1966 w filmie - 1966 in film
|
|||
---|---|---|---|
Lata w filmie |
---|
1870 |
Rok 1966 w filmie to kilka znaczących wydarzeń. Człowiek na wszystkie pory roku zdobył sześć Oscarów , w tym za najlepszy film .
Najbardziej dochodowe filmy
Ameryka północna
Dziesięć najlepszych filmów wydanych w 1966 roku według kas brutto w Ameryce Północnej przedstawia się następująco:
Ranga | Tytuł | Studio | Wynajem kasowy brutto |
---|---|---|---|
1 | Hawaje | United Artists / Korporacja Mirisch | 15 600 000 $ |
2 | Biblia: Na początku... | 20th Century Fox | $15 000 000 |
3 | Kto się boi Virginii Woolf? | Warner Bros. | 14 500 000 $ |
4 | Piaskowe kamyki | 20th Century Fox | $13,500,000 |
5 | Człowiek na każdą porę roku | Zdjęcia Kolumbii | 12 800 000 $ |
6 | Rosjanie nadchodzą, Rosjanie nadchodzą | United Artists/The Mirisch Corporation | 9 800 000 $ |
7 | Grand Prix | Metro-Goldwyn-Mayer | 9 300 000 $ |
8 | Profesjonaliści | Zdjęcia Kolumbii | 8 800 000 $ |
9 | Alfie | Najważniejsze zdjęcia | 8 500 000 $ |
10 | Georgy dziewczyna | Zdjęcia Kolumbii | 7 600 000 $ |
Poza Ameryką Północną
Najbardziej dochodowe filmy 1966 w krajach poza Ameryką Północną.
Kraj | Tytuł | Studio | Brutto |
---|---|---|---|
Indie | Phool Aur Patthar | Ralhan Productions | $11.790,000 |
związek Radziecki | Wojna i pokój | Mosfilm | 64 000 000 $ |
Wydarzenia
- 19 października – Gulf and Western Industries przejmują Paramount Pictures .
- Listopad - Seven Arts Productions osiąga porozumienie w sprawie nabycia Warner Bros. za 32 miliony dolarów, tworząc później nową firmę Warner Bros.-Seven Arts .
- 15 grudnia - Pionier rozrywki Walt Disney , najbardziej znany ze stworzenia Myszki Miki , przełomów w dziedzinie animacji , tworzenia filmów , projektowania parków rozrywki i innych osiągnięć, umiera w wieku 65 lat. Zmarł podczas produkcji Księgi dżungli , Najszczęśliwszy milioner i Kubuś Puchatek i wietrzny dzień ; ostatnie trzy filmy pod jego osobistym nadzorem.
Nagrody
- Najlepsze zdjęcie : Człowiek na każdą porę roku — Highland, Kolumbia
- Najlepszy reżyser : Fred Zinnemann – Człowiek na wszystkie pory roku
- Najlepszy aktor : Paul Scofield - Człowiek na wszystkie pory roku
- Najlepsza aktorka : Elizabeth Taylor - Kto się boi Virginii Woolf?
- Najlepszy aktor drugoplanowy : Walter Matthau – Ciasteczko z wróżbą
- Najlepsza aktorka drugoplanowa : Sandy Dennis - Kto się boi Virginii Woolf?
- Najlepszy film nieanglojęzyczny : Mężczyzna i kobieta ( Un homme et une femme ) , reżyseria Claude Lelouch , Francja
- Najlepszy film z dowolnego źródła : Kto się boi Virginii Woolf?
- Najlepszy film brytyjski : Szpieg, który przyszedł z zimna
- Dramat:
- Najlepsze zdjęcie : człowiek na każdą porę roku
- Najlepszy aktor : Paul Scofield – człowiek na każdą porę roku
- Najlepsza aktorka : Anouk Aimée – mężczyzna i kobieta
- Komedia lub musical:
- Najlepsze zdjęcie : Rosjanie nadchodzą, Rosjanie nadchodzą
- Najlepszy aktor : Alan Arkin – Rosjanie nadchodzą, Rosjanie nadchodzą
- Najlepsza aktorka : Lynn Redgrave – Georgy Girl
- Inne
- Najlepszy aktor drugoplanowy : Richard Attenborough – The Sand Pebbles
- Najlepsza aktorka drugoplanowa : Jocelyne LaGarde – Hawaje
- Najlepszy reżyser : Fred Zinnemann – Człowiek na wszystkie pory roku
Złota Palma (Festiwal Filmowy w Cannes):
- Mężczyzna i kobieta (Un homme et une femme), reżyseriaClaude Lelouch, Francja
- Signore & Signori (Ptaki, pszczoły i Włosi), reżyseriaPietro Germi, Włochy
Włoski Narodowy Syndykat Dziennikarzy Filmowych , Lokalizacja: Włochy
- Zwycięzca dla najlepszego aktora w Questa volta parliamo di uomini (Tym razem porozmawiajmy o mężczyznach): Nino Manfredi
- Nominowany w Dziesiątej Ofierze : Marcello Mastroianni
- Trzecia nominacja nie została określona.
- Zwycięzca dla najlepszej aktorki w La fuga : Giovanna Ralli
- Nominowani w Juliet of the Spirits : Giulietta Masina oraz w Mandrake : Rosanna Schiaffino
- Zwycięzca dla najlepszego aktora drugoplanowego w filmie Dobrze ją znałem : Ugo Tognazzi
- Nominowani w Mandrake : Totò i Romolo Valli
- Najlepsza aktorka drugoplanowa w Juliet of the Spirits : Sandra Milo
- Nominowana w Made in Italy Anna Magnani
- Trzecia nominacja nie została określona.
- Zwycięzca dla najlepszego reżysera w filmie Dobrze ją znałem : Antonio Pietrangeli
- Nominowani w Fists in the Pocket : Marco Bellocchio i w Julii duchów : Federico Fellini
- Zwycięzca najlepszego reżysera zagranicznego w The Servant : Joseph Losey
- Nominowani w Hamlecie (film 1964) : Grigori Kozincew oraz w King and Country : Joseph Losey
- Zwycięzca najlepszego scenariusza w filmie Dobrze ją znałem : Ettore Scola , Antonio Pietrangeli i Ruggero Maccari
- Nominowani w Fists in the Pocket : Marco Bellocchio iw Sandrze : Suso Cecchi d'Amico , Enrico Medioli , Luchino Visconti
- Najlepsze zdjęcia, zwycięzca B/W w Sandrze : Armando Nannuzzi
- Najlepsze zdjęcia, zwycięzca koloru w Juliet of the Spirits : Gianni Di Venanzo . Ku pamięci.
