1974 w filmie - 1974 in film
|
|||
---|---|---|---|
Lata w filmie |
---|
1870 |
Rok 1974 w filmie to kilka znaczących wydarzeń.
Najbardziej dochodowe filmy (USA)
Dziesięć najlepszych filmów wydanych w 1974 roku według kas brutto w Ameryce Północnej przedstawia się następująco:
Ranga | Tytuł | Dystrybutor(zy) | Wynajem kasowy brutto |
---|---|---|---|
1 | Wielkie Piekło | 20th Century Fox / Warner Bros. | $50.000.000 |
2 | Płonące siodła | Warner Bros. | 45 200 000 $ |
3 | Młody Frankenstein | 20th Century Fox | 38 800 000 $ |
4 | Trzęsienie ziemi | uniwersalny | 36 300 000 $ |
5 | Proces Billy'ego Jacka | Warner Bros. | 31 100 000 $ |
6 | Ojciec chrzestny II | Najważniejsze zdjęcia | 30 700 000 $ |
7 | Lotnisko 1975 | uniwersalny | 25 800 000 $ |
8 | Najdłuższy jard | Najważniejszy | 23 000 000 $ |
9 | Życie i czasy Grizzly Adams | Słoneczny Klasyczny | $21.895.000 |
10 | Morderstwo w Orient Expressie | Najważniejszy | 19 124 000 $ |
Wydarzenia
- 7 lutego – w Stanach Zjednoczonych zostaje wydane Blazing Saddles .
- 28 maja - Joseph E. Levine , założyciel Embassy Pictures , rezygnuje z funkcji prezesa.
- 20 czerwca – Chinatown , wyreżyserowany przez Romana Polańskiego, z udziałem Jacka Nicholsona , Faye Dunaway i Johna Hustona , zostaje wydany i zdobył uznanie krytyków na całym świecie.
- 26 czerwca - rozwód Elizabeth Taylor i Richarda Burtona .
- 1 listopada – Technicolor kończy swój legendarny proces druku termotransferowego.
- 8 listopada – Frank Yablans ogłasza swoją rezygnację ze stanowiska prezesa Paramount Pictures ze skutkiem od 5 stycznia 1975 roku po tym, jak Barry Diller został wcześniej prezesem i dyrektorem generalnym.
- Metro-Goldwyn-Mayer świętowało swoje pięćdziesiąte urodziny wielkimi fanfarami, w tym That's Entertainment! , retrospektywny dokument celebrujący swoje prestiżowe musicale (m.in. Czarnoksiężnik z krainy Oz , Deszczowa piosenka , Spotkajmy się w St. Louis , Gigi , Amerykanin w Paryżu , Siedem narzeczonych dla siedmiu braci ).
- Październik–grudzień – Trzy „ filmy katastroficzne ” zostają wydane w ciągu trzech kolejnych miesięcy: odpowiednio Lotnisko 1975 , Trzęsienie ziemi i The Towering Inferno . Wszystkie były sukcesami kasowymi.
- Kevin Costner zadebiutował w Sizzle Beach w USA , choć film został wydany dopiero w 1986 roku.
Nagrody
Złota Palma (Festiwal Filmowy w Cannes):
- Rozmowa w reżyseriiFrancisa Forda Coppoli, Stany Zjednoczone
Złoty Niedźwiedź (Berliński Festiwal Filmowy):
- The Apprenticeship of Duddy Kravitz , reżyseriaTed Kotcheff, Kanada
Wybitne filmy wydane w 1974 roku
Stany Zjednoczone, o ile nie określono inaczej
- 6 Ultra Brothers kontra Armia Potworów (Urutora Roku Kyōdai tai Kaijū Gundan) – ( Japonia / Tajlandia )
- 11 Harrowhouse , z udziałem Charlesa GRODIN , Candice Bergen , James Mason
- 36 Ghante , z udziałem Raaja Kumara i Sunila Dutta – ( Indie )
- 99 i 44/100% Dead , z udziałem Richarda Harrisa , Ann Turkel , Edmonda O'Briena , Chuck Connors
A
- Aap Ki Kasam , z udziałem Rajesh Khanna i Mumtaz – ( Indie )
- Abby , z udziałem Williama Marshalla
- Spektakl Hamleta we wsi Mrdusa Donja (Predstava Hamleta u Mrduši Donjoj) – ( Jugosławia )
- Aina (Lustro) – ( Pakistan )
- Lotnisko 1975 , z udziałem Charlton Heston , Karen Black , George Kennedy , Efrem Zimbalist, Jr. , Susan Clark , Helen Reddy , Myrna Loy , Gloria Swanson
- Ali: Fear Eats the Soul (Angst essen Seele auf), reżyseria Rainer Werner Fassbinder – ( Niemcy Zachodnie )
- Alice już tu nie mieszka , reżyseria Martin Scorsese , z udziałem Ellen Burstyn , Kris Kristofferson , Harvey Keitel , Alfred Lutter , Jodie Foster
- Alice in the Cities (Alice in den Städten), reż. Wima Wendersa – (Niemcy Zachodnie)
- Alien Thunder , z udziałem Donalda Sutherlanda
- All the Kind Strangers , w reżyserii Burta Kennedy'ego , z udziałem Stacy Keach i Samanthy Eggar .
