1981 w filmie - 1981 in film
|
|||
---|---|---|---|
Lata w filmie |
---|
1870 |
Poniżej znajduje się przegląd wydarzeń z 1981 roku w filmie , w tym najbardziej dochodowe filmy, ceremonie wręczania nagród i festiwale, lista filmów wydanych na ekrany i znaczące zgony.
Najbardziej dochodowe filmy (USA)
Dziesięć najlepszych filmów wydanych w 1981 roku przez kasy brutto w Ameryce Północnej przedstawia się następująco:
Ranga | Tytuł | Dystrybutor | Kasa kasowa brutto |
---|---|---|---|
1 | Poszukiwacze zaginionej Arki | Najważniejszy | $212.222.025 |
2 | Na Złotym Stawie | uniwersalny | 119 285 432 $ |
3 | Superman II | Warner Bros. | 108 185 706 $ |
4 | Artur | 95 461 682 USD | |
5 | Paski | Kolumbia | 85 297 000 $ |
6 | Bieg kul armatnich | Lis | 72 179 579 $ |
7 | Rydwany ognia | Warner Bros. | 58 972 904 $ |
8 | Tylko dla twoich oczu | Zjednoczeni Artyści | 54 812 802 $ |
9 | Cztery pory roku | uniwersalny | 50 427 646 $ |
10 | Bandyci czasu | Ambasada | 42 365 581 $ |
Wydarzenia
- 16 maja – Metro-Goldwyn-Mayer przejmuje obleganych jednocześnie United Artists . UA była upokorzona astronomicznymi stratami w filmie „Wrota nieba” za 40 000 000 dolarów , co było głównym czynnikiem w decyzji właściciela Transamerica o jego sprzedaży.
- 30 marca - 53. Oscary zostają przełożone z powodu próby zabójstwa prezydenta Ronalda Reagana tego samego dnia. Odbywają się one następnego dnia z przesłaniem od Prezydenta nagranym na ceremonię przed zamachem.
- 8 czerwca - Marvin Davis przejmuje 20th Century Fox za 720 milionów dolarów.
- 12 czerwca – Paramount Pictures wydało Poszukiwacze Zaginionej Arki . Stał się najbardziej dochodowym filmem Paramount wszechczasów i wyznaczył standard dla wielu przygodowych filmów akcji i zrodził trzy sequele.
- 21 sierpnia – Wypuszczony zostaje amerykański wilkołak w Londynie, który staje się punktem zwrotnym w dziedzinie efektów wizualnych i makijażu.
- 1 listopada - Powstaje United International Pictures, które zajmuje się międzynarodową dystrybucją filmów dla United Artists , MGM , Universal Pictures i Paramount Pictures, aby zastąpić Cinema International Corporation po przejęciu UA przez MGM.
- 25 listopada - Norman Lear i jego partner Jerry Perenchio zgadzają się na zakup Ambasady Avco za 25 milionów dolarów.
- 29 listopada – Aktorka Natalie Wood tonie w wypadku łodzi u wybrzeży wyspy Santa Catalina .
Nagrody
Złota Palma (Festiwal Filmowy w Cannes):
- Człowiek z żelaza (Człowiek z żelaza), reżyseriaAndrzej Wajda, Polska
Złoty Lew (Festiwal Filmowy w Wenecji):
- Marianne i Juliane (Die Bleierne Zeit), reżyseriaMargarethe von Trotta, NiemcyZachodnie
Złoty Niedźwiedź (Berliński Festiwal Filmowy):
- Faster, Faster (Deprisa, deprisa/Vivre vite), reż.Carlos Saura, Hiszpania / Francja
Wybitne filmy wydane w 1981 roku
Stany Zjednoczone, o ile nie określono inaczej
A
- Brak Malice , reżyseria Sydney Pollack , z udziałem Paula Newmana , Sally Field , Boba Balabana , Melindy Dillon
- Całą noc , z udziałem Barbry Streisand , Gene Hackman , Diane Ladd , Dennis Quaid
- ...All the Marbles , z udziałem Petera Falka , Vicki Frederick i Laurene Landon
- Amator , z udziałem Johna Savage'a , Christophera Plummera , Marthe Keller
- American Pop , animowany musical rotoskopowy Ralpha Bakshi z udziałem Rona Thompsona
- Amerykański wilkołak w Londynie , reżyseria John Landis , z udziałem Davida Naughtona , Griffin Dunne , Jenny Agutter – ( USA / Wielka Brytania )
- Amy , z udziałem Jenny Agutter i Barry'ego Newmana
- Arthur , z udziałem Dudley Moore , Liza Minnelli , John Gielgud , Geraldine Fitzgerald , Stephen Elliott , Jill Eikenberry
- Żona lotnika (La femme de l'aviateur), reżyseria Éric Rohmer – ( Francja )
b
- Back Roads w reżyserii Martina Ritta , z udziałem Sally Field i Tommy'ego Lee Jonesa
- Beau-père , reżyseria Bertrand Blier – ( Francja )
- Die Berührte , reżyseria Helma Sanders-Brahms – ( Niemcy Zachodnie )
- Zdrada (Løperjenten) – ( Norwegia )
