1953 w filmie - 1953 in film
|
|||
---|---|---|---|
Lata w filmie |
---|
1870 |
Rok 1953 w filmie to kilka znaczących wydarzeń.
Najbardziej dochodowe filmy (USA)
Dziesięć najlepszych filmów wydanych w 1953 roku według kas brutto w Ameryce Północnej przedstawia się następująco:
Ranga | Tytuł | Studio | Wynajem kasowy brutto |
---|---|---|---|
1 | Szata | 20th Century Fox | 17 500 000 $ |
2 | To jest Cinerama | Korporacja uwalniająca Cinerama | 12 500 000 $ |
3 | Stąd do wieczności | Zdjęcia Kolumbii | 12 200 000 USD |
4 | Shane | Najważniejsze zdjęcia | 8 000 000 $ |
5 | Jak poślubić milionera | 20th Century Fox | 7 300 000 $ |
6 | Piotruś Pan | Walt Disney / Zdjęcia Radia RKO | 6 000 000 $ |
7 | Dom Wosku | Warner Bros. | 5 500 000 $ |
8 | Panowie wolą blondynki | 20th Century Fox | 5 100 000 $ |
9 | Salome | Zdjęcia Kolumbii | 4 750 000 $ |
10 | Mogambo | Metro-Goldwyn-Mayer | 4 576 000 $ |
Wydarzenia
- 16 stycznia – Nowa Warner Bros. Pictures Inc. zostaje zarejestrowana w następstwie wyroku w sprawie zgody w celu zbycia swoich kin Stanley Warner Theatres.
- 05 lutego - Walt Disney „produkcja s JM Barrie ” s Peter Pan , z udziałem Bobby Driscoll i Kathryn Beaumont , premiery na zdumiewającą uznaniem krytyków i publiczności i szybko staje się jednym z najbardziej lubianych filmów Disneya.
- 29 kwietnia – This Is Cinerama otwiera się w Los Angeles.
- 1 lipca – Stalag 17 w reżyserii Billy'ego Wildera z udziałem Williama Holdena ma premierę i jest uważany przez krytyków i publiczność za jeden z najwspanialszych filmów o jeńcach wojennych z czasów II wojny światowej . Holden zdobywa Oscara dla najlepszego aktora za rolę w filmie.
- 5 sierpnia – premiera romantycznego i wojennego arcydzieła Freda Zinnemanna From Here to Eternity z Burtem Lancasterem , Montgomery Clift , Deborah Kerr , Frankiem Sinatrą i Donną Reed .
- 27 sierpnia – nieśmiertelna romantyczna opowieść Williama Wylera o rzymskich wakacjach , z udziałem Gregory'ego Pecka i Audrey Hepburn , ma premierę i sprawia, że Hepburn staje się supergwiazdą.
- 16 września – Epopeja religijna Szata , z udziałem Richarda Burtona i Jeana Simmonsa , debiutuje jako pierwszy szerokoekranowy film anamorficzny w historii kina, nakręcony w CinemaScope, przynosząc rekordową sumę 36 000 dolarów w jednym kinie w pierwszym dniu. W pierwszym tygodniu zarobił rekord (dla jednego kina) 264 428 dolarów.
- 21 listopada – Monogram Pictures , które przestało wydawać zdjęcia pod tym szyldem od początku roku, zmienia nazwę na Allied Artists Pictures Corporation .