- Allonsanfàn , z udziałem Marcello Mastroianni – (Włochy)
- Prawie człowiek (Milano odia: la polizia non può sparare), z udziałem Tomasa Miliana i Henry'ego Silvy – (Włochy)
- And Now My Love (Toute une vie), reżyseria Claude Lelouch , z udziałem Marthe Keller – ( Francja )
- A potem nie było nikogo , z udziałem Richarda Attenborough , Charlesa Aznavoura , Gerta Fröbe , Herberta Loma , Olivera Reeda , Adolfo Celi , Elke Sommer
- Zwierzęta to piękni ludzie – ( RPA )
- Angkur (Rozsada) – ( Indie )
- The Apprenticeship of Duddy Kravitz , wyreżyserowany przez Teda Kotcheff , z udziałem Richarda Dreyfussa – zdobywcy Złotego Niedźwiedzia – ( Kanada )
- Arabian Nights (Il fiore delle mille e una notte), reżyseria Pier Paolo Pasolini – ( Włochy )
- W domu wśród obcych (Svoy sredi chuzhikh, chuzhoy sredi svoikh) – ( ZSRR )
- Autobiografia panny Jane Pittman (nakręcona dla telewizji), z udziałem Cicely Tyson
b
- Barry McKenzie Holds His Own , z udziałem Barry'ego Crockera i Barry'ego Humphriesa – ( Australia )
- The Beast Must Die , z udziałem Petera Cushinga – ( UK )
- Benji , z udziałem Patsy Garrett
- Big Bad Mama , z udziałem Angie Dickinson
- Billy Two Hats , z udziałem Gregory Peck i Desi Arnaz, Jr.
- Black Belt Jones , z udziałem Jima Kelly'ego
- Black Christmas (aka Silent Night, Evil Night), z udziałem Olivii Hussey , Margot Kidder , Keir Dullea – ( Kanada )
- Czarny wiatrak , z udziałem Michaela Caine'a i Janet Suzman – (Wielka Brytania)
- Blazing Saddles , w reżyserii Mela Brooksa , z udziałem Gene'a Wildera , Cleavon Little , Harveya Kormana , Madeline Kahn , Slima Pickensa , Alexa Karrasa
- Krew dla Draculi ( Andy Warhol's Dracula ), reżyseria Paul Morrissey
- Chleb i Czekolada (Pane e cioccolata), z udziałem Nino Manfredi – ( Włochy )
- Bring Me the Head of Alfredo Garcia , reżyseria Sam Peckinpah , z udziałem Warrena Oatesa , Iseli Vega , Gig Young , Roberta Webbera
- Buster i Billie , z udziałem Jana-Michaela Vincenta
- Butley , wyreżyserowany przez Harolda Pintera , z udziałem Alana Batesa i Jessiki Tandy – (Wielka Brytania)
C
- Caged Heat , debiut reżyserski Jonathana Demme
- California Split , reżyseria Robert Altman , z udziałem George'a Segala , Elliotta Goulda , Ann Prentiss
- Callan , z udziałem Edwarda Woodwarda – ( Wielka Brytania )
- Carry On Dick , z udziałem Sida Jamesa i Barbary Windsor – (Wielka Brytania)
- The Cars that Ate Paris , debiut reżyserski Petera Weira – ( Australia )
- The Castaway Cowboy , wyreżyserowany przez Vincenta McEveety , z udziałem Jamesa Garnera , Very Miles , Erica Shea i Roberta Culpa
- Celine and Julie Go Boating (Céline et Julie vont en bateau), reżyseria Jacques Rivette – ( Francja )
- Chinatown , w reżyserii Romana Polańskiego , z udziałem Jacka Nicholsona i Faye Dunaway – Złote Globy dla najlepszego filmu, reżysera i aktora
- Claudine , z udziałem Diahann Carroll i Jamesa Earla Jonesa
- Zegarmistrz (L'Horloger de Saint-Paul), reżyseria Bertrand Tavernier , z udziałem Philippe'a Noireta i Jeana Rocheforta – (Francja)
- Zamknięte poniedziałki (krótki film animowany) – Oscary dla najlepszego krótkometrażowego filmu animowanego
- Cockfighter z Warrenem Oatesem i Harrym Deanem Stantonem
- Conrack , reżyseria Martin Ritt , z udziałem Jona Voight
- Poborowy (De loteling) – ( Belgia )
- Rozmowa , w reżyserii Francisa Forda Coppoli , z udziałem Gene Hackmana , Johna Cazale , Cindy Williams , Frederica Forresta , Teri Garr , Harrisona Forda .