- Bianco, rosso e Verdone – ( Włochy )
- Ślepa szansa (Przypadek) – ( Polska )
- Krew Hussaina – ( Pakistan )
- Blood Wedding (Bodas de sangre), reżyseria Carlos Saura – ( Hiszpania )
- Blow Out , wyreżyserowany przez Briana De Palmę , z udziałem Johna Travolty , Nancy Allen , Dennisa Franza , Johna Lithgowa
- Łódź jest pełna (Das Boot ist voll) – ( Szwajcaria )
- Ciało i dusza , z udziałem Jayne Kennedy , Leon Isaac Kennedy, Michael V. Gazzo
- Ciepło ciała , reżyseria Lawrence Kasdan , z udziałem Williama Hurta , Kathleen Turner , Teda Dansona , Richarda Crenny , JA Prestona , Mickey Rourke
- Das Boot (Wydany w USA w 1982), reżyseria Wolfgang Petersen , z udziałem Jürgena Prochnowa – ( Niemcy Zachodnie )
- Buddy Buddy , wyreżyserowany przez Billy'ego Wildera , z udziałem Jacka Lemmona i Waltera Matthau
- Buriki no kunsho – ( Japonia )
- The Burning , z udziałem Briana Matthewsa – ( Stany Zjednoczone / Kanada )
- Ostrze Bushido
- Bustin' Loose , z udziałem Richarda Pryora i Cicely Tyson
C
- The Cannonball Run , w reżyserii Hala Needhama , z udziałem Burta Reynoldsa , Dom DeLuise , Dean Martin , Sammy Davis Jr. , Roger Moore , Farrah Fawcett , Adrienne Barbeau
- Carbon Copy , z udziałem George'a Segala , Denzela Washingtona , Susan Saint James , Jacka Wardena
- Cattle Annie i Little Britches , z udziałem Burta Lancaster , Rod Steiger , John Savage , Diane Lane , Amanda Plummer
- Caveman , w reżyserii Carla Gottlieba , z udziałem Ringo Starra , Dennisa Quaida , Shelley Long
- Rydwany ognia , reżyseria Hugh Hudson , z udziałem Bena Crossa , Iana Charlesona , Nigela Haversa , Iana Holma – ( UK )
- Charlie Chan i Klątwa Królowej Smoków , z udziałem Petera Ustinova , Lee Grant , Angie Dickinson
- Charlotte – ( Holandia )
- Wybrańcy , z udziałem Robby'ego Bensona , Barry'ego Millera , Maximiliana Schella , Roda Steigera
- Christiane F. – My, dzieci z Bahnhof Zoo , reżyseria Uli Edel , z udziałem Natji Brunckhorst – ( Niemcy Zachodnie )
- Chu Chu i Philly Flash , wyreżyserowany przez Davida Lowell Richa , z udziałem Carol Burnett i Alana Arkina
- Circle of Deceit (Die Fälschung) w reżyserii Volkera Schlöndorffa , z udziałem Bruno Ganza , Hanny Schygulli i Jerzego Skolimowskiego – ( Niemcy Zachodnie )
- Clash of the Titans , z udziałem Harry'ego Hamlina , Laurence Olivier , Maggie Smith , Ursula Andress – ( USA / UK )
- Condorman , z udziałem Michaela Crawforda , Olivera Reeda , Barbara Carrera – ( UK )
- Le confort et l'indifférence (Komfort i Obojętność) – ( Kanada )
- Continental Divide , z udziałem Johna Belushi , Blair Brown , Allena Garfielda
- Coup de torchon , reżyseria Bertrand Tavernier , z udziałem Philippe Noiret i Isabelle Huppert – ( Francja )
- Cutter's Way , z udziałem Jeffa Bridgesa , Lisy Eichhorn , Johna Hearda
D
- Dance Craze , dokumentalny koncert z udziałem Madness , The Beat , The Specials i innych – ( UK )
- Ciemna noc stracha na wróble
- Dead & Buried , z udziałem Jamesa Farentino
- Śmiertelne błogosławieństwo . z udziałem Sharon Stone i Ernesta Borgnine
- Death Hunt , z udziałem Charlesa Bronsona , Lee Marvina , Andrew Stevensa , Carla Weathersa , Angie Dickinson
- Upadek cywilizacji zachodniej , film dokumentalny
- Deprisa, Deprisa (Pospiesz się, pospiesz się!), reżyseria Carlos Saura – ( Hiszpania ) – zdobywca Złotego Niedźwiedzia
- Diabeł i Max Devlin , z udziałem Elliotta Goulda i Billa Cosby
- Diva , reżyseria Jean-Jacques Beineix – ( Francja )
- Docteur Jekyll et les femmes w reżyserii Waleriana Borowczyka z udziałem Udo Kiera i Mariny Pierro – ( Francja )
- Czy pamiętasz Dolly Bell? (Sjecas li se Doli Bel?) – ( Jugosławia )
- Zabójca smoków , z udziałem Petera MacNicol
- Dreszcze (Dreszcze) – ( Polska )
mi
- Eijanaika (Dlaczego nie?), reżyseria Shohei Imamura – ( Japonia )
- Ek Duuje Ke Liye (Made for Each Other) – ( Indie )
- Endless Love , wyreżyserowany przez Franco Zeffirelli , z Brooke Shields i Martinem Hewittem w rolach głównych .
