1962 w filmie - 1962 in film
|
|||
---|---|---|---|
Lata w filmie |
---|
1870 |
Rok 1962 w filmie obejmował kilka bardzo ważnych wydarzeń, a Lawrence z Arabii zdobył siedem Oscarów, w tym dla najlepszego filmu i najlepszego reżysera .
Najbardziej dochodowe filmy (USA)
Dziesięć najlepszych filmów wydanych w 1962 roku według kas brutto w Ameryce Północnej przedstawia się następująco:
Ranga | Tytuł | Studio | Wynajem kasowy brutto |
---|---|---|---|
1 | Najdłuższy dzień | 20th Century Fox | 17 600 000 $ |
2 | Lawrence z Arabii | Zdjęcia Kolumbii | 16 700 000 $ |
3 | Człowiek muzyki | Warner Bros. | 8 100 000 $ |
4 | Ten dotyk norki | Uniwersalne zdjęcia | 7 942 000 $ |
5 | Bunt na Bounty | Metro-Goldwyn-Mayer | 7 410 000 USD |
6 | Zabić drozda | Uniwersalne zdjęcia | 7 112 000 $ |
7 | Hatari! | Najważniejsze zdjęcia | 7 000 000 $ |
8 | cygański | Warner Bros. | 6 000 000 $ |
9 |
Udanej podróży! Stażyści |
Walt Disney / Buena Vista Dystrybucja Columbia Pictures |
5 000 000 $ |
10 | W poszukiwaniu rozbitków | Dystrybucja Walta Disneya/Buena Vista | 4 900 000 $ |
Wydarzenia
- Maj – tajwański rząd oficjalnie ustanawia Festiwal Filmów i Nagród Złotego Konia .
- 18 czerwca – MCA Inc. finalizuje fuzję z Decca - Universal .
- 25 lipca – Darryl F. Zanuck , jeden z założycieli 20th Century Fox , zostaje prezesem, zastępując Spyrosa Skourasa . Skouras zostaje prezesem zarządu.
- 5 sierpnia – Hollywoodzka legenda Marilyn Monroe zostaje znaleziona martwa z powodu przedawkowania narkotyków .
- 7 września - Filmowanie Siergiej Bondarczuk „s War and Peace zaczyna i będzie trwać przez kolejne 5 lat.
- 5 października – Dr. No uruchamia serię o Jamesie Bondzie , drugą najdłużej działającą serię filmową wszechczasów (obok Godzilli ), wciąż działającą ponad 50 lat później ( Spectre , 2015 ). Rozpoczyna także karierę Seana Connery'ego .
Nagrody
- Najlepsze zdjęcie : Lawrence z Arabii – Horizon- Spiegel – Lean , Kolumbia
- Najlepszy reżyser : David Lean – Lawrence z Arabii
- Najlepszy aktor : Gregory Peck – Zabić drozda
- Najlepsza aktorka : Anne Bancroft – Cudotwórczyni
- Najlepszy aktor drugoplanowy : Ed Begley – Słodki ptak młodości
- Najlepsza aktorka drugoplanowa : Patty Duke – Cudotwórczyni
- Najlepszy film nieanglojęzyczny : Sundays and Kybele ( Les dimanches de ville d'Avray ) , reżyseria Serge Bourguignon , Francja
- Dramat:
- Najlepsze zdjęcie : Lawrence z Arabii
- Najlepszy aktor : Gregory Peck – Zabić drozda
- Najlepsza aktorka : Geraldine Page – Słodki ptak młodości
- Komedia lub musical:
- Najlepszy film − Komedia : Ten dotyk Mink
- Najlepszy obraz − Musical : The Music Man
- Najlepszy aktor : Marcello Mastroianni – Rozwód po włosku
- Najlepsza aktorka : Rosalind Russell – Cyganka
- Inne
- Najlepszy aktor drugoplanowy : Omar Sharif – Lawrence z Arabii
- Najlepsza aktorka drugoplanowa : Angela Lansbury – kandydatka z Mandżurii
- Najlepszy reżyser : David Lean – Lawrence z Arabii
Złota Palma (Festiwal Filmowy w Cannes):
- Keeper of Promises ( O Pagador de Promessas ), reżyseriaAnselmo Duarte, Brazylia
Złoty Lew (Festiwal Filmowy w Wenecji):
- Dziennik rodzinny (Cronaca familiare,Journal intime) , reżyseriaValerio Zurlini, Francja / Włochy
- Nazywam się Ivan (Ivanovo detstvo), reżyseriaAndrei Tarkovsky, ZSRR
Złoty Niedźwiedź (Berliński Festiwal Filmowy):
- A Kind of Loving , reżyseriaJohn Schlesinger, Wielka Brytania
1962 premiery filmowe
Stany Zjednoczone, o ile nie określono inaczej
Styczeń marzec
- Styczeń 1962
- 1 stycznia
- 9 stycznia
- 11 stycznia
- 12 stycznia
- 14 stycznia
- 17 stycznia
- 18 stycznia
- 19 stycznia
- 26 stycznia
- Luty 1962
- 7 lutego
- 10 lutego
- 12 lutego
- 15 lutego
- 21 lutego
- 28 lutego
- Marzec 1962
- 1 marca
- 5 marca
- 7 marca
- 9 marca
- 10 marca
- 14 marca
- 21 marca
- 23 marca
- 28 marca
kwiecień–czerwiec
- Kwiecień 1962
- 2 kwietnia
- 5 kwietnia
- 6 kwietnia
- 11 kwietnia
- 12 kwietnia
- 13 kwietnia
- 17 kwietnia
- 18 kwietnia
- 19 kwietnia
- 22 kwietnia
- 23 kwietnia
- 25 kwietnia
- maj 1962
- 3 maja
- 9 maja
- 17 maja
- 24 maja
- 25 maja
- Czerwiec 1962
- 6 czerwca
- 9 czerwca
- 13 czerwca
- 15 czerwca
- 19 czerwca
- 20 czerwca
- 21 czerwca
