2008 w koszykówce - 2008 in basketball
Poniżej przedstawiono koszykówki wydarzenia roku 2008 na całym świecie.
Lat w koszykówkę |
---|
Zobacz też |
Turnieje to międzynarodowy (FIBA), zawodowe (klub) i poziom amatorskich i kolegiaty.
Zawartość
turnieje
turnieje męskie
Olimpiada
Inne turnieje
Turnieje damskie
Olimpiada
Inne turnieje
turnieje młodzieżowe
klubowe mistrzostwa
Continental sezony
Mężczyźni
Organizator | Liga / Turniej | Mistrz | Zdobywca drugiego miejsca | Wynik | Format Playoff |
---|---|---|---|---|---|
Euroleague Basketball | Euroliga 2007-08 | CSKA Moskwa | Maccabi Tel Aviv | 91-77 | Single-gra ostateczna |
2007-08 ULEB Cup | DKV Joventut | Akasvayu Girona | 79-54 | Single-gra ostateczna | |
FIBA Americas | FIBA Americas League 2007-08 | peñarol | Podeszwy de Mexicali | - | Single round-robin |
FIBA Asia | 2008 FIBA Asia Mistrzów | Saba Battery Teheran | Al-Rayyan Sports Club | 82-75 | Single-gra ostateczna |
mistrzostwa krajowe
Mężczyźni:
-
NBA
-
sezon :
- Konferencja Zachodnia: Los Angeles Lakers (57-25)
- Konferencja Wschodnia i Liga: Boston Celtics (66-16)
- Inni mistrzowie Division: Detroit Pistons , New Orleans Hornets , Utah Jazz , na Orlando Magic
- Finały : The Boston Celtics pokonać Los Angeles Lakers 4-2 w best-of-seven NBA Finals . Finals MVP: Paul Pierce
-
sezon :
- Liga Nacional de Basquet , 2007-08 sezon :
- National Basketball League , 2007-08 sezon : The Melbourne Tigers pokonać Sydney Królów 3-2 w najlepiej z pięciu wielkich finałach.
- Chinese Basketball Association , 2007-08 sezon : The Guangdong Southern Tigers pokonać myśliwych Liaoning 4-1 w najlepszych w siedmiu finałach.
- Chorwacki League :
- French League : Nancy zniszczyć obronę mistrzów Chorale Roanne 84-53 w jednorazowa ostateczna.
- Bundesliga :
- Liga grecka : Panathinaikos porażka Olympiacos 3-2 w best-of-five ostateczna.
- Irański Super League , 2007-08 sezon : mahram porażka Saba Battery 2-0 w best-of-trzy ostateczna.
- Izrael Super League : Hapoel Holon porażka Maccabi Tel Aviv , 14-czasu broniące mistrzami, 73-72 w finale jednorazowej.
- Serie A : Montepaschi Siena porażka Lottomatica Roma 4-1 w best-of-seven ostateczna.
- Litewski LKL : Žalgiris porażka Lietuvos Rytas 4-1 w best-of-seven ostateczna.
- Czarnogóra League :
-
Philippine Basketball Association , 2007-08 sezon :
- Philippine Cup : The Sta. Lucia Realtors pokonać Purefoods Tender Juicy Giants 4-3 w najlepszych w siedmiu finałach. Finals MVP: Dennis Espino
- Fiesta Conference : The Barangay Ginebra Królowie pokonać Air21 Express, 4-3 w najlepszych w siedmiu finałach. Finals MVP: Ronald Tubid i Eric MENK
- Polski League :
- Rosyjski Super League , 2007-08 sezon : CSKA Moskwa zamiatać Dynamo Moskwa 3-0 w best-of-five ostateczna.
- Serbia Super League :
- Słoweński League : Union Olimpija porażka Helios Domžale 3-1 w najlepszych w pięciu finałach.
-
ACB :
- Sezon : Real Madryt
- Playoffs : TAU Ceramica zamiatać AXA FC Barcelona 3-0 w best-of-five ostateczna.