- The Entity , z udziałem Barbary Hershey , Ron Silver , Margaret Blye
- Escape from New York , w reżyserii Johna Carpentera , z udziałem Kurta Russella , Lee Van Cleefa , Ernesta Borgnine'a , Isaaca Hayesa , Adrienne Barbeau
- Escape to Victory ( aka Victory ) w reżyserii Johna Hustona , z udziałem Michaela Caine'a , Sylvester Stallone , Max von Sydow , Pelé
- Martwe zło , w reżyserii Sama Raimiego , z udziałem Bruce'a Campbell
- Excalibur , reżyseria John Boorman , z udziałem Nigela Terry'ego , Helen Mirren , Nicol Williamson , Nicholas Clay , Liam Neeson
- Oko za oko , z udziałem Chucka Norrisa
- Eye of the Needle , z udziałem Donalda Sutherlanda i Kate Nelligan – ( UK )
- Naoczny świadek , w reżyserii Petera Yatesa , z udziałem Williama Hurta , Sigourney Weaver , Christophera Plummera , Jamesa Woodsa
F
- Fan , w reżyserii Edwarda Bianchi , z udziałem Lauren Bacall , Jamesa Garnera , Maureen Stapleton i Michaela Biehna
- Fear No Evil , reżyseria Frank LaLoggia
- Gorączka ( Gorączka ), reżyseria Agnieszka Holland – ( Polska )
- Pierwszy poniedziałek października , z udziałem Waltera Matthau i Jill Clayburgh
- Tylko dla twoich oczu , z udziałem Rogera Moore'a (jako James Bond ), z Carole Bouquet , Lynn-Holly Johnson – ( Wielka Brytania )
- Fort Apache, Bronx , reżyseria Daniel Petrie , z udziałem Paula Newmana , Eda Asnera , Kena Wahla
- Czterej przyjaciele , wyreżyserowany przez Arthura Penna , z Craigiem Wassonem i Jodi Thelen . w rolach głównych
- Cztery pory roku , w reżyserii iz udziałem Alana Aldy , z Carol Burnett , Ritą Moreno , Sandy Dennis , Len Cariou , Jackiem Westonem
- The Fox and the Hound , z głosami Mickey Rooney , Kurt Russell , Pearl Bailey
- Kobieta porucznika francuskiego , reżyseria Karel Reisz , z udziałem Meryl Streep i Jeremy'ego Ironsa – ( UK )
- Piątek 13 część II , wyreżyserowany przez Steve'a Minera , z udziałem Amy Steel , Johna Fureya i Adrienne King
- Full Moon High , z udziałem Adama Arkina
- The Funhouse , reżyseria Tobe Hooper
g
- Gallipoli , reżyseria Peter Weir , z udziałem Mela Gibsona – ( Australia )
- Gangster Wars , z udziałem Michaela Nouri , Joe Penny , Brian Benben , Madeleine Stowe
- Garde à Vue , z udziałem Romy Schneider i Michela Serrault – ( Francja )
- Gas , z udziałem Susan Anspach , Sterling Hayden , Helen Shaver – ( Kanada )
- Ghost Story , z udziałem Freda Astaire , Douglas Fairbanks Jr . , Melvyn Douglas , John Houseman
- Dziewczyna z Rudymi Włosami (Het meisje met het rode haar) – ( Holandia )
- Małpa! , z udziałem Tony Danza , Stacey Nelkin , Jessica Walter , Danny DeVito
- Do widzenia Pork Pie – ( Nowa Zelandia )
- Graduation Day , z udziałem Christophera George'a
- The Great Muppet Caper , reżyseria Jim Henson – ( USA / Wielka Brytania )
- Gregory's Girl , wyreżyserowany przez Billa Forsytha – ( UK )
- Grendel Grendel Grendel , z udziałem Petera Ustinova – (Australia)
h
- Halloween II , wyreżyserowany przez Ricka Rosenthala , z udziałem Jamiego Lee Curtisa i Donalda Pleasence
- The Hand , w reżyserii Olivera Stone'a , z udziałem Michaela Caine
- Ręce do góry! , (Ręce do góry), reż. Jerzy Skolimowski – ( Polska ) – pierwotnie zrealizowany w 1967 roku, ale wstrzymany
- Happy Birthday to Me , z udziałem Melissy Sue Anderson i Glenna Forda – ( Kanada )
- Hard Country , z udziałem Jana-Michaela Vincenta i Kim Basinger
- Ledwo pracujący , wyreżyserowany przez Jerry'ego Lewisa, z udziałem Jerry'ego Lewisa
- Wojna Harry'ego , z udziałem Edwarda Herrmanna
- Heartbeeps , wyreżyserowany przez Allana Arkush , z udziałem Andy'ego Kaufmana i Bernadette Peters
- Heavy Metal , z udziałem Johna Candy – ( Kanada )
- Hell Night , z udziałem Lindy Blair
- Historia świata, część I , w reżyserii iz udziałem Mel Brooks , z Gregorym Hinesem , Dom DeLuise , Madeline Kahn , Cloris Leachman , Harvey Korman
- Honky Tonk Freeway , z udziałem Williama Devane'a , Beau Bridges , Teri Garr , Beverly D'Angelo , Howarda Hessemana , Jessiki Tandy
- Pies Baskerville'ów (Priklyucheniya Sherloka Kholmsa i doktora Vatsona: Sobaka Baskerviley) – ( ZSRR )
- The Howling , wyreżyserowany przez Joe Dante , z udziałem Dee Wallace i Patricka Macnee
i
- I Love You (Eu Te Amo), z udziałem Sônia Braga – ( Brazylia )
- Niesamowita kurcząca się kobieta , z udziałem Lily Tomlin , Charlesa Grodina i Neda Beatty
- Inseminoid , z udziałem Judy Geeson , Stephanie Beacham , Victoria Tennant – ( UK )
- Wynalazca (Der Erfinder) – ( Szwajcaria / Niemcy Zachodnie )
J
- Just Another Missing Kid , zdobywca Oscara za najlepszy film dokumentalny – ( Kanada )
K
- Killing Heat (Gräset Sjunger), z udziałem Karen Black – ( Szwecja / Zambia )
- The Killing of Angel Street – ( Australia )
- Knightriders , z udziałem Eda Harrisa
- Kranti (Revolution), z udziałem Dilipa Kumara , Manoj Kumar , Shashi Kapoor – ( Indie )
L
