnani – ( Włochy )
- Out of the Blue , z udziałem Virginii Mayo i George'a Brent
- Out of the Past , wyreżyserowany przez Jacquesa Tourneura , z Robertem Mitchumem , Jane Greer i Kirkiem Douglasem .
P
- The Paradine Case , w reżyserii Alfreda Hitchcocka , z udziałem Gregory'ego Pecka , Alidy Valli , Ann Todd , Louisa Jourdana , Charlesa Laughtona .
- Perła (La Perla), z udziałem Pedro Armendáriz – ( Meksyk )
- Niebezpieczeństwa Pauline z Betty Hutton
- Piraci z Monterey , z udziałem Roda Camerona i Marii Montez
- Opętany , z udziałem Joan Crawford i Van Heflin
- Ścigany , z udziałem Roberta Mitchuma i Teresy Wright
Q
- Quai des Orfèvres , reżyseria Henri-Georges Clouzot , z udziałem Louisa Jouveta – ( Francja )
r
- Koleją! , w reżyserii Anthony'ego Manna , z udziałem Johna Irelanda i Hugh Beaumont
- Ramrod , z udziałem Joela McCrea i Veronica Lake
- Zapis dżentelmena z kamienicy (Nagaya shinshiroku), reżyseria Yasujirō Ozu – ( Japonia )
- Czerwony dom z Edwardem G. Robinsonem i Judith Anderson
- Powtórz występ , z udziałem Louisa Haywarda i Joan Leslie
- Jedź na różowym koniu , wyreżyserowany przez Roberta Montgomery'ego, w którym występuje Robert Montgomery
- Riffraff , z udziałem Pat O'Brien i Anne Jeffreys
- Road to Rio , z Bing Crosby , Dorothy Lamour , Bob Hope
- The Romance of Rosy Ridge , z udziałem Van Johnsona , Thomasa Mitchella , Janet Leigh
- The Root of All Evil , z udziałem Phyllis Calvert i Michaela Rennie – ( GB )
- Róże są czerwone z Peggy Knudsen
S
- Przestraszony na śmierć , z udziałem Bela Lugosi i George'a Zucco
- School for Postmen (L'École des facteurs), krótkometrażowa komedia w reżyserii iz udziałem Jacquesa Tati – ( Francja )
- Morze Trawy , w reżyserii Elii Kazan , z udziałem Katharine Hepburn i Spencera Tracy
- Tajny agent (Podvig razvedchika), reżyseria Boris Barnet – ( ZSRR )
- Sekretne życie Waltera Mitty , z udziałem Danny'ego Kaye i Virginii Mayo
- Senator był niedyskretny , z udziałem Williama Powella
- Statek do Indii (Skepp do ziemi Indii), reż. Ingmar Bergman – ( Szwecja )
- Szokująca panna pielgrzyma z Betty Grable w roli głównej
- Sindbad Żeglarz
- Smash-Up, historia kobiety , z udziałem Susan Hayward
- Snow Trail (Ginrei no hate), z udziałem Toshiro Mifune – ( Japonia )
- So Well Remembered , w reżyserii Edwarda Dmytryka , z udziałem Johna Millsa i Marthy Scott – ( GB )
- Something in the Wind , z udziałem Deanny Durbin i Donalda O'Connor
- Pieśń Szeherezady , z udziałem Yvonne De Carlo , Jean-Pierre Aumont , Brian Donlevy
- Song of the Thin Man , z udziałem Williama Powella i Myrny Loy
- Wiosenna rzeka płynie na wschód (Yi jiang chun shui xiang dong liu) – ( Chiny )
- Historia złej kobiety (Historia de una mala mujer) – ( Argentyna )
T
- T-Men , wyreżyserowany przez Anthony'ego Manna , z udziałem Dennisa O'Keefe
- Temptation Harbor , z udziałem Roberta Newtona i Simone Simon – (GB)
- Oni mnie uciekli , reżyseria Alberto Cavalcanti , z udziałem Trevora Howarda – ( GB )
- Nie uwierzą mi z Robertem Youngiem i Susan Hayward
- This Time for Keeps , z udziałem Esther Williams i Jimmy'ego Durante
- The Three Garcias (Los tres García), z udziałem Pedro Infante – ( Meksyk )
- Żyć w pokoju (Vivere in pace) – ( Włochy )
- The Two Mrs. Carrolls , z udziałem Humphreya Bogarta , Barbary Stanwyck , Alexis Smith
- Trail Street , z udziałem Randolpha Scotta
