System APG III - APG III system
System APG III kwitnienia roślin klasyfikacji jest trzecia wersja nowoczesnego, głównie cząsteczkowym opartym, system roślin taksonomii rozwijany przez Angiosperm Filogeneza grupy (APG). Opublikowany w 2009 roku został zastąpiony w 2016 roku kolejną wersją systemu APG IV .
Wraz z publikacją opisującą nowy system, w tym samym numerze Botanical Journal of the Linnean Society pojawiły się dwie publikacje towarzyszące . Pierwsza, autorstwa Chase i Reveal, była formalną klasyfikacją filogenetyczną wszystkich roślin lądowych (embriofitów), zgodną z klasyfikacją APG III. Ponieważ APG zdecydowało się unikać rang powyżej kolejności, niniejszy artykuł miał na celu dopasowanie systemu do istniejącej hierarchii Linneusza dla tych, którzy preferują taką klasyfikację. W rezultacie wszystkie rośliny lądowe zostały umieszczone w klasie Equisetopsida, która następnie została podzielona na 16 podklas i wiele nadrzędów. Druga, autorstwa Hastona i in. , była liniową sekwencją rodzin według systemu APG III (LAPG III).
Dało to ponumerowaną listę 413 rodzin APG III. Sekwencja liniowa jest szczególnie przydatna dla kuratorów zielników i osób pracujących przy pracach florystycznych, chcących ułożyć swoje taksony według APG III.
Organizacja
System APG III rozpoznał wszystkie 45 zamówień poprzedniego systemu, a także 14 nowych. Porządek Ceratophyllales został błędnie oznaczony jako nowy, tak jak rozpoznano go w obu poprzednich systemach APG . Nowo uznane zamówienia to:
- Amborellales , Nymphaeales , Chloranthales , Petrosaviales , Trochodendrales , Buxales , Vitales , Zygophyllales , Picramniales , Huerteales , Berberidopsidales , Escalloniales , Bruniales i Paracryphiales .
W APG III zrezygnowano z oznaczenia alternatywnych „rodzin w nawiasach”, ponieważ jego włączenie do poprzedniego systemu było niepopularne. APG III rozpoznał 413 rodzin , o 43 mniej niż w poprzednim systemie. Czterdzieści cztery z 55 „rodzin w nawiasach” zostało przerwanych, a 20 innych rodzin również zostało przerwanych.
Zaniechane rodziny w nawiasach to:
- Illiciaceae , Alliaceae , Agapanthaceae , Agavaceae , Aphyllanthaceae , Hesperocallidaceae , Hiacyntowate , Laxmanniaceae , Ruscaceae , Themidaceae , Asphodelaceae , Hemerocallidaceae , Kingdoniaceae , Fumariaceae , Pteridophyllaceae , Didymelaceae , Tetracentraceae , Pterostemonaceae , Hypseocharitaceae , Francoaceae , Memecylaceae , Lepuropetalaceae , Rhoipteleaceae , Medusagynaceae , Quiinaceae , Malesherbiaceae , Turneraceae , Bretschneideraceae , Diegodendraceae , Cochlospermaceae , Peganaceae , Tetradiclidaceae , Nyssaceae , Ternstroemiaceae , Pellicieraceae , Aucubaceae , Donatiaceae , Lobeliaceae , Desfontainiaceae , Diervillaceae , szczeciowate , Linnaeaceae , raźniowate i Valerianaceae .
Pozostałe rodziny przerwane to:
- Limnocharysowate , Luzuriagaceae , jeżogłówkowate , Ixerbaceae , Ledocarpaceae , Heteropyxidaceae , Psiloxylaceae , Oliniaceae , Rhynchocalycaceae , dziewięciornikowate , Maesaceae , Myrsinaceae , Theophrastaceae , Eremosynaceae , Polyosmaceae , Tribelaceae , Sphenostemonaceae , Aralidiaceae , Mackinlayaceae i Melanophyllaceae .
