2010-11 sezon KHL - 2010–11 KHL season
Sezon 2010–11 KHL | |
---|---|
Liga | Kontynentalna Liga Hokejowa |
Sport | Hokej na lodzie |
Trwanie | 8 września 2010 - 16 kwietnia 2011 |
Liczba drużyn | 23 |
Sezon zasadniczy | |
Zdobywca Pucharu Kontynentalnego | Avangard Omsk |
MVP sezonu |
Alexander Radulov Salavat Yulaev Ufa |
Król strzelców |
Alexander Radulov Salavat Yulaev Ufa |
Play-offy | |
Mistrzowie Zachodu | Obwód atlantycki |
Wicemistrzowie Zachodu | Lokomotiv Jarosław |
Mistrzowie Wschodu | Salavat Yulaev Ufa |
Wicemistrzowie Wschodu | Metallurg Magnitogorsk |
Puchar Gagarina | |
Mistrzowie | Salavat Yulaev Ufa |
Zdobywcy drugiego miejsca | Obwód atlantycki |
MVP finału |
Konstantin Barulin Atlant Moscow Oblast |
2010-11 KHL sezon był trzeci sezon z Kontinental Hockey League . Trwała od 8 września 2010 r. I zakończyła się 16 kwietnia 2011 r.
Sezon rozpoczął się od meczu otwierającego puchar pomiędzy finalistami ostatniego sezonu , Ak Bars Kazan i UHC Dynamo , nowym zespołem, który powstał z połączenia zwycięzcy konferencji zachodniej HC MVD z poprzedniego sezonu z Dynamo Moskwa .
Salavat Yulaev Ufa wygrał Puchar Gagarina i Mistrzostwa Rosji po pokonaniu 4: 1 Atlant Moscow Oblast w finałowej serii play-off.
Zmiany ligowe
Zmiany w drużynie
Składanie Lada Togliatti
Lada Togliatti wypadł z ligi i zamiast tego dołączył do rosyjskiej Major League , po tym, jak nie spełnił wymagań finansowych ligi.
Połączenie HC MVD i Dynamo Moskwa
30 kwietnia 2010 roku ogłoszono, że HC MVD połączy się z Dynamo Moskwa, tworząc UHC Dynamo , które na razie będzie grało większość swoich meczów na Megasport Arena w Moskwie, jednocześnie próbując rozegrać kilka meczów w Balashikha . Obecny plan zakłada zbudowanie nowej, dużej i zmodernizowanej areny w Balashikha do 2012 roku.
Zespoły ekspansyjne
Do 1 kwietnia 2010 r. Sześć nowych drużyn z czterech różnych krajów złożyło wnioski o członkostwo w KHL na ten sezon: HC Yugra , Krylya Sovetov Moskwa i Gazovik Tiumeń z Rosji; HC Budivelnyk z Kijowa na Ukrainie ; HC Lev z Hradec Králové , Republika Czeska ; i Vėtra Vilnius z Litwy. Z tych drużyn Budivelnyk i Yugra zostali początkowo przyjęci do KHL, ale 24 czerwca 2010 Budivelnyk ogłosił, że nie może uczestniczyć w KHL w sezonie 2010-11, ponieważ ich stadion nie jest gotowy. W dniu 16 lipca 2010 roku HC Lev , który w międzyczasie został przeniesiony do Popradu na Słowacji , został przyjęty do KHL, ale po zwłoce Słowackiej Federacji Hokejowej w wydaniu pozwolenia dla zespołu, KHL wykluczyła Lwa z sezonu 2010-11. .
Inne zmiany
Format play-off
W przeciwieństwie do poprzednich sezonów, wszystkie serie play-off rozgrywane były w formacie do trzech zwycięstw.
Vuvuzelas ban
Administracja KHL wyraźnie zakazała sprzedaży i używania wuwuzeli , niesławnych od Mistrzostw Świata FIFA 2010 , na arenach hokejowych.
Sezon zasadniczy
Sezon zasadniczy rozpoczął się 8 września 2010 r. Pucharem otwarcia, a zakończył 20 lutego 2011 r. W listopadzie, grudniu i lutym odbywały się krótkie przerwy na mecze międzynarodowe oraz na mecz gwiazd. Każda drużyna rozegrała 54 mecze w sezonie zasadniczym.