- Turecka Liga Koszykówki :
-
British Basketball League , 2007-08 :
- Pora roku:
- Playoffs:
- Adriatic League :
Kobiety:
Szkoła Wyższa
Mężczyźni
Naród | Liga / Turniej | Mistrz | Zdobywca drugiego miejsca | Wynik | Format Playoff |
---|---|---|---|---|---|
Kanada | CIS 2008 Championship koszykówki mężczyzn | Brock Borsuki | Acadia topornicy | 64-61 | Single-gra ostateczna |
Filipiny | 2008 Philippine Collegiate Mistrzów | De La Salle Zielone Łucznicy | Ateneo Niebieskie Eagles | 71-62 | Single-gra ostateczna |
UAAP Sezon 71 | Ateneo Niebieskie Eagles | De La Salle Zielone Łucznicy | 2-0 | Best-of-trzy serie | |
NCAA Sezon 84 | San Beda Red Lions | Bombowce Ciężkie rejestratora prawnego JRU | 2-1 | Best-of-trzy serie | |
Stany Zjednoczone | Przykład | Przykład | Przykład | Przykład | Przykład |
-
NCAA
-
Wydział I : Kansas 75, Memphis 68 OT
- Najwybitniejszego gracza : Mario Chalmers , Kansas
- Ogólnopolski Turniej zaproszenie :
- Wydział II : Winona State ( MN ) 87, Augusta State ( GA ) 76
- Wydział III : Washington University in St. Louis ( MO ) 90, Amherst 68
-
Wydział I : Kansas 75, Memphis 68 OT
-
NAIA
- NAIA Wydział I : Oklahoma City 75, Mountain State ( WV ) 72
- NAIA Division II : Oregon Tech 63, Bellevue ( NE ) 56
-
NJCAA
- Wydział I : South Plains College 67, Salt Lake CC 56
- Wydział II : Mott Community College 83, Columb State Community College 73
- Wydział III : North Lake College TX 73, Joliet Junior College IL 70
-
Filipiny
- Filipińska Collegiate Championship 2008 : De La Salle University 71 Ateneo de Manila University 62
- UAAP mężczyzn : Ateneo de Manila University def. De La Salle University , 2-0 w serii finałowej
- NCAA (Filipiny) Seniors' : San Beda College pok. José Rizal Uniwersytet 2-1 w serii finałowej
Kobiety:
-
NCAA
-
Podział I : Tennessee 64, Stanford 48
- Najwybitniejszego gracza: Candace Parker , Tennessee
- WNIT : Marquette 81, Michigan State 66
- Wydział II : Northern Kentucky 63, South Dakota 58
- Wydział III : Howard Payne ( Teksas ) 68, Mesjasz ( PA ) 54
-
Podział I : Tennessee 64, Stanford 48
-
NAIA
- NAIA Division I : Vanguard (CA) 72, Trevecca Nazarejczyk ( TN ) 59
- NAIA Division II : Northwestern College 82, College of the Ozarks MO 75
-
NJCAA
- Wydział I : Gulf Coast 62, Środkowa Arizona 61
- Podział II : Kirkwood 78 vs Kankakee 53 (końcowy)
- Wydział III : Monroe CC NY 79, Mohawk Dolina CC 48
- UAAP damskie : Far Eastern University def. University of the Philippines , 2-0 w serii finałowej
Prep
- USA Today Chłopcy koszykówki nr 1: St. Anthony High School (New Jersey) , Jersey City, New Jersey
- USA Today Dziewczyny Koszykówka nr 1: Sacred Heart Cathedral przygotowawcze , San Francisco, Kalifornia
- NCAA (Filipiny) Juniorzy: San Sebastian Kolegium Recoletos pok. Colegio de San Juan de Letran 2-0 w serii finałowej
- UAAP Juniorzy: Ateneo Szkoła def. De La Salle Zobel , 2-0 w serii finałowej
Nagrody i wyróżnienia
Basketball Hall of Fame
- Klasa 2008:
- Gracze: Adrian Dantley , Patrick Ewing , Hakeem Olajuwon
- Autobusy: patent Riley , Cathy szczytu
- Autorzy: William Davidson , Dick Vitale
Damski Basketball Hall of Fame
- Klasa 2008
Profesjonalny
- Mężczyźni
- NBA Most Valuable gracza Nagroda : Kobe Bryant , Los Angeles Lakers
- NBA Rookie of the Year Award : Kevin Durant , SuperSonics Seattle
- NBA Defensive Player of the Year Award : Kevin Garnett , Boston Celtics
- NBA Sixth Man of the Year Award : Manu Ginobili , San Antonio Spurs
- NBA Most Improved Player w nagrodę : Hedo Türkoğlu , Orlando Magic
- NBA Coach of the Year Award : Byron Scott , New Orleans Hornets
- FIBA Europe Gracz Roku : Pau Gasol , Los Angeles Lakers i Hiszpania (także Memphis Grizzlies )
- Euroscar Nagroda : Pau Gasol, Los Angeles Lakers i Hiszpanii (także Memphis Grizzlies)
- Mr Europa : Ricky Rubio , Joventut Badalona i Hiszpania
- Kobiety
- WNBA Najcenniejszych gracza Nagroda : Candace Parker , Los Angeles Sparks