Nagrody
Kategoria/Organizacja |
11. Złote Globy 22 stycznia 1954 |
26. Oscara 25 marca 1954 |
|
---|---|---|---|
Dramat | Komedia lub musical | ||
Najlepszy film | Szata | Stąd do wieczności | |
Najlepszy reżyser |
Fred Zinnemann Stąd do wieczności |
||
Najlepszy aktor |
Spencer Tracy aktorka |
David Niven Księżyc jest niebieski |
Stalag Williama Holdena 17 |
Najlepsza aktorka |
Rzymskie wakacje Audrey Hepburn |
Ethel Merman Zadzwoń do mnie Madam |
Rzymskie wakacje Audrey Hepburn |
Najlepszy aktor drugoplanowy |
Frank Sinatra Stąd do wieczności |
||
Najlepsza aktorka drugoplanowa |
Grace Kelly Mogambo |
Donna Reed Stąd do wieczności |
|
Najlepszy scenariusz, dostosowany |
Helen Deutsch Lili |
Daniel Taradash Stąd do wieczności |
|
Najlepszy scenariusz, oryginalny |
Charles Brackett , Walter Reisch i Richard L. Breen Titanic |
Wybitne filmy wydane w 1953 roku
Stany Zjednoczone, o ile nie określono inaczej
#
- 99 River Street , z udziałem Johna Payne'a i Evelyn Keyes
- The 5,000 Fingers of Dr. T , z udziałem Tommy'ego Rettiga , scenariusz dr Seuss
A
- Abbott i Costello jadą na Marsa
- Abbott i Costello Poznajcie dr Jekylla i pana Hyde
- Act of Love (Un acte d'amour), z udziałem Kirka Douglasa – ( USA / Francja )
- Aktorka , z udziałem Spencera Tracy i Jeana Simmonsa
- Albert RN , w reżyserii Lewisa Gilberta , z udziałem Anthony'ego Steela , Jacka Warnera , Roberta Beatty , Williama Sylwestra – ( GB )
- All-American , z udziałem Tony'ego Curtisa
- All I Desire , z udziałem Barbary Stanwyck
- Wszyscy bracia byli dzielni , z udziałem Ann Blyth
- Anarkali – ( Indie )
- Spotkanie w Hondurasie , reżyseria Jacques Tourneur , z udziałem Ann Sheridan i Glenna Forda
- Arrowhead z Charltonem Hestonem i Jackiem Palance
b
- Baaz , w reżyserii iz udziałem Guru Dutta – ( Indie )
- The Band Wagon , z udziałem Freda Astaire , Cyd Charisse , Jack Buchanan , Nanette Fabray , Oscar Levant
- Bandyta Brazylii (O Cangaceiro) – ( Brazylia )
- Barabbas , reżyseria Alf Sjöberg – ( Szwecja )
- Bestia z 20.000 sążni , z udziałem Pauli Raymond i Cecila Kellaway
- Beat the Devil , w reżyserii Johna Hustona , z udziałem Humphreya Bogarta , Jennifer Jones , Giny Lollobrigida – ( Włochy /GB/ USA )
- The Beggar's Opera , z udziałem Laurence Olivier i Dorothy Tutin – ( GB )
- Bieliński – ( ZSRR )
- Ben and Me , z głosami Sterling Holloway i Charles Ruggles
- Pod 12-milową rafą z Robertem Wagnerem w roli głównej
- Bienvenido Mr. Marshall , reżyseria Luis García Berlanga , z udziałem Fernando Rey – ( Hiszpania )
- The Big Heat , w reżyserii Fritza Langa , z udziałem Glenna Forda , Glorii Grahame , Lee Marvina
- Big Leaguer , z udziałem Edwarda G. Robinsona
- The Bigamist , w reżyserii iz udziałem Idy Lupino , z Joan Fontaine , Edmondem O'Brienem
- Czarny gronostaj – ( Argentyna )
- Blowing Wild , z udziałem Gary'ego Coopera i Barbary Stanwyck
- Niebieska Gardenia z Anne Baxter i Raymondem Burr