Godne uwagi wydarzenia
Puchar otwierający
Pierwszym meczem sezonu jest tradycyjnie „ Puchar otwarcia ”, w którym biorą udział dwaj finaliści Pucharu Gagarina z poprzedniego sezonu. Ponieważ wicemistrz poprzedniego sezonu HC MVD połączył się z Dynamo Moskwa , Puchar Otwarcia rozegrano pomiędzy broniącym tytułu Ak Bars Kazan i nowo utworzonym UHC Dynamo . Mecz odbył się 8 września 2010 na TatNeft Arena w Kazaniu, gdzie UHC Dynamo pokonało Ak Bars Kazan 3: 1.
KHL kontra gry pokazowe NHL
W Carolina Hurricanes grał SKA Sankt Petersburg w Ice Palace Sankt Petersburgu w Sankt Petersburgu , Rosja w dniu 4 października (SKA wygrał 5-3) oraz Phoenix Coyotes grał Dinamo Ryga w Arena Riga w Ryga , Łotwa 6 października (Riga stracił 1 –3).
Gra w Szwajcarii
W dniu 23 grudnia 2010 roku, zanim Puchar Spenglera rozpoczął, dwie uczestników z KHL, SKA Sankt Petersburg i Spartaka Moskwa , grał oficjalny mecz sezonu regularnego w Vaillant Arena w Davos , w Szwajcarii . Był to pierwszy mecz KHL rozgrywany w Europie Środkowej.
All-Star Game
Weekendu All-Star odbyła się 5 i 6 lutego 2011 roku w Sankt Petersburgu.
Klasyfikacja ligowa
Źródło: KHL.ru
Punkty zostały przyznane w następujący sposób:
- 3 punkty za wygraną w rozporządzeniu („W”)
- 2 punkty za zwycięstwo w dogrywce („OTW”) lub rzutach karnych („SOW”)
- 1 punkt za przegraną w serii rzutów karnych („SOL”) lub dogrywce („OTL”)
- 0 punktów za utratę regulacji („L”)
Zwycięzca dywizji | |
Zakwalifikowany do play-offów |
Klasyfikacja konferencyjna
Klasyfikacja konferencyjna zadecydowała o rozstawieniu do play-offów. Pierwsze dwa miejsca na każdej konferencji były zarezerwowane dla zwycięzców dywizji.
Konferencja Zachodnia | GP | W. | OTW | SIAĆ | SOL | OTL | L | GF | GA | Pkt |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Lokomotiv Jarosław | 54 | 33 | 1 | 1 | 4 | 1 | 14 | 203 | 143 | 108 |
UHC Dynamo | 54 | 28 | 1 | 1 | 4 | 4 | 16 | 149 | 131 | 96 |
SKA Sankt Petersburg | 54 | 23 | 3 | 6 | 5 | 4 | 13 | 171 | 144 | 96 |
Obwód atlantycki | 54 | 21 | 4 | 7 | 4 | 2 | 16 | 138 | 115 | 91 |
Severstal Cherepovets | 54 | 25 | 2 | 3 | 0 | 4 | 20 | 145 | 142 | 89 |
Spartak Moskwa | 54 | 24 | 1 | 1 | 3 | 3 | 22 | 129 | 142 | 82 |
Dinamo Riga | 54 | 20 | 2 | 5 | 5 | 2 | 20 | 160 | 149 | 81 |
Dinamo Mińsk | 54 | 17 | 3 | 5 | 5 | 2 | 22 | 150 | 155 | 74 |
Torpedo Niżny Nowogród | 54 | 18 | 5 | 3 | 1 | 2 | 25 | 144 | 151 | 73 |
CSKA Moskwa | 54 | 13 | 0 | 7 | 4 | 2 | 28 | 136 | 169 | 59 |
Vityaz Czechov | 54 | 13 | 1 | 3 | 3 | 2 | 32 | 119 | 178 | 52 |
Źródło: khl.ru
Konferencja Wschodnia | GP | W. | OTW | SIAĆ | SOL | OTL | L | GF | GA | Pkt |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Avangard Omsk | 54 | 31 | 9 | 2 | 2 | 1 | 9 | 176 | 120 | 118 |
