23. Olimpiada Szachowa - 23rd Chess Olympiad
23-ci Chess Olimpiada organizowana przez FIDE i zawierający otwartą i turnieju kobiet, a także kilka innych wydarzeń mających na celu promować grę w szachy , odbyła się w dniach 25 października i 12 listopada 1978 roku w Buenos Aires , Argentyna .
Po bojkocie dwa lata wcześniej wróciły kraje bloku wschodniego, w tym sowiecka drużyna, która jak zwykle była wielkimi faworytami, ale w końcu musiała zadowolić się srebrnym medalem. Był także świadkiem debiutu późniejszej potęgi szachowej Chin. Węgrzy dowodzeni przez Lajosa Portischa wywołali spore zdenerwowanie zdobywając złote medale pełnym punktem. Stany Zjednoczone zajęły brąz.
Wydarzenie otwarte
Sześćdziesiąt pięć narodów rozegrało 14-rundowy turniej w systemie szwajcarskim . Aby uzyskać parzystą liczbę drużyn, argentyńscy gospodarze wystawili również drużynę „B”. W przypadku remisu, tie-break był rozstrzygany najpierw przy użyciu systemu Buchholza , a następnie na podstawie punktów meczowych.
Pozycja w drużynie
Do określenia miejsca docelowego użyto następujących ocen (#).
- BP (suma punktów zarządu)
- TP (suma punktów zespołowych)
# Zespół Kod BP TP + = - 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 1 Węgry HUN 37 23 10 3 1 SCO
3½POL
3NED
3ESP
2½Stany Zjednoczone
2URS
1½DEN
2POL
3BUŁ
2½NIEM
2ISL
3SWE
3½ISR
2½JUG
32 związek Radziecki URS 36 23 10 3 1 WLS
3ARG2
3½ROM
3CUB
3POL
2HUN
2½BUŁ
2½Stany Zjednoczone
3GER
1½ISR
2SWE
2POL
2½MOŻE
3NED
2½3 Stany Zjednoczone USA 35 23 10 3 1 PAR
3AUT
2½MOŻE
3PLN
3HUN
2ENG
2½JUG
2½URS
1DEN
4CUB
2½NIEM
2½ISR
2½POL
2SUI
24 Zachodnie Niemcy GER 33 17 6 5 3 PLN
4CHI
2½CUB
1PŁETW
3
1½ . DENSWE
2WLS
4ARG
3URS
2½HUN
2Stany Zjednoczone
1½JUG
2POL
2ISR
25 Izrael ISR 32½ 18 7 4 3 ECU
4BIUSTONOSZ
2½ESP
1PUSZKA
2½PHI
2FRA
2½ROM
2PŁETW
3POL
2½URS
2CUB
3½Stany Zjednoczone
1½HUN
1½NIEM
26 Rumunia ROM 32½ 16 6 4 4 PUR
4PUSZKA
1½URS
1INA
1½CHN
2½TUN
4ISR
2BUL
2FRA
2ARG2
3JUG
1½ISL
3ESP
2ENG
2½7 Dania LEGOWISKO 32 20 8 4 2 PLN
3MEX
2½KOL
3JUG
