2017-18 Liga Mistrzów UEFA - 2017–18 UEFA Champions League
Szczegóły turnieju | |
---|---|
Daktyle |
Kwalifikacje: 27 czerwca – 23 sierpnia 2017 Konkurs właściwy: 12 września 2017 – 26 maja 2018 |
Drużyny |
Konkurencja właściwa: 32 Razem: 79 (z 54 stowarzyszeń) |
Pozycje końcowe | |
Mistrzowie | Real Madryt (13. tytuł) |
Wicemistrzowie | Liverpool |
Statystyki turniejów | |
Rozegrane mecze | 125 |
Zdobyte bramki | 401 (3,21 na mecz) |
Frekwencja | 5 821 673 (46 573 na mecz) |
Najlepsi strzelcy | Cristiano Ronaldo (15 goli) |
Najlepsi gracze | |
2017-18 UEFA Champions League był sezon 63-te od europejskiego klubu Premier piłkarskiego turnieju organizowanym przez UEFA , a sezon 26-cie ponieważ został przemianowany z Pucharu Europy Mistrzów Krajowych w Lidze Mistrzów UEFA .
Końcowy został rozegrany pomiędzy Realem Madryt i Liverpoolu w Olimpiyskiy stadionu NSK w Kijowie , Ukraina. Obrońca tytułu Real Madryt pokonał Liverpool 3:1, zdobywając trzynasty tytuł, trzeci z rzędu i czwarty w ciągu pięciu sezonów.
Jako zwycięzcy Real Madryt zakwalifikował się jako reprezentant UEFA na Klubowe Mistrzostwa Świata FIFA 2018 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a także uzyskał prawo do gry ze zwycięzcami Ligi Europejskiej UEFA 2017-18 , Atlético Madryt , w 2018 UEFA Super Puchar , wygrywając pierwsze i przegrywając drugie. Co więcej, automatycznie zostaliby zakwalifikowani do fazy grupowej Ligi Mistrzów UEFA 2018-19 , ale ponieważ zakwalifikowali się już dzięki występowi w lidze, miejsce zarezerwowane zostało dla mistrzów Pierwszej Ligi Czech 2017-18 , 11. - sklasyfikowane stowarzyszenie według listy dostępowej 2018-19.
Przydział zespołu stowarzyszenia
Wzięło w nim udział 79 drużyn z 54 z 55 federacji członkowskich UEFA (wyjątkiem jest Liechtenstein , który nie organizował krajowej ligi). Ranking federacji oparty na współczynnikach krajów UEFA został wykorzystany do określenia liczby uczestniczących drużyn dla każdego związku:
- Stowarzyszenia 1-3 miały po cztery zespoły zakwalifikowane.
- Stowarzyszenia 4-6 miały po trzy zespoły kwalifikacyjne.
- Stowarzyszenia 7-15 miały po dwa zespoły zakwalifikowane.
- Stowarzyszenia 16-55 (z wyjątkiem Liechtensteinu) zakwalifikowały się po jednym zespole.
- Zwycięzcy Ligi Mistrzów UEFA 2016-17 i Ligi Europejskiej UEFA 2016-17 otrzymali dodatkowe wejście, jeśli nie zakwalifikowali się do Ligi Mistrzów UEFA 2017-18 przez swoją ligę krajową. Ponieważ maksymalnie pięć drużyn z jednego związku może wejść do Ligi Mistrzów, jeśli zarówno posiadacze tytułu Ligi Mistrzów, jak i posiadacze tytułu Ligi Europejskiej byli z tego samego stowarzyszenia w pierwszej trójce i zajęli miejsce poza pierwszą czwórką w swojej krajowej lidze, czwarty: umieszczony zespół ich związku został przeniesiony do Ligi Europy. W tym sezonie:
- Zwycięzcy Ligi Mistrzów UEFA 2016-17 , Real Madryt , zakwalifikowali się przez swoją ligę krajową, co oznacza, że dodatkowy wpis dla posiadaczy tytułu Ligi Mistrzów nie był konieczny.
- Zwycięzcy Ligi Europejskiej UEFA 2016-17 , Manchester United , nie zakwalifikowali się przez swoją ligę krajową, co oznaczało, że konieczne było dodatkowe wejście dla posiadaczy tytułu Ligi Europejskiej.
