Mistrzostwa Europy UEFA 2003 U-17 - 2003 UEFA European Under-17 Championship
Campeonato Europeu de Futebol Sub-17 z 2003 r | |
---|---|
Szczegóły turnieju | |
Kraj organizujący | Portugalia |
Daktyle | 7–17 maja |
Drużyny | 8 |
Końcowe pozycje | |
Mistrzowie | Portugalia (piąty tytuł) |
Zdobywcy drugiego miejsca | Hiszpania |
Trzecie miejsce | Austria |
Czwarte miejsce | Anglia |
Statystyki turniejowe | |
Rozegrane mecze | 16 |
Zdobyte bramki | 44 (2,75 na mecz) |
Król strzelców | David Rodríguez (6 bramek) |
Najlepsi zawodnicy | Miguel Veloso |
2003 Mistrzostwa Europy U-17 w piłce nożnej była druga edycja UEFA „s Mistrzostwa Europy U-17 w piłce nożnej . Portugalia była gospodarzem mistrzostw w dniach 7-17 maja. Zmienił się format rozgrywek i do rywalizacji przystąpiło tylko 8 drużyn. Gospodarz Portugalia pokonała Hiszpanię w finale, wygrywając rywalizację po raz piąty.
Za wygranie ich półfinału, Portugalia i Hiszpania zakwalifikował się do Mistrzostw Świata 2003 FIFA U-17 , które odbyło się w Finlandii, ze Anglia i Austria brakuje.
Kwalifikacja
Kwalifikacje do turnieju finałowego Mistrzostw Europy UEFA do lat 17 2003 składały się z dwóch rund: rundy kwalifikacyjnej i rundy elitarnej . W rundzie kwalifikacyjnej 44 drużyny narodowe rywalizowały w 11 grupach po cztery zespoły, a po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy awansowały do rundy elitarnej. Tam 22 eliminacje pierwszej rundy oraz drużyny, które pożegnały się (Hiszpania, Anglia, Rosja, Finlandia, Polska i Węgry), zostały podzielone na siedem grup po cztery zespoły. Zwycięzca z każdej grupy zakwalifikował się do turnieju finałowego.
Wykwalifikowane zespoły
Następujące 8 drużyn zakwalifikowało się do finału.
Uwaga: wszystkie statystyki dotyczące występów obejmują tylko epokę U-17 (od 2002 r.).
Kraj | Kwalifikowany jako | Poprzednie występy w turnieju |
---|---|---|
Portugalia | Zastępy niebieskie | 1 ( 2002 ) |
Hiszpania | Zwycięzca grupy 1 | 1 ( 2002 ) |
Dania | Zwycięzca grupy 2 | 1 ( 2002 ) |
Austria | Zwycięzca grupy 3 | 0 (debiut) |
Izrael | Zwycięzca grupy 4 | 0 (debiut) |
Węgry | Zwycięzca grupy 5 | 1 ( 2002 ) |
Anglia | Zwycięzca grupy 6 | 1 ( 2002 ) |
Włochy | Zwycięzca grupy 7 | 0 (debiut) |
Miejsca
Turniej finałowy został rozegrany w siedmiu miejscach w siedmiu różnych miastach: Viseu , Nelas , Chaves , Mangualde , Vila Real , Santa Comba Dão i Santa Marta de Penaguião . Estádio do Fontelo był największym stadionem o pojemności 12 000 miejsc w turnieju i służył zarówno jako ceremonia otwarcia, jak i finał.
Poniższa tabela przedstawia pojemność stadionów na turniej finałowy, która może nie odpowiadać ich efektywnej maksymalnej pojemności.