- Zwycięzca najlepszego kostiumu w Juliet of the Spirits : Piero Gherardi
- Zwycięzca Best Score w Siedmiu Złotych Mężczyzn : Armando Trovajoli
- Najlepszy producent - zwycięzca filmu krótkometrażowego w Con il cuore fermo Sicilia : Clodio Cinematografica
- Zwycięzca najlepszego filmu krótkometrażowego w Antonio Ligabue, pittore : Raffaele Andreassi
- Zwycięzca Best Original Story w Fists in the Pocket : Marco Bellocchio
- Nominowani w Dobrze ją znałem : Ruggero Maccari , Ettore Scola, Antonio Pietrangeli oraz w Siedmiu Złotych Mężczyzn : Marco Vicario
- Zwycięzca dla najlepszego producenta w filmie Siedmiu Złotych Mężczyzn : Marco Vicario
- Nominowany w Fists in the Pocket : Enzo Doria
- Trzecia nominacja nie została określona.
- Zwycięzca za najlepszą scenografię w Juliet of the Spirits : Piero Gherardi .
Złoty Lew (Festiwal Filmowy w Wenecji):
- Bitwa pod Algierem (La Battaglia di Algeri), reżyseriaGillo Pontecorvo, Algieria / Włochy
Złoty Niedźwiedź (Berliński Festiwal Filmowy):
- Cul-de-sac , reżyseriaRoman Polański, Wielka Brytania
1966 premiery filmowe
Stany Zjednoczone, o ile nie określono inaczej
Styczeń marzec
- Styczeń 1966
- 1 stycznia
- 5 stycznia
- 9 stycznia
- Dracula: Książę Ciemności (Wielka Brytania)
- 16 stycznia
- 20 stycznia
- 27 stycznia
- Luty 1966
- 2 lutego
- 9 lutego
- 12 lutego
- 18 lutego
- 19 lutego
- 21 lutego
- 23 lutego
- 25 lutego
- Miecz Zagłady ( Japonia )
- Marzec 1966
- 2 marca
- 4 marca
- 5 marca
- Magiczny wąż ( Japonia )
- 9 marca
- 14 marca
- 25 marca
- 30 marca
- 31 marca
kwiecień–czerwiec
- Kwiecień 1966
- 1 kwietnia
- 4 kwietnia
- 6 kwietnia
- 7 kwietnia
- 10 kwietnia
- Tokyo Drifter ( Japonia )
- 13 kwietnia
- 17 kwietnia
- Daimajin ( Japonia )
- Gamera kontra Barugon ( Japonia )
- maj 1966
- 5 maja
- 11 maja
- 14 maja
- 19 maja
- 25 maja
- 27 maja
- 31 maja
- Czerwiec 1966
- 1 czerwca
- 7 czerwca
- 8 czerwca
- 9 czerwca
- 10 czerwca
- 15 czerwca
- 21 czerwca
- 22 czerwca
- 29 czerwca
lipiec–wrzesień
- Lipiec 1966
- 1 lipca
- 7 lipca
- 12 lipca
- 13 lipca
- 14 lipca
- 20 lipca
- 29 lipca
- 30 lipca
- 31 lipca
- Sierpień 1966
- 3 sierpnia
- 5 sierpnia
- 10 sierpnia
- 13 sierpnia
- 16 sierpnia
- 24 sierpnia
- 31 sierpnia
- Wrzesień 1966
- 1 września
- 8 września
- 14 września
- 15 września
- 16 września
- 28 września
październik–grudzień
- Październik 1966
- 5 października
- 9 października
- 10 października
- 11 października
- 12 października
- 13 października
- 16 października
- Zabawna rzecz wydarzyła się w drodze na forum (USA/Wielka Brytania)
- Mak to także kwiat
- 17 października
- 19 października
- 21 października
- 23 października
- 24 października
- 27 października
- 28 października
- Listopad 1966
- 2 listopada
- 5 listopada
- 7 listopada
- 8 listopada
- 10 listopada
- 18 listopada
- 19 listopada
- grudzień 1966
- 1 grudnia
- 8 grudnia
- 9 grudnia
- 10 grudnia
- 12 grudnia
- 15 grudnia
- 16 grudnia
- Andriej Rublow ( ZSRR )
- 17 grudnia
- 18 grudnia
- 20 grudnia
- 21 grudnia
- 22 grudnia
- Pogrzeb w Berlinie ( Wielka Brytania /USA)
- 30 grudnia
Wybitne filmy wydane w 1966 r.