Ak Bars Kazan | 54 | 29 | 2 | 3 | 5 | 3 | 12 | 181 | 133 | 105 |
Salavat Yulaev Ufa | 54 | 29 | 5 | 4 | 4 | 0 | 12 | 210 | 144 | 109 |
Metallurg Magnitogorsk | 54 | 27 | 1 | 5 | 3 | 4 | 14 | 167 | 141 | 100 |
Jugra Chanty-Mansyjsk | 54 | 22 | 0 | 6 | 6 | 3 | 17 | 145 | 151 | 87 |
HC Sibir Nowosybirsk | 54 | 22 | 2 | 4 | 1 | 4 | 21 | 133 | 131 | 83 |
Barys Astana | 54 | 20 | 2 | 2 | 6 | 3 | 21 | 155 | 152 | 77 |
Neftekhimik Nizhnekamsk | 54 | 22 | 1 | 2 | 1 | 2 | 26 | 159 | 162 | 75 |
Traktor Czelabińsk | 54 | 14 | 6 | 2 | 5 | 1 | 26 | 142 | 166 | 64 |
Avtomobilist Yekaterinburg | 54 | 10 | 6 | 4 | 2 | 1 | 31 | 134 | 184 | 53 |
Amur Khabarovsk | 54 | 13 | 1 | 1 | 3 | 4 | 32 | 112 | 173 | 50 |
Metallurg Novokuznetsk | 54 | 8 | 1 | 3 | 4 | 5 | 33 | 105 | 186 | 41 |
Źródło: khl.ru
Klasyfikacja dywizji
Konferencja Zachodnia
Dywizja Bobrov | GP | W. | OTW | SIAĆ | SOL | OTL | L | GF | GA | Pkt |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
UHC Dynamo | 54 | 28 | 1 | 1 | 4 | 4 | 16 | 149 | 131 | 96 |
SKA Sankt Petersburg | 54 | 23 | 3 | 6 | 5 | 4 | 13 | 171 | 144 | 96 |
Spartak Moskwa | 54 | 24 | 1 | 1 | 3 | 3 | 22 | 129 | 142 | 82 |
Dinamo Riga | 54 | 20 | 2 | 5 | 5 | 2 | 20 | 160 | 149 | 81 |
CSKA Moskwa | 54 | 13 | 0 | 7 | 4 | 2 | 28 | 136 | 169 | 59 |
Dywizja Tarasowa | GP | W. | OTW | SIAĆ | SOL | OTL | L | GF | GA | Pkt |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Lokomotiv Jarosław | 54 | 33 | 1 | 1 | 4 | 1 | 14 | 203 | 143 | 108 |
Obwód atlantycki | 54 | 21 | 4 | 7 | 4 | 2 | 16 | 138 | 115 | 91 |
Severstal Cherepovets | 54 | 25 | 2 | 3 | 0 | 4 | 20 | 145 | 142 | 89 |
Dinamo Mińsk | 54 | 17 | 3 | 5 | 5 | 2 | 22 | 150 | 155 | 74 |
Torpedo Niżny Nowogród | 54 | 18 | 5 | 3 | 1 | 2 | 25 | 144 | 151 | 73 |
Vityaz Czechov | 54 | 13 | 1 | 3 | 3 | 2 | 32 | 119 | 178 | 52 |
Konferencja Wschodnia
Dywizja Kharlamov | GP | W. | OTW | SIAĆ | SOL | OTL | L | GF | GA | Pkt |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ak Bars Kazan | 54 | 29 | 2 | 3 | 5 | 3 | 12 | 181 | 133 | 105 |
Metallurg Magnitogorsk | 54 | 27 | 1 | 5 | 3 | 4 | 14 | 167 | 141 | 100 |
Jugra Chanty-Mansyjsk | 54 | 22 | 0 | 6 | 6 | 3 | 17 | 145 | 151 | 87 |
Neftekhimik Nizhnekamsk | 54 | 22 | 1 | 2 | 1 | 2 | 26 | 159 | 162 | 75 |
Traktor Czelabińsk | 54 | 14 | 6 | 2 | 5 | 1 | 26 | 142 | 166 | 64 |
Avtomobilist Yekaterinburg | 54 | 10 | 6 | 4 | 2 | 1 | 31 | 134 | 184 | 53 |
Dywizja Czernyszew | GP | W. | OTW | SIAĆ | SOL | OTL | L | GF | GA | Pkt |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Avangard Omsk | 54 | 31 | 9 | 2 | 2 | 1 | 9 | 176 | 120 | 118 |