- 26 czerwca
- 27 czerwca
- 29 czerwca
lipiec–wrzesień
- lipiec 1962
- 3 lipca
- 4 lipca
- 5 lipca
- 7 lipca
- 15 lipca
- Kujira Gami aka Bóg Wielorybów ( Japonia )
- 16 lipca
- 17 lipca
- 21 lipca
- 25 lipca
- 26 lipca
- 28 lipca
- Sierpień 1962
- 1 sierpnia
- 2 sierpnia
- 3 sierpnia
- 7 sierpnia
- 8 sierpnia
- 11 sierpnia
- 17 sierpnia
- 22 sierpnia
- 29 sierpnia
- wrzesień 1962
- 15 września
- 16 września
- 25 września
- 26 września
- 27 września
październik–grudzień
- Październik 1962
- 1 października
- 3 października
- 4 października
- 5 października
- 10 października
- 16 października
- 18 października
- 22 października
- 24 października
- 25 października
- 31 października
- Listopad 1962
- 1 listopada
- 2 listopada
- 8 listopada
- 14 listopada
- 21 listopada
- 27 listopada
- grudzień 1962
- 2 grudnia
- 6 grudnia
- 10 grudnia
- 12 grudnia
- 17 grudnia
- 19 grudnia
- 22 grudnia
- 25 grudnia
- 26 grudnia
- 31 grudnia
Wybitne filmy wydane w 1962 roku
Stany Zjednoczone, o ile nie określono inaczej
#
- The 300 Spartan , z udziałem Ralpha Richardsona , Richarda Egana , Diane Baker
- 40 funtów kłopotów , z udziałem Tony'ego Curtisa , Suzanne Pleshette i Larry'ego Storcha
A
- Abhijan (Wyprawa), reżyseria Satyajit Ray – ( Indie )
- Doradztwo i zgoda , reżyseria Otto Preminger , z udziałem Henry'ego Fondy , Charlesa Laughtona , Waltera Pidgeona , Don Murraya , Petera Lawforda
- Alaverdoba , reżyseria Giorgi Shengelaia – ( Gruzja )
- All Fall Down , w reżyserii Johna Frankenheimera , z udziałem Evy Marie Saint i Warrena Beatty
- All Night Long , z udziałem Patricka McGoohana i Richarda Attenborough – ( Wielka Brytania )
- Dzień Zaduszny (Zaduszki) - ( Polska )
- The American Beauty (La belle américaine), reżyseria Robert Dhéry – ( Francja )
- Człowiek -płaz (Chelovek-amfibiya) – ( ZSRR )
- Asli-Naqli (Real and Fake), z udziałem Dev Anand – ( Indie )
- Atraco a las tres (Napad o godzinie trzeciej) – ( Hiszpania )
- Atak Normanów (I normanni), reżyseria Giuseppe Vari – ( Włochy )
- Jesienne popołudnie (Sanma no aji), reżyseria Yasujirō Ozu – ( Japonia )
- Okropny doktor Orloff (Gritos en la noche), reżyseria Jesús Franco – ( Hiszpania )
b
- Baat Ek Raat Ki (Opowieść o jednej nocy), z udziałem Dev Anand – ( Indie )
- Kawalerskie mieszkanie , z udziałem Terry-Thomas , Tuesday Weld , Celeste Holm
- Pszczoły Saal Baad – ( Indie )
- The Bellboy and the Playgirls , w reżyserii Francisa Forda Coppoli i Fritza Umgeltera
- Big and Little Wong Tin Bar , z udziałem Jackie Chana i Sammo Hunga – ( Hongkong )
- Billy Budd , w reżyserii iz udziałem Petera Ustinova , z Robertem Ryanem i Terencem Stampem – ( UK )
- Jumbo Billy'ego Rose'a , z udziałem Doris Day i Jimmy'ego Durante
- Birdman of Alcatraz , reżyseria John Frankenheimer , z udziałem Burta Lancastera , Karla Maldena , Telly Savalas
- Boccaccio '70 , reżyseria Federico Fellini , Mario Monicelli , Vittorio De Sica i Luchino Visconti , z udziałem Anity Ekberg i Sophii Loren – ( Włochy )
- Udanej podróży! , z udziałem Freda MacMurraya i Jane Wyman
- The Boys , reżyseria Sidney J. Furie , z udziałem Richarda Todda – ( UK )
- Boys' Night Out , z udziałem Kim Novak i Jamesa Garnera
- Mózg, który nie umrze , z udziałem Virginii Leith
- The Brainiac (El baron del terror) , reżyseria Chano Urueta – ( Meksyk )
- Chleb tamtych wczesnych lat (Das Brot der frühen Jahre) – ( Niemcy Zachodnie )
- The Broken Land , z udziałem Kenta Taylora , Diany Darrin i Jacka Nicholsona
C
- Cape Fear , reżyseria J. Lee Thompson , z udziałem Gregory'ego Pecka , Roberta Mitchuma , Polly Bergen , Telly Savalas
- Captain Clegg (wydany jako Night Creatures w USA), wyreżyserowany przez Petera Grahama Scotta – ( Wielka Brytania )
- Karnawał dusz , reżyseria Herk Harvey
- Carry On Cruising , z udziałem Sida Jamesa i Kennetha Williamsa – ( Wielka Brytania )
- Carry On Jack , z udziałem Kennetha Williamsa , Bernarda Cribbinsa i Juliet Mills – ( UK )
- Kartusz z Jean-Paulem Belmondo i Claudią Cardinale – ( Francja / Włochy )
- Raport Chapmana , wyreżyserowany przez George'a Cukora , z udziałem Jane Fondy , Shelley Winters , Claire Bloom , Efrem Zimbalist, Jr.