- A Blueprint for Murder , z udziałem Josepha Cottena i Jeana Petersa
- Bread, Love and Dreams (Pane, amore e fantasia), z udziałem Vittorio De Sica i Giny Lollobrigida – ( Włochy )
- Bright Road , pierwszy pełnometrażowy występ Harry'ego Belafonte ( USA )
- The Brute (El Bruto), reżyseria Luis Buñuel , z udziałem Pedro Armendáriz i Katy Jurado – ( Meksyk )
- W świetle srebrzystego księżyca , z udziałem Doris Day i Gordona MacRae
C
- The Caddy , z udziałem Deana Martina i Jerry'ego Lewisa
- Calamity Jane , z udziałem Doris Day
- Zadzwoń do mnie Madam , z udziałem Ethel Merman
- The Captain's Paradise , z Alecem Guinnessem – ( GB )
- Zaprzestać ognia
- The Charge at Feather River , z udziałem Guy Madison
- Miasto pod morzem , z udziałem Roberta Ryana , Anthony'ego Quinna , Mala Powers
- Miasto, które nigdy nie śpi , z udziałem Gig Young , Williama Talmana , Pauli Raymond , Mala Powers
- Klaun z Czerwonym Skeltonem
- Poufne Connie , z udziałem Van Johnsona i Janet Leigh
- Podbój Everestu – (dokument) – (GB)
- The Cruel Sea , z udziałem Jacka Hawkinsa i Denholma Elliotta – ( GB )
- Cry of the Hunted , z udziałem Vittorio Gassmana , Barry'ego Sullivana , Polly Bergen
D
- Dangerous Crossing , z udziałem Jeanne Crain i Michaela Rennie
- Dangerous When Wet , z udziałem Esther Williams
- Decameron Nights , z udziałem Joan Fontaine i Louisa Jourdana
- The Desert Rats , z udziałem Richarda Burtona i Jamesa Masona
- Desperate Moment , z udziałem Dirka Bogarde i Mai Zetterling – ( GB )
- Devdas – ( Indie )
- Do Bigha Zamin (Dwa akry ziemi), reżyseria Bimal Roy – ( Indie )
- Mózg Donovana , z udziałem Lew Ayres i Nancy Davis
- Down Among the Sheltering Palms , z udziałem Mitzi Gaynor , Glorii DeHaven , Jane Greer
- Dream Wife , z udziałem Cary'ego Granta i Deborah Kerr
mi
- Él (On), reżyseria Luis Buñuel , z udziałem Arturo de Córdova – ( Meksyk )
- Kolczyki Madame de... , reżyseria Max Ophüls , z udziałem Charlesa Boyera – ( Francja / Włochy )
- Na wschód od Sumatry , z udziałem Anthony'ego Quinna i Jeffa Chandlera
- Easy to Love , z udziałem Esther Williams
- Easy Years (Anni facili), reżyseria Luigi Zampa – ( Włochy )
- Eddie Cantor Story , z udziałem Keefe Brasselle
- Entotsu no mieru basho (Cztery kominy) – ( Japonia )
- Esa pareja feliz (Ta szczęśliwa para), reżyseria Juan Antonio Bardem i Luis García Berlanga – ( Hiszpania )
- Escape By Night , z udziałem Bonara Colleano i Sida Jamesa – ( GB )
- Escape from Fort Bravo , reżyseria John Sturges , z udziałem Williama Holdena , Eleanor Parker , Johna Forsythe'a
F
- Fair Wind to Java , z udziałem Freda MacMurraya i Very Ralston
- Rolnik bierze żonę , z udziałem Betty Grable
- Fast Company , z udziałem Howarda Keela i Polly Bergen
- Strach i pożądanie , reżyseria Stanley Kubrick
- Test końcowy , wyreżyserowany przez Anthony'ego Asquitha , z udziałem Jacka Warnera (Wielka Brytania)
- Folly to Be Wise , reżyseria Frank Launder , z udziałem Alastaira Sima – ( GB )