- Panie i Panowie, The Fabulous Stains , z udziałem Diane Lane i Laury Dern
- Kochanek Lady Chatterley z Sylvią Kristel i Nicholasem Clay
- Kraina głodu (Aakali Rajyam) – ( Indie )
- Ostatni pościg , z udziałem Lee Majors
- Lawaaris , z udziałem Amitabha Bachchan i Zeenat Aman – ( Indie )
- The Legend of the Lone Ranger , z udziałem Klintona Spilsbury , zdobywca Złotej Maliny dla Najgorszego Aktora
- Lata świetlne (Les Années lumière), z udziałem Trevora Howarda – ( Francja )
- Lili Marleen , reżyseria Rainer Werner Fassbinder , z udziałem Hanny Schygulla – ( Niemcy Zachodnie )
- Lew pustyni , z udziałem Anthony'ego Quinna – ( Libia )
- Mały Lis (Vuk) – ( Węgry )
- Lola , niemiecki film w reżyserii Rainera Wernera Fassbindera , z udziałem Barbary Sukowej i Armina Mueller-Stahl – ( Niemcy Zachodnie )
- Looker , reżyseria Michael Crichton , z udziałem Alberta Finneya , Jamesa Coburna , Susan Dey
- Spojrzenia i uśmiechy , reżyseria Ken Loach – ( Wielka Brytania )
- Film Looney Looney Looney Bugs Bunny
- Loophole , z udziałem Alberta Finneya i Martina Sheen
m
- Mad Max 2: The Road Warrior , z udziałem Mela Gibsona – ( Australia )
- Człowiek z żelaza (Człowiek z żelaza), w reżyserii Andrzeja Wajdy - ( Polska ) - Palme d'Or zwycięzcy
- Mandala – ( Korea Południowa )
- Marianne i Juliane (Die bleierne Zeit), reżyseria Margarethe von Trotta , z udziałem Barbary Sukowej -zdobywczyni Złotego Lwa – ( Niemcy Zachodnie )
- Il Marchese del Grillo , reżyseria Mario Monicelli , z udziałem Alberto Sordi – ( Włochy )
- Masada , miniserial telewizyjny, w którym występują Peter O'Toole , Peter Strauss , Barbara Carrera , David Warner
- The Melody Haunts My Memory (Samo jednom se ljubi) – ( Jugosławia )
- Mephisto , reżyseria István Szabó , z udziałem Klausa Marii Brandauera – ( Węgry / RFN / Austria )
- Il minestrone , z udziałem Roberto Benigni – ( Włochy )
- Modern Romance , w reżyserii iz udziałem Alberta Brooksa , z Kathryn Harrold i Bruno Kirby
- Mommie Dearest , z udziałem Faye Dunaway , Diany Scarwid , Steve'a Forresta – zdobywcy pięciu nagród Golden Raspberry Awards, w tym Worst Picture i Worst Actress (Dunaway)
- Czarnogóra , z udziałem Susan Anspach i Erlanda Josephsona – (Szwecja)
- Pani 45 , reżyseria Abel Ferrara
- Muzhiki! – ( ZSRR )
- Moja krwawa walentynka – ( Kanada )
- Mój obiad z Andre , z udziałem Wallace'a Shawna i Andre Gregory
- Tajemniczy Zamek w Karpatach (Tajemství hradu v Karpatech) – ( Czechosłowacja )
- Tajemnica Trzeciej Planety (Tayna tretyey planety) – ( ZSRR )
n
- Naseeb (Destiny), z udziałem Amitabha Bachchan – ( Indie )
- Dziedzictwo narodowe (Patrimonio nacional), reżyseria Luis García Berlanga – ( Hiszpania )
- Sąsiedzi , z udziałem Johna Belushi i Dana Aykroyda
- The Nesting , z udziałem Billa Rowleya, Glorii Grahame
- Ładne sny , o Cheech & Chong filmowe
- Nighthawks , z udziałem Sylvestra Stallone , Rutger Hauer , Billy Dee Williams , Lindsay Wagner , Persis Khambatta , Nigel Davenport
- The Night The Lights Went Out in Georgia , z udziałem Kristy McNichol , Dennis Quaid , Mark Hamill
- Nobody's Perfekt , z udziałem Gabe Kaplana , Alexa Karrasa , Roberta Kleina
O
- Oliwa, Dziecko i Transylwanowie (Pruncul, petrolul şi ardelenii) – ( Rumunia )
- Omen III: The Final Conflict , z udziałem Sama Neilla , Rossano Brazzi – ( USA / Wielka Brytania )
- O Złotym Stawie , w reżyserii Marka Rydella , z udziałem Katharine Hepburn , Henry'ego Fondy , Jane Fonda
- Na dobrej drodze , z udziałem Gary'ego Colemana
- Tylko kiedy się śmieję , z udziałem Marshy Mason , Kristy McNichol , Jamesa Coco , Joan Hackett
- Outland , wyreżyserowany przez Petera Hyamsa , z udziałem Seana Connery'ego i Petera Boyle'a – ( UK )
P
- Pasja miłości (Passione d'amore), reżyseria Ettore Scola – ( Włochy )
- Ojcostwo , w reżyserii Davida Steinberga , z udziałem Burta Reynoldsa i Beverly D'Angelo
- La Pelle (Skóra) w reżyserii Liliany Cavani , z udziałem Marcello Mastroianni i Claudii Cardinale – (Włochy)
- Pennies from Heaven , ze Stevem Martinem , Bernadette Peters , Jessicą Harper , Christopherem Walkenem – na podstawie serialu Dennisa Pottera
- Pixote , reżyseria Héctor Babenco – ( Brazylia )
- Poliester , reżyseria John Waters , z udziałem Divine
- Le Pont du Nord , reżyseria Jacques Rivette – ( Francja )
- Porky's , w reżyserii Boba Clarka , z udziałem Dana Monahana , Wyatta Knighta , Kim Cattrall , Boyda Gainesa , Alexa Karrasa , Susan Clark
- Possession , z udziałem Isabelle Adjani i Sama Neilla – ( Francja / RFN )
- Listonosz zawsze dzwoni dwa razy , wyreżyserowany przez Boba Rafelsona , z udziałem Jacka Nicholsona i Jessiki Lange
- Priest of Love , z udziałem Iana McKellena , Janet Suzman , Ava Gardner – ( UK )
- Prince of the City , w reżyserii Sidneya Lumeta , z udziałem Treata Williamsa i Jerry'ego Orbacha
- Lekcje prywatne z udziałem Sylvii Kristel , Howarda Hessemana , Eda Begleya Jr.