W systemie APG III przyjęto 21 rodzin, których nie było w poprzednim systemie, a kilka rodzin zostało przeniesionych na inne stanowisko. Nowo uznane rodziny to:
- Cynomoriaceae , Haptanthaceae , Petermanniaceae , schoepfiaceae , Limeaceae , lophiocarpaceae , zdrojkowate , porwinkowate , anacampserotaceae , centroplacaceae , gumiakowate , Guamatelaceae , Gerrardinaceae , Dipentodontaceae , Capparidaceae , cleomaceae , Cytinaceae , Mitrastemonaceae , Metteniusaceae , linderniowate i Thomandersiaceae .
Liczba rodzin nie znajdujących się w dowolnej kolejności, została zmniejszona z 39 do 10 apodanthaceae i Cynomoriaceae umieszczano między okrytonasiennych , incertae sedis , to znaczy nie w grupie wchodzącej w skład okrytonasiennych. Osiem innych rodzin umieszczono incertae sedis w różnych grupach ponadrządowych w obrębie okrytozalążkowych. Rodziny nieułożone w żadnej kolejności to:
- Apodanthaceae , Cynomoriaceae , Dasypogonaceae , Sabiaceae , Dilleniaceae , Icacinaceae , Metteniusaceae , Oncothecaceae , Vahliaceae i Boraginaceae .
Poniższy akapit pokazuje liczbę rodzin w każdej kolejności i rozmieszczenie rodzin, które nie zostały uwzględnione w żadnej kolejności. Liczby te powstały po prostu przez policzenie rodzin w tekście dokumentu, który ustanowił APG III.
ZAMÓWIENIA: Amborellales (1), Nymphaeales (3), Austrobaileyales (3), Chloranthales (1), Canellales (2), Piperales (5), Magnoliales (6), Laurales (7), Acorales (1), Alismatales (13 ), Petrosaviales (1), Dioscoreales (3), Pandanales (5), Liliales (10), Asparagales (14), Arecales (1), Poales (16), Commelinales (5), Zingiberales (8), Ceratophyllales (1 ), Ranunculales (7), Proteales (3), Trochodendrales (1), Buxales (2), Gunnerales (2), Saxifragales (14), Vitales (1), Zygophyllales (2), Celastrales (2), Oxalidales (7 ), Malpighiales (35), Fabales (4), Rosales (9), Fagales (7), Cucurbitales (7), Geraniales (3), Myrtales (9), Crossosomatales (7), Picramniales (1), Sapindales (9 ), Huerteales (3), Brassicales (17), Malvales (10), Berberidopsidales (2), Santalales (7), Caryophyllales (34), Cornales (6), Ericales (22), Garryales (2), Gentianales (5 ), Solanales (5), Lamiales (23), Aquifoliales (5), Asterales (11), Escalloniales (1), Bruniales (2), Apiales (7), Paracryphiales (1), Dipsacales (2).
GRUPY PONADPORZĄDKOWE: komelinidy (1), podstawowe eudicots (1), Pentapetalae (1), lamiids incertae sedis (3), core lamiidas (2), okrytozalążkowe incertae sedis (2).
Okręg z rodziny Icacinaceae pozostaje szczególnie wątpliwe. Apodytes i jego bliski krewny, Rhaphiostylis , a także Emmotum , Cassinopsis i kilka innych rodzajów były tymczasowo w nim przetrzymywane do czasu, gdy dalsze badania mogą ustalić, czy właściwie tam należą.
Trzy rodzaje ( Gumillea , Nicobariodendron i Petenaea ) umieszczono w obrębie okrytonasiennych incertae sedis. Gumillea nie znalazła się w APG II . Do listy dodano Nicobariodendron i Petenaea . Ten ostatni został później umieszczony we własnej rodzinie Petenaeaceae w kolejności Huerteales
Klasyfikacja jest pokazana poniżej w dwóch wersjach. Wersja skrócona idzie na poziom zamówień i rodzin nieumieszczonych w zamówieniu. Szczegółowa wersja pokazuje wszystkie rodziny. Zlecenia na tym samym poziomie w klasyfikacji ułożone są alfabetycznie. Należy pamiętać, że zamówienia mogą nie zawierać tych samych rodzin co we wcześniejszych wersjach systemu APG ( system APG , system APG II ). Więcej szczegółów na temat relacji można zobaczyć w poniższym drzewie filogenetycznym.