U
- Wujek Silas , z udziałem Jeana Simmonsa – ( GB )
- Unconquered , z udziałem Gary'ego Coopera i Paulette Goddard
- Niewierni , z udziałem Ann Sheridan i Lew Ayres
- The Unsuspected , z udziałem Claude'a Rainsa i Joan Caulfield
V
- The Voice of the Turtle , z udziałem Ronalda Reagana
W
- Sieć , z udziałem Elli Raines i Edmonda O'Brien
- Welcome Stranger z Bingiem Crosbym i Barrym Fitzgeraldem
- Whispering City , z udziałem Paula Lukasa – ( Kanada )
- Tęskna wdowa z Wagon Gap , z udziałem Buda Abbotta i Lou Costello
- Kobieta na plaży , z udziałem Joan Bennett i Roberta Ryana
- Wyoming , z udziałem Dzikiego Billa Elliotta
Seriale
- Czarna wdowa , z udziałem Bruce'a Edwardsa
- Brick Bradford , z udziałem Kane'a Richmonda
- Jack Armstrong
- Jesse James Rides Again , z udziałem Claytona Moore'a i Lindy Stirling
- Sea Hound z Busterem Crabbeem
- Syn Zorro , z udziałem George'a Turnera i Peggy Stewart
- The Vigilante , z udziałem Ralpha Byrd
Seria filmów krótkometrażowych
- Myszka Miki (1928-1952)
- Zwariowane melodie (1930-1969)
- Terrytony (1930-1964)
- Wesołe melodie (1931-1969)
- Trzej maruderzy (1934-1959)
- Kaczor Donald ( 1934 – 1956 )
- Andy Panda (1939-1949)
- Kolorowe rapsodie (1934-1949)
- Lis i wrona (1941-1950)
- Królik Bugs (1940-1962)
- Chip i Dale (1943-1956)
- Czerwony Kapturek (1943-1949)
- Popeye ( 1933 – 1957 )
- Tom i Jerry ( 1940 – 1958 )
- George i Junior (1946-1948)
- Potężna Mysz (1942-1955)
- Pluton (1937-1951)
- Goofy (1939-1953)
- Woody Dzięcioł (1941-1949)
- Yosemite Sam (1945-1963)
Urodzenia
- 8 stycznia – David Bowie , angielski piosenkarz, autor tekstów i aktor (zm. 2016)
- 15 stycznia – Andrea Martin , kanadyjsko-amerykańska aktorka
- 18 stycznia – Takeshi Kitano , japoński scenarzysta-reżyser, aktor, komik, autor i twórca gier wideo
- 31 stycznia – Jonathan Banks , amerykański aktor
- 2 lutego – Farrah Fawcett , amerykańska aktorka (zm. 2009)
- 7 lutego – Wayne Allwine , amerykański aktor głosowy (zm. 2009)
- 24 lutego – Edward James Olmos , amerykański aktor
- 28 lutego – Stephanie Beacham , angielska aktorka
- 6 marca – Rob Reiner , amerykański aktor, komik, producent i reżyser
- 19 marca
- Glenn Close , amerykańska aktorka
- Dermot Crowley , irlandzki aktor teatralny, filmowy i telewizyjny
- 23 marca – Kim Hee-ra , południowokoreański aktor filmowy
- 26 marca – John Morton , amerykański aktor filmowy, kaskader i pisarz
- 6 kwietnia – John Ratzenberger , amerykański aktor
- 11 kwietnia – Meshach Taylor , amerykański aktor (zm. 2014)
- 15 kwietnia – Lois Chiles , amerykańska aktorka
- 18 kwietnia – James Woods , amerykański aktor
- 23 kwietnia – Blair Brown , amerykańska aktorka
- 4 maja – Richard Jenkins , amerykański aktor
- 25 maja – Jacki Weaver , australijska aktorka
- 1 czerwca – Jonathan Pryce , walijski aktor
- 6 czerwca – Robert Englund , amerykański aktor
- 19 czerwca – Youn Yuh-jung , południowokoreańska aktorka
- 20 czerwca – Candy Clark , amerykańska aktorka
- 22 czerwca – David Lander , amerykański aktor charakterystyczny, komik, muzyk i skaut baseballowy (zm. 2020)
- 24 czerwca – Peter Weller , amerykański aktor
- 30 czerwca - Tõnis Rätsep , estoński aktor
- 9 lipca – OJ Simpson , amerykański piłkarz i aktor
- 22 lipca – Albert Brooks , amerykański aktor, komik i reżyser
- 30 lipca