- Syn marnotrawny (Bai ga jai), w reżyserii iz udziałem Sammo Hunga – ( Hongkong )
- W pogoni za DB Cooperem , z udziałem Treata Williamsa , Roberta Duvalla , Kathryn Harrold
Q
- Kwartet , reżyseria James Ivory , z udziałem Alana Batesa , Maggie Smith , Isabelle Adjani – ( UK )
- Quest for Fire (aka La Guerre du feu), reżyseria Jean-Jacques Annaud – ( Kanada / Francja / Stany Zjednoczone )
r
- Wyścig o Yankee Zephyr , z udziałem Kena Wahla , Lesley Ann Warren , George Peppard – ( Nowa Zelandia )
- Raggedy Man z Samem Shepardem i Sissy Spacek
- Ragtime , w reżyserii Miloša Formana , z udziałem Jamesa Cagneya , Howarda E. Rollinsa Jr . , Elizabeth McGovern , Mandy Patinkin , Mary Steenburgen , Brada Dourifa
- Poszukiwacze zaginionej arki w reżyserii Stevena Spielberga , z udziałem Harrisona Forda i Karen Allen
- Czerwoni , wyreżyserowany iz udziałem Warrena Beatty , z Diane Keaton , Jack Nicholson , Maureen Stapleton , Gene Hackman , Paul Sorvino
- Rich and Famous , w reżyserii George'a Cukora , z udziałem Jacqueline Bisset i Candice Bergen
- Roar , wyreżyserowany przez Noela Marshalla , z udziałem Tippi Hedren i Melanie Griffith
- Ritam złocina – ( Jugosławia )
- Roadgames , wyreżyserowane przez Richarda Franklina , z udziałem Stacy Keach i Jamiego Lee Curtisa – ( Australia )
- Rollover , w reżyserii Alana J. Pakuli , z udziałem Jane Fondy i Krisa Kristoffersona
- Ruckus , z udziałem Dirka Benedicta , Lindy Blair , Richarda Farnswortha
S
- SOB , reżyseria Blake Edwards , z udziałem Julie Andrews , Williama Holdena , Roberta Prestona , Richarda Mulligana
- Salamandra , z udziałem Anthony'ego Quinna , Franco Nero , Eli Wallach , Claudia Cardinale
- 14 w sobotę , z udziałem Pauli Prentiss i Richarda Benjamina
- Skanery , reżyseria David Cronenberg – ( Kanada )
- Sharky's Machine , w reżyserii iz udziałem Burta Reynoldsa , z Rachel Ward , Henrym Silvą , Vittorio Gassmanem , Charlesem Durningiem , Earlem Hollimanem
- Shaukeen , z udziałem Ashoka Kumara – ( Indie )
- Shikake-nin Baian – ( Japonia )
- Leczenie szokowe , z udziałem Jessiki Harper i Cliffa DeYoung
- Short Working Day , reż. Krzysztof Kieślowski – ( Polska )
- Shaolin i Wu Tang (Shao Lin yu Wu Dang), reżyseria Liu Chia-Hui , z udziałem Adama Chenga , Gordona Liu i Wang Lung-wei – ( Hongkong )
- Milczenie Północy , reżyseria Allan King , Tom Skerritt , Gordon Pinsent i Ellen Burstyn – ( Kanada )
- The Simple- minded Murderer (Den Enfaldige Mördaren), z udziałem Stellan Skarsgård – ( Szwecja )
- Szósty (Shestoy) – ( ZSRR )
- Smash Palace , reżyseria Roger Donaldson – ( Nowa Zelandia )
- Sogni d'oro (Złote sny), w reżyserii iz udziałem Nanni Morettiego – ( Włochy )
- Southern Comfort , w reżyserii Waltera Hilla , z udziałem Keitha Carradine'a , Powersa Boothe'a i Freda Warda
- Sphinx , z udziałem Lesley-Anne Down i Franka Langelli
- Stacja ( Stacja Eki) – ( Japonia )
- Strange Affair (Une étrange affaire), z udziałem Michela Piccoli – ( Francja )
- Dziwne zachowanie , z udziałem Michaela Murphy i Louise Fletcher – ( Nowa Zelandia )
- Stripes , reżyseria Ivan Reitman , z udziałem Billa Murraya , Harolda Ramisa , Warrena Oatesa , Johna Larroquette'a , Johna Candy'ego
- Organy studenckie
- Nagle o północy (Gipeun bam, gapjagi) – ( Korea Południowa )
T
- Take This Job and Shove It , z udziałem Roberta Haysa , Barbary Hershey , Art Carney
- Tales of Ordinary Madness (Storie di ordinaria follia), z udziałem Bena Gazzary i Ornelli Muti – ( Włochy / Francja )
- Taps , w reżyserii Harolda Beckera , z udziałem Timothy'ego Huttona , George'a C. Scotta , Ronny'ego Coxa , Seana Penna , Toma Cruise'a .
- Tarzan, małpolud , z udziałem Bo Dereka i Richarda Harrisa
- Tatuaż z Brucem Dernem i Maud Adams
- Taxi zum Klo (taksówka do toalety) – ( Niemcy Zachodnie )
- Teheran 43 , z udziałem Alaina Delona – ( ZSRR / Francja / Szwajcaria )
- Wszyscy się śmiali , w reżyserii Petera Bogdanovicha , z Audrey Hepburn i Benem Gazzarą w rolach głównych .
- Thief aka Violent Streets , reżyseria Michael Mann , z udziałem Jamesa Caana , Tuesday Weld , Jamesa Belushi , Roberta Prosky'ego .