- Ścigany przez psy (El mniej wal kilab) – ( Egipt )
- Cléo od 5 do 7 , reżyseria Agnès Varda – ( Francja )
- Skazani z Altony (I sequestrati di Altona), reżyseria Vittorio De Sica , z udziałem Sophii Loren i Maximiliana Schella – ( Włochy )
- Skazani 4 , z udziałem Ben Gazzara , Stuart Whitman , Vincent Price , Ray Walston , Sammy Davis, Jr.
- Fałszywy zdrajca w reżyserii George'a Seatona z udziałem Williama Holdena
- Crazy Paradise (Det tossede paradis), w reżyserii Gabriela Axela, z udziałem Dircha Passera – ( Dania )
- Crooks Anonymous , z udziałem Leslie Phillips i Julie Christie
D
- Damon and Pythias (Il tiranno di Siracusa), reżyseria Curtis Bernhardt – (USA/ Włochy )
- David i Lisa , z udziałem Keira Dullea i Janet Margolin
- The Day of the Triffids , z udziałem Howarda Keela – ( Wielka Brytania )
- Days of Wine and Roses , reżyseria Blake Edwards , z udziałem Jacka Lemmona , Lee Remicka , Charlesa Bickforda , Jacka Klugmana
- Dowód umarlaka , reżyseria Francis Searle – ( UK )
- Agent diabła (Im Namen des Teufels), reżyseria John Paddy Carstairs – ( UK / RFN / Irlandia )
- Le Doulos (The Finger Man), reżyseria Jean-Pierre Melville , z udziałem Jean-Paul Belmondo – ( Francja )
- Dr No , pierwszyfilm o Jamesie Bondzie w reżyserii Terence'a Younga , z udziałem Seana Connery'ego , Josepha Wisemana , Jacka Lorda , Ursuli Andress – ( UK )
- Dungeon of Harrow , reżyseria Pat Boyette
mi
- The Easy Life (Il sorpasso), reżyseria Dino Risi , z udziałem Vittorio Gassmana i Jean-Louisa Trintignanta – ( Włochy )
- Eclipse (L'Eclisse), reżyseria Michelangelo Antonioni , z udziałem Alaina Delona i Moniki Vitti – (Włochy/ Francja )
- Eighteen in the Sun (Diciottenni al sole), reżyseria Camillo Mastrocinque – ( Włochy )
- Electra , reżyseria Michael Cacoyannis , z udziałem Irene Papas – ( Grecja )
- Escape from East Berlin , reżyseria Robert Siodmak , z udziałem Don Murray
- Escape from Zahrain , z udziałem Yula Brynnera , Sal Mineo i Jacka Wardena
- Eva (wydana w Wielkiej Brytanii jako Eve ), z udziałem Jeanne Moreau , Stanleya Bakera i Virny Lisi – ( Włochy / Francja )
- Eksperyment w terrorze , w reżyserii Blake'a Edwardsa , z udziałem Glenna Forda , Lee Remicka , Stefanie Powers , Rossa Martina
- Anioł zagłady (El ángel exterminador), reżyseria Luis Buñuel – ( Meksyk )
F
- Bajeczny Baron Munchausen (Baron Prášil), reżyseria Karel Zeman – ( Czechosłowacja )
- Dziennik rodzinny (Cronaca familiare), z udziałem Marcello Mastroianni – (Włochy)
- Kobieta: Siedemdziesiąt razy siedem (Setenta veces siete), z udziałem Isabel Sarli – ( Argentyna )
- Ogniste potwory przeciwko synowi Herkulesa
- Ćwiczenie na pięć palców z Rosalind Russell
- Five Miles to Midnight , z udziałem Sophii Loren
- Pięć tygodni w balonie
- Follow That Dream , z udziałem Elvisa Presleya , Arthura O'Connell , Joanna Moore
- Cztery dni Neapolu (Le Quattro giornate di Napoli) – ( Włochy )
- Czterej Jeźdźcy Apokalipsy , reżyseria Vincente Minnelli , z udziałem Glenna Forda , Ingrid Thulin , Yvette Mimieux .