Kosowo , które zostało członkiem UEFA 3 maja 2016 roku, zadebiutowało w Lidze Mistrzów UEFA.
Ranking stowarzyszenia
W Lidze Mistrzów UEFA 2017-18 federacje przydzielono miejsca zgodnie z ich współczynnikami krajowymi UEFA 2016 , które uwzględniały ich występy w rozgrywkach europejskich od 2011-12 do 2015-16.
Oprócz alokacji opartej na współczynnikach krajowych, związki mogą mieć dodatkowe drużyny uczestniczące w Lidze Mistrzów, jak zaznaczono poniżej:
- (UEL) – Dodatkowa koja dla posiadaczy tytułu Ligi Europejskiej UEFA
|
|
|
Dystrybucja
Na domyślnej liście dostępu posiadacze tytułu Ligi Mistrzów weszli do fazy grupowej. Ponieważ jednak Real Madryt zakwalifikował się już do fazy grupowej (jako mistrzowie La Liga 2016-17 ), miejsce posiadaczy tytułu Ligi Mistrzów w fazie grupowej otrzymał posiadacz tytułu Ligi Europy, Manchester United .
Drużyny startujące w tej rundzie | Drużyny awansujące z poprzedniej rundy | ||
---|---|---|---|
Pierwsza runda kwalifikacyjna (10 drużyn) |
|
||
Druga runda kwalifikacyjna (34 drużyny) |
|
|
|
Trzecia runda kwalifikacyjna | Trasa Mistrzów (20 drużyn) |
|
|
Trasa ligowa (10 drużyn) |
|
||
Runda play-off | Trasa Mistrzów (10 drużyn) |
|
|
Trasa ligowa (10 drużyn) |
|
|
|
Faza grupowa (32 drużyny) |
|
|
|
Faza pucharowa (16 drużyn) |
|
Drużyny
Pozycje ligowe z poprzedniego sezonu pokazane w nawiasach (TH: posiadacze tytułu Ligi Mistrzów; EL: posiadacze tytułu Ligi Europy).
- Uwagi
Zaokrąglaj i losuj daty
Harmonogram zawodów był następujący (wszystkie losowania odbyły się w siedzibie UEFA w szwajcarskim Nyonie , chyba że zaznaczono inaczej).
Faza | Okrągły | Data losowania | Pierwsza noga | Druga noga |
---|---|---|---|---|
Kwalifikacyjny | Pierwsza runda kwalifikacyjna | 19 czerwca 2017 | 27-28 czerwca 2017 | 4-5 lipca 2017 |
Druga runda kwalifikacyjna | 11-12 lipca 2017 | 18-19 lipca 2017 r. | ||
Trzecia runda kwalifikacyjna | 14 lipca 2017 | 25-26 lipca 2017 | 1–2 sierpnia 2017 r. | |
Dogrywka | Runda play-off | 4 sierpnia 2017 | 15-16 sierpnia 2017 | 22-23 sierpnia 2017 |
Faza grupowa | Kolejka 1 | 24 sierpnia 2017 (Monako) |
12-13 września 2017 | |
Kolejka 2 | 26-27 września 2017 | |||
Kolejka 3 | 17-18 października 2017 | |||
Kolejka 4 | 31 października – 1 listopada 2017 | |||
Kolejka 5 | 21-22 listopada 2017 | |||
Kolejka 6 | 5–6 grudnia 2017 r. | |||
Faza pucharowa | Runda 16 | 11 grudnia 2017 | 13–14 i 20–21 lutego 2018 r. | 6–7 i 13–14 marca 2018 r. |
Ćwierćfinały | 16 marca 2018 | 3-4 kwietnia 2018 | 10-11 kwietnia 2018 r. | |
Półfinały | 13 kwietnia 2018 | 24–25 kwietnia 2018 | 1–2 maja 2018 | |
Finał | 26 maja 2018 na NSC Olimpiyskiy Stadium , Kijów |
Rundy kwalifikacyjne
W rundach kwalifikacyjnych i rundzie play-off drużyny zostały podzielone na drużyny rozstawione i nierozstawione na podstawie ich współczynników klubowych UEFA 2017 , a następnie rozlosowane do dwumeczowych remisów u siebie i na wyjeździe . Drużyny z tego samego związku nie mogły być wylosowane przeciwko sobie.