- Ścieżka , z udziałem Dilipa Kumara – ( Indie )
- From Here to Eternity , reżyseria Fred Zinnemann , z udziałem Burta Lancastera , Montgomery Clift , Deborah Kerr , Franka Sinatry , Donny Reed – zdobywczyni 8 Oscarów
g
- Brama Piekieł (Jigokumon) – (Japonia)
- Gejsza (Gion Bayashi), reżyseria Kenji Mizoguchi – ( Japonia )
- Genevieve , z udziałem Dinah Sheridan , John Gregson , Kay Kendall – ( GB )
- Panowie wolą blondynki , w reżyserii Howarda Hawksa , z udziałem Jane Russell i Marilyn Monroe
- Dziewczyna z sąsiedztwa , z udziałem June Haver i Dana Dailey
- Dziewczyna, która miała wszystko , z udziałem Elizabeth Taylor , Williama Powella , Fernando Lamasa , Gig Young
- Give a Girl a Break , reżyseria Stanley Donen , z udziałem Debbie Reynolds , Marge Champion , Gower Champion
- Szklana ściana z Vittorio Gassmanem i Glorią Grahame
- Złote Ostrze , z udziałem Rocka Hudsona i Piper Laurie
- Wielka przygoda (Det stora äventyret), reżyseria Arne Sucksdorff – ( Szwecja )
- Wielkie Powstanie Siuksów , z udziałem Jeffa Chandlera
- Gun Fury z Rockiem Hudsonem i Donną Reed
h
- The Heart of the Matter , z udziałem Trevora Howarda – ( GB )
- Autostopowicz , wyreżyserowany przez Idę Lupino , z udziałem Edmonda O'Briena i Williama Talmana
- Hondo , z udziałem Johna Wayne'a i Geraldine Page w swoim debiucie filmowym
- Houdini , w rolach głównych (mąż i żona) Tony Curtis i Janet Leigh
- House of Wax , z udziałem Vincenta Price'a
- How to Marry a Millionaire , z udziałem Marilyn Monroe , Betty Grable , Lauren Bacall (Grable, najlepsza gwiazda Fox z lat 40., z Monroe, gwiazdą Fox z lat 50.)
i
- Wyznaję , wyreżyserowany przez Alfreda Hitchcocka , z udziałem Montgomery Clift i Anne Baxter
- Dziewczyna nie obchodzi mnie , z udziałem Mitzi Gaynor
- I Love Lucy , z udziałem Lucille Ball i Desi Arnaz
- Ja, Jury , z Biffem Elliotem i Peggie Castle
- Inferno , z udziałem Roberta Ryana
- Interim , reżyseria Stan Brakhage , film krótkometrażowy (25 ½ minuty); muzyka Jamesa Tenneya )
- Intruz , z udziałem Jacka Hawkinsa – ( GB )
- Czy Twój miesiąc miodowy jest naprawdę konieczny? , z udziałem Bonara Colleano i Diany Dors – ( GB )
- Wyspa na niebie , z udziałem Johna Waynea
- Przyszło z kosmosu , w reżyserii Jacka Arnolda , z udziałem Richarda Carlsona
J
- Jennifer , z udziałem Idy Lupino i Howarda Duff
- Jeopardy , z udziałem Barry Stanwyck , Barry'ego Sullivana , Ralpha Meekera
- Juliusz Cezar , reżyseria Joseph L. Mankiewicz , z udziałem Marlona Brando , Jamesa Masona , Johna Gielguda , Louisa Calherna , Greera Garsona , Deborah Kerr
K
- Porywacze , z udziałem Jona Whiteleya – ( GB )
- King of the Khyber Rifles , z udziałem Tyrone Power
- Kiss Me Kate , z udziałem Kathryn Grayson , Howard Keel , Ann Miller , wydany w 2D i 3D
L
- Dama bez kamelii (La signora senza camelie), reż. Michelangelo Antonioni – ( Włochy )
- Córka właściciela ziemskiego (Sinhá Moça), z udziałem Anselmo Duarte – ( Brazylia )