Viseu | Chaves | |
---|---|---|
Estádio do Fontelo | Estádio Municipal Eng. Manuel Branco Teixeira | |
Pojemność: 12 000 | Pojemność: 12 000 | |
Santa Comba Dão | Nelas | |
Estádio Municipal Doutor Orlando Mendes | Estádio Municipal de Nelas | |
Pojemność: 10000 | Pojemność: 7500 | |
Vila Real | Mangualde | Santa Marta de Penaguião |
Complexo Desportivo Monte da Forca | Estádio Municipal de Mangualde | Municipal de Santa Marta de Penaguião |
Pojemność: 6000 | Pojemność: 1500 | Pojemność: 500 |
Drużyny
Każdy uczestniczący związek narodowy musiał przedstawić ostateczną listę 18 zawodników (z których trzech musi być bramkarzami). Wszyscy gracze muszą urodzić się 1 stycznia 1986 roku lub później.
Osoby funkcyjne zawodów
W sumie do turnieju finałowego powołano 6 sędziów, 8 asystentów sędziów i 2 czwartych funkcjonariuszy.
|
|
|
Faza grupowa
grupa A
Drużyny | GP | W. | re | L | GF | GA | GD | Pkt | Status |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Portugalia | 3 | 3 | 0 | 0 | 6 | 2 | 4 | 9 | Awans do półfinału |
Austria | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 1 | 2 | 6 | |
Dania | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 5 | −1 | 3 | |
Węgry | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 5 | −5 | 0 |
Portugalia | 3–2 | Dania |
---|---|---|
João Pedro 34 ' Paulo Machado 40 ' Curto 55 ' |
Raport | Torry 32 ' , 42 ' |
Portugalia | 1–0 | Austria |
---|---|---|
Curto 14 ' | Raport |
Dania | 2–0 | Węgry |
---|---|---|
Storm 33 ' Jakobsen 50 ' |
Raport |
Węgry | 0–2 | Portugalia |
---|---|---|
Raport |
Bruno Gama 50 ' Vieirinha 62 ' |
Grupa B.
Drużyny | GP | W. | re | L | GF | GA | GD | Pkt | Status |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Hiszpania | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 2 | 5 | 7 | Awans do półfinału |
Anglia | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 3 | 1 | 5 | |
Włochy | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 2 | 2 | 4 | |
Izrael | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 9 | −8 | 0 |
Izrael | 1–2 | Anglia |
---|---|---|
Rafaelov 47 ' ( pen. ) | Raport |
Bowditch 51 ' Milner 54 ' |
Włochy | 4–0 | Izrael |
---|---|---|
Pozzi 32 ' , 46 ' Lupoli 35 ' , 78 ' |
Raport |
Faza pucharowa
Mapa Knockout
Półfinały | Finał | |||||
14 maja - Viseu | ||||||
Portugalia ( p ) | 2 (3) | |||||
17 maja - Viseu | ||||||
Anglia | 2 (2) | |||||
Portugalia | 2 | |||||
14 maja - Mangualde | ||||||
Hiszpania | 1 | |||||
Hiszpania | 5 | |||||
Austria | 2 | |||||
Trzecie miejsce | ||||||
17 maja - Santa Comba Dão | ||||||
Anglia | 0 | |||||
Austria | 1 |
Półfinały
Portugalia | 2–2 | Anglia |
---|---|---|
Vieirinha 10 ' Saleiro 82 ' |
Raport |
Bowditch 8 ' Milner 21 ' |
Kary | ||
Machado Vieirinha Saleiro Gama |
3–2 |
Doyle Moore Milner IFIL Leadbitter |
Hiszpania | 5–2 | Austria |
---|---|---|
David 4 ' , 12 ' , 37 ' , 68 ' Skrzynie 16 ' |
Raport |
Fuchs 59 ' Stankovic 62 ' |
Playoff o trzecie miejsce
Anglia | 0–1 | Austria |
---|---|---|
Raport | Pirker 53 ' |
Finał
Portugalia | 2–1 | Hiszpania |
---|---|---|
Márcio Sousa 22 ' , 47 ' | Raport | David 42 ' |
Portugalia
|
Hiszpania
|
|
|
Strzelcy bramek
- 6 bramek
- 3 bramki
- 2 bramki
- 1 gol
|
|
|