- To jest Elvis , film dokumentalny
- Trzej bracia (Tre fratelli), reżyseria Francesco Rosi – ( Włochy )
- Próg , reżyseria Richard Pearce , z udziałem Donalda Sutherlanda , Jeffa Goldbluma , Mare Winningham – ( Kanada )
- Ticket to Heaven , z udziałem Nicka Mancuso , Saula Rubinka , Meg Foster – (Kanada)
- Time Bandits , reżyseria Terry Gilliam , z udziałem Johna Cleese , Sean Connery , Shelley Duvall – ( UK )
- Tragedy of a Ridiculous Man (La tragedia di un uomo ridicolo), reżyseria Bernardo Bertolucci , z udziałem Ugo Tognazziego i Anouk Aimée – (Włochy)
- Drzewo Wiedzy (Kundskabens træ) – ( Dania )
- True Confessions , w reżyserii Ulu Grosbarda , z udziałem Roberta De Niro , Roberta Duvalla , Charlesa Durninga , Burgessa Mereditha , Kennetha McMillana
- Prawdziwa historia Ah Q (Ā Q zhèng zhuàn) – ( Chiny )
- Tuck wieczne
U
- Under the Rainbow , z udziałem Chevy Chase , Carrie Fisher i Billy Barty
- Les Uns et les Autres , reżyseria Claude Lelouch – ( Francja )
- Útlaginn (Outlaw: Saga o Gisli) – ( Islandia )
V
- Variola Vera – ( Jugosławia )
- Vernon, Floryda , film dokumentalny
W
- Czyje to w ogóle jest życie? , reżyseria John Badham , z udziałem Richarda Dreyfussa , Boba Balabana , Christine Lahti , Johna Cassavetesa
- Will , z udziałem Roberta Conrada
- Winter of Our Dreams , wyreżyserowany przez Johna Duigana , z udziałem Judy Davis , Briana Browna i Baza Luhrmanna – ( Australia )
- Wolfen , z udziałem Alberta Finneya , Diane Venora i Gregory Hines
- Kobieta z sąsiedztwa (La Femme d'à côté), reżyseria François Truffaut , z udziałem Gérarda Depardieu i Fanny Ardant – ( Francja )
- Kobieta, która się obnaża (Misetagaru onna) – ( Japonia )
Z
- Zoot Suit , z udziałem Edwarda Jamesa Olmosa
- Zorro, The Gay Blade , z udziałem George'a Hamiltona , Lauren Hutton , Brenda Vaccaro , Ron Leibman
1981 Filmy szeroko rozpowszechniane
Styczeń marzec
kwiecień–czerwiec
lipiec–wrzesień
październik–grudzień
Urodzenia
- 6 stycznia
- Rinko Kikuchi , japońska aktorka i reżyser
- Jérémie Renier , belgijski aktor
- 8 stycznia – Genevieve Cortese , amerykańska aktorka
- 17 stycznia – Diogo Morgado , portugalski aktor
- 20 stycznia – Daniel Cudmore , kanadyjski aktor
- 21 stycznia – Izabella Miko , polska aktorka i tancerka
- 22 stycznia – Beverley Mitchell , amerykańska aktorka
- 24 stycznia – Carrie Coon , amerykańska aktorka
- 28 stycznia
- Gen Hoshino , japoński aktor i piosenkarz
- Elijah Wood , amerykański aktor
- 30 stycznia – Chieko Higuchi , japońska aktorka głosowa
- 31 stycznia – Justin Timberlake , amerykański piosenkarz i aktor
- 5 lutego
- Lee Eon , południowokoreański aktor i model (zm. 2008 )
- Nora Zehetner , amerykańska aktorka
- Sara Foster , amerykańska aktorka
- 8 lutego – Jim Parrack , amerykański aktor
- 9 lutego – Tom Hiddleston , angielski aktor
- 10 lutego - Stephanie Beatriz , argentyńska aktorka
- 11 lutego – Kelly Rowland , amerykańska piosenkarka i aktorka
- 12 lutego - Lauri Lagle , estoński aktor, reżyser i scenarzysta
- 17 lutego – Joseph Gordon-Levitt , amerykański aktor
- 19 lutego – Beth Ditto , amerykańska piosenkarka i autorka tekstów
- 22 lutego – Elodie Yung , francuska aktorka
- 23 lutego
- Josh Gad , amerykański aktor i komik
- Mai Nakahara , japońska aktorka głosowa
- 2 marca – Bryce Dallas Howard , amerykańska aktorka
- 6 marca – Ellen Muth , amerykańska aktorka
- 11 marca – David Anders , amerykański aktor
- 28 marca – Julia Stiles , amerykańska aktorka
- 29 marca – Alexander Fehling , niemiecki aktor
- 30 marca - Katy Mixon , amerykańska aktorka
- 31 marca – Ryōko Shintani , japońska aktorka głosowa
- 10 kwietnia
- Laura Bell Bundy , amerykańska aktorka
- Michael Pitt , amerykański aktor
- 13 kwietnia – Courtney Peldon , amerykańska aktorka
- 19 kwietnia
- Hayden Christensen , kanadyjski aktor
- Catalina Sandino Moreno , kolumbijska aktorka
- 28 kwietnia – Jessica Alba , amerykańska aktorka
- 30 kwietnia – Kunal Nayyar , aktor brytyjsko-indyjski
- 2 maja – Rina Satō , japońska aktorka głosowa
- 3 maja – Natalie Tong , aktorka i modelka z Hongkongu
- 5 Maja
- Danielle Fishel , amerykańska aktorka
- Farid Kamil , malezyjski aktor i reżyser filmowy
- 11 maja