Krótka wersja
- klad okrytozalążkowych
- zamów amborellale
- zamów nimfy
- zamów Austrobaileyales
- zamów chlorantale
- klad magnoliidów
- zamów Canellales
- zamów Laurale
- zamów Magnolie
- zamów Piperale
- jednoliścienne klad
- zamów Akorale
- zamów Alismatales
- zamów szparagi
- zamów Dioscoreales
- zamów Liliales
- zamów Pandanales
- zamów Petrosaviales
- klad komelinidów
- rodzina Dasypogonaceae — nieumieszczona w kolejności
- zamów Arecales
- zamów komelinale
- zamów Poale
- zamów Zingiberales
- prawdopodobna siostra eudicots
- zamów Ceratophyllales
- klad eudicots
- rodzina Sabiaceae — nieumieszczona w kolejności
- zamów buxale
- zamów proteale
- zamów Ranunculales
- zamów Trochodendrales
- klad rdzenia eudicots
- rodzina Dilleniaceae — nieumieszczona w kolejności
- zamów Gunnerales
- zamów Saxifragale
- klad rosids
- zamów Vitales
- klad fabids ( eurosids I )
- zamów Celastrales
- zamów dyniowate
- zamów fabale
- zamów Fagale
- zamów Malpighiales
- zamów Oxalidale
- zamów Rosale
- zamów Zygophyllales
- klad malwidów ( eurosids II )
- zamów kapustne
- zamów Crossosomatale
- zamów Geraniale
- zamów Huerteales
- zamów Malvales
- zamów Myrtales
- zamów Picramniales
- zamów Sapindale
- (powrót do podstawowych eudicotów)
- zamów Berberidopsydale
- zamów Caryophyllales
- zamów Santale
- klad asterydy
- klad lamiids ( euasterids I )
- rodzina Boraginaceae — nieumieszczona w kolejności
- rodzina Vahliaceae — nieumieszczona w kolejności
- rodzina Icacinaceae — nieumieszczona w kolejności
- rodzina Metteniusaceae — nieumieszczona w kolejności
- rodzina Oncothecaceae — nieumieszczona w kolejności
- zamów Garryales
- zamów Gentianales
- zamów Lamiales
- zamów Solanales
- klad dzwonkowaty ( euasterids II )
- zamów Apiales
- zamów Aquifoliales
- zamów Asterale
- zamów bruniales
- zamów Dipsacales
- zamów Escalloniales
- zamów Parakryfiale
Wersja szczegółowa
Legenda:
* = nowe umieszczenie w rodzinie;
† = nowo rozpoznane zamówienie na system APG;
§ = nowy okręg rodzinny opisany w tekście;
$ = rodziny reprezentujące szerszy zakres opcji dostępnych w APG II i tutaj preferowanych;
$$ = rodziny, które były w nawiasach kwadratowych w APG II, preferowane tutaj węższe okręgi.
Okrytozalążkowe
- † Amborellales Melikyan, AVBobrov & Zaytzeva
- Amborellaceae Pichon
- † Nymphaeales Salisb. ex Bercht. & J.Presl
- $$ Cabombaceae Bogate. ex A.Rich.
- * Hydatellaceae U.Hamann
- $$ Nymphaeaceae Salisb.
-
Austrobaileyales Takht. ex Ujawnij
- Austrobaileyaceae Croizat
- $ Schisandraceae Blume (w tym Illiciaceae A.C.Sm. )
- Trimeniaceae L.S.Gibbs
- † Chlorantale R.Br.
- Chloranthaceae R.Br. były Simowie
Magnoliidy
-
Canellales Cronquist
- Canellaceae Mart.
- Winteraceae R.Br. ex Lindl.
-
Piperales Bercht. & J.Presl
- Aristolochiaceae Juss.
- Hydnoraceae C. Agardh
- Lactidaceae Engl.
- Piperaceae Giseke
- saururowate F.Voigt
-
Laurales Juss. ex Bercht. & J.Presl
- Atherospermataceae R.Br.
- Calycanthaceae Lindl.
- Gomortegaceae Reiche
- Hernandiaceae Blume
- Lauraceae Juss.
- Monimiaceae Juss.
- siparunaceae Schodde
-
Magnolie Juss. ex Bercht. & J.Presl
- Annonaceae Juss.