- Conversation Piece (Gruppo di famiglia in un interno), reżyseria Luchino Visconti , z udziałem Burta Lancastera – ( Włochy )
- Crazy Joe , z udziałem Petera Boyle'a , Pauli Prentiss , Eli Wallach
- Szalony świat Juliusa Vroodera z Timothy Bottomsem i Barbarą Hershey
D
- Daisy Miller , reżyseria Peter Bogdanovich , z udziałem Cybill Shepherd i Barry Brown
- Dark Star , wyreżyserowany przez Johna Carpentera , z udziałem Dana O'Bannon
- Życzenie śmierci , w reżyserii Michaela Winnera , z udziałem Charlesa Bronsona , Vincenta Gardenii , Hope Lange
- Potop (Potop) – ( Polska )
- Dirty Mary, Crazy Larry , z udziałem Petera Fondy i Susan George
- Dost (Przyjaciel), z udziałem Dharmendry – ( Indie )
- Dramat bogatych (Fatti di gente perbene), z udziałem Giancarlo Gianniniego i Catherine Deneuve – ( Włochy )
mi
- Trzęsienie ziemi , w reżyserii Marka Robsona , z udziałem Charlton Heston , Ava Gardner , George Kennedy , Richard Roundtree , Geneviève Bujold , Victoria Principal
- Edvard Munch – ( Norwegia / Szwecja )
- Effi Briest , reżyseria Rainer Werner Fassbinder , z udziałem Hanny Schygulla – (Niemcy Zachodnie)
- Electra, My Love (Szerelmem, Elektra), reż. Miklós Jancsó – ( Węgry )
- Emmanuelle , z udziałem Sylvii Kristel – ( Francja )
- Enigma Kaspara Hausera (aka Każdy za siebie i Bóg przeciwko wszystkim ), reżyseria Werner Herzog – ( Niemcy Zachodnie )
F
- F jak Fake (pierwotnie Vérités et Mensonges ), w reżyserii iz udziałem Orsona Wellesa – (Francja/Niemcy Zachodnie/ Iran )
- Female Trouble , reżyseria John Waters , z udziałem Divine
- Pięciu Mistrzów Shaolin (Shao Lin wu zu), reżyseria Chang Cheh – ( Hong Kong )
- Flesh for Frankenstein ( Frankenstein Andy'ego Warhola ), reżyseria Paul Morrissey
- Ze względu na Pete'a z Barbrą Streisand
- Czterej muszkieterowie (aka Czterej muszkieterowie: Zemsta Milady), z udziałem Michaela Yorka , Olivera Reeda , Franka Finlaya , Richarda Chamberlaina – ( UK )
- Foxy Brown , z udziałem Pam Grier
- Freebie and the Bean z Jamesem Caanem i Alanem Arkin
- The Front Page , w reżyserii Billy'ego Wildera , z udziałem Jacka Lemmona , Waltera Matthau , Susan Sarandon , Carol Burnett
g
- Hazardzista , reżyseria Karel Reisz , z udziałem Jamesa Caana , Lauren Hutton , Paula Sorvino
- Gavaznha (Jeleń) – ( Iran )
- General Idi Amin Dada: A Self Portrait (Général Idi Amin Dada: Autoportrait), film dokumentalny Barbeta Schroedera – (Francja/ Szwajcaria )
- Ginger o poranku z Sissy Spacek
- Dziewczyna z Petrovki , z udziałem Goldie Hawn , Hala Holbrooka , Anthony'ego Hopkinsa
- Ojciec chrzestny II w reżyserii Francisa Forda Coppoli , z udziałem Ala Pacino , Roberta Duvalla , Roberta De Niro , Johna Cazale , Diane Keaton , Talii Shire , Michaela V. Gazzo , Lee Strasberga
- Godzilla vs. Mechagodzilla , reżyseria Jun Fukuda – ( Japonia )
- Going Places (Les Valseuses), reżyseria Bertrand Blier , z udziałem Gérarda Depardieu , Miou-Miou , Jeanne Moreau – ( Francja )
- Gold , z udziałem Rogera Moore'a i Susannah York
- Złote igły , z udziałem Joe Dona Bakera i Elizabeth Ashley
- The Golden Voyage of Sindbad , z udziałem Johna Phillipa Lawa i Toma Bakera z efektami specjalnymi Raya Harryhausena – ( UK )
- Gone in 60 Seconds , reżyseria iz udziałem HB Halickiego
- Great Expectations , z udziałem Michaela Yorka , Sarah Miles , Jamesa Masona – (USA/Wielka Brytania)
- The Great Gatsby , reżyseria Jack Clayton , z udziałem Roberta Redforda , Mii Farrow , Sama Waterstona , Bruce'a Derna , Lois Chiles , Karen Black
- La Gueule ouverte (The Mouth Agape), reż. Maurice Pialat – (Francja)
h
- Harry and Tonto , reżyseria Paul Mazursky , z udziałem Art Carney , Herbert Berghof , Larry Hagman , Ellen Burstyn
- Hearts and Minds , wyreżyserowany przez Petera Davisa – Oscar dla najlepszego filmu dokumentalnego
- Herbie Rides Again , z udziałem Helen Hayes , Stefanie Powers , Kena Berry
- Heroes Two (Fang Shiyu yu Hong Xiguan), reżyseria Chang Cheh – ( Hong Kong )
- Święte Oficjum (El santo oficio) – ( Meksyk )
- Bezdomni (Yadonashi) – ( Japonia )
- Hotel Angel (Theptida rong ram) – ( Tajlandia )
i
- The Internecine Project , z udziałem Jamesa Coburna i Lee Granta – (Wielka Brytania)
- Wyspa na szczycie świata z Davidem Hartmanem i Donaldem Sinden
- It's Alive , z udziałem Johna P. Ryana i Sharon Farrell
J
- Jáchyme, hoď ho do stroje! (Joachim, Włóż to do maszyny) – ( Czechosłowacja )
- Jock Petersen , z udziałem Jacka Thompsona – ( Australia )
- Podróż z powrotem do Oz
- Juggernaut , z udziałem Richarda Harrisa , Omar Sharif , Anthony Hopkins – ( UK )
- Księga przepisów „ Nie ma róży bez ognia” – ( Polska )
K
- Karafuto 1945 Summer Hyosetsu no Mon – ( Japonia )
- The Klansman , wyreżyserowany przez Terence'a Younga , z udziałem Lee Marvina i Richarda Burton
- Kunwara Baap , w reżyserii iz udziałem Mehmooda – ( Indie )
L
- Lacombe, Lucien , reżyseria Louis Malle , z udziałem Pierre'a Blaise'a i Aurore Clément – ( Francja )
- Panie i Panowie: The Rolling Stones , film koncertowy
- Lancelot du Lac , reżyseria Robert Bresson – (Francja)
- Lemora w reżyserii Richarda Blackburna, z udziałem Cheryl Smith i Lesley Gilb.