2NIEM
2½PUSZKA
3½HUN
2CUB
2Stany Zjednoczone
0SUI
2½POL
1CHI
3½BUL
2AUT
2½8 Polska POL 32 17 7 3 4 MAS
3½HUN
1HKG
2½BIUSTONOSZ
4SWE
2½PHI
2ENG
2½JUG
1½ISR
1½FRA
3ESP
2½URS
1½Stany Zjednoczone
2MOŻE
29 Hiszpania ESP 32 15 6 3 5 GUA
4VEN
2½ISR
3HUN
1½BUL
1½PŁETW
2FRA
1½AUS
3½SUI
1½AUT
3POL
1½CUB
2ROM
2SWE
2½10 Szwajcaria SUI 32 19 8 3 3 BEL
3FRA
1½MEX
2½CHN
2½CHI
3½JUG
1BIUSTONOSZ
2½SWE
2ESP
2½
1½ . DENPHI
3POL
2AUT
2½Stany Zjednoczone
211 Kanada MÓC 32 16 7 2 5 LBA
4ROM
2½Stany Zjednoczone
1ISR
1½SCO
3½DEN
½DOM
3½CHI
2POL
1ZA
3PAR
2½FRA
4URS
1POL
212 Anglia ENG 31½ 15 6 3 5 DOM
4KOL
3½ARG
2½BUŁ
2½URS
2Stany Zjednoczone
1½POL
1½HUN
1MOŻE
3SWE
1½DEN
3SUI
2NIEM
2ROM
1½13 Bułgaria BUL 31½ 16 7 2 5 LUKSUS
4INNA
3FRA
2½ENG
1½ESP
2½CUB
3URS
1½ROM
2HUN
1½ISL
1ARG
3NED
1½DEN
2FIN
2½14 Holandia NED 31½ 17 7 3 4 URU
4PŁETW
3HUN
1ARG
2½CUB
1KOL
2SWE
1½CHN
2PAR
2½BIUSTONOSZ
3ARG2
3BUŁ
2½JUG
2URS
1½15 Jugosławia JUG 31 18 7 4 3 TUN
3½
2½ . AUNOR
2½DEN
2FRA
2SUI
3Stany Zjednoczone
1½POL
2½CUB
1½ARG
2½ROM
2½NIEM
2NED
2HUN
116 Szwecja SWE 31 17 7 3 4 HKG
3NOR
1½BEL
3½CHI
2½POL
1½NIEM
2NED
2½SUI
2CHN
3½ENG
2½URS
2HUN
½FIN
2½ESP
1½17 Argentyna ARG 31 16 8 0 6 BOL
3CHN
3½ENG
1½NED
1½KOL
2½INNA
3ISL
2½NIEM
1ZA
3JUG
1½BUL
1AUT
1NOR
2½VEN
3½18 Kuba MŁODE 30½ 17 7 3 4 ZA
2½MAR
4GER
3URS
1NED
3BUL
1PHI
3DEN
2JUG
2½Stany Zjednoczone
1½ISR
½ESP
2ISL
2½CHN
219 Austria AUT 30½ 15 7 1 6 facet
2½Stany Zjednoczone
1½SCO
2½
1½ NZLPAR
2CHN
½HKG
3MAS
3½AUS
4ESP
1FIN
2½ARG
3SUI
1½
1½ . DEN20 Chiny CHN 30½ 15 6 3 5 ISL
3ARG
½DOM
3½SUI
1½ROM
1½AUT
3½PŁETW
2NED
2SZWE
½VEN
1½TUN
2½SYR
2½ECU
4CUB
221 Meksyk MEX 30½ 16 7 2 5 TRI
3
1½ . DENSUI
1½URU
3VEN
1½PAR
1PUR
3ZA
1DOM
2½NOR
2BOL
3ECU
3KOL
2ISL
2½22 Finlandia PŁETWA 30 14 6 2 6 ZACIĘCIE
4NED
1ARG2
2½NIEM
1ZA
3ESP
2CHN
2ISR
1
3 NZLKOL
3AUT
1½VEN
3SWE
1½BUL
1½23 Kolumbia PRZEŁĘCZ 30 15 5 5 4 ZEA
4ENG
½
1 DENHKG
4ARG
1½NED
2SCO
2½NOR
3ISL
2PŁETW
1CHI
2PHI
2½MEX
2BIUSTONOSZ
224 Filipiny PHI 29½ 16 6 4 4 I
2ZA
2½WLS
3½ISL
2½ISR
2POL
2CUB
1INA
2½ARG2
1½CHI