Stany Zjednoczone, o ile nie określono inaczej
#
- 22:30 Lato , w reżyserii Julesa Dassina, z udziałem Meliny Mercouri i Romy Schneider
- 7 kobiet , ostatni film Johna Forda , z udziałem Anne Bancroft , Flory Robson , Margaret Leighton , Mildred Dunnock , Anny Lee
A
- Aakhri Khat (Ostatni list) – ( Indie )
- After the Fox , z udziałem Petera Sellersa i Victora Mature
- Alfie , reżyseria Lewis Gilbert , z udziałem Michaela Caine'a , Shelley Winters , Millicent Martin – ( UK )
- Alicja w Krainie Czarów , film telewizyjny z udziałem Johna Gielguda , Petera Cooka , Petera Sellersa – (Wielka Brytania)
- Alvarez Kelly , z udziałem Williama Holdena
- Ambush Bay , z udziałem Hugh O'Briana , Mickey Rooney i Jamesa Mitchum
- Amerykański sen , z udziałem Stuarta Whitmana , Janet Leigh , Eleanor Parker
- Amrapali , z udziałem Vyjayanthimali i Sunila Dutta – ( Indie )
- Andrei Rublev , reżyseria Andrei Tarkovsky – ( ZSRR )
- The Appaloosa z Marlonem Brando
- Arabesque , w reżyserii Stanleya Donena , z udziałem Sophii Loren i Gregory'ego Peck
- Dookoła świata pod morzem z Lloydem Bridgesem
- Tak długo, jak masz zdrowie (Tant qu'on a la santé), w reżyserii iz udziałem Pierre'a Étaix – ( Francja )
- Atak na królową , z udziałem Franka Sinatry , Virna Lisi , Anthony'ego Franciosa
- Au Hasard Balthazar (Wybrany przez Lota Balthazara), reżyseria Robert Bresson – ( Francja / Szwecja )
- Aybolit-66 – ( ZSRR )
b
- Bariera (Bariera), reżyseria Jerzy Skolimowski – ( Polska )
- Batman , z udziałem Adama Westa , Burta Warda , Burgessa Mereditha , Cesara Romero , Lee Meriwethera , Franka Gorshina
- Bitwa pod Algierem , reżyseria Gillo Pontecorvo –zdobywca Złotego Lwa – (Włochy/ Algieria )
- Beau Geste , reżyseria Douglas Heyes
- Beregis Avtomobilya (Uważaj na samochód) – ( ZSRR )
- The Bible: In the Beginning... , reżyseria John Huston , Stephen Boyd , Franco Nero , Ava Gardner , Richard Harris , Peter O'Toole
- The Big Gundown (La resa dei conti), z udziałem Lee Van Cleefa – (Włochy)
- Wielka ręka dla małej damy , z udziałem Henry'ego Fondy , Joanne Woodward , Jason Robards , Burgess Meredith , Kevin McCarthy
- The Birds, the Bees and the Italians (Signore & Signori), reżyseria Pietro Germi – ( Włochy )
- Birds Do It , z udziałem Soupy Sales
- Czarna dziewczyna (La Noire de...), reżyseria Ousmane Sembène – ( Francja / Senegal )
- Blindfold , w reżyserii Philipa Dunne'a , z udziałem Rocka Hudsona i Claudii Cardinale
- Blowup , reżyseria Michelangelo Antonioni , z udziałem Davida Hemmingsa i Vanessy Redgrave — zdobywczyni Złotej Palmy , Festiwalu Filmowego w Cannes 1967 – (Włochy/Wielka Brytania/USA)
- The Blue Max , z udziałem George'a Pepparda , Jamesa Masona , Ursuli Andress – (Wielka Brytania)
- Borom Sarret (Wagoner) – ( Senegal )
- Born Free , z udziałem Virginii McKenna i Billa Traversa – ( Wielka Brytania )
- Chłopcze, czy dostałem zły numer! , z udziałem Boba Hope , Phyllis Diller , Elke Sommer
- Kula dla generała (El Chucho, quién sabe?), z udziałem Gian Marii Volonté i Klausa Kinskiego – ( Włochy )
C
- Cairo 30 (Al-Kahira 30), reżyseria Salāḥ Abu Seif – ( Egipt )
- Nie przestawaj krzyczeć! , z udziałem Harry'ego H. Corbetta i Kennetha Williamsa – ( UK )
- Obsada Giant Shadow , z udziałem Kirka Douglasa , Senta Berger , Yula Brynnera , Johna Wayne'a i Franka Sinatry
- Otarte łokcie w reżyserii Roberta Downey Sr.
- Chappaqua , z udziałem Williama S. Burroughsa
- The Chase , w reżyserii Arthura Penna , z udziałem Marlona Brando , Jane Fondy , Angie Dickinson i Roberta Redforda
- Chelsea Girls , w reżyserii Andy'ego Warhola , z udziałem Nico
- Chimes at Midnight (aka Falstaff), w reżyserii iz udziałem Orsona Wellesa , z Jeanne Moreau i Johnem Gielgudem – ( Francja / Hiszpania / Szwajcaria )
- Cinerama's Russian Adventure , film dokumentalny o ZSRR wprowadzony przez Binga Crosby
- Circus of Fear , z udziałem Christophera Lee , Leo Genn , Klaus Kinski – ( UK )
- Pociągi pod czujnym okiem (Ostře sledované vlaky), reżyseria Jiří Menzel – ( Czechosłowacja )
- Come Drink with Me (Da zui xia), reżyseria King Hu – ( Hong Kong )
- The Crazy-Quilt , reżyseria John Korty
- Cul-de-sac , wyreżyserowany przez Romana Polańskiego , z udziałem Donalda Pleasence i Françoise Dorléac – ( UK )
- Curse of the Swamp Creature , z udziałem Johna Agara , Francine York
- Klątwa wampirów (Dugo ng vampira, aka Blood of the Vampires lub Creatures of Evil), reżyseria Gerardo de León – ( Filipiny )
- Cyborg 2087 , z udziałem Michaela Rennie i Wendella Corey
D
- Daimajin , reżyseria Kimiyoshi Yasuda – ( Japonia )
- Stokrotki (Sedmikrásky), reżyseria Věra Chytilová – ( Czechosłowacja )
- Daleks – Invasion Earth: 2150 AD , z udziałem Petera Cushinga – ( UK )
- The Daydreamer , film poklatkowy i aktorski Rankin-Bass i Embassy Pictures
- Dead Heat na karuzeli z Jamesem Coburnem , Camillą Sparv , Robertem Webberem i Rose Marie