- Lenny , A biopic z Lenny Bruce , skierowanego przez Boba Fosse , z udziałem Dustin Hoffman i Valerie Perrine'a
- Mały dom na prerii
- The Life and Times of Grizzly Adams , z udziałem Dana Haggerty
- The Longest Yard (aka The Mean Machine), reżyseria Robert Aldrich , z udziałem Burta Reynoldsa , Eddie Albert , Ed Lauter , Michael Conrad , Richard Kiel
- The Lords of Flatbush , z udziałem Perry King , Sylvester Stallone , Henry Winkler
- Zagubieni w gwiazdach , z udziałem Brocka Petersa , Melba Moore , Clifton Davis
- Lovin' Molly , z udziałem Blythe Danner , Anthony Perkins , Beau Bridges
- Luther , A film biograficzny z Marcina Lutra , z udziałem Stacy Keach - (UK / US / Kanada)
m
- Macon County Line , z udziałem Maxa Baera, Jr.
- Madhouse , z udziałem Vincenta Price
- Mahler , biografia Gustava Mahlera w reżyserii Kena Russella – (Wielka Brytania)
- Majboor (obowiązkowa) – ( Indie )
- Mame , reżyseria Gene Saks , z udziałem Lucille Ball , Beatrice Arthur , Roberta Prestona
- Człowiek na huśtawce , reżyseria Frank Perry , z udziałem Cliffa Robertsona , Joel Gray , Dorothy Tristan , Elizabeth Wilson , George Voskovec
- The Man Who Sleeps (Un homme qui dort) – ( Francja ) – zdobywca Prix Jean Vigo
- Człowiek ze złotym pistoletem , w reżyserii Guya Hamiltona , z udziałem Rogera Moore'a (jako James Bond ), z Christopherem Lee i Britt Eklandem – ( UK )
- Znak Zorro
- Kontrakt marsylski , z udziałem Michaela Caine'a , Jamesa Masona , Anthony'ego Quinn
- Mashti Mamdali Wóz przez Reza Fazeli (Iran)
- McQ , reżyseria John Sturges , z udziałem Johna Wayne'a , Al Lettieri , Eddie Albert , Clu Gulager , Colleen Dewhurst , Diana Muldaur
- Le meravigliose aventure di Zorro
- Środek Świata (Le Milieu du monde) – ( Francja / Szwajcaria )
- The Midnight Man , w reżyserii iz udziałem Burta Lancastera , z Susan Clark , Cameronem Mitchellem , Edem Lauterem
- The Missiles of October , nakręcony dla telewizji, wyreżyserowany przez Anthony'ego Page , z udziałem Williama Devane'a , Martina Sheena , Ralpha Bellamy'ego , Howarda Da Silvy , Jamesa Honga
- Pan Majestyk , reżyseria Richard Fleischer , z udziałem Charlesa Bronsona , Linda Cristal , Al Lettieri
- Morderstwo w Orient Expressie , w reżyserii Sidneya Lumeta , z udziałem Alberta Finneya , Lauren Bacall , Seana Connery , Vanessy Redgrave , Ingrid Bergman , Johna Gielguda , Anthony'ego Perkinsa , Richarda Widmarka – ( Wielka Brytania )
- My Little Loves (Mes Petites Amoureuses) – (Francja)
n
- Prawo Newmana , z udziałem George'a Pepparda
- Noc stracha na wróble (A Noite do Espantalho) – ( Brazylia )
- Nocny Portier (Il Portiere di notte) w reżyserii Liliany Cavani , z udziałem Dirka Bogarde i Charlotte Rampling – ( Włochy )
- Dziewięć żyć kota Fritza , animowany film dla dorosłych
O
- The Odessa File , w reżyserii Ronalda Neame , z udziałem Jona Voighta , Maximiliana Schella , Marii Schell – (Wielka Brytania/ Niemcy Zachodnie )
- Jeden czy drugi z nas , reżyseria Wolfgang Petersen , z udziałem Jürgena Prochnowa – (Niemcy Zachodnie)
- Orders (Les Ordres) , z udziałem Jeana Lapointe – ( Kanada )
P
- Parade , reżyseria iz udziałem Jacquesa Tati – (Francja/ Szwecja )
- Widok paralaksy , w reżyserii Alana J. Pakuli , z udziałem Warrena Beatty , Hume'a Cronyna , Williama Danielsa , Pauli Prentiss .