- Freud: The Secret Passion , reżyseria John Huston , z udziałem Montgomery Clift , Susannah York , Larry Parks
- Furia Herkulesa (La furia di Ercole), scenariusz i reżyseria Gianfranco Parolini – ( Włochy )
g
- Gay Purr-ee , animowany musical z głosami Judy Garland i Mel Blanc
- Geronimo , z udziałem Chucka Connorsa
- Gigot , z udziałem Jackie Gleason
- Dziewczyny! Dziewczyny! Dziewczyny! , z udziałem Elvisa Presleya
- Idź do Blazes , w reżyserii Michaela Trumana – (Wielka Brytania)
- Złota Strzała ( L'arciere delle mille e una notte ) , reżyseria Antonio Margheriti – ( Włochy )
- Gorath , reżyseria Ishirō Honda – ( Japonia )
- Ponury Żniwiarz (La commare secca), reżyseria Bernardo Bertolucci – ( Włochy )
- Gundamma Katha , z udziałem NT Rama Rao – ( Indie )
- Guns of Darkness , wyreżyserowany przez Anthony'ego Asquitha , z udziałem Davida Nivena i Jamesa Robertsona Justice – (Wielka Brytania)
- Gypsy , reżyseria Mervyn LeRoy , z udziałem Rosalind Russell , Karla Maldena , Natalie Wood
h
- HMS Defiant , z udziałem Aleca Guinnessa i Dirka Bogarde – ( Wielka Brytania )
- Half Ticket , z udziałem Kishore Kumara i Madhubali – ( Indie )
- Hand of Death , z udziałem Johna Agar
- Hands of a Stranger , reżyseria Newt Arnold
- Harakiri (Seppuku), reżyseria Masaki Kobayashi – ( Japonia )
- Hatari! , reżyseria Howard Hawks , z udziałem Johna Wayne'a , Red Buttons , Hardy Krüger , Elsa Martinelli
- Hell Is for Heroes , ze Stevem McQueenem i Bobbym Darin
- Hemingway's Adventures of a Young Man , w reżyserii Martina Ritta , z udziałem Richarda Beymera , Diane Baker , Corinne Calvet , Paula Newmana
- Wyspa Bohaterów z Jamesem Masonem i Rip Torn
- Hombre de la esquina rosada (Man on Pink Corner) – ( Argentyna )
- The Horizontal Lieutenant z Jimem Huttonem i Paulą Prentiss
- The Horrible Dr. Hichcock (L'orribile segreto del Dr. Hichcock), reżyseria Riccardo Freda – ( Włochy )
- House of Women , z udziałem Shirley Knight i Constance Ford
- How the West Was Won , z udziałem Jamesa Stewarta , Henry'ego Fondy , Eli Wallach , John Wayne , Debbie Reynolds , Gregory Peck , Carroll Baker , George Peppard i wielu innych
- Hussar Ballada (Gusarskaya ballada) – ( ZSRR )
- Hussar of the Dead (El Húsar de la Muerte), (Przywrócony, pierwotnie wydany w 1925 ) – ( Chile )
i
- Jeśli mężczyzna odpowiada , z udziałem Bobby'ego Darina i Sandry Dee
- W poszukiwaniu rozbitków z Hayley Mills i Maurice Chevalier
- Na potwierdzenie (L'Amour avec des si), reżyseria Claude Lelouch – ( Francja )
- W stylu francuskim z Jean Seberg
- Karczma nad rzeką (Das Gasthaus an der Themse), reżyseria Alfred Vohrer – ( Niemcy Zachodnie )
- Inspektor , aka Lisa , reżyseria Mark Robson , z udziałem Dolores Hart
- Niewidzialny dr Mabuse (Die Unsichtbaren Krallen des Dr. Mabuse), z udziałem Wolfganga Preissa – ( Niemcy Zachodnie )
- Intruz , w reżyserii Rogera Cormana , z udziałem Williama Shatnera
- The Iron Maiden , z udziałem Anne Helm i Jeffa Donnell
- Zdarzyło się w Atenach , z udziałem Jayne Mansfield – ( Grecja / Stany Zjednoczone )
- To tylko pieniądze w reżyserii Franka Tashlina . z udziałem Jerry'ego Lewisa i Joan O'Brien
- Dzieciństwo Iwana (Iwanowo detstvo), reżyseria Andriej Tarkowski – ( ZSRR )
J
- Jack the Giant Killer z Kerwinem Mathewsem
- Jessica , z udziałem Angie Dickinson
- La Jetée , reżyseria Chris Marker – (Francja)
- Jigsaw , z udziałem Jacka Warnera – (Wielka Brytania)
- Podróż do siódmej planety , reżyseria Sid Pink – ( Dania )
- Jules and Jim , reżyseria François Truffaut , z udziałem Jeanne Moreau i Oskar Werner – ( Francja )
K
- Kanchanjangha , reżyseria Satyajit Ray – ( Indie )
- Kid Galahad , z udziałem Elvisa Presleya , Gig Young , Lola Albright , Charles Bronson
- A Kind of Loving , wyreżyserowany przez Johna Schlesingera , z udziałem Alana Batesa – ( UK )
- King Kong vs. Godzilla , reżyseria Ishirō Honda – ( Japonia )
- Nóż w wodzie ( Nóż w wodzie), reż. Roman Polański – ( Polska )
L
- Pokój w kształcie litery L , wyreżyserowany przez Bryana Forbesa , z udziałem Leslie Caron i Toma Bella – ( UK )
- Lawrence z Arabii , reżyseria David Lean , z udziałem Petera O'Toole , Omar Sharif , Anthony Quinn , Alec Guinness , José Ferrer – ( UK / USA )
- Legenda Lobo ,produkcja Walta Disneya
- Life for Ruth , z udziałem Patricka McGoohana i Michaela Craiga – (Wielka Brytania)
- Światło na Piazza z Olivią de Havilland , Yvette Mimieux , George Hamilton
- Lew , z udziałem Williama Holdena i Trevora Howarda
- Lisa (aka The Inspector ), z udziałem Stephena Boyda – (USA/Wielka Brytania)
- Lolita , reżyseria Stanley Kubrick , z udziałem Jamesa Masona , Shelley Winters , Petera Sellersa , Sue Lyon
- Samotność biegacza długodystansowego , reżyseria Tony Richardson , z udziałem Toma Courtenay – ( UK )
- Samotni są odważni , z udziałem Kirka Douglasa , Waltera Matthau , Geny Rowlands , George'a Kennedy'ego , Carroll O'Connor
- Lonely Boy , film dokumentalny o Paulu Ance – ( Kanada )
- Long Day's Journey into Night , wyreżyserowany przez Sidneya Lumeta , z udziałem Katharine Hepburn
- The Longest Day , z udziałem Johna Wayne'a , Henry'ego Fondy , Richarda Burtona , Seana Connery'ego , Roberta Mitchuma , Roda Steigera i innych
- Love, Thy Name Be Sorrow (Koiya koi nasuna koi) , reżyseria Tomu Uchida – ( Japonia )
- Love at Twenty , film w 5 segmentach w reżyserii François Truffauta , Shintaro Ishihary , Andrzeja Wajdy , Renzo Rosselliniego i Marcela Ophülsa – (International)
- Miłość na poduszce , z Brigitte Bardot – ( Francja )
- Lulu , reżyseria Rolf Thiele , z udziałem Nadji Tiller – ( Austria )
m
- Madison Avenue , z udziałem Dany Andrews , Jeanne Crain , Eleanor Parker
- Mafioso , z udziałem Alberto Sordiego – (Włochy)
- Magiczny miecz , reżyseria Bert I. Gordon
- Wspaniała konkubina (Yang Kwei Fei) – ( Hongkong )
- Główna atrakcja , z udziałem Pata Boone
- Mamma Roma , reżyseria Pier Paolo Pasolini , z udziałem Anny Magnani – ( Włochy )
- Człowiek ze złota (Az aranyember) – ( Węgry )
- Człowiek , który zastrzelił Liberty Valance , wyreżyserowany przez Johna Forda , z udziałem Johna Wayne'a , Jamesa Stewarta , Lee Marvina , Vera Miles , Edmonda O'Briena , Woody'ego Strode'a
- Kandydat mandżurski , reżyseria John Frankenheimer , z udziałem Franka Sinatry , Laurence Harvey , Janet Leigh , Leslie Parrish , Angeli Lansbury .