2½SUI
1KOL
1½SCO
3PLN
225 Nowa Zelandia NZL 29½ 15 7 1 6 NIEM
0SRI
3LUX
3½AUT
2½INA
1½BIUSTONOSZ
1½MAS
3½ARG2
2PŁETW
1TUN
2½ECU
1JPN
3½ZA
3PHI
226 Indonezja W 29½ 14 6 2 6 ZAI
4BUL
1CHI
1½ROM
2½
2½ NZLARG
1VEN
2½PHI
1½NOR
1ECU
2SCO
1½GUA
4PLN
2PAR
2½27 Brazylia BIUSTONOSZ 29½ 14 6 2 6 IVB
4ISR
1½VEN
2½POL
0TUN
3
2½ NZLSUI
1½WLS
2½CHI
1½NED
1PLN
2BOL
4PAR
1½KOL
228 Islandia ISL 29 13 6 1 7 CHN
1PLN
4PAR
3PHI
1½
2½ . AUVEN
3ARG
1½FRA
2½KOL
2BUL
3HUN
1ROM
1CUB
1½MEX
1½29 Chile CHI 29 14 5 4 5 SRI
4GER
1½INA
2½SWE
1½WN
½SCO
2ZACIĘCIE
4MOŻE
2BIUSTONOSZ
2½PHI
1½KOL
2DEN
½ARG2
2½PLN
230 Australia AUS 29 15 6 3 5 Niezależny
dostawca oprogramowania 3½JUG
1½FAI
3½Stany Zjednoczone
1ISL
1½NOR
2½PAR
2½ESP
½AUT
0SRI
4BIUSTONOSZ
2ARG2
2½INNA
2CHI
231 Norwegia ANI 29 14 6 2 6 BER
3½SWE
2½JUG
1½FRA
1ECU
3AUS
1½ARG2
2KOL
1INNA
3MEX
2VEN
1½PAR
2½ARG
1½WLS
2½- Argentyna „B” ARG2 28½ 12 5 2 7 JOR
4URS
½FIN
1½PAR
2WLS
1½SYR
4NOR
2
3 NZLPHI
2½ROM
1NED
1AUS
1½CHI
1½FRA
2½32 Paragwaj PAR 28½ 12 5 2 7 Stany Zjednoczone
1I
4ISL
1ARG2
2AUT
2MEX
3AUS
1½VEN
3NED
1½WLS
2½PUSZKA
1½NOR
1½BIUSTONOSZ
2½INA
1½33 Szkocja SCO 28 14 6 2 6 HUN
½MAS
3½AUT
1½GOŚĆ
4PUSZKA
½CHI
2KOL
1½DOM
2ECU
1½URU
2½INA
2½WLS
2½PHI
1ZA
2½34 Wenezuela VEN 28 13 6 1 7 MAU
4ESP
1½BIUSTONOSZ
1½ECU
2MEX
2½ISL
1INA
1½PAR
1PUR
3½CHN
2½NOR
2½PŁETW
1FRA
3ARG
½35 Syria SYR 28 13 6 1 7 FRA
0URU
1½BOL
2½BER
3½DOM
1½ARG2
0LUKSUS
3SRI
2TUN
1½MAR
3PUR
3½CHN
1½WLS
1½TRI
336 Francja FRA 27½ 12 5 2 7 SYR
4SUI
2½BUL
1½NOR
3JUG
2ISR
1½ESP
2½ISL
1½ROM
2POL
1ZA
3½MOŻE
0VEN
1ARG2
1½37 Urugwaj URU 27½ 15 5 5 4 NED
0SYR
2½MAU
4MEX
1BOL
2MAS
1SRI
2facet
2½FAI
2SCO
1½GUA
2½DOM
2½TUN
2HKG
238 Republika Dominikany DOM 27½ 14 5 4 5 POL
0ZEA
3½CHN
½MAR
3SYR
2½BOL
3½PUSZKA
½SCO
2MEX
1½TRI
2WAL
22URU
1½GOŚĆ
3SRI
239 Sri Lanka SRI 27½ 13 3 7 4 CHI
0
1 NZLMAS
2GUA
1½I
3½MAU
2URU
2SYR
2ZACIĘCIE
4AUS
0FAI
3½TUN
2LUKSUS
2DOM
240 Hongkong HKG 27½ 12 5 2 7 SWE
1BER
4POL
1½KOL
0TRI
3ZACIĘCIE
1AUT
1JPN
3½WLS
1BOL
0ZEA
4MAS
3½BEL
2URU
241 Walia WLS 27 13 6 1 7 URS