- The Deadly Bees , w reżyserii Freddiego Francisa, z udziałem Suzanny Leigh – ( Wielka Brytania )
- Śmierć biurokraty (La muerte de un burócrata), reżyseria Tomás Gutiérrez Alea – ( Kuba )
- The Defector , w reżyserii Raoula Lévy'ego, z udziałem Montgomery Clift , Hardy Krüger i Macha Meril – ( Francja / RFN )
- Degueyo , reżyseria Giuseppe Vari – ( Włochy )
- Destination Inner Space , z udziałem Gary'ego Merrilla i Sheree North
- Diaboliczny Dr. Z (Miss Muerte), reżyseria Jesús Franco – ( Francja / Hiszpania )
- Wymiar 5 , z udziałem Jeffreya Huntera
- Django , z udziałem Franco Nero – ( Włochy / Hiszpania )
- Don't Look Now, We're Being At (La grande vadrouille), z udziałem Terry-Thomas i Bourvil – ( Francja / Wielka Brytania )
- Le deuxieme souffle (aka Second Breath), reżyseria Jean-Pierre Melville , z udziałem Lino Ventura – ( Francja )
- Dr Goldfoot and the Girl Bombs (Le spie vengono dal semifreddo), reżyseria Mario Bava – ( Włochy /USA)
- Dracula: Prince of Darkness , z udziałem Christophera Lee – ( UK )
- Drop Dead Darling , z udziałem Tony'ego Curtisa
- Pojedynek w Diablo z Jamesem Garnerem i Sidney Poitier
- Holender , z udziałem Ala Freemana Jr. i Shirley Knight
mi
- Ebirah, Horror of the Deep (Gojira, Ebira, Mosura Nankai no Daikettō), reżyseria Jun Fukuda – ( Japonia )
- El Dorado , w reżyserii Howarda Hawksa , z udziałem Johna Wayne'a , Roberta Mitchuma i Jamesa Caana
- Nieuchwytni Avengers (Neulovimye mstiteli), reżyseria Edmond Keosayan – ( ZSRR )
- Eye of the Devil , wyreżyserowany przez J. Lee Thompsona , z udziałem Deborah Kerr , Davida Nivena i Sharon Tate
F
- Twarz Innego (Tanin no kao) – ( Japonia )
- Fahrenheit 451 , reżyseria François Truffaut , z udziałem Julie Christie i Oskara Wernera – ( UK )
- The Family Way ,film braci Boulting , z udziałem Hayley Mills i Hywela Bennetta – ( Wielka Brytania )
- Fantastyczna podróż , w reżyserii Richarda Fleischera , z udziałem Stephena Boyda i Raquel Welch
- Gruby szpieg , z udziałem Phyllis Diller , Jayne Mansfield , Briana Donlevy
- Fighting Elegy (Kenka erejii), reżyseria Seijun Suzuki – ( Japonia )
- A Fine Madness , z udziałem Seana Connery'ego i Joanne Woodward
- Fireball 500 , z udziałem Frankie Avalon , Annette Funicello , Fabian Forte
- Pójdźcie za mną, chłopcy! , w reżyserii Normana Tokara , z udziałem Freda MacMurraya , Vera Miles , Kurta Russella
- For Love and Gold (L'armata Brancaleone), reżyseria Mario Monicelli , z udziałem Vittorio Gassmana – ( Włochy )
- Ciasteczko z wróżbą (znane również jako Meet Whiplash Willie) w reżyserii Billy'ego Wildera , z udziałem Jacka Lemmona i Waltera Matthau
- Frankie i Johnny , z udziałem Elvisa Presleya i Donny Douglas
- Pogrzeb w Berlinie , z udziałem Michaela Caine'a – ( UK )
- Zabawna rzecz zdarzyła się w drodze na forum , wyreżyserowany przez Richarda Lestera , z udziałem Zero Mostel , Jack Gilford , Phil Silvers , Michael Crawford – (USA/ Wielka Brytania )
g
- Galia , reżyseria Georges Lautner, z udziałem Mireille Darc – ( Francja / Włochy )
- Gambit , z udziałem Michaela Caine'a i Shirley MacLaine
- Gra się skończyła (La curée), reżyseria Roger Vadim, z udziałem Jane Fonda – ( Francja / Włochy )
- Gamera vs. Barugon , reżyseria Shigeo Tanaka – (Japonia)
- Georgy Girl , wyreżyserowany przez Silvio Narizzano , z udziałem Lynn Redgrave , Jamesa Masona i Alana Batesa – ( UK )
- The Ghost and Mr. Chicken z Donem Knottsem
- Duch w niewidzialnym bikini , z udziałem Deborah Walley , Tommy Kirk , Nancy Sinatra
- Łódź ze szklanym dnem z Doris Day i Rodem Taylorem
- Godzilla kontra potwór morski (Gojira, Ebira, Mosura Nankai no Daikettō) – ( Japonia )
- Dobry, zły i brzydki , w reżyserii Sergio Leone , z udziałem Clinta Eastwooda , Eli Wallacha i Lee Van Cleefa – ( Włochy )
- Grand Prix , reżyseria John Frankenheimer , z udziałem Jamesa Garnera , Yves Montand , Toshiro Mifune , Eva Marie Saint , Jessica Walter
- The Great St Trinian's Train Robbery , z udziałem Frankiego Howerda i Dory Bryan – ( Wielka Brytania )
- Grupa , w reżyserii Sidneya Lumeta , z udziałem Candice Bergen , Shirley Knight , Joan Hackett , Joanny Pettet i Jessiki Walter
- Gunpoint , z udziałem Audie Murphy , Joan Staley i Warren Stevens
h
- Harper , z udziałem Paula Newmana , Roberta Wagnera , Lauren Bacall , Pamela Tiffin , Julie Harris , Arthur Hill , Janet Leigh
- Hawaje , reżyseria George Roy Hill , z udziałem Julie Andrews , Maxa von Sydow , Richarda Harrisa
- Jastrzębie i wróble (Uccellacci e uccellini), reżyseria Pier Paolo Pasolini , z udziałem Totò – ( Włochy )
- The Hellbenders (I Crudeli), z udziałem Josepha Cottena – (Włochy)
- Oto twoje życie (Här har du ditt liv) – ( Szwecja )
- Wzgórza biegną na czerwono (Un Fiume di dollari), reżyseria Carlo Lizzani – (Włochy)
- Trzymać się! , z udziałem Petera Noone i Shelley Fabares
- How to Steal a Million , w reżyserii Williama Wylera , z Audrey Hepburn i Peterem O'Toole w rolach głównych .