- Lagu Kenangan ( L. Inata ), z udziałem Titiena Sumarni i AN Alcaff (Indonezja)
- Latin Lovers , z udziałem Lany Turner
- Prawo i porządek , western z Ronaldem Reaganem
- The Lawless Breed , z udziałem Rocka Hudsona
- Lili , z udziałem Leslie Caron
- The Limping Man , z udziałem Lloyda Bridgesa – (GB)
- Lew jest na ulicach , z udziałem Jamesa Cagneya , Barbary Hale , Anne Francis
- Little Boy Lost , z Bingiem Crosby'm w roli głównej
- Mały uciekinier
- Żywa pustynia , zdobywca Oscara za najlepszy film dokumentalny
- Miłość w mieście (L'Amore in Città), film z antologii w reżyserii Michelangelo Antonioni , Dino Risi , Federico Fellini i innych – ( Włochy )
- List miłosny (Koibumi) – ( Japonia )
m
- Malta Story , reżyseria Brian Desmond Hurst , z udziałem Aleca Guinnessa , Jack Hawkins , Anthony Steel , Muriel Pavlow – ( GB )
- Człowiek na poddaszu z Jackiem Palance i Constance Smith
- The Man Between , z udziałem Jamesa Masona i Claire Bloom – ( GB )
- Człowiek w ciemności z Edmondem O'Brienem i Audrey Totter
- Człowiek na linie z Fredricem Marchem i Glorią Grahame
- Marcin Luter – ( USA / Niemcy Zachodnie )
- The Master of Ballantrae , w reżyserii Williama Keighleya , z udziałem Errola Flynna , Rogera Liveseya , Anthony'ego Steela , Beatrice Campbell – ( UK )
- Meet Me at the Fair , z udziałem Dana Daileya i Diany Lynn
- Panna Sadie Thompson , z udziałem Rity Hayworth
- Mississippi Gambler , z udziałem Tyrone Power i Piper Laurie
- Mogambo , z udziałem Clarka Gable , Ava Gardner , Grace Kelly (remake Red Dust z 1932 roku, wktórym zagrali Gable z Jean Harlow )
- Pieniądze z domu , z udziałem Deana Martina i Jerry'ego Lewisa
- Święto Monsieur Hulota (Les Vacances de Monsieur Hulot), w reżyserii iz udziałem Jacquesa Tati – ( Francja )
- La montaña sin ley
- The Moon Is Blue , pierwszy amerykański film używający słów " w ciąży " i " dziewica " , w reżyserii Otto Premingera , z udziałem Williama Holdena , Davida Nivena i Maggie McNamara
- The Moonlighter , z udziałem Barbary Stanwyck i Freda MacMurray
n
- The Naked Spur , z udziałem Jamesa Stewarta , Roberta Ryana i Janet Leigh
- Sieć , reżyseria Anthony Asquith – ( GB )
- Niagara , z udziałem Marilyn Monroe i Josepha Cotten
- No Way Back (Weg Ohne Umkehr) – ( Niemcy Zachodnie )
P
- Patita , z udziałem Dev Anand i Usha Kiran – ( Indie )
- Piotruś Pan ,animacja Walta Disneya z głosem Bobby'ego Driscolla
- The Phantom Stockman , z udziałem Chips Rafferty – ( Australia )
- Pickup on South Street , reżyseria Sam Fuller , z udziałem Richarda Widmarka , Jean Peters , Thelma Ritter
- Plunder of the Sun , z udziałem Glenna Forda
- Pony Express z Charltonem Hestonem (jako Buffalo Bill )
- The President's Lady (pierwsza tura Charltona Hestona w Andrew Jackson przed The Buccaneer )
r
- Remains to Be Seen , z udziałem June Allyson i Van Johnson
- Report News (Reportaje), z udziałem Arturo de Córdova i Dolores del Río – ( Meksyk )