1TRI
3PHI
½BEL
3½ARG2
2½ECU
3NIEM
0BIUSTONOSZ
1½HKG
3PAR
1½DOM
2SCO
1½SYR
2½NOR
1½42 Peru ZA 27 11 5 1 8 CUB
1½PHI
1½TUN
2FAI
3½PŁETW
1PUR
2½CZŁOWIEK
3½MEX
3ARG
1MOŻE
1FRA
½TRI
3½
1 NZLSCO
1½43 Gujana FACET 27 12 6 0 8 AUT
1½FAI
½I
4SCO
0LUX
1½MAR
4ZA
½URU
1½BEL
2½GUA
1JOR
2½BER
4DOM
1TUN
2½44 Japonia Japonia 27 16 7 2 5
1 DENISL
0Niezależny
dostawca oprogramowania 2½TRI
2MAU
1JOR
2½GUA
2½PLN
½ZAI
4LBA
3LUKSUS
2NZL
½DŻEM
2½PUR
345 Luksemburg LUKS 27 15 6 3 5 BUL
0ZAI
3NZL
½ZACIĘCIE
2facet
2½FAI
1SYR
1MAR
2½I
3JOR
2½PLN
2BEL
1½SRI
2IVB
3½46 Wyspy Owcze FAI 27 12 5 2 7 MAR
2CZŁOWIEK
3½AUS
½ZA
½MAS
1LUKSUS
3BEL
2½ECU
1½URU
2PUR
1½SRI
½IVB
4LBA
1½ZAI
347 Belgia BEL 26½ 12 4 4 6 SUI
1BOL
3SZWE
½WLS
½MAR
1½BER
3½FAI
1½TRI
2CZŁOWIEK
1½MAS
2ZACIĘCIE
3LUX
2½HKG
2GUA
248 Gwatemala GUA 26½ 14 6 2 6 ESP
0MAU
1LBA
2½SRI
2½PUR
1½TRI
2½JPN
1½ZACIĘCIE
2MAS
2½GOŚĆ
3URU
1½INA
0ZEA
4BEL
249 Maroko ZNISZCZYĆ 26½ 14 6 2 6 FAI
2CUB
0DŻEM
2½DOM
1BEL
2½GOŚĆ
0LBA
2½LUX
1½BER
3½SYR
1ZAI
4PUR
2½BOL
1½ECU
250 Tunezja KADŹ 26 12 4 4 6 JUG
½Niezależny dostawca oprogramowania
3ZA
2JOR
4BIUSTONOSZ
1ROM
0ECU
2BOL
2½SYR
2½
1½ NZLCHN
1½SRI
2URU
2CZŁOWIEK
1½51 Ekwador SCU 26 14 5 4 5 ISR
0IVB
3PUR
4VEN
2NOR
1WLS
1TUN
2FAI
2½SCO
2½INNA
2
3 NZLMEX
1CHN
0MAR
252 Boliwia BOL 26 12 5 2 7 ARG
1BEL
1SYR
1½ZEA
4URU
2DOM
½MAU
2½TUN
1½TRI
2½HKG
4MEX
1BIUSTONOSZ
0MAR
2½ZACIĘCIE
253 Trynidad i Tobago TRI 26 10 3 4 7 MEX
1WLS
1JOR
2PLN
2HKG
1GUA
1½Niezależny
dostawca oprogramowania 3½BEL
2BOL
1½DOM
2I
3½ZA
½IVB
3½SYR
154 Jordania BOL 26 14 5 4 5 ARG2
0ZACIĘCIE
2TRI
2TUN
0BER
2½JPN
1½IVB
2½I
2MAU
3½LUX
1½CZŁOWIEK
1½LBA
2½ZAI
2Niezależny
dostawca oprogramowania 2½55 Jamajka DŻEM 25½ 12 4 4 6 FIN
0JOR
2MAR
1½LUKSUS
2ZAI
3½HKG
3CHI
0GUA
2SRI
0IVB
3½BEL
1ZEA
3½JPN
1½BOL
256 Portoryko PUR 25 12 6 0 8 ROM
0LBA
3ECU
0Niezależny dostawca oprogramowania
4GUA
2½ZA
1½MEX
1MAU
4VEN
½FAI
2½SYR
½MAR
1½MAS
3JPN
157 Malezja MAS 25 12 5 2 7 POL
½SCO
½SRI
2LBA
3½FAI
3URU
3NZL
½AUT
½GUA
1½BEL
2Niezależny dostawca oprogramowania