- Hotel Paradiso , wyreżyserowany przez Petera Glenville'a, z Alecem Guinnessem w roli głównej– ( Wielka Brytania )
- Dzwonnik z Soho (Der Bucklige von Soho), reżyseria Alfred Vohrer – ( Niemcy Zachodnie )
- Głód (Sult) – ( Dania / Norwegia / Szwecja )
- Polowanie (La Caza), reż. Carlos Saura – ( Hiszpania )
i
- Idol , wyreżyserowany przez Daniela Petrie, z udziałem Jennifer Jones i Michaela Parksa – ( Wielka Brytania )
- Incydent na Widmowym Wzgórzu , wyreżyserowany przez Earla Bellamy
- Czy Paryż płonie? (Paris brûle-t-il?), reżyseria René Clément , z udziałem Jean-Paul Belmondo , Charles Boyer , Leslie Caron – ( Francja / Stany Zjednoczone )
- Wyspa terroru , z udziałem Petera Cushinga , Edwarda Judda , Carole Gray
- It Happened Here , z udziałem Sebastiana Shawa – ( Wielka Brytania )
J
- Jack Frost (Морозко), reżyseria Alexander Rou – ( ZSRR )
- John F. Kennedy: Lata Błyskawicy, Dzień Bębnów , dokument z narracją Gregory'ego Pecka i reżyserią Bruce'a Herschensohna
- Johnny Reno , z udziałem Jane Russell
- Johnny Yuma w reżyserii Romolo Girolami z udziałem Marka Damona – ( Włochy )
- Judith , z udziałem Sophii Loren i Petera Fincha – ( Izrael / Wielka Brytania / USA)
K
- Kaleidoscope , reżyseria Jack Smight , z udziałem Warrena Beatty – (Wielka Brytania)
- Chartum , wyreżyserowany przez Basila Deardena , z udziałem Charltona Hestona i Laurence'a Oliviera – ( UK )
- Kill, Baby, Kill , reżyseria Mario Bava – ( Włochy )
- Król kier (Le roi de cœur), reżyseria Philippe de Broca , z udziałem Alana Batesa – ( Francja )
- Przestępca – ( Włochy / Hiszpania )
L
- Zabijmy wujka , reżyseria William Castle
- Lightning Bolt (Operazione Goldman), reżyseria Antonio Margheriti – ( Włochy )
- Lord Love a Duck , z udziałem Roddy'ego McDowalla i Tuesday Weld
- Lost Command , w reżyserii Marka Robsona , z udziałem Anthony'ego Quinna , George'a Segala , Alaina Delona , Claudii Cardinale
- Porucznik Robin Crusoe, USN , z udziałem Dicka Van Dyke i Nancy Kwan
m
- Madame X , z udziałem Lany Turner
- Made in Paris , z udziałem Ann-Margret , Louisa Jourdana , Chada Everetta , Edie Adams
- Made in USA , reżyseria Jean-Luc Godard , z udziałem Anny Kariny i Jean-Pierre Léaud – ( Francja )
- Mademoiselle , reżyseria Tony Richardson , z udziałem Jeanne Moreau – ( Francja / Wielka Brytania )
- Mamta , z udziałem Ashoka Kumara – ( Indie )
- Mężczyzna i kobieta , reżyseria Claude Lelouch , z udziałem Anouk Aimée i Jean-Louis Trintignant –zdobywca Złotej Palmy – (Francja)
- Człowiek zwany Flintstonem , reżyseria Joseph Barbera i William Hanna
- Człowiek na wszystkie pory roku , wyreżyserowany przez Freda Zinnemanna , z udziałem Paula Scofielda , Roberta Shawa , Orsona Wellesa - zdobywcy 6 Oscarów i 5 nagród BAFTA - ( Wielka Brytania )
- Człowiek może zostać zabity z Jamesem Garnerem i Sandrą Dee
- Manos: The Hands of Fate , z udziałem i scenariuszem, wyreżyserowany i wyprodukowany przez Harolda P. Warren
- Męski, Kobiecy przez Jean-Luc Godard , z udziałem Jean-Pierre Léaud - ( Francja )
- Mera Saaya (My Shadow), z udziałem Sunila Dutta i Sadhany – ( Indie )
- Misja na śmierć
- Mister Buddwing , w reżyserii Delberta Manna , z udziałem Jamesa Garnera , Jean Simmons , Angeli Lansbury , Suzanne Pleshette , Katharine Ross .
- Misunderstood (Incompreso), reż. Luigi Comencini – ( Włochy )
- Modesty Blaise , z udziałem Moniki Vitti i Terence Stamp – ( Wielka Brytania )
- Moment to Moment , z udziałem Jean Seberg i Honor Blackman
- Morgan! (aka Morgan: Odpowiedni przypadek leczenia), reżyseria Karel Reisz – ( Wielka Brytania )
- Munster, wracaj do domu! , z udziałem Freda Gwynne , Yvonne De Carlo , Al Lewis
- Murderers' Row , z udziałem Deana Martina (jako Matt Helm ), z Karlem Maldenem , Camillą Sparv , Ann-Margret
n
- Namu, orka , reżyseria László Benedek
- Navajo Joe , z udziałem Burta Reynoldsa – ( Włochy / Hiszpania )
- Nayak , reżyseria Satyajit Ray – ( Indie )
- Nevada Smith , z udziałem Steve'a McQueena , Karla Maldena , Martina Landaua , Suzanne Pleshette i Arthura Kennedy'ego
- Night Games (Nattlek), reżyseria Mai Zetterling, z udziałem Ingrid Thulin – ( Szwecja )
- Nikt nie chciał umrzeć (Niekas nenorėjo mirti) – ( ZSRR )
- Nie z moją żoną, ty nie! , z udziałem Tony'ego Curtisa , George'a C. Scotta i Virny Lisi
- Zakonnica (La religieuse), reżyseria Jacques Rivette , z udziałem Anny Kariny – ( Francja )
O
- Raz, zanim umrę , z udziałem Ursuli Andress i Johna Dereka
- One Million Years BC , z udziałem Raquel Welch – ( Wielka Brytania )
- Operazione San Gennaro (aka The Treasure of San Gennaro), z udziałem Nino Manfredi i Senta Berger – ( Włochy )
- Oscar , z udziałem Stephena Boyda , Elke Sommer , Jill St. John , Tony'ego Bennetta
- Our Man Flint , z udziałem Jamesa Coburna
- Nasz człowiek w Marrakeszu , czyli Bang! Huk! Jesteś martwy! , z udziałem Tony'ego Randalla
P
- Pad i jak go używać , reżyseria Brian G. Hutton
- Raj, hawajski styl , z udziałem Elvisa Presleya
- Penelope , z udziałem Natalie Wood , Petera Falka , Dicka Shawna , Jonathana Wintersa , Iana Bannena i Arlene Golonki
- Le Père Noël a les yeux bleus (Święto Mikołaj ma niebieskie oczy), z udziałem Jean-Pierre Léaud – ( Francja )
- Persona , reżyseria Ingmar Bergman , z udziałem Bibi Andersson i Liv Ullmann – ( Szwecja )