- Powrót do raju , z udziałem Gary'ego Coopera
- Jedź, Vaquero! , z udziałem Roberta Taylora i Avy Gardner
- The Robe , pierwszy film nakręcony w CinemaScope , z udziałem Richarda Burtona i Jean Simmons
- Marsz łotrów ,z udziałem Petera Lawforda , Janice Rule
- Roman Holiday , wyreżyserowany przez Williama Wylera , z udziałem Gregory'ego Pecka i Audrey Hepburn w jej nagrodzonej Oscarem pierwszej głównej roli
- Rosanna (La Red) – ( Meksyk )
S
- Salome , z udziałem Rity Hayworth
- Trociny i świecidełko (Gycklarnas afton), reżyseria Ingmar Bergman – ( Szwecja )
- Scared Stiff , z udziałem Deana Martina , Jerry'ego Lewisa , Lizabeth Scott i Carmen Miranda
- Sea Devils , z udziałem Rocka Hudsona i Yvonne De Carlo – ( GB / USA )
- Seminole , z udziałem Rocka Hudsona i Anthony'ego Quinna
- Shane w reżyserii George'a Stevensa , z udziałem Alana Ladda , Jean Arthur (w jej ostatniej roli filmowej), Brandona de Wilde'a , Bena Johnsona , Jacka Palance'a
- Siamo Donne (My, kobiety), z udziałem Alidy Valli i Ingrid Bergman – ( Włochy )
- Small Town Girl z Jane Powell i Ann Miller
- So Big , reżyseria Robert Wise , z udziałem Jane Wyman , Sterling Hayden , Steve Forrest
- So This Is Love z Kathryn Grayson i Merv Griffin
- South Sea Woman , z udziałem Burta Lancaster i Virginii Mayo
- Ułamek sekundy , z udziałem Alexis Smith i Jana Sterlinga
- Stalag 17 , reżyseria Billy Wilder , z udziałem Williama Holdena (w nagrodzonej Oscarem roli), Don Taylora , Harveya Lembecka , Roberta Straussa , Otto Premingera , Petera Gravesa
- Gwiazdy Baletu Rosyjskiego (Mastera russkogo baleta), z udziałem Galiny Ulanowej – ( ZSRR )
- Państwowy Dom Towarowy (Állami Áruház) – ( Węgry )
- Stalowa dama z Rodem Cameronem i Tab Hunterem
- The Story of Gilbert i Sullivan , z udziałem Roberta Morleya i Maurice'a Evansa – ( GB )
- Historia małego gnoju (Die Geschichte vom kleinen Muck) – ( NRD )
- Historia trzech miłości , trylogia z udziałem Jamesa Masona , Leslie Caron , Kirka Douglasa
- Lato z Moniką (Sommaren med Monika), reżyseria Ingmar Bergman , z udziałem Harriet Andersson – ( Szwecja )
- The Sun Shines Bright , w reżyserii Johna Forda , z udziałem Charlesa Winningera
T
- Zabierz mnie do miasta , w reżyserii Douglasa Sirka , z udziałem Ann Sheridan i Sterlinga Hayden
- Zajmij wyżynę! , z udziałem Richarda Widmarka i Karla Malden
- Thérèse Raquin , reżyseria Marcel Carné , z udziałem Simone Signoret – ( Francja )
- Three Perfect Wives (Las Tres perfectas casadas), z udziałem Arturo de Córdova – ( Meksyk )
- Thunder Over the Plains , z udziałem Randolpha Scotta
- Titanic , z udziałem Barbary Stanwyck , Clifton Webb , Thelma Ritter , Brian Aherne , Robert Wagner
- The Titfield Thunderbolt , w reżyserii Charlesa Crichtona , z udziałem Stanleya Hollowaya – ( GB )
- Tokyo Story (Tōkyō Monogatari), reżyseria Yasujirō Ozu – ( Japonia )
- Toot, Gwizdek, Plunk i Boom
- Torch Song , z udziałem Joan Crawford