Pierwsza runda kwalifikacyjna
Losowanie pierwszej rundy kwalifikacyjnej odbyło się 19 czerwca 2017 o godzinie 12:00 CEST . Pierwsze mecze rozegrano 27 i 28 czerwca, a drugie 4 lipca 2017 roku.
Drużyna 1 | Ag. | Drużyna 2 | 1. noga | Druga noga |
---|---|---|---|---|
Víkingur Gøta | 6–2 | Trepça'89 | 2–1 | 4–1 |
Hibernowie | 3–0 | FCI Tallin | 2–0 | 1–0 |
Alashkert | 2–1 | FC Santa Coloma | 1–0 | 1–1 |
Nowi święci | 4–3 | Europa | 1-2 | 3–1 ( eet ) |
Linfield | 1–0 | La Fiorita | 1–0 | 0–0 |
Druga runda kwalifikacyjna
Losowanie drugiej rundy kwalifikacyjnej odbyło się 19 czerwca 2017 r. o godzinie 12:00 CEST (po zakończeniu losowania pierwszej rundy kwalifikacyjnej). Pierwsze mecze rozegrano 11, 12 i 14 lipca, a drugie 18 i 19 lipca 2017 roku.
Drużyna 1 | Ag. | Drużyna 2 | 1. noga | Druga noga |
---|---|---|---|---|
APOEL | 2–0 | F91 Dudelange | 1–0 | 1–0 |
Žalgiris Wilno | 3–5 | Ludogorets Razgrad | 2–1 | 1-4 |
Karabağ | 6–0 | Samtredia | 5–0 | 1–0 |
Partizan | 2–0 | Budućnost Podgorica | 2–0 | 0–0 |
Hibernowie | 0–6 | Red Bull Salzburg | 0–3 | 0–3 |
Szeryf Tyraspol | 2–2 ( a ) | Kukësi | 1–0 | 1-2 |
Spartaks Jurmała | 1-2 | Astana | 0–1 | 1–1 |
BATE Borysów | 4–2 | Alashkert | 1–1 | 3–1 |
Żylina | 3-4 | Kopenhaga | 1-3 | 2–1 |
Hapoel Beer Szewa | 5–3 | Honwedy | 2–1 | 3–2 |
Rijeka | 7–1 | Nowi święci | 2–0 | 5–1 |
Malmö FF | 2–4 | Vardar | 1–1 | 1-3 |
Zrinjski Mostar | 2-3 | Maribor | 1-2 | 1–1 |
Dundalk | 2-3 | Rosenborg | 1–1 | 1-2 ( eet ) |
FH | 3–1 | Víkingur Gøta | 1–1 | 2–0 |
Linfield | 0–6 | celtycki | 0–2 | 0–4 |
IFK Mariehamn | 0–9 | Legia Warszawa | 0–3 | 0–6 |
- Uwagi
-
^ Kolejność nóg odwrócona po oryginalnym losowaniu.
Trzecia runda kwalifikacyjna
Trzecia runda kwalifikacyjna została podzielona na dwie odrębne sekcje: Trasa Mistrzów (dla mistrzów ligi) i Trasa Ligi (dla lig niemistrzowskich). Przegrane drużyny w obu sekcjach weszły do rundy play-off Ligi Europejskiej UEFA 2017-18 .
Losowanie trzeciej rundy kwalifikacyjnej odbyło się 14 lipca 2017 o godzinie 12:00 CEST . Pierwsze mecze rozegrano 25 i 26 lipca, a drugie 1 i 2 sierpnia 2017 roku.