3PLN
½PUR
1ZEA
3½58 Libia LBA 23½ 10 4 2 8 MOŻE
0PUR
1GUA
1½MAS
½Niezależny dostawca oprogramowania
2ZAI
2MAR
1½IVB
2½ZEA
3½JPN
1BER
1½JOR
1½FAI
2½ORAZ
2½59 Mauretania MAU 23½ 13 5 3 6 VEN
0GUA
3URU
0ORAZ
2½PLN
3SRI
2BOL
1½PUR
0JOR
½ZEA
2IVB
3ZAI
3ISV
1BER
260 Andora ORAZ 22½ 10 3 4 7 PHI
2PAR
0GOŚĆ
0MAU
1½SRI
½IVB
3ZEA
3½JOR
2LUKSUS
1ZAI
3TRI
½Niezależny dostawca oprogramowania
2BER
2LBA
1½61 Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych ISV 22 3 3 8 AUS
½TUN
1JPN
1½PUR
0LBA
2ZEA
3TRI
½ZAI
2½IVB
2BER
1½MAS
1I
2MAU
3JOR
1½62 Bermudy BER 20½ 11 4 3 7 NOR
½HKG
0IVB
3½SYR
½JOR
1½BELKA
½ZAI
2ZEA
2½MAR
½Niezależny
dostawca oprogramowania 2½LBA
2½GOŚĆ
0I
2MAU
263 Zair ZAI 16 1 3 10 INA
0LUKSUS
1ZEA
1IVB
3DŻEM
½LBA
2BER
2Niezależny
dostawca oprogramowania 1½PLN
0I
1MAR
0MAU
1JOR
2FAI
164 Zjednoczone Emiraty Arabskie ZEA 12½ 2 1 11 KOL
0DOM
½ZAI
3BOL
0IVB
2½ISV
1I
½BER
1½LBA
½MAU
2HKG
0DŻEM
½GUA
0MAS
½65 Brytyjskie Wyspy Dziewicze IVB 12½ 0 1 13 BIUSTONOSZ
0ECU
1BER
½ZAI
1ZEA
1½I
1JOR
1½LBA
1½Niezależny dostawca oprogramowania
2DŻEM
½MAU
1FAI
0TRI
½LUX
½
Medale indywidualne
- Plansza 1: Wiktor Korcznoj 11 września = 81,8%
- Tablica 2: Adam Kuligowski 13.10. = 76,9%
- Plansza 3: Georgi Tringov 8½/11 = 77,3%
- Plansza 4: Glenn Bordonada 7/9 = 77,8%
- Pierwsza rezerwa: James Tarjan 9½/11 = 86,4%
- Druga rezerwa: John Turner 6½/7 = 92,9%
Wyniki kobiet
W olimpiadzie kobiet wzięły udział 32 narody. Z czterech grup eliminacyjnych drużyny zostały podzielone na cztery finały. W przypadku remisu, tie-break był rozstrzygany najpierw na podstawie punktów meczowych, a następnie przy użyciu systemu Sonneborn-Berger .
Drużyna radziecka wróciła i dowodzona przez nowo koronowanego mistrza świata Chiburdanidze zdobyła złote medale na wspaniałym pokazie, a także wszystkie cztery indywidualne nagrody na planszy. Na szachownicy rezerw Achmiłowska wygrała wszystkie ze swoich dziesięciu meczów, jedyny doskonały wynik w historii olimpiady. Węgry i RFN zajęły odpowiednio srebro i brąz.