- Faraon (Faraon), reżyseria Jerzy Kawalerowicz – ( Polska )
- Phool Aur Patthar , z udziałem Dharmendry – ( Indie )
- Picture Mommy Dead , z udziałem Don Ameche i Zsa Zsa Gabor
- Plaga zombie , z udziałem André Morella – ( UK )
- The Plainsman , z udziałem Don Murray , Abby Dalton i Leslie Nielsen
- Poppy Is Also a Flower , reżyseria Terence Young , z udziałem Senta Berger , Stephena Boyda , Rity Hayworth , Yula Brynnera i Angie Dickinson
- Pornografowie (Erogotoshitachi yori Jinruigaku nyumon), reżyseria Shōhei Imamura – ( Japonia )
- Kapłan i dziewczyna (O Padre ea Moça) – ( Brazylia )
- The Professionals , w reżyserii Richarda Brooksa , z udziałem Lee Marvina , Burta Lancastera , Roberta Ryana , Woody'ego Strode'a , Jacka Palance'a i Claudii Cardinale
- The Projected Man , z udziałem Mary Peach , Bryant Haliday i Ronald Allen – ( Wielka Brytania )
Q
- Queen of Blood , z udziałem Johna Saxona , Basila Rathbone'a i Dennisa Hoppera
- The Quiller Memorandum , z udziałem George'a Segala , Aleca Guinnessa , Maxa von Sydow i Senta Berger – ( Wielka Brytania / USA)
r
- Rage , z udziałem Glenna Forda i Stelli Stevens
- Rare Breed , z udziałem Jamesa Stewarta , Maureen O'Hary , Briana Keitha i Juliet Mills
- Raport o przyjęciu i gościach (O slavnosti a hostech), reż. Jan Němec – ( Czechosłowacja )
- Gad , z udziałem Noela Willmana , Raya Barretta i Jennifer Daniel – ( UK )
- Powrót Siedmiu , z udziałem Yula Brynnera , Roberta Fullera , Claude'a Akinsa i Warrena Oatesa
- Ride in the Whirlwind , w reżyserii Monte Hellmana , z udziałem Jacka Nicholsona i Millie Perkins
- Ringo and His Golden Pistol (Johnny Oro), reżyseria Sergio Corbucci z udziałem Marka Damona – ( Włochy )
- Roman Candles , reżyseria John Waters
- Rondo , reżyseria Zvonimir Berković – ( Jugosławia )
- Rosalie , film krótkometrażowy w reżyserii Waleriana Borowczyka – ( Francja )
- The Round-Up (Szegénylegények), reżyseria Miklós Jancsó – ( Węgry )
- Biegnij, Appaloosa, biegnij , z udziałem Rexa Allena
- Nadchodzą Rosjanie, nadchodzą Rosjanie , reżyseria Norman Jewison , z udziałem Alana Arkina , Jonathana Wintersa , Carla Reinera i Evy Marie Saint
S
- Piaskowe kamyki , wyreżyserowany przez Roberta Wise'a , z udziałem Steve'a McQueena , Richarda Attenborough , Candice Bergen i Richarda Crenny
- The Sandwich Man , z udziałem Michaela Bentine'a i Dory Bryan – ( UK )
- Savage Pampas z Robertem Taylorem , Ronem Randellem i Marc Lawrence (USA/ Hiszpania / Argentyna )
- Seconds , wyreżyserowany przez Johna Frankenheimera , z udziałem Rocka Hudsona
- The She Beast , z udziałem Barbary Steele , Johna Karlsena , Iana Ogilvy
- Shiroi Kyotō (Biała Wieża) – ( Japonia )
- Strzelanina , z udziałem Warrena Oatesa , Jacka Nicholsona i Millie Perkins
- Sri Krishna Pandaveeyam , reżyseria iz udziałem NT Rama Rao – ( Indie )
- The Silencers , z udziałem Deana Martina , Stelli Stevens , Daliah Lavi , Cyda Charisse i Nancy Kovack
- Śpiewająca zakonnica , z udziałem Debbie Reynolds i Greera Garson
- Sound of Horror , z udziałem Jamesa Philbrooka , Arturo Fernandeza i Soledad Mirandy
- Spinout , z udziałem Elvisa Presleya
- Szpieg z zimnym nosem , reżyseria Daniel Petrie – ( Wielka Brytania )
- Dyliżans , z udziałem Ann-Margret , Bing Crosby , Red Buttons , Alex Cord , Mike Connors i Stefanie Powers
- Zatrzymaj świat – chcę wysiąść , reż. Philip Saville
- Suraj , z udziałem Vyjayanthimala i Rajendra Kumar – ( Indie )
- Swinger , z udziałem Ann-Margret , Tony Franciosa i Yvonne Romain
- Miecz Zagłady (Dai-bosatsu tōge) – ( Japonia )
T
- Tarzan and the Valley of Gold , z udziałem Mike'a Henry'ego i Nancy Kovack
- Teesri Kasam (Trzecia Przysięga), z udziałem Raja Kapoora – ( Indie )
- Texas Across the River , z udziałem Deana Martina , Alaina Delona , Rosemary Forsyth , Petera Gravesa , Joey'a Bishopa
- They are a Weird Mob , reżyseria Powell i Pressburger – ( Australia )
- This Property Is Condemned , reżyseria Sydney Pollack , z udziałem Natalie Wood , Roberta Redforda , Charlesa Bronsona , Kate Reid
- Three on a Couch , w reżyserii iz udziałem Jerry'ego Lewisa , z Janet Leigh , Leslie Parrish , Mary Ann Mobley
- Thunderbirds Are Go , wyprodukowane przez Gerry'ego Andersona i Sylvię Anderson, głosy Petera Dyneleya , Shane'a Rimmera , Matta Zimmermana , Davida Grahama , Christine Finn , Sylvii Anderson , Jeremy'ego Wilkina , Raya Barretta
- Czas na śmierć ( Tiempo de morir ), reżyseria Arturo Ripstein , z udziałem Margi López i Jorge Martínez de Hoyos – ( Meksyk )
- Tokyo Drifter (Tōkyō nagaremono), reżyseria Seijun Suzuki – ( Japonia )
- Rozdarta kurtyna w reżyserii Alfreda Hitchcocka , z udziałem Paula Newmana i Julie Andrews
- Ślad kamieni (Spur der Steine) – ( NRD )
- The Trap , z udziałem Rity Tushingham i Olivera Reeda – ( Wielka Brytania / Kanada )
- Triple Cross , z udziałem Christophera Plummera , Claudine Auger , Gert Fröbe – (Wielka Brytania/ Francja )
- Kłopoty z aniołami , reżyseria Ida Lupino , z udziałem Rosalind Russell i Hayley Mills
- Trunk to Cairo , reżyseria Menahem Golan , z udziałem Audie Murphy – ( Izrael )
- The Trygon Factor , z udziałem Stewarta Grangera , Susan Hampshire i Roberta Morleya – ( Wielka Brytania / Niemcy Zachodnie )
U
- Brzydki jamnik w reżyserii Normana Tokara, z udziałem Deana Jonesa i Suzanne Pleshette