- Pastoralne: Umrzeć na wsi (Den-en ni shisu) – ( Japonia )
- Chłop na rowerze (Selyaninat s Koleloto), reżyseria Ludmił Kirkow , z udziałem Georgi Georgiev-Getz i Georgi Rusev – ( Bułgaria )
- Upiór wolności (Le Fantôme de la liberté), reżyseria Luis Buñuel – ( Francja )
- Upiór z raju , wyreżyserowany przez Briana De Palmę , z udziałem Williama Finleya , Paula Williamsa i Jessiki Harper
- Faza IV , w reżyserii Saula Bassa , z udziałem Michaela Murphy'ego , Nigela Davenporta i Lynne Frederick
- La prima Angélica (aka Cousin Angelica), reżyseria Carlos Saura – ( Hiszpania )
Q
- QB VII , miniserial telewizyjny z Anthonym Hopkinsem , Benem Gazzarą , Lee Remick , Leslie Caron
r
- Drzewo Czerwonej Kuli Śnieżnej (Kalina krasnaja) – ( ZSRR )
- The Rehearsal (I Dokimi) w reżyserii iz udziałem Julesa Dassina i Olympia Dukakis – ( Grecja )
- Raport dla komisarza , z udziałem Michaela Moriarty i Yaphet Kotto
- Powrót Street Fightera (Satsujin ken 2) – ( Japonia )
- Nosorożec , z udziałem Gene'a Wildera i Zero Mostel
S
- Sandakan nr 8 (burdel 8) – (Japonia)
- Ziemia Sannikowa (Zemlya Sannikova) – ( ZSRR )
- Zapach kobiety (Profumo di donna), reżyseria Dino Risi , z udziałem Vittorio Gassmana – ( Włochy )
- Sister Street Fighter (Onna Hissatsu Ken) – (Japonia)
- Sister Street Fighter: Wisząc na włosku (Onna hissatsu ken: kiki ippatsu) – ( Japonia )
- Son of Dracula , z udziałem Harry'ego Nilssona i Ringo Starra – ( UK )
- The Spikes Gang , w reżyserii Richarda Fleischera , z udziałem Lee Marvina , Rona Howarda , Gary'ego Grimesa , Charlesa Martina Smitha .
- S*P*Y*S , z udziałem Donalda Sutherlanda i Elliotta Gould
- Gwiezdny pył , wyreżyserowany przez Michaela Apteda , z udziałem Davida Essexa , Adama Faith i Larry'ego Hagmana – (Wielka Brytania)
- Stavisky , reżyseria Alain Resnais , z udziałem Jean-Paul Belmondo – ( Francja / Włochy )
- Martwa natura (Tabiate bijan) – ( Iran )
- Stone , kultowy film australijski
- Street Fighter (Gekitotsu! Satsujin Ken), z udziałem Sonny'ego Chiby – ( Japonia )
- Ostatnia zemsta Street Fightera – (Japonia)
- Sugarland Express , wyreżyserowany przez Stevena Spielberga , z udziałem Goldie Hawn , Williama Athertona , Bena Johnsona
- The Super Cops , wyreżyserowany przez Gordona Parksa , z udziałem Rona Leibmana , Davida Selby'ego , Sheili Frazier , Pata Hingle'a , Dana Frazera
- Słodki film , reżyseria Dušan Makavejev – ( Kanada /Francja/Niemcy Zachodnie)
- Swept Away (Travolti da un insolito destino nell'azzurro mare d'agosto), z udziałem Giancarlo Gianniniego i Mariangela Melato – ( Włochy )
- The Swinging Cheerleaders , w reżyserii Jacka Hilla , z udziałem Colleen Camp , Cheryl Smith , Rosanne Katon
- Objawy , z udziałem Angeli Pleasence – ( UK )
T
- Zajęcie Pelhama jeden dwa trzy , reżyseria Joseph Sargent , z udziałem Waltera Matthau , Roberta Shawa , Martina Balsama , Héctora Elizondo , Jerry'ego Stillera
- The Tamarynd Seed , w reżyserii Blake'a Edwardsa , z udziałem Julie Andrews i Omara Sharifa – (Wielka Brytania/USA)
- The Terminal Man , z udziałem George'a Segala i Joan Hackett
- Teksańska masakra piłą mechaniczną w reżyserii Tobe Hoopera , z udziałem Marilyn Burns
- To jest rozrywka! , film dokumentalny wyreżyserowany przez Jacka Haleya Jr. z udziałem Franka Sinatry , Freda Astaire , Gene Kelly , Elizabeth Taylor , Bing Crosby , Mickey Rooney , Liza Minnelli
- Thieves Like Us , wyreżyserowany przez Roberta Altmana , z udziałem Keitha Carradine'a i Shelley Duvall .