- Skarb Złotego Kondora , w reżyserii Delmera Davesa , z udziałem Cornela Wilde .a
- Kłopoty po drodze , z udziałem Johna Waynea
- Problemy w sklepie , z udziałem Normana Wisdoma – (GB)
- Tumbleweed , z udziałem Audie Murphy
- Twice Upon a Time , reżyseria Emeric Pressburger – ( GB )
U
- Ugetsu Monogatari , reżyseria Kenji Mizoguchi – (Japonia)
V
- The Vanquished (I Vinti), reż. Michelangelo Antonioni – ( Włochy )
- I Vitelloni , reżyseria Federico Fellini – ( Francja / Włochy )
W
- Płaca strachu (Le Salaire de la Peur), reżyseria Henri-Georges Clouzot , z udziałem Yvesa Montanda – zdobywcy Złotego Niedźwiedzia i Złotej Palmy – ( Francja )
- Walking My Baby Back Home z Janet Leigh i Donaldem O'Connor
- War Arrow , z udziałem Maureen O'Hary i Jeffa Chandlera
- The War of the Worlds , z udziałem Gene Barry
- White Lightning , z udziałem Stanleya Clementsa i Steve'a Brodie
- White Mane (Crin Blanc, Cheval Sauvage) – ( Francja )
- White Witch Doctor , z Robertem Mitchumem i Susan Hayward
- The Wild One , z udziałem Marlona Brando
Tak
- Młoda Bess , z udziałem Jean Simmons , Deborah Kerr , Charles Laughton
Seriale
- Canadian Mounties kontra Atomic Invaders , z udziałem Billa Henry'ego
- The Great Adventures of Captain Kidd , z udziałem Richarda Crane'a
- Jungle Drums of Africa , z udziałem Claytona Moore'a i Phyllis Coates
- The Lost Planet , z udziałem Judda Holdren
Seria filmów krótkometrażowych
- Myszka Miki ( 1928 )-( 1953 )
- Zwariowane melodie ( 1930 – 1969 )
- Terrytony ( 1930 – 1964 )
- Wesołe melodie ( 1931 – 1969 )
- Popeye ( 1933 – 1957 )
- Kaczor Donald ( 1934 )-( 1956 )
- Trzej maruderzy ( 1934 – 1959 )
- Goofy ( 1939 )-( 1953 )
- Tom i Jerry ( 1940 – 1958 )
- Królik Bugs ( 1940 )-( 1962 )
- Chip i Dale ( 1943 – 1956 )
- Opadająca ( 1943 – 1958 )
- Kot Sylwester ( 1944 – 1966 )
- Yosemite Sam ( 1945 – 1963 )
- Szybki Gonzales ( 1953-1968 )
Urodzenia
- 30 stycznia: Steven Zaillian , reżyser
- 8 lutego: Mary Steenburgen , aktorka
- 11 lutego: Philip Anglim , aktor
- 19 lutego: Massimo Troisi , aktor (zm. 1994 )
- 2 marca: Ezra Swerdlow , producent filmowy (zm. 2018)
- 4 marca:
- Scott Hicks , reżyser
- Agustí Villaronga , hiszpański reżyser
- 16 marca: Isabelle Huppert , francuska aktorka
- 16 kwietnia: Jay O. Sanders , aktor
- 18 kwietnia: Rick Moranis , kanadyjski aktor i komik
- 9 maja: Amy Hill , amerykańska komiczka, aktorka i aktorka głosowa
- 16 maja: Pierce Brosnan , irlandzki aktor
- 24 maja: Alfred Molina , urodzony w Wielkiej Brytanii amerykański aktor
- 30 maja: Colm Meaney , irlandzki aktor
- 13 czerwca: Tim Allen , aktor
- 26 czerwca: Peng Xiaolian , reżyser (zm. 2019)
- 11 lipca: Mindy Sterling , aktorka
- 11 sierpnia: Hulk Hogan , zapaśnik
- 14 sierpnia: James Horner , kompozytor (zm. 2015)
- 27 sierpnia: Peter Stormare , szwedzki aktor
- 10 września: Amy Irving , aktorka
- 9 października: Tony Shalhoub , aktor
- 15 października: Larry Miller , amerykański komik, aktor, podcaster i felietonista