- Degeneriaceae I.W. Bailey i ACSm.
- Kula Eupomatiaceae .
- Himantandraceae Diels
- Magnoliaceae Juss.
- Myristicaceae R.Br.
Jednoliścienne
-
Link do Akorali
- Acoraceae Martinov
-
Alismatales R.Br. ex Bercht. & J.Presl
- § Alismataceae Vent. (w tym Limnocharitaceae Takht. ex Cronquist )
- Aponogetonaceae Planch.
- Araceae Juss.
- Butomaceae Mirb.
- Winorośl z rodziny cymodoceae
- Hydrocharitaceae Juss.
- Juncaginaceae Bogate.
- Posidoniaceae winorośli
- Potamogetonaceae Bercht. & J.Presl
- Ruppiaceae Horan.
- Scheuchzeriaceae F. Rudolphi
- Tofieldiaceae Takht.
- Zosteraceae Dumort.
- † Petrosaviales Takht.
- Petrosaviaceae Hutch.
-
Dioscoreales R.Br.
- Burmanniaceae Blume
- Dioscoreaceae R.Br.
- Nartheciaceae ks. ex Bjurzon
-
Pandanales R.Br. ex Bercht. & J.Presl
- Cyclanthaceae Poit. ex A.Rich.
- Pandanaceae R.Br.
- Stemonaceae Caruel
- Triuridaceae Gardner
- Velloziaceae J. Agardh
-
Liliales Perleb
- § Alstroemeriaceae Dumort. (w tym Luzuriagaceae Lotsy )
- Campynemataceae Dumort.
- Colchicaceae DC.
- Corsiaceae Becc.
- Liliaceae Juss.
- Melanthiaceae Batsch ex Borkh.
- * Hutch z Petermanniaceae .
- Philesiaceae Dumort.
- Ripogonaceae Conran i Clifford
- Smilacaceae Wentylacja .
-
Szparagi Link
- $ Amaryllidaceae J.St.-Hil. (w tym Agapanthaceae F. Voigt , Alliaceae Borkh. )
- $ Szparagowate Juss. (w tym Agavaceae Dumort. , Aphyllanthaceae Burnett , Hesperocallidaceae Traub , Hyacinthaceae Batsch ex Borkh. , Laxmanniaceae Bubani , Ruscaceae M. Roem. , Themidaceae Salisb. )
- Asteliaceae Dumort.
- Blandfordiaceae R.Dahlgren i Clifford
- Boryaceae M.W.Chase, Rudall & Conran
- Doryanthaceae R.Dahlgren i Clifford
- Hypoxidaceae R.Br.
- Iridaceae Juss.
- Ixioliriaceae Nakai
- Lanariaceae R.Dahlgren i AEvan Wyk
- Storczykowate Juss.
- Tecophilaeaceae Leyb.
- $ Xanthorrhoeaceae Dumort. (w tym Asphodelaceae Juss. i Hemerocallidaceae R.Br. )
- Xeronemataceae M.W.Chase, Rudall i MFFay
Komelinidzi
- Dasypogonaceae Dumort.
-
Arecales Bromhead
- Arecaceae Bercht. & J.Presl
-
Komelinale Mirb. ex Bercht. & J.Presl
- Commelinaceae Mirb.
- Haemodoraceae R.Br.
- Hanguanaceae Airy Shaw
- Łącznik z rodziny Philydraceae
- Pontederiaceae Kunth
-
Poale Małe
- Anarthriaceae D.F.Cutler & Airy Shaw
- Bromeliaceae Juss.
- Centrolepidaceae Endl.
- Cyperaceae Juss.
- Ecdeiocoleaceae D.F.Cutler & Airy Shaw
- Eriocaulaceae Martinov
- Flagellariaceae Dumort.
- Joinvilleaceae Toml. & ACSm.
- Juncaceae Juss.
- Mayaaceae Kunth
- Poaceae Barnhart
- Rapateaceae Dumort.
- Restionaceae R.Br.
- Thurniaceae Engl.
- § Typhaceae Juss. (w tym Sparganiaceae Hanin )
- Xyridaceae C. Agardh
-
Zingiberales Griseb.
- Cannaceae Juss.