Drużyna 1 | Ag. | Drużyna 2 | 1. noga | Druga noga |
---|---|---|---|---|
Slavia Praga | 2–2 ( a ) | BATE Borysów | 1–0 | 1-2 |
Astana | 3–2 | Legia Warszawa | 3–1 | 0–1 |
Maribor | 2–0 | FH | 1–0 | 1–0 |
Vardar | 2–4 | Kopenhaga | 1–0 | 1-4 |
celtycki | 1–0 | Rosenborg | 0–0 | 1–0 |
Hapoel Beer Szewa | 3–3 ( a ) | Ludogorets Razgrad | 2–0 | 1-3 |
Viitorul Konstanca | 1-4 | APOEL | 1–0 | 0-4 ( eet ) |
Red Bull Salzburg | 1–1 ( a ) | Rijeka | 1–1 | 0–0 |
Karabağ | 2–1 | Szeryf Tyraspol | 0–0 | 2–1 |
Partizan | 3–5 | Olympiakos | 1-3 | 2–2 |
Drużyna 1 | Ag. | Drużyna 2 | 1. noga | Druga noga |
---|---|---|---|---|
FCSB | 6–3 | Viktoria Pilzno | 2–2 | 4–1 |
Miły | 3–3 ( a ) | Ajaks | 1–1 | 2–2 |
Dynamo Kijów | 3–3 ( a ) | Młodzi chłopcy | 3–1 | 0–2 |
AEK Ateny | 0–3 | CSKA Moskwa | 0–2 | 0–1 |
Klub Brugge | 3–5 | İstanbul Basakşehir | 3–3 | 0–2 |
- Uwagi
-
^ Kolejność nóg odwrócona po oryginalnym losowaniu.
Runda play-off
Runda play-off została podzielona na dwie odrębne sekcje: Trasa Mistrzów (dla mistrzów ligi) i Trasa Ligi (dla lig niemistrzowskich). Przegrane drużyny w obu sekcjach weszły do fazy grupowej Ligi Europejskiej UEFA 2017-18 .
Losowanie rundy play-off odbyło się 4 sierpnia 2017 o godzinie 12:00 CEST . Pierwsze mecze rozegrano 15 i 16 sierpnia, a drugie 22 i 23 sierpnia 2017 roku.
Drużyna 1 | Ag. | Drużyna 2 | 1. noga | Druga noga |
---|---|---|---|---|
Karabağ | 2–2 ( a ) | Kopenhaga | 1–0 | 1-2 |
APOEL | 2–0 | Slavia Praga | 2–0 | 0–0 |
Olympiakos | 3–1 | Rijeka | 2–1 | 1–0 |
celtycki | 8–4 | Astana | 5–0 | 3-4 |
Hapoel Beer Szewa | 2–2 ( a ) | Maribor | 2–1 | 0–1 |
Drużyna 1 | Ag. | Drużyna 2 | 1. noga | Druga noga |
---|---|---|---|---|
İstanbul Basakşehir | 3-4 | Sewilla | 1-2 | 2–2 |
Młodzi chłopcy | 0–3 | CSKA Moskwa | 0–1 | 0–2 |
Neapol | 4–0 | Miły | 2–0 | 2–0 |
1899 Hoffenheim | 3–6 | Liverpool | 1-2 | 2–4 |
Sportowa PK | 5–1 | FCSB | 0–0 | 5–1 |
Faza grupowa
Losowanie fazy grupowej odbyło się 24 sierpnia 2017 o godzinie 18:00 CEST w Grimaldi Forum w Monako. 32 drużyny zostały podzielone na osiem grup po cztery, z zastrzeżeniem, że drużyny z tego samego związku nie mogą zostać wylosowane przeciwko sobie. Do losowania drużyny zostały rozstawione do czterech puli według następujących zasad (wprowadzony od sezonu 2015-16):
- Pula 1 zawierała posiadaczy tytułów i mistrzów siedmiu najlepszych federacji w oparciu o ich współczynniki krajów UEFA 2016 . Ponieważ zdobywca tytułu, Real Madryt , był jednym z mistrzów siedmiu najlepszych stowarzyszeń, mistrzowie stowarzyszenia, którzy zajęli ósme miejsce (Ukraiński Szachtar Donieck ) również zostali rozmieszczeni do puli 1 (artykuł 13.05 regulaminu).
- Pula 2, 3 i 4 zawierała pozostałe drużyny, rozstawione na podstawie ich współczynników klubowych UEFA 2017 .