Czynności wstępne
- Grupa 1 :
Finał | Kraj | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | + | − | = | Zwrotnica | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
"A" | związek Radziecki | - | 3 | 2½ | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 7 | 0 | 0 | 20½ | |
"A" | Anglia | 0 | - | 1½ | 2½ | 3 | 3 | 3 | 3 | 5 | 1 | 1 | 16 | |
"B" | Holandia | ½ | 1½ | - | 2½ | 2 | 3 | 2 | 2½ | 5 | 1 | 1 | 14 | |
"B" | Francja | 0 | ½ | ½ | - | ½ | 1½ | 2 | 3 | 2 | 4 | 1 | 8 | |
"C" | Meksyk | 0 | 0 | 1 | 2½ | - | 0 | 2 | 2 | 3 | 4 | 0 | 7½ | |
"C" | Finlandia | 0 | 0 | 0 | 1½ | 3 | - | 1 | 2 | 2 | 4 | 1 | 7½ | |
"D" | Wenezuela | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | - | 2½ | 2 | 5 | 0 | 7½ | |
"D" | Nowa Zelandia | 0 | 0 | ½ | 0 | 1 | 1 | ½ | - | 0 | 7 | 0 | 3 |
- Grupa 2 :
Finał | Kraj | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | + | − | = | Zwrotnica | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
"A" | Węgry | - | 1½ | 3 | 2½ | 3 | 3 | 3 | 3 | 6 | 0 | 1 | 19 | |
"A" | Zachodnie Niemcy | 1½ | - | 3 | 1½ | 2 | 2½ | 3 | 2½ | 5 | 0 | 2 | 16 | |
"B" | Stany Zjednoczone | 0 | 0 | - | 2 | 2½ | 3 | 3 | 3 | 5 | 2 | 0 | 13½ | |
"B" | Argentyna | ½ | 1½ | 1 | - | 1 | 2½ | 2½ | 3 | 3 | 3 | 1 | 12 | |
"C" | Dania | 0 | 1 | ½ | 2 | - | 2½ | 2½ | 2½ | 4 | 3 | 0 | 11 | |
"C" | Szkocja | 0 | ½ | 0 | ½ | ½ | - | 2½ | 2 | 2 | 5 | 0 | 6 | |
"D" | Islandia | 0 | 0 | 0 | ½ | ½ | ½ | - | 3 | 1 | 6 | 0 | 4½ | |
"D" | Monako | 0 | ½ | 0 | 0 | ½ | 1 | 0 | - | 0 | 7 | 0 | 2 |
- Grupa 3 :
Finał | Kraj | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | + | − | = | Zwrotnica | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
"A" | Jugosławia | - | 1½ | 1½ | 2 | 2½ | 2½ | 2½ | 3 | 5 | 0 | 2 | 15½ | |
"A" | Polska | 1½ | - | 2 | 2 | 2½ | 1½ | 2 | 3 | 5 | 0 | 2 | 14½ | |
"B" | Indie | 1½ | 1 | - | 1½ | 2 | 1 | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 | 13 | |
"B" | Szwecja | 1 | 1 | 1½ | - | 1½ | 2½ | 2 | 3 | 3 | 2 | 2 | 12½ | |
"C" | Kanada | ½ | ½ | 1 | 1½ | - | 2½ | 1 | 2½ | 2 | 4 | 1 | 10 | |
"C" | Brazylia | ½ | 1½ | 2 | ½ | ½ | - | 1½ | 3 | 2 | 3 | 2 | 9½ | |
"D" | Walia | ½ | 1 | 0 | 1 | 2 | 1½ | - | 1½ | 1 | 4 | 2 | 7½ | |
"D" | Boliwia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1½ | - | 0 | 6 | 1 | 1½ |
- Grupa 4 :
Finał | Kraj | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | + | − | = | Zwrotnica | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
"A" | Hiszpania | - | 2 | 1 | 2 | 3 | 2½ | 3 | 3 | 6 | 1 | 0 | 16½ | |
"A" | Bułgaria | 1 | - | 1½ | 3 | 3 | 2½ | 2½ | 3 | 5 | 1 | 1 | 16½ | |
"B" | Rumunia | 2 | 1½ | - | 1½ | 2½ | 2 | 3 | 3 | 5 | 0 | 2 | 15½ | |
"B" | Australia | 1 | 0 | 1½ | - | 3 | 1½ | 2½ | 2½ | 3 | 2 | 2 | 12 | |
"C" | Kolumbia | 0 | 0 | ½ | 0 | - | 2 | 3 | 2½ | 3 | 4 | 0 | 8 | |