- JP Karliak , amerykański aktor, aktor głosowy i komik
- Austin O'Brien , amerykański aktor
- 12 maja – Rami Malek , amerykański aktor
- 15 maja – Jamie-Lynn Sigler , amerykańska aktorka
- 28 maja – Laura Bailey , amerykańska aktorka głosowa
- 1 czerwca – Amy Schumer , amerykańska aktorka i komik
- 4 czerwca – TJ Miller , amerykański aktor, komik, producent i scenarzysta
- 7 czerwca – Larisa Oleynik , amerykańska aktorka
- 9 czerwca – Natalie Portman , izraelsko-amerykańska aktorka
- 10 czerwca – Jonathan Bennett , amerykański aktor
- 13 czerwca – Chris Evans , amerykański aktor
- 14 czerwca – Chauncey Leopardi , amerykański aktor
- 20 czerwca – Alisan Porter , amerykańska była aktorka
- 21 lipca – Davide Perino , włoski aktor i aktor głosowy
- 24 lipca – Summer Glau , amerykańska aktorka
- 30 lipca
- Brandon Scott , amerykański aktor
- Lisa Wilhoit , amerykańska aktorka
- 1 sierpnia – Taylor Fry , amerykańska była aktorka dziecięca
- 3 sierpnia – Travis Willingham , amerykański aktor głosowy
- 4 sierpnia
- Marques Houston , amerykański piosenkarz i aktor
- Meghan Markle , amerykańska aktorka i modelka
- Abigail Spencer , amerykańska aktorka
- 6 sierpnia – Leslie Odom Jr. , amerykański aktor
- 8 sierpnia – Meagan Good , amerykańska aktorka
- 20 sierpnia – Ben Barnes , angielski aktor
- 24 sierpnia – Chad Michael Murray , amerykański aktor
- 25 sierpnia – Rachel Bilson , amerykańska aktorka
- 27 sierpnia – Patrick J. Adams , kanadyjski aktor
- 4 września – Beyoncé Knowles , amerykańska piosenkarka i aktorka
- 8 września – Jonathan Taylor Thomas , amerykański aktor
- 12 września – Jennifer Hudson , amerykańska piosenkarka i aktorka
- 15 września – Ben Schwartz , amerykański aktor, aktor głosowy, komik, improwizator, scenarzysta, reżyser i producent
- 16 września – Alexis Bledel , amerykańska aktorka
- 23 września – Misti Traya , amerykańska aktorka
- 26 września – Christina Milian , amerykańska piosenkarka i aktorka
- 29 września – Shay Astar , amerykańska piosenkarka i aktorka
- 30 września – Ashleigh Aston Moore , amerykańsko-kanadyjska była aktorka dziecięca (zm. 2007)
- 1 października – Rupert Friend , angielski aktor
- 3 października – Seth Gabel , amerykański aktor
- 9 października – Zachery Ty Bryan , amerykański aktor
- 12 października – Tom Guiry , amerykański aktor
- 18 października – Graham Moore , amerykański scenarzysta
- 22 października – Michael Fishman , amerykański aktor
- 1 listopada – Matt Jones , amerykański aktor, artysta głosowy, komik, raper i piosenkarz
- 9 listopada – Scottie Thompson , amerykańska aktorka
- 10 listopada – Perla Liberatori , włoska aktorka głosowa
- 16 listopada – Caitlin Glass , amerykańska aktorka głosowa
- 18 listopada – Nasim Pedrad , irańsko-amerykańska aktorka i komik
- 20 listopada – Andrea Riseborough , angielska aktorka
- 2 grudnia – Britney Spears , amerykańska piosenkarka i aktorka
- 3 grudnia – Liza Lapira , amerykańska aktorka
- 13 grudnia – Amy Lee , amerykańska piosenkarka i autorka tekstów ( Evanescence )
- 16 grudnia – Krysten Ritter , amerykańska aktorka
- 18 grudnia – Josh Dallas , amerykański aktor
- 27 grudnia – Emilie de Ravin , australijska aktorka
- 28 grudnia – Sienna Miller , angielska aktorka
Znaczące zgony
Miesiąc | Data | Nazwa | Wiek | Kraj | Zawód | Wybitne filmy |
Styczeń | 10 | Katarzyna Aleksandra | 82 | nas | Aktorka | |
10 | Richard Boone | 63 | nas | Aktor | ||
11 | Beulah Bondi | 91 | nas | Aktorka | ||
12 | Isobel Elsom | 87 | Wielka Brytania | Aktorka | ||
16 | Bernard Lee | 73 | Wielka Brytania | Aktor | ||
Luty | 1 | Wanda Hendrix | 52 | nas | Aktorka | |
2 | Louise Lorraine | 76 | nas | Aktorka | ||
4 | Mario Camerini | 85 | Włochy | Reżyser, scenarzysta | ||
11 | Frędzle Ketti | 71 | nas | Scenarzysta | ||
12 | Jean Dixon | 84 | nas | Aktorka | ||
21 | Ron Grainer | 58 | Australia | Kompozytor | ||
22 | Curtis Bernhardt | 81 | Niemcy | Dyrektor | ||
28 | Virginia Huston | 55 | nas | Aktorka | ||
Marsz | 4 | Torin Thatcher | 76 | Wielka Brytania | Aktor | |
5 | Brenda de Banzie | 71 | Wielka Brytania | Aktorka | ||
14 | Eleonora Perry | 66 | nas | Scenarzysta | ||
15 | René Clair | 82 | Francja | Reżyser, scenarzysta | ||