W każdej grupie drużyny grały przeciwko sobie u siebie i na wyjeździe w formacie „ każdy z każdym” . Zwycięzcy i wicemistrzowie grup awansowali do 1/16 finału , podczas gdy drużyny, które zajęły trzecie miejsce, weszły do 32. rundy Ligi Europejskiej UEFA 2017-18 . Kolejne dni to 12-13 września, 26-27 września, 17-18 października, 31 października-1 listopada, 21-22 listopada oraz 5-6 grudnia 2017 roku.
Drużyny młodzieżowe klubów, które zakwalifikowały się do fazy grupowej, brały również udział w Lidze Młodzieżowej UEFA 2017-18 w tych samych kolejkach, gdzie rywalizowały w ścieżce Ligi Mistrzów UEFA (młodzieżowi mistrzowie krajowi z 32 najlepszych federacji rywalizowali w oddzielnym Ścieżka mistrzów krajowych do play-offów).
W fazie grupowej reprezentowanych było siedemnaście stowarzyszeń krajowych. Qarabağ i RB Lipsk zadebiutowali w fazie grupowej. Qarabağ to pierwsza drużyna z Azerbejdżanu, która zagrała w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Po raz pierwszy od edycji 1997/98 angielski Arsenał nie zakwalifikował się do fazy grupowej.
Łamacze remisów |
---|
Drużyny zostały uszeregowane według punktów (3 punkty za zwycięstwo, 1 punkt za remis, 0 punktów za przegraną), a w przypadku remisu punktowego zastosowano następujące kryteria rozstrzygania remisów, w podanej kolejności, w celu ustalenia rankingu (Regulamin Artykuły 17.01):
|
grupa A
Pozycja | Zespół | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Kwalifikacja | MU | BSL | CSKA | BEN | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Manchester United | 6 | 5 | 0 | 1 | 12 | 3 | +9 | 15 | Przejdź do fazy pucharowej | — | 3–0 | 2–1 | 2–0 | |
2 | Bazylea | 6 | 4 | 0 | 2 | 11 | 5 | +6 | 12 | 1–0 | — | 1-2 | 5–0 | ||
3 | CSKA Moskwa | 6 | 3 | 0 | 3 | 8 | 10 | -2 | 9 | Przenieś do Ligi Europy | 1-4 | 0–2 | — | 2–0 | |
4 | Benfica | 6 | 0 | 0 | 6 | 1 | 14 | −13 | 0 | 0–1 | 0–2 | 1-2 | — |
Grupa B
Pozycja | Zespół | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Kwalifikacja | PAR | ZATOKA | CEL | ORAZ | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Paryż Saint-Germain | 6 | 5 | 0 | 1 | 25 | 4 | +21 | 15 | Przejdź do fazy pucharowej | — | 3–0 | 7–1 | 5–0 | |
2 | Bayern Monachium | 6 | 5 | 0 | 1 | 13 | 6 | +7 | 15 | 3–1 | — | 3–0 | 3–0 | ||
3 | celtycki | 6 | 1 | 0 | 5 | 5 | 18 | −13 | 3 | Przenieś do Ligi Europy | 0–5 | 1-2 | — | 0–1 | |
4 | Anderlecht | 6 | 1 | 0 | 5 | 2 | 17 | -15 | 3 | 0–4 | 1-2 | 0–3 | — |
:
Grupa C
Pozycja | Zespół | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Kwalifikacja | ROM | CHL | ATL | QRB | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Romowie | 6 | 3 | 2 | 1 | 9 | 6 | +3 | 11 | Przejdź do fazy pucharowej | — | 3–0 | 0–0 | 1–0 | |
2 | Chelsea | 6 | 3 | 2 | 1 | 16 | 8 | +8 | 11 | 3–3 | — | 1–1 | 6–0 | ||
3 | Atletico Madrid | 6 | 1 | 4 | 1 | 5 | 4 | +1 | 7 | Przenieś do Ligi Europy | 2–0 | 1-2 | — | 1–1 | |
4 | Karabağ | 6 | 0 | 2 | 4 | 2 | 14 | −12 | 2 | 1-2 | 0–4 | 0–0 | — |
:
Grupa D