- Marzec w Rzymie (La marcia su Roma), z udziałem Ugo Tognazziego i Vittorio Gassmana – (Włochy)
- Merrill's Marauders , wyreżyserowany przez Samuela Fullera , z udziałem Jeffa Chandlera i Ty Hardin
- Śródziemnomorskie wakacje (Traumreise unter weissen Segeln), dokument w reżyserii Hermanna Leitnera i Rudolfa Nussgrubera – ( Niemcy Zachodnie )
- Brama Pamięci dla cnotliwych kobiet (열녀문 – Yeolnyeomun ), reżyseria Shin Sang-ok – ( Korea Południowa )
- The Miracle Worker , wyreżyserowany przez Arthura Penna , z udziałem Anne Bancroft i Patty Duke
- Kolęda Mistera Magoo (na NBC -TV)
- Mix Me a Person , reżyseria Leslie Norman , z udziałem Anne Baxter , Donalda Sindena i Adama Faitha – ( UK )
- Mondo Cane , reżyseria Paolo Cavara , Franco Prosperi i Gualtiero Jacopetti – ( Włochy )
- Małpa w zimie (Un singe en hiver), reżyseria Henri Verneuil – ( Francja )
- Pan Hobbs bierze wakacje , z udziałem Jamesa Stewarta i Maureen O'Hara
- Moon Pilot , z udziałem Toma Tryona
- Music Man , z udziałem Roberta Prestona , Shirley Jones , Buddy Hackett , Paul Ford , Ron Howard
- Bunt na Bounty z Marlonem Brando i Trevorem Howardem w rolach głównych
- Moja gejsza z Shirley MacLaine
- My Life to Live (Vivre sa vie), reżyseria Jean-Luc Godard , z udziałem Anny Kariny – ( Francja )
n
- Night of the Eagle (przetytułowany Burn, Witch, Burn! w USA), z udziałem Janet Blair
- Dziewięć dni w jeden rok (9 dney odnogo goda) – ( ZSRR )
- The Notorious Landlady , z udziałem Kim Novak , Jacka Lemmona i Freda Astaire
O
- On the Beat , z udziałem Normana Wisdoma – ( Wielka Brytania )
- Tylko dwoje może grać , z udziałem Petera Sellersa
- Operacja Snatch , wyreżyserowana przez Roberta Daya, z udziałem Terry-Thomas i George Sanders – ( Wielka Brytania )
- O Pagador de Promessas (Strażnik obietnic), reżyseria Anselmo Duarte – ( Brazylia )
P
- Panika w Roku Zero! , z udziałem Raya Millanda i Frankie Avalon
- Okres przystosowania , z udziałem Jane Fonda , Jim Hutton , Anthony Franciosa , Lois Nettleton
- Phaedra , reżyseria Jules Dassin , z udziałem Meliny Mercouri i Anthony'ego Perkinsa – ( Grecja )
- Upiór w operze z Herbertem Lomem – ( Wielka Brytania )
- Gołąb, który zabrał Rzym , z udziałem Charlton Heston
- Piraci z Krwawej Rzeki , reżyseria John Gilling – ( UK )
- Pułapka (Otoshiana) – ( Japonia )
- Play It Cool , z udziałem Billy Fury – ( Wielka Brytania )
- Poncjusz Piłat , z udziałem Jean Marais , Jeanne Crain , Basil Rathbone
- Przedwczesny pogrzeb , reżyseria Roger Corman , z udziałem Raya Millanda , Hazel Court , Heather Angel
- Pressure Point , z udziałem Sidney Poitier i Bobby Darin
- Pretty Foe autorstwa Esmaila Koushana (Iran)
- Profesor , z udziałem Shammi Kapoor – ( Indie )
- Zagadka czerwonej orchidei (Das Rätsel der Roten Orchidee), reżyseria Helmut Ashley – ( Niemcy Zachodnie )
r
- Ruda (Die Rote lub La rossa) – ( Niemcy Zachodnie / Włochy )
- Requiem dla wagi ciężkiej , z udziałem Anthony'ego Quinna , Jackie Gleason , Mickey Rooney , Julie Harris
- Zemsta Węży (Yılanların öcü) – ( Turcja )
- Ride the High Country (aka Guns in the Afternoon), w reżyserii Sama Peckinpaha , z udziałem Joela McCrea i Randolpha Scotta
- Droga do Hongkongu , wyreżyserowany przez Normana Panamę , z udziałem Binga Crosby'ego , Boba Hope'a i Joan Collins