- Arnold Schwarzenegger , urodzony w Austrii amerykański aktor, kulturysta i 38. gubernator Kalifornii
- William Atherton , amerykański aktor
- 31 lipca – Richard Griffiths , angielski aktor (zm. 2013)
- 22 sierpnia – Cindy Williams , amerykańska aktorka
- 24 sierpnia – Anne Archer , amerykańska aktorka
- 27 sierpnia – Barbara Bach , amerykańska aktorka
- 6 września
- Jane Curtin – amerykańska aktorka i komik
- Keone Young , amerykański aktor i aktor głosowy
- 14 września – Sam Neill , aktor z Nowej Zelandii
- 21 września – Stephen King , amerykański pisarz
- 27 września – Denis Lawson , szkocki aktor i reżyser
- 1 października – Stephen Collins , amerykański aktor
- 17 października
- Simi Garewal , indyjska aktorka i prowadząca talk-show
- Michael McKean , amerykański aktor i komik
- 24 października – Kevin Kline , amerykański aktor
- 26 października – Ene Järvis , estońska aktorka
- 29 października – Richard Dreyfuss , amerykański aktor
- 13 listopada – Joe Mantegna , amerykański aktor
- 24 listopada – Dwight Schultz , amerykański aktor i aktor głosowy
- 30 listopada – Stuart Baird , angielski montażysta, producent i reżyser
- 4 grudnia – Tõnu Kark , estoński aktor
- 8 grudnia – Bruce Kimmel , amerykański aktor, reżyser, scenarzysta
- 11 grudnia – Teri Garr , amerykańska aktorka i komik
- 16 grudnia – Ben Cross , aktor angielski (zm. 2020)
- 17 grudnia – Wes Studi , amerykański aktor i producent filmowy Cherokee
- 26 grudnia - Trina Parks , amerykańska aktorka
- 29 grudnia – Ted Danson , amerykański aktor
- 31 grudnia – Tim Matheson , amerykański aktor, reżyser i producent
Zgony
- 26 stycznia – Grace Moore , 48 lat, amerykańska śpiewaczka operowa i aktorka, One Night of Love , The King Steps Out , When You are In Love
- 12 lutego – Sidney Toler , 72 lata, amerykański aktor, Charlie Chan w Secret Service , Chiński kot , Czarna magia , Jadeitowa maska
- 8 marca – Victor Potel , 57 lat, amerykański aktor i komik, Podróże Sullivana , Cud z Morgan's Creek , The Palm Beach Story , Jajko i ja
- 31 maja – Adrienne Ames , 39 lat, amerykańska aktorka, The Death Kiss , You're Telling Me! , Dom oszczerstw , Gigolette
- 1 czerwca – Anna Hofman-Uddgren , 79 lat, szwedzka reżyserka, aktorka
- 5 czerwca – Nils Olaf Chrisander , 63 lata, szwedzki aktor, reżyser
- 30 sierpnia – Gunnar Sommerfeldt , 56 lat, duński aktor i reżyser
- 21 września – Harry Carey , 69 lat, amerykański aktor Mr. Smith Goes to Washington , Angel and the Badman , Red River , Beyond Tomorrow
- 1 października – Olive Borden , 41 lat, amerykańska aktorka, 3 Bad Men , Half Marriage , Leave It to Me
- 17 października – John Halliday , 67, amerykański aktor, The Philadelphia Story , Intermezzo
- 24 października – Dudley Digges , 68 lat, irlandzki aktor, Sokół maltański , Bunt na Bounty , Walka o życie
- 21 grudnia – Mark Hellinger , 47 lat, amerykański producent, High Sierra , They Drive By Night , The Two Mrs. Carrolls
Debiuty filmowe
- Anouk Aimée – La maison sous la mer
- George Chakiris – Pieśń o miłości
- Arlene Dahl – Moja dzika róża irlandzka
- Mel Ferrer – Ścigany
- DeForest Kelley – Strach w nocy
- Janet Leigh – Romans z Rosy Ridge
- Toshiro Mifune – Śnieżny szlak
- Marilyn Monroe – Szokująca panna pielgrzyma
- Sidney Poitier – Sepia Kopciuszek
- Denver Pyle – wina Janet Ames
- Richard Widmark – Pocałunek śmierci