17 | Dorota Dwan | 74 | nas | Aktorka | ||
kwiecień | 7 | Norman Taurog | 82 | nas | Reżyser, scenarzysta | |
14 | Sergio Amidei | 76 | Włochy | Scenarzysta | ||
26 | Madge Evans | 71 | nas | Aktorka | ||
26 | Jim Davis | 71 | nas | Aktor | ||
26 | Herb Voland | 62 | nas | Aktor | ||
Może | 9 | Margaret Lindsay | 70 | nas | Aktorka | |
18 | Ryszard Hale | 88 | nas | Aktor | ||
18 | Artur O'Connell | 73 | nas | Aktor | ||
22 | Borys Sagal | 57 | Rosja | Dyrektor | ||
23 | George Jessel | 83 | nas | Producent, Aktor | ||
czerwiec | 5 | Miguel Torres | 81 | Meksyk | Dyrektor | |
9 | Russell Hayden | 68 | nas | Aktor | ||
12 | Polowanie na Eleonorę | 71 | nas | Aktorka | ||
12 | Evalyn Knapp | 74 | nas | Aktorka | ||
19 | Alfreda Santella | 85 | nas | Dyrektor | ||
22 | Lola Lane | 75 | nas | Aktorka | ||
23 | Zarah Leander | 74 | Szwecja | Aktorka | ||
lipiec | 1 | George Voskovec | 76 | Republika Czeska | Aktor | |
2 | Edward Killy | 78 | nas | Dyrektor | ||
3 | Ross Martin | 61 | Polska | Aktor | ||
25 | Gerardo de Leon | 67 | Filipiny | Reżyser, Aktor | ||
27 | William Wyler | 79 | Niemcy | Reżyser, Producent | ||
sierpień | 1 | Paddy Chayefsky | 58 | nas | Scenarzysta | |
4 | Melvyn Douglas | 80 | nas | Aktor | ||
12 | Shirley Szary | 79 | nas | Aktorka | ||
18 | Anita Loos | 93 | nas | Scenarzysta | ||
19 | Jessie Matthews | 74 | Wielka Brytania | Aktorka, piosenkarka | ||
30 | Vera-Ellen | 60 | nas | Aktorka, Tancerka | ||
wrzesień | 1 | Ann Harding | 79 | nas | Aktorka | |
6 | Maria Palmer | 64 | Austria | Aktorka | ||
11 | Frank McHugh | 83 | nas | Aktor | ||
15 | Sara Haden | 81 | nas | Aktorka | ||
23 | Wódz Dan George | 82 | Kanada | Aktor | ||
24 | Patsy Kelly | 71 | nas | Aktorka | ||
27 | Robert Montgomery | 77 | nas | Aktor, Reżyser | ||
październik | 4 | Dorota Dare | 70 | nas | Aktorka | |
5 | Gloria Grahame | 54 | nas | Aktorka | ||
19 | Nils Asther | 84 | Dania | Aktor | ||
24 | Edyta Głowa | 83 | nas | Kostiumograf | ||
26 | Glenn Anders | 92 | nas | Aktor | ||
Listopad | 3 | Jean Eustache | 42 | Francja | Dyrektor | |
12 | William Holden | 63 | nas | Aktor | ||
16 | Morgan Conway | 78 | nas | Aktor | ||
21 | Ejner Federspiel | 85 | Dania | Aktor | ||
21 | Harry von Zell | 75 | nas | Aktor | ||
25 | Jack Albertson | 74 | nas | Aktor | ||
27 | Lotte Lenya | 83 | Austria | Aktorka | ||
29 | Natalie Wood | 43 | nas | Aktorka | ||
grudzień | 5 | Charles Barton | 79 | nas | Dyrektor | |
17 | Ada Kramm | 82 | Norwegia | Aktorka | ||
27 | Hoagy Carmichael | 82 | nas | Aktor, Kompozytor | ||
28 | Allan Dwan | 96 | Kanada | Dyrektor |
Debiuty filmowe
- Ben Affleck – Ciemny koniec ulicy
- Jason Alexander – Płonący
- Christina Applegate – Szczęki Szatana
- Kim Basinger – Twardy kraj
- Bart Niedźwiedź – Windwalker
- Kenneth Branagh – Rydwany ognia
- Gabriel Byrne – Excalibur
- James Cameron (reżyser) – Piranha II: Tarło
- Dana Carvey – Halloween II
- Kevin Costner – Malibu gorące lato
- Tom Cruise – Niekończąca się miłość
- Jeff Daniels – Ragtime
- Loretta Devine – Will
- Dennis Farina – Złodziej
- Stephen Fry – Rydwany ognia
- Jami Gertz – Niekończąca się miłość
- Bob Gunton – Kumulacja
- Glenne Headly – Czterech przyjaciół
- Holly Hunter – Płonący
- Ciarán Hinds – Excalibur
- Jennifer Jason Leigh – Oczy nieznajomego
- Peter MacNicol – Pogromca smoków
- Steve Miner (reżyser) – piątek 13 część 2
- Alfred Molina – Poszukiwacze zaginionej arki
- Demi Moore – Wybory
- Bill Nighy – Oko igły
- Chris Noth – Kelnerka!
- Sean Penn – Krany
- Ron Perlman – Poszukiwanie ognia
- Amanda Plummer – Bydło Annie i małe Britches
- Geoffrey Rush – Hoodwink
- Meg Ryan – Bogaty i sławny
- Vinessa Shaw – Home Sweet Home
- Mindy Sterling – Diabeł i Max Devlin
- Fisher Stevens – Płonący
- Madeleine Stowe – Gangster Wars
- Henry Thomas – Raggedy Man
- Kathleen Turner – Ciepło ciała
- Diane Venora – Wolfen
- Denzel Washington — kopia węglowa
- Hugo Weaving – …Może tym razem
Zobacz też
- Lista amerykańskich filmów z 1981 roku
- Brytyjskie filmy z 1981 roku
- Filmy francuskie z 1981 roku
- Lista filmów niemieckich: lata 80.
- Bollywoodzkie filmy z 1981 roku
- włoskie filmy z 1981 roku
- Japońskie filmy z 1981 roku
- Szwedzkie filmy lat 80.