- 20 października: Bill Nunn , zmarł aktor (2016)
- 26 października: Maureen Teefy , aktorka
- 31 października: Michael J. Anderson , aktor
- 3 listopada: Kate Capshaw , aktorka
- 6 listopada: Ron Underwood , reżyser
- 27 listopada: Curtis Armstrong , amerykański aktor i piosenkarz
- 28 listopada - Pamela Hayden , amerykańska aktorka i aktorka głosowa
- 6 grudnia: Tom Hulce , aktor
- 8 grudnia
- Kim Basinger , aktorka
- Sam Kinison , komik (zmarł 1992)
- 9 grudnia: John Malkovich , aktor
- 11 grudnia: Richard Carter , australijski aktor i lektor (zmarł 2019)
- 17 grudnia: Bill Pullman , aktor
- 23 grudnia: John Callahan , aktor (zmarł 2020)
- 31 grudnia: James Remar , aktor
Zgony
- 2 lutego: Alan Curtis , 43 lata, amerykański aktor, High Sierra , Buck Privates
- 27 lutego: Jessie Coles Grayson , 66 lat, afroamerykański kontralt i aktorka, Cass Timberlane
- 5 marca: Herman J. Mankiewicz , 55 lat, amerykański scenarzysta, Obywatel Kane , Duma Jankesów , Kolacja o ósmej , Człowiek świata
- 19 marca: Irene Bordoni , 68 lat, korsykańsko-amerykańska aktorka i piosenkarka, Paryż , Luizjana Zakup
- 26 kwietnia: Rian James , 53 lata, amerykański scenarzysta, 42nd Street , The Housekeeper's Daughter
- 30 maja: Dooley Wilson , 67 lat, amerykański aktor, Casablanca , Stormy Weather
- 5 czerwca: Roland Young , 65 lat, brytyjski aktor, Topper , Ruggles of Red Gap , The Philadelphia Story , A potem nie było nikogo
- 30 czerwca: Wsiewołod Pudowkin , radziecki reżyser filmowy (ur. 1893)
- 3 lipca: Irving Reis , 47 lat, amerykański reżyser, The Big Street , All My Sons
- 6 sierpnia
- John Reinhardt , austriacki reżyser, Sofia , Chicago Calling
- Houseley Stevenson , amerykański aktor, Dark Passage , Porwany
- 9 sierpnia: Henri Étiévant , francuski aktor, reżyser (ur. 1870)
- 12 września: Lewis Stone , amerykański aktor (ur. 1879), serial Andy Hardy , Więzień Zendy , Grand Hotel
- 6 października: Porter Hall , amerykański aktor (ur. 1888), Double Indemnity , Mr. Smith Goes to Washington , Going My Way , Miracle on 34th Street
- 8 października: Nigel Bruce , brytyjski aktor (ur. 1895), seria filmów Sherlocka Holmesa , Podejrzenie , Rebecca , Przyszły deszcze , Wyspa skarbów
- 13 października: Millard Mitchell , amerykański aktor charakterystyczny (ur. 1903), Deszczowa piosenka , Winchester '73 , Rewolwerowiec , Naga Ostroga , Twelve O'Clock High
- 29 listopada: Sam De Grasse , kanadyjski aktor (ur. 1875), Robin Hood , Blind Husbands
- 29 grudnia: Violet MacMillan , amerykańska aktorka (ur. 1887), Magiczna peleryna z krainy Oz , Violet's Dreams
Debiuty
- Carroll Baker – łatwy do kochania
- Harry Belafonte – Jasna droga
- Stanley Kubrick (reżyser) – Strach i pożądanie
- Steve McQueen – Dziewczyna w biegu
- Geraldine Page – Hondo
- Anthony Perkins – Aktorka
- Harry Shearer – Abbott i Costello jadą na Marsa
- Maureen Stapleton – z głównej ulicy na Broadway