- Ukamau (i tak jest) – ( Boliwia )
- The Uncle , wyreżyserowany przez Desmonda Davisa, z udziałem Ruperta Daviesa – ( UK )
V
- A Very Handy Man (Liolà), reżyseria Alessandro Blasetti – ( Włochy )
- Very Happy Alexander ( Alexandre le bienheureux ), reżyseria Yves Robert , z udziałem Philippe'a Noireta – ( Francja )
W
- Waco , z udziałem Jane Russell i Howarda Keela
- Walk, Don't Run , z udziałem Cary'ego Granta (w swoim ostatnim filmie), Samantha Eggar , Jim Hutton
- Wojna się skończyła (La Guerre est Finie), reżyseria Alain Resnais , z udziałem Yves Montand i Ingrid Thulin – ( Francja )
- Wojna Gargantui (Furankenshutain no Kaijū: Sanda tai Gaira) – ( Japonia )
- Way...Way Out , z udziałem Jerry'ego Lewisa i Connie Stevens
- Co robiłeś na wojnie, tato? , w reżyserii Blake'a Edwardsa , z udziałem Jamesa Coburna i Dicka Shawn
- Where the Spies Are , wyreżyserowany przez Val Guest, z Davidem Nivenem w roli głównej– ( UK )
- Kim jesteś, Polly Maggoo? (Qui êtes vous, Polly Maggoo?) – ( Francja )
- Kto się boi Virginii Woolf? , reżyseria Mike Nichols , z udziałem Elizabeth Taylor , ( Najlepsza aktorka Oscar), Richard Burton , George Segal , Sandy Dennis
- The Wild Angels , z udziałem Petera Fondy i Nancy Sinatra
- Skrzydła (Крылья), reżyseria Larisa Shepitko – ( ZSRR )
- Winnetou i mieszaniec (Winnetou und das Halbblut Apanatschi), reżyseria Harald Philipp – ( Niemcy Zachodnie )
- Kubuś Puchatek i Miodowe Drzewo (krótki film animowany)
- Czarownice , z udziałem Joan Fontaine
- The Wrong Box , z udziałem Johna Millsa , Michaela Caine'a , Petera Cooka , Nanette Newman – ( UK )
Tak
- Yesterday Girl , reżyseria Alexander Kluge – ( Niemcy Zachodnie )
- Young Törless (Der junge Törless), reżyseria Volker Schlöndorff – ( Niemcy Zachodnie )
- Teraz jesteś Big Boyem , reżyseria Francis Ford Coppoli , z udziałem Petera Kastnera , Elizabeth Hartman , Karen Black , Julie Harris
Z
- Pielgrzymka Zatoichiego (Zatōichi umi o wataru), reżyseria Kazuo Ikehiro – ( Japonia )
- Zemsta Zatoichiego (Zatōichi no uta ga kikoeru) to japońskifilm chambara z 1966roku w reżyserii Tokuzō Tanaki
Seria filmów krótkometrażowych
- Zwariowane melodie ( 1930 – 1969 )
- Wesołe melodie ( 1931 – 1969 )
- Kot Sylwester ( 1944 -1966 )
- Speedy Gonzales ( 1953 – 1968 )
- Kaczor Daffy (1937-1968)
Urodzenia
- 13 stycznia - Patrick Dempsey , amerykański aktor
- 20 stycznia – Rainn Wilson , amerykański aktor, komik, scenarzysta, reżyser, biznesmen i producent
- 4 lutego - Piret Kalda , estońska aktorka
- 24 lutego – Billy Zane , amerykański aktor
- 25 lutego - Tea Leoni , amerykańska aktorka
- 9 marca - Alison Doody , irlandzka modelka i aktorka
- 26 marca – Michael Imperioli , amerykański aktor
- 8 kwietnia - Robin Wright , amerykańska aktorka
- 9 kwietnia - Cynthia Nixon , amerykańska aktorka
- 10 maja - Ilian Djevelekov , bułgarski reżyser i producent filmowy
- 12 maja - Stephen Baldwin , amerykański aktor
- 20 maja - Mindy Cohn , amerykańska aktorka i aktorka głosowa
- 26 maja – Helena Bonham Carter , angielska aktorka
- 22 czerwca - Emmanuelle Seigner , francuska aktorka
- 28 czerwca
- John Cusack , amerykański aktor, brat aktorki Joan Cusack
- Mary Stuart Masterson , amerykańska aktorka
- 7 lipca – Jim Gaffigan , amerykański komik, aktor, scenarzysta i producent
- 9 lipca – Pamela Adlon , amerykańska aktorka, aktorka głosowa, scenarzystka, producentka i reżyserka
- 10 lipca – AO Scott , amerykański krytyk filmowy The New York Times
- 11 lipca – Debbe Dunning , amerykańska aktorka
- 15 lipca - Irène Jacob , urodzona we Francji szwajcarska aktorka
- 18 lipca - Lori Alan , amerykańska aktorka i aktorka głosowa
- 14 sierpnia - Halle Berry , amerykańska aktorka
- 2 września - Salma Hayek , meksykańska aktorka
- 7 września – Toby Jones , angielski aktor
- 9 września - Adam Sandler , amerykański aktor
- 6 października - Jacqueline Obradors , amerykańska aktorka
- 16 października – Mary Elizabeth McGlynn , amerykańska aktorka głosowa
- 19 października - Jon Favreau , amerykański aktor, reżyser, producent i scenarzysta
- 28 października – Andy Richter , amerykański aktor, aktor głosowy, scenarzysta, komik i spiker talk show późno w nocy
- 2 listopada – David Schwimmer , amerykański aktor, reżyser i producent
- 6 listopada - Peter DeLuise , amerykański aktor
- 17 listopada - Sophie Marceau , francuska aktorka i reżyserka
- 22 listopada - Michael Kenneth Williams , amerykański aktor (zm. 2021)
- 23 listopada - Vincent Cassel , francuski aktor
- 6 grudnia – Fred Armisen , amerykański aktor i komik
- 7 grudnia – C. Thomas Howell , amerykański aktor
- 12 grudnia - Lydia Zimmermann , hiszpańska reżyserka
- 21 grudnia – Kiefer Sutherland , amerykański aktor
- 24 grudnia – Diedrich Bader , amerykański aktor i aktor głosowy
Zgony
- 3 stycznia – Rex Lease , 62 lata, amerykański aktor, Rough Riding Ranger , Pożyczone żony
- 17 stycznia - Vincent J. Donehue , 50 lat, amerykański reżyser, Lonelyhearts , Sunrise at Campobello
- 22 stycznia - Herbert Marshall , 75 lat, brytyjski aktor, The Letter , The Little Foxes
- 31 stycznia - Elizabeth Patterson , 90 lat, amerykańska aktorka, The Shocking Miss Pilgrim , Remember the Night
- 1 lutego
- Buster Keaton , 70, amerykański aktor i reżyser, The General , Sherlock Jr.