- Thunderbolt and Lightfoot w reżyserii Michaela Cimino , z udziałem Clinta Eastwooda i Jeffa Bridgesa
- Torkaman autorstwa Amira Shervana (Iran)
- The Towering Inferno , z udziałem Steve'a McQueena , Paula Newmana , Williama Holdena , Faye Dunaway , Jennifer Jones , Roberta Wagnera , OJ Simpson , Fred Astaire
- Trzech twardzieli , z udziałem Lino Ventura , Freda Williamsona , Isaaca Hayesa
- Truck Turner , z Isaakiem Hayesem w roli głównej
- Podróżnik (Mossafer), reż. Abbas Kiarostami – ( Iran )
U
V
- Wampiry , z udziałem Marianne Morris i Anulki – ( UK )
- Vase de Noces , reżyseria Thierry Zéno – ( Belgia )
W
- Wszyscy tak bardzo się kochaliśmy (C'eravamo tanto amati), reżyseria Ettore Scola , ze Stefanią Sandrelli i Vittorio Gassmanem – ( Włochy )
- Zważono, ale znaleziono brak (Tinimbang Ka Ngunit Kulang) – ( Filipiny )
- Kiedy wieje północny wiatr , z udziałem Dana Haggerty
- Gdzie kwitną lilie , z udziałem Harry'ego Deana Stantona
- The White Dawn , z udziałem Warrena Oatesa , Louis Gossett, Jr. , Timothy Bottoms – ( Kanada )
- Kubuś Puchatek i Tygrysek (krótki film animowany)
- Kobieta pod wpływem , w reżyserii Johna Cassavetesa , z udziałem Geny Rowlands ( Złoty Glob ) i Petera Falka .
Tak
- Młody Frankenstein , reżyseria Mel Brooks , z udziałem Gene Wilder , Marty Feldman , Teri Garr , Cloris Leachman , Madeline Kahn , Peter Boyle
Z
- Zandy's Bride , z udziałem Gene'a Hackmana i Liv Ullmann
- Zardoz , z udziałem Seana Connery i Charlotte Rampling – ( UK )
1974 Filmy szeroko rozpowszechniane
Stany Zjednoczone, o ile nie określono inaczej
Styczeń marzec
- Styczeń 1974
- 1 stycznia
- 4 stycznia
- 13 stycznia
- 15 stycznia
- 21 stycznia
- 28 stycznia
- 30 stycznia
- 31 stycznia
- Luty 1974
- 2 lutego
- 6 lutego
- 7 lutego
- 11 lutego
- 15 lutego
- 20 lutego
- 22 lutego
- 23 lutego
- 27 lutego
- Marzec 1974
- 7 marca
- 14 marca
- Alicja w Krainie Czarów (reedycja)
- 15 marca
- 20 marca
- The Super Cops (debiut w mieście fabularnym i filmowym, Nowym Jorku , zdebiutem w Los Angeles 10 kwietnia)
- 21 marca
- 22 marca
- 27 marca
- 28 marca
- John Carpenter 's directoral debiut, Dark Star , ograniczając się do Los Angeles ' Międzynarodowej Wystawie Sztuki Filmowej, aka 'Filmex'.
- 29 marca
kwiecień–czerwiec
- Kwiecień 1974
-
Jumborg Ace & Giant ( Tajlandia )
- 3 kwietnia
- 5 kwietnia
- 7 kwietnia
- 10 kwietnia
- 14 kwietnia
- 16 kwietnia
- 19 kwietnia
- 22 kwietnia
- 24 kwietnia
- 29 kwietnia
- maj 1974
- 1 maja
- 2 maja
- 10 maja
- 15 maja
- 17 maja
- 19 maja
- 20 maja
- 22 maja
- 24 maja
- Czerwiec 1974
- 6 czerwca
- 9 czerwca
- 14 czerwca
- 20 czerwca
- 21 czerwca
- 23 czerwca
- 26 czerwca
- 28 czerwca
lipiec–wrzesień
- lipiec 1974
- 8 lipca
- 12 lipca
- 17 lipca
- 21 lipca
- 24 lipca
- 26 lipca
- 31 lipca
- Sierpień 1974
- 2 sierpnia
- 3 sierpnia
- 7 sierpnia
- Kalifornia Split
- Razem Bracia
- Droga Smoka (reedycja)
- 8 sierpnia
- 12 sierpnia
- 14 sierpnia
- 15 sierpnia
- 18 sierpnia
- 21 sierpnia
- Buster i Billie
- Najdłuższe podwórko (Nowy Jork)
- Prawo Newmana
- 22 sierpnia
- 30 sierpnia
- Wrzesień 1974
- 3 września
- 5 września
- 6 września
- 10 września
- 13 września
- 14 września
- 18 września
- Przeminęło z wiatrem (ponowne wydanie)
- 19 września
- 20 września
- 25 września
- 29 września
październik–grudzień
- Październik 1974
-
Dom na Górze Czaszek
- 1 października
- Teksańska masakra piłą mechaniczną ( Austin , rodzinne miasto reżysera, Tobe Hoopera , z Los Angeles i Nowym Jorkiem 30.)