"C" | Japonia | ½ | ½ | 1 | 1½ | 1 | - | 1 | 1 | 0 | 6 | 1 | 6½ | |
"D" | Portoryko | 0 | ½ | 0 | ½ | 0 | 2 | - | 1½ | 1 | 5 | 1 | 4½ | |
"D" | Urugwaj | 0 | 0 | 0 | ½ | ½ | 2 | 1½ | - | 1 | 5 | 1 | 4½ |
Egzaminy końcowe
Finał A # Kraj Gracze Średnia
ocenaZwrotnica poseł SB 1 związek Radziecki Chiburdanidze , Gaprindashvili , Aleksandria , Akhmilovskaya 2370 16 2 Węgry Verőci-Petronić , Ivánka , Makai , Kas 2260 11 8 43,00 3 Zachodnie Niemcy Laakmann , Fischdick , Hund , Weichert 2143 11 8 37,50 4 Jugosławia Marković , Maček , Pihajlić , Prokopović 2197 11 7 5 Polska Ereńska-Radzewska , Szmacińska , Jurczyńska , Wiese 2147 10½ 6 Hiszpania García Vicente , Ferrer Lucas , García Padrón , Cuevas Rodríguez 2043 8½ 6 7 Bułgaria Lemachko , Krumova , Shikova , Asenova 2175 8½ 4 8 Anglia Miles , Jackson , Caldwell , Pritchard 2130 7½
Finał B # Kraj Gracze Średnia
ocenaZwrotnica poseł 9 Szwecja Borisova , Dahlin , Bengtsson , Cramling 2072 15 13 10 Rumunia Polihronada , Baumstark , Mureșan , Nuțu 2183 15 11 11 Holandia van der Mije , Vreeken , Van Parreren , Belle 2140 10 12 Argentyna Soppe , Arie , Justo , Cazón 1953 9½ 7 13 Francja Merlini , Tagnon , Ruck-Petit , Warkentin 1935 9½ 4 14 Stany Zjednoczone Savereide , Haring , Herstein , Teasley 2110 9 15 Indie Khadilkar R , Khadilkar J . , Khadilkar V . 1800 8½ 16 Australia Papież , Kellner , McGrath , Depasquale 1975 7½
Finał C # Kraj Gracze Średnia
ocenaZwrotnica poseł SB 17 Dania Høiberg , Haahr , Larsen 1967 13 9 42,25 18 Kanada Shterenberg , Day , Baltgailis 1907 13 9 41,25 19 Kolumbia Guggenberger , Patiño , Gómez , Zapata 1880 12 20 Brazylia Cardoso , Simonsen , Assunção , Snitkowsky 1807 11½ 9 21 Finlandia Vuorenpää-Landry , Palasto , Pihlajamäki , Ristoja 1893 11½ 8 22 Szkocja Houstoun , Zawada , Starszy , McGhee 1813 1 23 Japonia Watai , Takahashi , Nakagawa , Shibuta 1802 6½ 24 Meksyk Maurá Denis , Camps de Ocampo , Escondrillas , Salazar 1800 5½
Końcowe D # Kraj Gracze Średnia
ocenaZwrotnica poseł SB 25 Walia Garwell , Evans , Brunker , Watkins 1880 17½ 26 Islandia Torsteinsdóttir , Tráinsdóttir , Norðdahl , Samúelsdóttir 1800 13½ 27 Wenezuela García La Rosa , Casique , Arteaga , Niño del Táchira 1800 12 28 Boliwia Arias M . , Zubieta S . , Zubieta AM , Arias D . 1800 10½ 7 34,25 29 Urugwaj De los Santos , Villar de Armas , Ferrari Frei , Fernández Lares 1800 10½ 7 26,00 30 Nowa Zelandia Foster , Stretch , Barrowman , Davies 1800 10½ 7 25,25 31 Monako Fässler , Santoy , Haumeder , Fleureau 1800 5½ 32 Portoryko Castellón de Santana , Rodríguez Ramírez , Paniagua Torres , Landrau Laureano 1800 4
Finał «A»
№ | Kraj | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | + | − | = | Zwrotnica | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | związek Radziecki | - | 1½ | 2 | 2 | 3 | 3 | 2½ | 2 | 6 | 0 | 1 | 16 | |