- Hedda Hopper , 80 lat, amerykańska felietonistka i aktorka, Sunset Boulevard , Topper
- 9 lutego - Sophie Tucker , 82 lata, urodzona w Rosji amerykańska piosenkarka i aktorka, Thoroughbreds Don't Cry , Broadway Melody z 1938 roku
- 18 lutego - Robert Rossen , 57 lat, amerykański pisarz i reżyser, The Hustler , All the King's Men
- 19 lutego - James Edward Grant , 60 lat, amerykański pisarz i reżyser, Angel and the Badman , The Alamo
- 26 lutego – Mientje Kling , 71 lat, holenderska aktorka, Diabeł w Amsterdamie
- 3 marca
- William Frawley , 79, amerykański aktor, Cud na 34 ulicy , The Lemon Drop Kid
- Alice Pearce , 48, amerykańska aktorka, W mieście , Nieporządny ordynans
- 12 marca - Estelita Rodriguez , 34 lata, kubańska aktorka, Tropical Heat Wave , Rio Bravo
- 26 marca – Cyril Hume , 66 lat, amerykański scenarzysta, Wielki Gatsby , Zakazana planeta
- 6 kwietnia
- Julia Faye , 73 lata, amerykańska aktorka, Chicago , Dziesięć Przykazań
- Edna Flugrath , 73 lata, amerykańska aktorka kina niemego, Zwycięzca Derby , W pogoni za Pameli
- 16 kwietnia – Marjie Millar , 34 lata, amerykańska aktorka, Pieniądze z domu , O pani Leslie
- 5 czerwca – Natacha Rambova , 69 lat, amerykańska aktorka, Salomé , Monsieur Beaucaire
- 11 czerwca - Wallace Ford , 68 lat, urodzony w Wielkiej Brytanii amerykański aktor, Another Face , 3 Ring Circus
- 19 czerwca - Ed Wynn , 79 lat, amerykański aktor, Alicja w Krainie Czarów , Mary Poppins
- 5 lipca – John P. Fulton , 63 lata, amerykański kierownik ds. efektów specjalnych, Dziesięć przykazań
- 6 lipca – Anne Nagel , 50 lat, amerykańska aktorka, Under the Big Top , My Little Chickadee
- 23 lipca
- Douglass Montgomery , 59 lat, amerykański aktor, Małe kobietki , Waterloo Bridge
- Montgomery Clift , 45 lat, amerykański aktor, Stąd do wieczności , Miejsce w słońcu
- 3 sierpnia – Lenny Bruce , 40 lat, amerykański satyryk
- 15 sierpnia
- Jan Kiepura , 64 lata, polski tenor i aktor, Moja piosenka dla Ciebie
- Seena Owen , 71 lat, amerykańska aktorka, Queen Kelly , Victory
- 23 sierpnia - Francis X. Bushman , 83 lata, amerykański aktor, Ben-Hur , The Phantom Planet
- 25 sierpnia - Lance Comfort , 58 lat, brytyjski reżyser, Penn of Pennsylvania , Eight O'Clock Walk
- 26 sierpnia - Art Baker , 68 lat, amerykański aktor, Cover Up , The Farmer's Daughter
- 14 września - Nikołaj Czerkasow , 63 lata, radziecki aktor, Aleksander Newski , Iwan Groźny, część II
- 22 września - Jules Furthman , 78 lat, amerykański scenarzysta, Wielki sen , Mieć i nie mieć
- 13 października - Clifton Webb , 76 lat, amerykański aktor, Laura , Człowiek, którego nigdy nie było
- 16 października - George O'Hara , 67 lat, amerykański aktor i pisarz, Side Street , Grona gniewu
- 23 października
- Eugenio Bava , 80, włoski operator, Cabiria , Quo Vadis
- Claire McDowell , 88 lat, amerykańska aktorka, Znak Zorro , Ben-Hur
- 24 października - Hans Dreier , 81, niemiecki dyrektor artystyczny filmów europejskich i amerykańskich, Sunset Boulevard , Double Indemnity
- 3 listopada – Byron Barr , 49 lat, amerykański aktor, Double Indemnity , Pitfall
- 9 listopada – James V. Kern , 57 lat, amerykański scenarzysta i reżyser, Never Say Goodbye , Two Tickets to Broadway
- 14 grudnia
- Emma Dunn , 91 lat, brytyjska aktorka, matka , Życie z ojcem
- Verna Felton , 76 lat, amerykańska aktorka i aktorka głosowa, Piknik , Kopciuszek
- Richard Whorf , 60 lat, amerykański aktor i reżyser, Christmas Holiday , Yankee Doodle Dandy
- 15 grudnia – Walt Disney , 65 lat, amerykański producent, rysownik i kierownik studia, Steamboat Willie , Cinderella , Fantasia
- 19 grudnia - Betty Kuuskemaa , 87, estońska aktorka, Elu tsitadellis , Pöördel
- 22 grudnia
- Harry Beaumont , 78 lat, amerykański reżyser, The Broadway Melody , Enchanted April
- Robert Keith , 68 lat, amerykański aktor, The Lineup , Wpisany na wietrze
Debiuty filmowe
- Candice Bergen - Grupa
- Michael Douglas - Rzuć gigantyczny cień
- Harrison Ford - Dead Heat na karuzeli
- Bette Midler - Hawaje
- Helen Mirren - Press for Time
- Johnny Whitaker - Rosjanie nadchodzą, Rosjanie nadchodzą