Pozycja | Zespół | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Kwalifikacja | BAR | JUV | SPO | OLY | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Barcelona | 6 | 4 | 2 | 0 | 9 | 1 | +8 | 14 | Przejdź do fazy pucharowej | — | 3–0 | 2–0 | 3–1 | |
2 | Juventus | 6 | 3 | 2 | 1 | 7 | 5 | +2 | 11 | 0–0 | — | 2–1 | 2–0 | ||
3 | Sportowa PK | 6 | 2 | 1 | 3 | 8 | 9 | -1 | 7 | Przenieś do Ligi Europy | 0–1 | 1–1 | — | 3–1 | |
4 | Olympiakos | 6 | 0 | 1 | 5 | 4 | 13 | -9 | 1 | 0–0 | 0–2 | 2-3 | — |
Grupa E
Pozycja | Zespół | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Kwalifikacja | LIV | SEV | SPM | MRB | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Liverpool | 6 | 3 | 3 | 0 | 23 | 6 | +17 | 12 | Przejdź do fazy pucharowej | — | 2–2 | 7–0 | 3–0 | |
2 | Sewilla | 6 | 2 | 3 | 1 | 12 | 12 | 0 | 9 | 3–3 | — | 2–1 | 3–0 | ||
3 | Spartak Moskwa | 6 | 1 | 3 | 2 | 9 | 13 | -4 | 6 | Przenieś do Ligi Europy | 1–1 | 5–1 | — | 1–1 | |
4 | Maribor | 6 | 0 | 3 | 3 | 3 | 16 | −13 | 3 | 0–7 | 1–1 | 1–1 | — |
Grupa F
Pozycja | Zespół | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Kwalifikacja | MC | SZK | DRZEMKA | FEY | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Manchester | 6 | 5 | 0 | 1 | 14 | 5 | +9 | 15 | Przejdź do fazy pucharowej | — | 2–0 | 2–1 | 1–0 | |
2 | Szachtar Donieck | 6 | 4 | 0 | 2 | 9 | 9 | 0 | 12 | 2–1 | — | 2–1 | 3–1 | ||
3 | Neapol | 6 | 2 | 0 | 4 | 11 | 11 | 0 | 6 | Przenieś do Ligi Europy | 2–4 | 3–0 | — | 3–1 | |
4 | Feyenoord | 6 | 1 | 0 | 5 | 5 | 14 | -9 | 3 | 0–4 | 1-2 | 2–1 | — |
Grupa G
Pozycja | Zespół | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Kwalifikacja | BĄDZ S | POR | RBL | MON | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Besiktas | 6 | 4 | 2 | 0 | 11 | 5 | +6 | 14 | Przejdź do fazy pucharowej | — | 1–1 | 2–0 | 1–1 | |
2 | Porto | 6 | 3 | 1 | 2 | 15 | 10 | +5 | 10 | 1-3 | — | 3–1 | 5–2 | ||
3 | RB Lipsk | 6 | 2 | 1 | 3 | 10 | 11 | -1 | 7 | Przenieś do Ligi Europy | 1-2 | 3–2 | — | 1–1 | |
4 | Monako | 6 | 0 | 2 | 4 | 6 | 16 | -10 | 2 | 1-2 | 0–3 | 1-4 | — |
Grupa H
Pozycja | Zespół | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Kwalifikacja | BRZDĄC | RM | DOR | APO | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tottenham Hotspur | 6 | 5 | 1 | 0 | 15 | 4 | +11 | 16 | Przejdź do fazy pucharowej | — | 3–1 | 3–1 | 3–0 | |
2 | Real Madryt | 6 | 4 | 1 | 1 | 17 | 7 | +10 | 13 | 1–1 | — | 3–2 | 3–0 | ||
3 | Borussii Dortmund | 6 | 0 | 2 | 4 | 7 | 13 | -6 | 2 | Przenieś do Ligi Europy | 1-2 | 1-3 | — | 1–1 | |
4 | APOEL | 6 | 0 | 2 | 4 | 2 | 17 | -15 | 2 | 0–3 | 0–6 | 1–1 | — |
:
Faza pucharowa
W fazie pucharowej drużyny grały przeciwko sobie na dwóch nogach u siebie i na wyjeździe, z wyjątkiem finału jednego meczu. Mechanizm losowań w każdej rundzie wyglądał następująco:
- W losowaniu 1/8 finału ośmiu zwycięzców grup zostało rozstawionych, a ośmiu zdobywców drugiego miejsca w grupie nie było rozstawionych. Drużyny rozstawione zostały wylosowane przeciwko drużynom nierozstawionym, przy czym drużyny rozstawione były gospodarzami drugiego etapu. Drużyny z tej samej grupy lub tego samego związku nie mogły być wylosowane przeciwko sobie.