- WNBA Defensive Player of the Year Award : Lisa Leslie , Los Angeles Sparks
- WNBA Rookie of the Year : Candace Parker , Los Angeles Sparks
- WNBA Sixth Woman of the Year : Candice Wiggins , Minnesota Lynx
- WNBA Most Improved Player w nagrodę : Ebony Hoffman , Indiana Fever
- Kim Perrot Sportowe Nagroda : Vickie Johnson , San Antonio Silver Stars
- WNBA Coach of the Year : Mike Thibault , Connecticut Sun
- WNBA Finals Most Valuable gracza Nagroda : Katie Smith , Detroit Shock
- FIBA Europe Gracz Roku : Maria Stepanova , CSKA Samara i Rosja
Kolegialny
- Łączny
- Mężczyźni
- John R. Wooden Award : Tyler Hansbrough , Karolina Północna
- Naismith College Coach of the Year : John Calipari , Memphis
- Frances Pomeroy Naismith Award : Mike Zielony , Butler
- Associated Press College Basketball Player of the Year : Tyler Hansbrough , Karolina Północna
- NCAA Basketball Tournament Most Outstanding Player : Wayne Ellington , Karolina Północna
- USBWA Narodowy Freshman of the Year : Michael Beasley , Kansas State
- Associated Press College Basketball Coach of the Year : Keno Davis , Drake
- Naismith wybitny wkład Koszykówka : Dick Vitale
- Kobiety
- John R. Wooden Award : Candace Parker , Tennessee
- Naismith College Gracz Roku : Candace Parker , Tennessee
- Naismith College Coach of the Year : Geno Auriemma , Connecticut
- Wade Trophy : Candice Wiggins , Stanford
- Frances Pomeroy Naismith Award : Jolene Anderson , Wisconsin
- Associated Press Damski College Basketball Player of the Year : Candace Parker , Tennessee
- NCAA Basketball Tournament Most Outstanding Player : Candace Parker , Tennessee
- Koszykówka Academic All-America drużyny : Candace Parker , Tennessee
- Carol Eckman Nagroda : Doug Bruno , DePaul University
- Maggie Dixon Nagroda : Jeff Walz , Louisville
- USBWA Narodowy Freshman of the Year : Maya Moore , Connecticut
- Associated Press College Basketball Coach of the Year : Geno Auriemma , Connecticut
- Lista zwycięzców koszykówki seniorów Nagroda II kobiecych : Candice Wiggins , Stanford
- Nancy Lieberman Nagroda : Kristi Toliver , Maryland
- Naismith wybitny wkład Koszykówka : Jody Conradt
Wydarzenia
Kino
- Więcej niż gra
- Semi-Pro - Screwball comedy wystąpili Will Ferrell , luźno oparty na American Basketball Association w 1970 roku.
Zgony
- 22 marca - Red Stroud , amerykański gracz ABA ( New Orleans Buccaneers ) (ur 1941)
- 25 marca - Ben Carnevale American Hall of Fame trener z Navy kadetów i Obcasy North Carolina Tar (ur 1915)
- 1 kwietnia - Marvin Kamień , dawny Kentucky Wildcats i Louisville Cardinals odtwarzacz (ur 1981)
- 09 kwietnia - Art Spoelstra , amerykański gracz NBA ( Rochester Royals , Minneapolis Lakers , New York Knicks ) (ur 1932)
- 05 maja - Sam Aubrey , amerykański gracz kolegium i trener ( Oklahoma State ) (ur 1922)
- 23 maja - Bob Knight , amerykański gracz zawodowy koszykarz ( New York Knicks ) (ur 1929)
- 25 czerwca - AL Bennett , amerykański gracz College (Oklahoma State) (ur 1924)
- 15 lipca - Giennadij Wolnow , Rosyjski (radziecki) złoty medalista olimpijski ( 1972 ) (ur 1939)
- 20 sierpnia - Larry Hennessy , amerykański Villanova All-American (ur 1929)
- 20 sierpnia - Kevin Duckworth , amerykański NBA All-Star z Portland Trail Blazers (ur 1964)
- 5 września - Bob Cluggish , amerykański BAA gracz (New York Knicks) (ur 1917)
- 5 września - Doyle Parrack trener uczelni amerykański ( Oklahoma City , Oklahoma ) (1921)
- 08 września - Don Haskins American Hall of Fame trener z Miners UTEP , 1966 Krajowe Mistrzów (ur 1930)
- 19 września - Ernie Andres , All-American College gracz ( Indiana ), odtwarzacz NBL ( Indianapolis Kautskys ) (ur 1918)
- 17 listopada - Pete Newell , amerykański Hall of Fame trener z Kalifornii Złote Niedźwiedzie , 1959 Krajowe Mistrzów (ur 1915)
Referencje
Linki zewnętrzne
Multimedia związane z tematem roku 2008 w koszykówce w Wikimedia Commons