2 | Węgry | 1½ | - | 1½ | 2 | 2 | 1 | 1½ | 1½ | 2 | 1 | 4 | 11 | |
3 | Zachodnie Niemcy | 1 | 1½ | - | 1½ | 2 | 1½ | 1½ | 2 | 2 | 1 | 4 | 11 | |
4 | Jugosławia | 1 | 1 | 1½ | - | 2 | 2½ | 2 | 1 | 3 | 3 | 1 | 11 | |
5 | Polska | 0 | 1 | 1 | 1 | - | 3 | 2 | 2½ | 3 | 4 | 0 | 10½ | |
6 | Hiszpania | 1 | 2 | 1½ | ½ | 0 | - | 1½ | 3 | 2 | 3 | 2 | 8½ | |
7 | Bułgaria | ½ | 1½ | 1½ | 1 | 1 | 1½ | - | 1½ | 0 | 3 | 4 | 8½ | |
8 | Anglia | 1 | 1½ | 1 | 2 | ½ | 0 | 1½ | - | 1 | 4 | 2 | 7½ |
Finał «B»
№ | Kraj | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | + | − | = | Zwrotnica | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9 | Szwecja | - | 1½ | 2 | 2 | 2 | 2½ | 2 | 3 | 6 | 0 | 1 | 15 | |
10 | Rumunia | 1½ | - | 2 | 3 | 2 | 1 | 2½ | 3 | 5 | 1 | 1 | 15 | |
11 | Holandia | 1 | 1 | - | 1½ | 2 | 2 | 1 | 1½ | 2 | 3 | 2 | 10 | |
12 | Argentyna | 1 | 0 | 1½ | - | 2 | 2 | 1½ | 1½ | 2 | 2 | 3 | 9½ | |
13 | Francja | 1 | 1 | 1 | 1 | - | 2 | 2½ | 1 | 2 | 5 | 0 | 9½ | |
14 | Stany Zjednoczone | ½ | 2 | 1 | 1 | 1 | - | 1 | 2½ | 2 | 5 | 0 | 9 | |
15 | Indie | 1 | ½ | 2 | 1½ | ½ | 2 | - | 1 | 2 | 4 | 1 | 9½ | |
16 | Australia | 0 | 0 | 1½ | 1½ | 2 | ½ | 2 | - | 2 | 3 | 2 | 7½ |
Finał «C»
№ | Kraj | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | + | − | = | Zwrotnica | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
17 | Dania | - | 2 | 1½ | 1½ | 1 | 1½ | 3 | 2½ | 3 | 1 | 3 | 13 | |
18 | Kanada | 1 | - | 2½ | 1½ | 3 | ½ | 2 | 2½ | 4 | 2 | 1 | 13 | |
19 | Kolumbia | 1½ | ½ | - | 1½ | 1½ | 3 | 2½ | 1½ | 2 | 1 | 4 | 12 | |
20 | Brazylia | 1½ | 1½ | 1½ | - | 2 | 2 | 1½ | 1½ | 2 | 0 | 5 | 11½ | |
21 | Finlandia | 2 | 0 | 1½ | 1 | - | 1½ | 3 | 2½ | 3 | 2 | 2 | 11½ | |
22 | Szkocja | 1½ | 2½ | 0 | 1 | 1½ | - | 2 | 2½ | 3 | 2 | 2 | 11 | |
23 | Japonia | 0 | 1 | ½ | 1½ | 0 | 1 | - | 2½ | 1 | 5 | 1 | 6½ | |
24 | Meksyk | ½ | ½ | 1½ | 1½ | ½ | ½ | ½ | - | 0 | 5 | 2 | 5½ |
Finał «D»
№ | Kraj | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | + | − | = | Zwrotnica | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
25 | Walia | - | 2 | 2½ | 1½ | 3 | 2½ | 3 | 3 | 6 | 0 | 1 | 17½ | |
26 | Islandia | 1 | - | 2 | 1 | 2 | 2½ | 2 | 3 | 5 | 2 | 0 | 13½ | |
27 | Wenezuela | ½ | 1 | - | 2½ | 1½ | 2 | 2½ | 2 | 4 | 2 | 1 | 12 | |
28 | Boliwia | 1½ | 2 | ½ | - | 1 | 1½ | 1½ | 2½ | 2 | 2 | 3 | 10½ | |
29 | Urugwaj | 0 | 1 | 1½ | 2 | - | 1 | 3 | 2 | 3 | 3 | 1 | 10½ | |
30 | Nowa Zelandia | ½ | ½ | 1 | 1½ | 2 | - | 2 | 3 | 3 | 3 | 1 | 10½ | |
31 | Monako | 0 | 1 | ½ | 1½ | 0 | 1 | - | 1½ | 0 | 5 | 2 | 5½ | |
32 | Portoryko | 0 | 0 | 1 | ½ | 1 | 0 | 1½ | - | 0 | 6 | 1 | 4 |
Medale indywidualne
- Tablica 1: Maia Chiburdanidze 9/11 = 81,8%
- Plansza 2: Nona Gaprindashvili 9½/11 = 86,4%
- Plansza 3: Nana Aleksandria 8/10 = 80%
- Rezerwa: Elena Akhmilovskaya 10/10 = 100%