- W losowaniach od ćwierćfinałów nie było rozstawów, a drużyny z tej samej grupy lub tego samego związku mogły zostać wylosowane przeciwko sobie.
Nawias
Runda 16 | Ćwierćfinały | Półfinały | Finał (26 maja – Kijów ) | ||||||||||||||||||
Sewilla | 0 | 2 | 2 | ||||||||||||||||||
Manchester United | 0 | 1 | 1 | ||||||||||||||||||
Sewilla | 1 | 0 | 1 | ||||||||||||||||||
Bayern Monachium | 2 | 0 | 2 | ||||||||||||||||||
Bayern Monachium | 5 | 3 | 8 | ||||||||||||||||||
Besiktas | 0 | 1 | 1 | ||||||||||||||||||
Bayern Monachium | 1 | 2 | 3 | ||||||||||||||||||
Real Madryt | 2 | 2 | 4 | ||||||||||||||||||
Juventus | 2 | 2 | 4 | ||||||||||||||||||
Tottenham Hotspur | 2 | 1 | 3 | ||||||||||||||||||
Juventus | 0 | 3 | 3 | ||||||||||||||||||
Real Madryt | 3 | 1 | 4 | ||||||||||||||||||
Real Madryt | 3 | 2 | 5 | ||||||||||||||||||
Paryż Saint-Germain | 1 | 1 | 2 | ||||||||||||||||||
Real Madryt | 3 | ||||||||||||||||||||
Liverpool | 1 | ||||||||||||||||||||
Porto | 0 | 0 | 0 | ||||||||||||||||||
Liverpool | 5 | 0 | 5 | ||||||||||||||||||
Liverpool | 3 | 2 | 5 | ||||||||||||||||||
Manchester | 0 | 1 | 1 | ||||||||||||||||||
Bazylea | 0 | 2 | 2 | ||||||||||||||||||
Manchester | 4 | 1 | 5 | ||||||||||||||||||
Liverpool | 5 | 2 | 7 | ||||||||||||||||||
Romowie | 2 | 4 | 6 | ||||||||||||||||||
Chelsea | 1 | 0 | 1 | ||||||||||||||||||
Barcelona | 1 | 3 | 4 | ||||||||||||||||||
Barcelona | 4 | 0 | 4 | ||||||||||||||||||
Romowie ( a ) | 1 | 3 | 4 | ||||||||||||||||||
Szachtar Donieck | 2 | 0 | 2 | ||||||||||||||||||
Romowie ( a ) | 1 | 1 | 2 |
Runda 16
Losowanie 1/8 finału odbyło się 11 grudnia 2017 o godzinie 12:00 CET . Pierwsze etapy zostały rozegrane 13, 14, 20 i 21 lutego, a drugie 6, 7, 13 i 14 marca 2018 roku.
Drużyna 1 | Ag. | Drużyna 2 | 1. noga | Druga noga |
---|---|---|---|---|
Juventus | 4–3 | Tottenham Hotspur | 2–2 | 2–1 |
Bazylea | 2–5 | Manchester | 0–4 | 2–1 |
Porto | 0–5 | Liverpool | 0–5 | 0–0 |
Sewilla | 2–1 | Manchester United | 0–0 | 2–1 |
Real Madryt | 5–2 | Paryż Saint-Germain | 3–1 | 2–1 |
Szachtar Donieck | 2–2 ( a ) | Romowie | 2–1 | 0–1 |
Chelsea | 1-4 | Barcelona | 1–1 | 0–3 |
Bayern Monachium | 8–1 | Besiktas | 5–0 | 3–1 |
Ćwierćfinały
Losowanie ćwierćfinału odbyło się 16 marca 2018 roku o godzinie 12:00 CET . Pierwsze mecze rozegrano 3 i 4 kwietnia, a drugie 10 i 11 kwietnia 2018 roku.