Salavat Yulaev Ufa | 54 | 29 | 5 | 4 | 4 | 0 | 12 | 210 | 144 | 109 |
Sibir Nowosybirsk | 54 | 22 | 2 | 4 | 1 | 4 | 21 | 133 | 131 | 83 |
Barys Astana | 54 | 20 | 2 | 2 | 6 | 3 | 21 | 155 | 152 | 77 |
Amur Khabarovsk | 54 | 13 | 1 | 1 | 3 | 4 | 32 | 112 | 173 | 50 |
Metallurg Novokuznetsk | 54 | 8 | 1 | 3 | 4 | 5 | 33 | 105 | 186 | 41 |
Liderzy ligi
Źródło: khl.ru
Cele | Roman Červenka (Omsk) | 31 |
Asysty |
Alexander Radulov (Ufa) |
60 |
Zwrotnica |
Alexander Radulov (Ufa) |
80 |
Strzały | Kevin Dallman (Astana) | 225 |
Mniej więcej |
Alexei Morozov (Kazań) |
+27 |
Minuty karne | Darcy Verot (Czechow) | 182 |
Zwycięstwa (bramkarze) | Karri Rämö (Omsk) | 33 |
Bramki na tle średniej | Konstantin Barulin (Mytischi) | 1.91 |
Zaoszczędź procent | Vitali Yeremeyev (Astana) | 92,7 |
Shutouts | Dominik Hašek (Moskwa) | 7 |
Bramkarze: minimum 15 rozegranych meczów
Punktacja liderów
Źródło: khl.ru
GP = rozegrane gry; G = cele; A = asysty; Pts = Punkty; +/– = plus-minus ; PIM = minuty karne
Gracz | Zespół | GP | sol | ZA | Pkt | +/– | PIM |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Alexander Radulov | Salavat Yulaev Ufa | 54 | 20 | 60 | 80 | +27 | 83 |
Patrick Thoresen | Salavat Yulaev Ufa | 54 | 29 | 36 | 65 | +21 | 30 |
Roman Červenka | Avangard Omsk | 51 | 31 | 30 | 61 | +15 | 56 |
Siergiej Mozyakin | Obwód atlantycki | 54 | 27 | 34 | 61 | +10 | 12 |
Pavol Demitra | Lokomotiv Jarosław | 54 | 18 | 43 | 61 | +12 | 29 |
Aleksey Morozov | Ak Bars Kazan | 53 | 21 | 35 | 56 | +27 | 24 |
Josef Vašíček | Lokomotiv Jarosław | 54 | 24 | 31 | 55 | +16 | 34 |
Jaromír Jágr | Avangard Omsk | 49 | 19 | 32 | 51 | +6 | 48 |
Matt Ellison | Torpedo Niżny Nowogród | 53 | 21 | 29 | 50 | –6 | 28 |
Mattias Weinhandl | SKA Sankt Petersburg | 54 | 21 | 28 | 49 | +14 | 42 |
Czołowi bramkarze
Źródło: khl.ru
GP = rozegrane gry; Min = Minuty; W = wygrywa; L = straty; SOL = straty w rzutach karnych; GA = gole przeciwko; SO = Shutouts; SV% = Zapisz procent ; GAA = cele względem średniej
Gracz | Zespół | GP | Min | W. | L | SOL | GA | WIĘC | SV% | GAA |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Konstantin Barulin | Obwód atlantycki | 28 | 1504: 47 | 13 | 9 | 4 | 48 | 6 | .925 | 1.91 |
Karri Rämö | Avangard Omsk | 44 | 2592: 49 | 33 | 6 | 4 | 85 | 5 | .925 | 1,97 |
Jakub Štěpánek | SKA Sankt Petersburg | 32 | 1844: 06 | 16 | 8 | 5 | 63 | 3 | .923 | 2.05 |
Vitali Koval | Obwód atlantycki | 34 | 1766: 55 | 12 | 10 | 9 | 61 | 2 | .921 | 2.07 |
Petri Vehanen | Ak Bars Kazan | 43 | 2538: 01 | 25 | 12 | 6 | 89 | 2 | .926 | 2.10 |
Play-offy
Play-offy rozpoczęły się 23 lutego 2011 roku. Piąty i ostatni mecz ostatniej serii Pucharu Gagarina rozegrano 16 kwietnia 2011 roku.