- Roaring Years (Anni ruggenti), z udziałem Nino Manfredi – ( Włochy )
- Rome Adventure , z udziałem Angie Dickinson i Suzanne Pleshette
- Der rote Rausch (Czerwone odurzenie), z udziałem Klausa Kinskiego – ( Austria )
S
- Bezpiecznie w domu! , z udziałem Mickey Mantle i Rogera Maris
- Sahib Bibi Aur Ghulam (Król, Królowa i Niewolnik), z udziałem Meeny Kumari i Guru Dutt – ( Indie )
- Salvatore Giuliano , reżyseria Francesco Rosi – ( Włochy )
- Samar , wyreżyserowany i z udziałem George'a Montgomery
- Sanjuru (Tsubaki Sanjûrô), reżyseria Akira Kurosawa , z udziałem Toshiro Mifune – ( Japonia )
- Szatan w wysokich obcasach z Meg Myles i Graysonem Hallem
- Sergeants 3 , z udziałem Franka Sinatry , Dean Martin , Sammy Davis Jr. , Peter Lawford , Joey Bishop
- Seven Seas to Calais (Il dominatore dei sette mari), reżyseria Rudolph Maté – ( Włochy )
- Shaheed , z udziałem Musarrat Nazir , Talish , Allauddin , Ejaz , Saqi ( pakistańskiego filmu o konflikcie palestyńsko-izraelski )
- She'll Have to Go (wydany w Stanach Zjednoczonych jako Maid for Murder ), reżyseria Robert Asher – ( UK )
- She Knows Y'Know , reżyseria Montgomery Tully – ( UK )
- Rzeź wampirów (La strage dei vampiri), reżyseria Roberto Mauri – ( Włochy )
- Solo for Sparrow , reżyseria Gordon Flemyng – ( Wielka Brytania )
- Some People , z udziałem Kennetha More'a – ( UK )
- Coś musi dać , z udziałem Marilyn Monroe i Deana Martina (niedokończone)
- The Spiral Road , z udziałem Rocka Hudsona i Geny Rowlands
- State Fair , z udziałem Pat Boone , Tom Ewell , Ann-Margret , Pamela Tiffin , Bobby Darin
- Zalotnik (Le Soupirant) – ( Francja )
- Sundays and Cybele (Les dimanches de ville d'Avray), z udziałem Hardy'ego Krügera i Nicole Courcel – ( Francja )
- Sweet Bird of Youth , z udziałem Paula Newmana , Geraldine Page , Shirley Knight , Eda Begleya , Rip Torn
- Swordsman of Siena (La congiura dei dieci/Le mercenaire), z udziałem Stewarta Grangera – (Włochy/ Francja )
- Sympozjum popularnych piosenek ,animacja Disneya
T
- Opowieść o Zatoichi (Zatōichi monogatari), reżyseria Kenji Misumi – ( Japonia )
- The Tale of Zatoichi Continues (Zoku Zatōichi Monogatari), z udziałem Shintaro Katsu – (Japonia)
- Tales of Terror , z udziałem Vincenta Price'a , Petera Lorre'a i Basila Rathbone'a
- Taras Bulba , z udziałem Yula Brynnera i Tony'ego Curtisa
- Tarzan jedzie do Indii ,pierwszy film Jocka Mahoneya jako Tarzan
- Tender Is the Night , z udziałem Jennifer Jones
- Okres próbny , z udziałem Laurence Olivier i Simone Signoret – ( Wielka Brytania )
- Testament dr Mabuse (Das Testament des Dr. Mabuse), z udziałem Wolfganga Preissa – ( Niemcy Zachodnie )
- That Touch of Mink , z udziałem Cary'ego Granta i Doris Day
- Thérèse Desqueyroux , z udziałem Emmanuelle Riva i Philippe Noiret – ( Francja )
- The Three Stooges In Orbit , z udziałem Three Stooges
- Czas, aby pamiętać , reżyseria Charles Jarrott – ( UK )
- Zabić drozda , w reżyserii Roberta Mulligana , z udziałem Gregory'ego Pecka
- Tytoń (Tyutyun) – ( Bułgaria )
- Tonny , reżyseria Nils R. Müller i Per Gjersøe – ( Norwegia )
- Too Late Blues , w reżyserii Johna Cassavetesa , z Bobbym Darinem i Stellą Stevens w rolach głównych .