Drużyna 1 | Ag. | Drużyna 2 | 1. noga | Druga noga |
---|---|---|---|---|
Barcelona | 4–4 ( a ) | Romowie | 4–1 | 0–3 |
Sewilla | 1-2 | Bayern Monachium | 1-2 | 0–0 |
Juventus | 3-4 | Real Madryt | 0–3 | 3–1 |
Liverpool | 5–1 | Manchester | 3–0 | 2–1 |
Półfinały
Losowanie półfinałów odbyło się 13 kwietnia 2018 r. o godzinie 13:00 CEST . Pierwsze mecze rozegrano 24 i 25 kwietnia, a drugie 1 i 2 maja 2018 roku.
Drużyna 1 | Ag. | Drużyna 2 | 1. noga | Druga noga |
---|---|---|---|---|
Bayern Monachium | 3-4 | Real Madryt | 1-2 | 2–2 |
Liverpool | 7–6 | Romowie | 5–2 | 2–4 |
Finał
Finał rozegrano na stadionie NSC Olimpiyskiy w Kijowie 26 maja 2018 r. O „domowej” drużynie (ze względów administracyjnych) zdecydowało dodatkowe losowanie, które odbyło się po losowaniu półfinałowym.
Statystyka
Statystyki nie obejmują rund kwalifikacyjnych i rundy play-off.
Najlepsi strzelcy
Ranga | Gracz | Zespół | Cele | Rozegrane minuty |
---|---|---|---|---|
1 | Cristiano Ronaldo | Real Madryt | 15 | 1170 |
2 | Mohamed Salah | Liverpool | 10 | 930 |
Sadio Mané | Liverpool | 940 | ||
Roberto Firmino | Liverpool | 1056 | ||
5 | Wissam Ben Yedder | Sewilla | 8 | 651 |
Edin Dżeko | Romowie | 1078 | ||
7 | Harry Kane | Tottenham Hotspur | 7 | 597 |
Edinson Cavani | Paryż Saint-Germain | 680 | ||
9 | Neymar | Paryż Saint-Germain | 6 | 630 |
Lionel Messi | Barcelona | 783 |
Najlepsze asysty
Ranga | Gracz | Zespół | Asystuje | Rozegrane minuty |
---|---|---|---|---|
1 | James Milner | Liverpool | 9 | 874 |
2 | Roberto Firmino | Liverpool | 8 | 1056 |
3 | Luis Suarez | Barcelona | 5 | 884 |
4 | Eden Zagrożenie | Chelsea | 4 | 611 |
Neymar | Paryż Saint-Germain | 630 | ||
Kevin De Bruyne | Manchester | 667 | ||
Mohamed Salah | Liverpool | 930 | ||
8 | 16 graczy | 3 | Nie dotyczy |
Skład sezonu
Techniczna grupa analityczna UEFA wybrała 18 graczy jako skład turnieju.
Gracze sezonu
Głosy na zawodników sezonu oddali trenerzy 32 drużyn w fazie grupowej oraz 55 dziennikarzy wybranych przez grupę European Sports Media (ESM), reprezentujących każdą z federacji członkowskich UEFA. Trenerzy nie mogli głosować na zawodników z własnych drużyn. Członkowie jury wyłonili trzech najlepszych graczy, z których pierwszy otrzymał pięć punktów, drugi trzy, a trzeci. Krótka lista trzech najlepszych graczy została ogłoszona 9 sierpnia 2018 r. Zwycięzcy zostali ogłoszeni i wręczeni podczas losowania fazy grupowej Ligi Mistrzów UEFA 2018-19 w Monako 30 sierpnia 2018 r.
Bramkarz sezonu
|
Obrońca sezonu
|
Pomocnik sezonu
|
Przed sezonem
|
Zobacz też
- 2017-18 Liga Europy UEFA
- 2018 Superpuchar UEFA
- Klubowe Mistrzostwa Świata 2018
- 2017-18 Liga Mistrzów UEFA Kobiet
- 2017-18 Liga Młodzieżowa UEFA
Bibliografia
Zewnętrzne linki
- Liga Mistrzów UEFA (oficjalna strona internetowa)