Ćwierćfinały konferencji |
Półfinały konferencji |
Finały konferencji |
Finały Pucharu Gagarina |
|||||||||||||||
1 | Avangard | 4 | 2 | Ak Bars | 1 | |||||||||||||
8 | Neftekhimik | 3 | 3 | Salavat Yulaev | 4 |
|
||||||||||||
2 | Ak Bars | 4 | Konferencja Wschodnia | |||||||||||||||
7 | Barys | 0 | ||||||||||||||||
3 | Salavat Yulaev | 4 | ||||||||||||||||
4 | Metallurg Mg | 3 | ||||||||||||||||
3 | Salavat Yulaev | 4 | ||||||||||||||||
6 | Sibir | 0 | ||||||||||||||||
4 | Metallurg Mg | 4 | 1 | Avangard | 3 | |||||||||||||
5 | Yugra | 2 | 4 | Metallurg Mg | 4 |
|
||||||||||||
3 | Salavat Yulaev | 4 | ||||||||||||||||
(Pary są rozstawiane ponownie po pierwszej rundzie). | ||||||||||||||||||
4 | Atlant | 1 | ||||||||||||||||
1 | Lokomotiv | 4 | 1 | Lokomotiv | 4 | |||||||||||||
8 | Dinamo Mn | 3 | 7 | Dinamo Rg | 1 | |||||||||||||
2 | UHC Dynamo | 2 | ||||||||||||||||
7 | Dinamo Rg | 4 | ||||||||||||||||
1 | Lokomotiv | 2 | ||||||||||||||||
4 | Atlant | 4 | ||||||||||||||||
3 | SKA | 4 | ||||||||||||||||
6 | Spartak | 0 | Konferencja Zachodnia | |||||||||||||||
4 | Atlant | 4 | 3 | SKA | 3 | |||||||||||||
5 | Severstal | 2 | 4 | Atlant | 4 |
- W pierwszych trzech rundach lody na miejscu są określane na podstawie liczby rozstawienia, a nie pozycji na drabince. W finale drużyna z lepszym rekordem w sezonie regularnym ma lodowisko u siebie.
Liderzy play-offów
Źródło: khl.ru
Cele |
Gleb Klimenko (Magnitogorsk) |
10 |
Asysty |
Josef Vašíček (Yaroslavl) Pavol Demitra (Yaroslavl) Patrick Thoresen (Ufa) Alexander Radulov (Ufa) |
15 |
Zwrotnica | Josef Vašíček (Yaroslavl) | 22 |
Strzały | Sergey Mozyakin (Mytishchi) | 77 |
Mniej więcej |
Patrick Thoresen (Ufa) Ilya Gorokhov (Mytishchi) |
+11 |
Minuty karne | Fedor Fedorov (Mytishchi) | 65 |
Zwycięstwa (bramkarze) |
Erik Ersberg (Ufa) |
15 |
Bramki na tle średniej | Petri Vehanen (Kazań) | 1.32 |
Zaoszczędź procent | Petri Vehanen (Kazań) | 95,7 |
Shutouts |
Petri Vehanen (Kazań) Erik Ersberg (Ufa) |
3 |
Bramkarze: minimum 5 rozegranych meczów
Punktacja liderów
Źródło: khl.ru
GP = rozegrane gry; G = cele; A = asysty; Pts = Punkty; +/– = plus-minus ; PIM = minuty karne
Gracz | Zespół | GP | sol | ZA | Pkt | +/– | PIM |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Josef Vašíček | Lokomotiv Jarosław | 18 | 7 | 15 | 22 | +6 | 16 |
Siergiej Mozyakin | Obwód atlantycki | 23 | 8 | 13 | 21 | –2 | 2 |
Pavol Demitra | Lokomotiv Jarosław | 18 | 6 | 15 | 21 | +10 | 4 |
Patrick Thoresen | Salavat Yulaev Ufa | 21 | 3 | 15 | 18 | +11 | 16 |