- Tower of London , z udziałem Vincenta Price
- Skarb Srebrnego Jeziora , reżyseria Harald Reinl – ( Niemcy Zachodnie )
- Proces (Le Procès), wyreżyserowany przez Orsona Wellesa, zudziałem Anthony'ego Perkinsa i Jeanne Moreau – (Francja/ Włochy / Niemcy Zachodnie )
- Proces Joanny d'Arc (Procès de Jeanne d'Arc), reżyseria Robert Bresson – ( Francja )
- Tudor – ( Rumunia )
- Dwanaście krzeseł (Las doce sillas), reżyseria Tomás Gutiérrez Alea – ( Kuba )
- Dwa na huśtawkę z Shirley MacLaine i Robertem Mitchum
- Dwie połówki w piekle (Két félidő a pokolban), reżyseria Zoltán Fábri – ( Węgry )
- Dwa tygodnie w innym mieście , reżyseria Vincente Minnelli , z udziałem Kirka Douglasa , Edwarda G. Robinsona , George'a Hamiltona , Cyda Charisse'a
U
- The Unscrupulous Ones (Os Cafajestes), reżyseria Ruy Guerra – ( Brazylia )
V
- The Vanishing Corporal (Le Caporal épinglé), reżyseria Jean Renoir , z udziałem Jean-Pierre Cassel i Claude Brasseur – ( Francja )
- A Very Private Affair z Brigitte Bardot – (Francja)
- Widok z mostu (Vu du Pont), reżyseria Sidney Lumet , z udziałem Rafa Vallone – (Francja/Włochy)
- Violent Life (Una vita dangerousa), reżyseria Paolo Heusch i Brunello Rondi – ( Włochy )
- Vive le Tour , dokument Louis Malle – (Francja)
W
- Spacer po dzikiej stronie , z udziałem Laurence Harvey , Capucine , Jane Fonda
- Walc Toreadorów (aka The Amorous General), reżyseria John Guillermin , z udziałem Petera Sellersa – ( UK )
- Wojna guzików (La Guerre des boutons) – ( Francja )
- Dołączyliśmy do marynarki wojennej , z udziałem Kennetha More'a – ( Wielka Brytania )
- Co się zdarzyło Baby Jane? , wyreżyserowany przez Roberta Aldricha , z udziałem Bette Davis i Joan Crawford
- Kto ma akcję? z udziałem Deana Martina i Lany Turner
- Klątwa czarownicy (Maciste all'inferno), reżyseria Riccardo Freda – ( Włochy )
- The Wonderful World of the Brothers Grimm , z udziałem Laurence Harvey i Claire Bloom
Z
- Zorro Mściciel
- Zotz! , w reżyserii Williama Castle'a , z udziałem Toma Postona
Seria filmów krótkometrażowych
- Zwariowane melodie ( 1930 – 1969 )
- Terrytony ( 1930 – 1964 )
- Wesołe melodie ( 1931 – 1969 )
- Królik Bugs ( 1940 – 1964 )
- Yosemite Sam ( 1945 – 1963 )
- Speedy Gonzales ( 1953 – 1968 )
- Pokaz Alvina ( 1961-1962 )
Urodzenia
- 4 stycznia – Michael France , amerykański scenarzysta (zm. 2013)
- 5 stycznia – Suzy Amis Cameron , amerykańska aktorka
- 7 stycznia – Kiiri Tamm , estońska aktorka
- 17 stycznia – C. Martin Croker , amerykański animator i aktor głosowy (zm. 2016)
- 17 stycznia – Jim Carrey , kanadyjski aktor i komik
- 5 lutego – Jennifer Jason Leigh , amerykańska aktorka
- 7 lutego – Eddie Izzard , angielski komik, aktor, pisarz i działacz polityczny
- 13 lutego – Michele Greene , amerykańska aktorka
- 17 lutego – Lou Diamond Phillips , amerykański aktor
- 22 lutego – Steve Irwin , australijski opiekun zoo, osobowość telewizyjna, konserwator przyrody, aktor (zm. 2006)
- 27 lutego – Adam Baldwin , amerykański aktor
- 8 marca – Cecilia Yip , aktorka z Hongkongu
- 10 marca – Jasmine Guy , amerykańska aktorka, piosenkarka, tancerka i reżyserka
- 12 marca – Chris Sanders , amerykański aktor, animator, reżyser i aktor głosowy
- 18 marca – Thomas Ian Griffith , amerykański aktor
- 20 marca – Stephen Sommers , amerykański reżyser, scenarzysta i producent
- 21 marca
- Matthew Broderick , amerykański aktor
- Rosie O'Donnell , amerykańska aktorka i komik
- 2 kwietnia – Clark Gregg , amerykański aktor, reżyser i scenarzysta
- 15 kwietnia – Tom Kane , amerykański aktor i aktor głosowy
- 27 kwietnia – James LeGros , amerykański aktor
- 12 maja – Emilio Estevez , amerykański aktor
- 17 maja – Craig Ferguson , szkocko-amerykański prezenter telewizyjny, komik, pisarz i aktor
- 18 maja – Karel Roden , czeski aktor
- 26 maja – Bobcat Goldthwait , amerykański aktor, komik i reżyser
- 31 maja - Sebastian Koch , niemiecki aktor
- 5 czerwca - Jeff Garlin , amerykański komik i aktor
- 13 czerwca – Ally Sheedy , amerykańska aktorka
- 19 czerwca – Paula Abdul , amerykańska piosenkarka
- 27 czerwca – Tony Leung Chiu-wai , aktor z Hongkongu
- 3 lipca – Tom Cruise , amerykański aktor
- 4 lipca – Neil Morrissey , angielski aktor, aktor głosowy, komik, piosenkarz i biznesmen
- 13 lipca – Tom Kenny , amerykański aktor, aktor głosowy, piosenkarz i komik
- 19 lipca – Anthony Edwards , amerykański aktor
- 20 lipca – Carlos Alazraqui , aktor głosowy
- 31 lipca – Wesley Snipes , amerykański aktor
- 6 sierpnia – Michelle Yeoh , malezyjska aktorka
- 13 sierpnia – John Slattery , amerykański aktor
- 16 sierpnia – Steve Carell , amerykański aktor, komik, artysta głosowy, producent, scenarzysta, reżyser
- 24 sierpnia – David Koechner , amerykański aktor i komik
- 27 sierpnia – Vic Mignogna , amerykański aktor głosowy
- 29 sierpnia – Ian James Corlett , kanadyjsko-amerykański aktor głosowy
- 31 sierpnia – Dee Bradley Baker , amerykański aktor głosowy
- 8 września – Thomas Kretschmann , niemiecki aktor
- 11 września – Kristy McNichol , amerykańska aktorka