- 2 października
- 4 października
- 9 października
- 10 października
- 11 października
- 17 października
- 18 października
- Lotnisko 1975
- To żyje
- Szalony świat Juliusa Vroodera
- Akta Odessy
- Firma mieszana
- Kobieta pod wpływem (New York Film Festival)
- 24 października
- 25 października
- 31 października
- 1 października
- Listopad 1974
- 1 listopada
- 6 listopada
- 7 listopada
- 8 listopada
- 12 listopada
- 13 listopada
- 15 listopada
- 21 listopada
- 22 listopada
- 26 listopada
- 29 listopada
- grudzień 1974
- 3 grudnia
- 5 grudnia
- 9 grudnia
- 12 grudnia
- 14 grudnia
- 15 grudnia
- 18 grudnia
- 20 grudnia
- 25 grudnia
- 28 grudnia
Urodzenia
- 5 stycznia – Daisy Bates , angielska aktorka
- 10 stycznia
- Jemaine Clement , nowozelandzki aktor, muzyk, komik, piosenkarz, reżyser i scenarzysta
- Hrithik Roshan , indyjski aktor
- 24 stycznia – Ed Helms , amerykański aktor i komik
- 30 stycznia – Christian Bale , angielski aktor
- 4 lutego – Urmila Matondkar , indyjska aktorka
- 8 lutego – Seth Green , amerykański aktor, artysta głosowy, komik, producent, scenarzysta i reżyser
- 9 lutego
- Erra Fazira , malezyjska aktorka
- Amber Valletta , amerykańska modelka i aktorka
- 10 lutego – Elizabeth Banks , amerykańska aktorka, reżyserka, scenarzystka i producentka
- 15 lutego – Miranda July (z domu Grossinger), amerykańska filmowiec, performer i prozaik
- 16 lutego – Mahershala Ali , amerykański aktor i raper
- 17 lutego
- David Lipper , kanadyjski aktor
- Jerry O'Connell , amerykański aktor
- 25 lutego – Divya Bharti , indyjska aktorka (zm. 1993)
- 5 marca – Eva Mendes , amerykańska aktorka
- 8 marca – Cesar Velasco Broca , hiszpański aktor i kultowy filmowiec
- 21 marca – Rhys Darby , nowozelandzki aktor, komik i aktor głosowy
- 24 marca – Alyson Hannigan , amerykańska aktorka
- 15 kwietnia – Danny Pino , amerykański aktor
- 21 kwietnia - John Hasler , angielski aktor i lektor
- 24 kwietnia – Jennifer Paz , filipińska aktorka
- 26 kwietnia – Ivana Miličević , amerykańska aktorka
- 28 kwietnia – Penélope Cruz , hiszpańska aktorka
- 2 maja – Matt Berry , angielski aktor, aktor głosowy, komik, pisarz i muzyk
- 7 maja – Breckin Meyer , amerykański aktor, aktor głosowy, scenarzysta, producent i perkusista
- 11 maja – Benoit Magimel , francuski aktor
- 15 maja – Russell Hornsby , amerykański aktor
- 21 maja – Fairuza Balk , amerykańska aktorka
- 22 maja – Sean Gunn , amerykański aktor
- 16 czerwca – Joseph May , urodzony w Wielkiej Brytanii aktor kanadyjski i amerykański
- 20 czerwca – Lenin M. Sivam , Sri Lanki-kanadyjski reżyser, producent i scenarzysta
- 23 czerwca – Joel Edgerton , australijski aktor
- 25 czerwca – Karisma Kapoor , indyjska aktorka
- 8 lipca – Tami Erin , amerykańska aktorka
- 22 lipca – Franka Potente , niemiecka aktorka
- 30 lipca – Hilary Swank , amerykańska aktorka
- 5 sierpnia – Kajol , indyjska aktorka
- 7 sierpnia – Michael Shannon , amerykański aktor
- 15 sierpnia – Natasha Henstridge , kanadyjska aktorka i modelka
- 20 sierpnia
- Amy Adams , amerykańska aktorka
- Misha Collins , amerykański aktor
- 23 sierpnia – Ray Park , angielski aktor
- 10 września – Ryan Phillippe , amerykański aktor
- 18 września - Xzibit , amerykański raper, aktor i nadawca
- 19 września – Victoria Silvstedt , szwedzka aktorka i modelka
- 17 października – Matthew Macfadyen , angielski aktor
- 20 października – Brian Limond , szkocki komik, aktor i pisarz
- 28 października – Joaquin Phoenix , amerykański aktor
- 4 listopada – Matthew Rhys , walijski aktor
- 10 listopada – Simone Singh , indyjska aktorka
- 11 listopada – Leonardo DiCaprio , amerykański aktor
- 16 listopada – Chloë Sevigny , amerykańska aktorka
- 17 listopada – Leslie Bibb , amerykańska aktorka i modelka