Alexander Radulov | Salavat Yulaev Ufa | 21 | 3 | 15 | 18 | +10 | 42 |
Czołowi bramkarze
Źródło: khl.ru
GP = rozegrane gry; Min = Minuty; W = wygrywa; L = straty; SOL = straty w rzutach karnych; GA = gole przeciwko; SO = Shutouts; SV% = Zapisz procent ; GAA = cele względem średniej
Gracz | Zespół | GP | Min | W. | L | GA | WIĘC | SV% | GAA |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Petri Vehanen | Ak Bars Kazan | 9 | 543: 49 | 5 | 4 | 12 | 3 | .957 | 1.32 |
Erik Ersberg | Salavat Yulaev Ufa | 20 | 11:18:23 | 15 | 3 | 36 | 3 | .933 | 1,93 |
Robert Esche | Dinamo Mińsk | 4 | 215: 38 | 2 | 2 | 7 | 0 | .942 | 1,95 |
Konstantin Barulin | Obwód atlantycki | 22 | 1286: 09 | 11 | 10 | 44 | 2 | .928 | 2.05 |
Jakub Štěpánek | SKA Sankt Petersburg | 11 | 698: 22 | 7 | 4 | 25 | 1 | .920 | 2.15 |
Ostateczna klasyfikacja
Nagrody
Gracze miesiąca
Najlepsi gracze KHL każdego miesiąca.
Miesiąc | Bramkarz | Obrona | Naprzód | Rekrut |
---|---|---|---|---|
wrzesień | Bernd Brückler (Torpedo) | Sandis Ozoliņš (Ryga) | Denis Platonov (Magnitogorsk) | Yaroslav Khabarov (Magnitogorsk) |
październik | Michaił Biryukow (Chanty-Mansyjsk) | Maxim Soloviev (Dynamo M) | Roman Červenka (Omsk) | Aleksandr Osipov (Chabarowsk) |
listopad | Karri Rämö (Omsk) | Johan Fransson (St.Petersburg) | Siergiej Mozyakin (Atlant) | Dinar Khafizullin (Czechow) |
grudzień | Petri Vehanen (Kazań) | Alexander Guskov (Jarosław) | Siergiej Mozyakin (Atlant) | Alexander Pankov (Ufa) |
styczeń | Dominik Hašek (Spartak) | Kevin Dallman (Astana) | Pavol Demitra (Jarosław) | Grigorij Zheldakov (Spartak) |
luty | Petri Vehanen (Kazań) | Karel Rachůnek (Jarosław) | Alexander Radulov (Ufa) | Michaił Stefanowicz (Mińsk) |
Marsz | Erik Ersberg (Ufa) | Marat Kalimulin (Jarosław) | Gleb Klimenko (Magnitogorsk) | Pavel Zdunov (Magnitogorsk) |
Nagrody KHL
W dniu 20 maja 2011 r. KHL odbyło coroczną ceremonię wręczenia nagród. W sumie rozdano 20 różnych nagród drużynom, zawodnikom, urzędnikom i mediom. Najważniejsze trofea zostały wymienione w poniższej tabeli.
Golden Stick Award (MVP sezonu regularnego) | Alexander Radulov (Ufa) |
Najlepszy trener | Miloš Říha (Atlant) |
Alexei Cherepanov Award (najlepszy debiutant) | Pavel Zdunov (Magnitogorsk) |
Liga przyznała również sześć „Złotych Hełmom” członkom drużyny gwiazd:
Naprzód |
Alexander Radulov Salavat Yulaev Ufa |
Igor Grigorenko Salavat Yulaev Ufa |
Siergiej Mozyakin Atlant Moscow Oblast |
|||
Obrona |
Sandis Ozoliņš Dinamo Riga |
Kirill Koltsov Salavat Yulaev Ufa |
||||
Bramkarz |
Erik Ersberg Salavat Yulaev Ufa |