- 15 września – Scott McNeil , australijsko-kanadyjski aktor głosowy
- 17 września – Baz Luhrmann , reżyser australijski
- 19 września - Cheri Oteri , amerykańska aktorka i komik
- 21 września – Mark Holden , kanadyjski aktor, scenarzysta i producent
- 24 września – Nia Vardalos , kanadyjsko-amerykańska aktorka i producentka
- 26 września – Melissa Sue Anderson , amerykańska aktorka
- 1 października – Esai Morales , amerykański aktor
- 2 października – Jeff Bennett , amerykański aktor i aktor głosowy
- 11 października – Joan Cusack , amerykańska aktorka
- 12 października – Deborah Foreman , amerykańska aktorka
- 13 października – Kelly Preston , amerykańska aktorka (zm. 2020)
- 22 października – Bob Odenkirk , amerykański aktor, komik, scenarzysta, reżyser i producent
- 26 października – Cary Elwes , angielski aktor
- 28 października – Daphne Zuniga , amerykańska aktorka
- 11 listopada – Demi Moore , amerykańska aktorka
- 14 listopada – Harland Williams , kanadyjsko-amerykański aktor i komik
- 19 listopada – Jodie Foster , amerykańska aktorka i reżyserka
- 29 listopada – Andrew McCarthy , amerykański aktor
- 9 grudnia – Felicity Huffman , amerykańska aktorka
- 19 grudnia – Jill Talley , amerykańska aktorka
- 22 grudnia – Ralph Fiennes , angielski aktor
Zgony
- 13 stycznia – Ernie Kovacs , 42 lata, amerykański komik, aktor, North to Alaska , Bell, Book and Candle
- 28 stycznia – Hermann Wlach , 77 lat, austriacki aktor, The Pearl Maker of Madrid
- 1 lutego – Carey Wilson , amerykański scenarzysta, Bunt na Bounty
- 19 lutego – James Barton , amerykański aktor, Here Comes the Groom , Yellow Sky
- 20 lutego – Halliwell Hobbes , 84 lata, brytyjski aktor, Gaslight , That Hamilton Woman
- 28 lutego – Chic Johnson , 70 lat, amerykański komik, aktor, Hellzapoppin'
- 17 marca – Frank Orth , 82 lata, amerykańska aktorka, Nancy Drew... detektyw , Here Come the Girls
- 10 kwietnia – Michael Curtiz , 75 lat, urodzony na Węgrzech reżyser, Casablanca , Przygody Robin Hooda
- 15 kwietnia – Clara Blandick , 85, amerykańska aktorka, Czarnoksiężnik z krainy Oz , Tom Sawyer
- 17 kwietnia – Louise Fazenda , 66 lat, amerykańska aktorka, Tillie's Punctured Romance , Alicja w Krainie Czarów
- 22 kwietnia
- Angus MacPhail , 59 lat, brytyjski scenarzysta, Spellbound , The Wrong Man
- Vera Reynolds , 62 lata, amerykańska aktorka, Klub nocny , Stopy gliny
- 14 maja – Florence Auer , 82 lata, amerykańska aktorka, The Bishop’s Wife , State of the Union
- 2 czerwca – Aeneas MacKenzie , 72 lata, szkocki scenarzysta, Dziesięć przykazań , Ivanhoe
- 19 czerwca – Frank Borzage , 69 lat, amerykański reżyser, aktor, Pożegnanie z bronią , Siódme niebo
- 24 czerwca – Lucile Watson , 83 lata, kanadyjska aktorka, Waterloo Bridge , Made for Each Other
- 2 lipca – Valeska Suratt , 80 lat, amerykańska aktorka teatralna i filmowa, The Immigrant
- 4 lipca – Rex Bell , 58 lat, amerykański aktor, Broadway to Cheyenne , Law and Lead
- 13 lipca – Jerry Wald , 50 lat, amerykański scenarzysta i producent, Mildred Pierce , Peyton Place
- 23 lipca – Victor Moore , 86 lat, amerykański aktor, It Happened on Fifth Avenue , Louisiana Purchase
- 30 lipca – Myron McCormick , 54 lata, amerykański aktor, The Hustler , Nie czas dla sierżantów
- 5 sierpnia – Marilyn Monroe , 36 lat, amerykańska aktorka, ikona Hollywood, Panowie wolą blondynki , Niektórzy lubią to gorąco
- 23 sierpnia – Hoot Gibson , 70 lat, amerykański aktor, Akcja , The Horse Soldiers
- 7 września – Louis King , 64 lata, amerykański reżyser, Typhoon , Green Grass of Wyoming
- 2 października – Frank Lovejoy , 50 lat, amerykański aktor, Autostopowicz , Goodbye, My Fancy
- 6 października – Tod Browning , 82 lata, amerykański reżyser, Dracula , Freaks
- 26 października – Louise Beavers , 60 lat, amerykańska aktorka, Holiday Inn , The Jackie Robinson Story
- 15 listopada – Irene , amerykańska projektantka kostiumów, Shall We Dance , Midnight Lace
- 15 grudnia – Charles Laughton , 63 lata, brytyjski aktor, Spartakus , świadek oskarżenia
- 17 grudnia – Thomas Mitchell , 70 lat, amerykański aktor, To wspaniałe życie , Przeminęło z wiatrem
- 23 grudnia – Luis Alberni , 76 lat, hiszpański aktor, Svengali , Hrabia Monte Christo
- 28 grudnia – Kathleen Clifford , 75 lat, amerykańska aktorka, When the Clouds Roll By , Ryszard Lwie Serce
- 29 grudnia – Hugh Sinclair , 59 lat, brytyjski aktor, Święto Świętego , Wyrok odroczony
Debiuty filmowe
- Bernardo Bertolucci (reżyser) – Ponury Żniwiarz
- Jackie Chan – Duży i Mały Wong Blaszany Batonik
- Julie Christie – Anonimowi oszuści
- Tom Courtenay – Prywatny Potter
- Robert Duvall – Zabić drozda
- Samantha Eggar – Dr Crippen
- Sally Field – Pilot Księżycowy
- John Hurt – Dzicy i chętni
- Ian McShane – Dzicy i chętni
- Sarah Miles – Okres próbny
- Sydney Pollack (aktor) – Polowanie na wojnę
- George A. Romero (reżyser) – Expostulations
- Tom Skerritt – Polowanie na wojnę
- Pieczęć Terence'a – Okres próbny
- David Warner – Dołączyliśmy do marynarki wojennej