- 21 listopada – Tiit Sukk , estoński aktor
- 24 listopada - Stephen Merchant , angielski komik, aktor, pisarz, reżyser i prezenter
- 1 grudnia – Erica Rivas , argentyńska aktorka
- 17 grudnia
- Sarah Paulson , amerykańska aktorka
- Giovanni Ribisi , amerykański aktor
Znaczące zgony
Miesiąc | Data | Nazwa | Wiek | Kraj | Zawód | Wybitne filmy |
Styczeń | 2 | Tex Ritter | 68 | nas | Aktor, piosenkarz | |
3 | Gino Cervi | 72 | Włochy | Aktor | ||
14 | Paul Whitsun-Jones | 50 | Wielka Brytania | Aktor | ||
31 | Samuel Goldwyn | 94 | Polska | Producent, kierownik studia | ||
31 | Roger Pryor | 72 | nas | Aktor | ||
Luty | 7 | Sędzia Arline | 61 | nas | Aktorka | |
11 | Anna Q. Nilsson | 85 | Szwecja | Aktorka | ||
23 | Ryż florencki | 67 | nas | Aktorka | ||
23 | Harry Ruby | 79 | nas | Scenarzysta, kompozytor | ||
27 | Orry-Kelly | 66 | Australia | Kostiumograf | ||
28 | Carole Lesley | 38 | Wielka Brytania | Aktorka | ||
Marsz | 3 | Barbara Ruick | 43 | nas | Aktorka, piosenkarka | |
5 | Billy de Wolfe | 67 | nas | Aktor | ||
7 | Alberto Rabagliati | 67 | Włochy | Aktor, piosenkarz | ||
8 | Marta Wentworth | 84 | nas | Aktorka, aktorka głosowa | ||
13 | Howard St. John | 68 | nas | Aktor | ||
19 | Edwarda Platta | 58 | nas | Aktor | ||
28 | Dorota Fields | 68 | nas | Tekściarz | ||
28 | Franciszka Rosay | 82 | Francja | Aktorka | ||
29 | Seton I. Miller | 71 | nas | Scenarzysta | ||
kwiecień | 2 | Douglass Dumbrille | 84 | Kanada | Aktor | |
10 | Patricia Collinge | 81 | Irlandia | Aktorka | ||
18 | Betty Compson | 77 | nas | Aktorka | ||
20 | Peter Lee Lawrence | 30 | Niemcy | Aktor | ||
24 | Bud Abbott | 78 | nas | Aktor | ||
24 | Agnieszka Moorehead | 73 | nas | Aktorka | ||
Może | 18 | Maria Maguire | 55 | Australia | Aktorka | |
24 | Książę Ellington | 75 | nas | Kompozytor | ||
25 | Donald Crisp | 91 | Wielka Brytania | Aktor | ||
czerwiec | 6 | Blanche Yurka | 86 | nas | Aktorka | |
10 | Lewis R. Foster | 75 | nas | Reżyser, scenarzysta | ||
17 | Pamela Britton | 51 | nas | Aktorka | ||
28 | Frank Sutton | 50 | nas | Aktor | ||
lipiec | 13 | Joe Flynn | 48 | nas | Aktor | |
13 | Marta Vinot | 79 | Francja | Aktorka | ||
27 | Julián de Meriche | 65 | Meksyk | Aktor | ||
28 | Truman Bradley | 69 | nas | Aktor, Narrator | ||
sierpień | 13 | Ilona Massey | 64 | Węgry | Aktorka | |
16 | Maxwell Reed | 55 | Irlandia | Aktor | ||
wrzesień | 6 | Olga Baclanowa | 78 | Rosja | Aktorka | |
6 | Otto Kruger | 89 | nas | Aktor | ||
14 | Barbara Jo Allen | 68 | nas | Aktorka | ||
14 | Warren Hull | 71 | nas | Aktor | ||
18 | Edna Best | 74 | Wielka Brytania | Aktorka | ||
21 | Jacqueline Susann | 56 | nas | Autor, aktorka | ||
21 | Walter Brennan | 80 | nas | Aktor | ||
22 | Stephanie Bidmead | 45 | Wielka Brytania | Aktorka | ||
27 | James R. Webb | 64 | nas | Scenarzysta | ||
październik | 13 | Ed Sullivan | 73 | nas | Aktor | |
Listopad | 7 | Rodolfo Acosta | 54 | Meksyk | Aktor | |
13 | Vittorio de Sica | 73 | Włochy | Aktor, reżyser, scenarzysta | ||
14 | Johnny Mack Brown | 70 | nas | Aktor | ||
17 | Clive Brook | 87 | Wielka Brytania | Aktor | ||
25 | Aleja Rozmarynowa | 61 | nas | Aktorka, piosenkarka | ||
grudzień | 4 | Lee Kinsolving | 36 | nas | Aktor | |
5 | Pietro Germi | 60 | Włochy | Aktor, reżyser, scenarzysta | ||
10 | Paul Richards | 50 | nas | Aktor | ||
11 | Reed Hadley | 63 | nas | Aktor | ||
15 | Anatole Litwak | 72 | Ukraina | Reżyser, Producent | ||
21 | Richard Long | 47 | nas | Aktor | ||
26 | Jack Benny | 80 | nas | Aktor |
Debiuty filmowe
- Armand Assante – Władcy Flatbush
- Chevy Chase – The Groove Tube
- Jeff Goldblum – Życzenie śmierci
- Edward James Olmos – Czarna Pięść
- Joe Pantoliano – film drogi
- Fred Ward – Imbir o poranku
- Henry Winkler – Szalony Joe