- Costaceae Nakai
- Winorośl Heliconiaceae
- Łowiaceae Ridl.
- Marantaceae R.Br.
- Musaceae Juss.
- Strelitziaceae Hutch.
- Zingiberaceae Martinov
Prawdopodobna siostra eudicots
-
Ceratophyllales Link
- Ceratophyllaceae Szary
Eudicots
-
Jaskiery Juss. ex Bercht. & J.Presl
- Berberidaceae Juss.
- $ Circaeasteraceae Hutch. (w tym Kingdoniaceae Airy Shaw )
- Eupteleaceae K.Wilh.
- Lardizabalaceae R.Br.
- Menispermaceae Juss.
- $ Papaveraceae Juss. (w tym Fumariaceae Marquis , Pteridophyllaceae Nakai ex Reveal & Hoogland )
- Ranunculaceae Juss.
- Sabiaceae Blume
-
Proteales Juss. ex Bercht. & J.Presl
- Nelumbonaceae A. Rich.
- $$ Platanaceae T.Lestib.
- $$ Proteaceae Juss.
- † Trochodendrales Takht. ex Cronquist
- $ Trochodendraceae Eichler (w tym Tetracentraceae A.C.Sm. )
- † Buxales Takht. ex Ujawnij
- $ Buxaceae Dumort. (w tym Didymelaceae Leandri )
- * Haptanthaceae C. Nelson
Podstawowe eudicot
-
Gunnerales Takht. ex Ujawnij
- $$ Gunneraceae Meisn.
- $$ Myrothamnaceae Nied.
- Dilleniaceae Salisb.
-
Saxifragales Bercht. & J.Presl
- Altingiaceae Horan.
- Aphanopetalaceae Doweld
- Cercidiphyllaceae Engl.
- Gruboszowate J.St.-Hil.
- Daphniphyllaceae Müll.-Arg.
- Grossulariaceae DC.
- $$ Haloragaceae R.Br.
- Hamamelidaceae R.Br.
- $ Iteaceae J.Agardh (w tym Pterostemonaceae Small )
- Paeoniaceae Raf.
- $$ Penthoraceae Rydb. ex Britt.
- *§ Peridiscaceae Kuhlm. (w tym Medusandraceae Brenan, Soyauxia Oliver )
- Saxifragaceae Juss.
- $$ Tetracarpaeaceae Nakai
- † Berberidopsydale Doweld
- Aextoxicaceae Engl. & Gilge
- Berberidopsidaceae Takht.
-
Santalales R.Br. ex Bercht. & J.Presl
- * Balanophoraceae Bogate.
- Loranthaceae Juss.
- Misodendraceae J. Agardh
- Santalaceae R.Br.
- Olacaceae R.Br.
- Opiliaceae Valeton
- * Schoepfiaceae Blume
-
Caryophyllales Juss. ex Bercht. & J.Presl
- Achatocarpaceae Heimerl
- Aizoaceae Martinov
- Amarantowate Juss.
- * Anacampserotaceae Eggli i Nyffeler
- Ancistrocladaceae Planch. ex Walp.
- Asteropeiaceae Takht. ex Reveal & Hoogland
- Barbeuiaceae Nakai
- Basellaceae Raf.
- Cactaceae Juss.
- Caryophyllaceae Juss.
- § Didiereaceae Radlk.
- Dioncophyllaceae Airy Shaw
- Droseraceae Salisb.
- Drosophyllaceae Chrtek, Slavíková i Studnicka
- Frankeniaceae Desv.
- Gisekiaceae Nakai
- Halophytaceae A. Soriano
- * Limeaceae Shipunov ex Reveal
- * Lophiocarpaceae Doweld & Reveal
- § Molluginaceae Bartl.
- * Montiaceae Raf.
- Nepenthaceae Dumort.
- Nyctaginaceae Juss.
- Physenaceae Takht.
- Phytolaccaceae R.Br.
- Plumbaginaceae Juss.
- Polygonaceae Juss.
- § Portulakaceae Juss.
- Rhabdodendraceae Prance
- Sarcobataceae Behnke
- Simmondsiaceae Tiegh.
- Stegnospermataceae Nakai
- * Talinaceae Doweld
- Link Tamarikaceae
Rosidy
Fabids ( eurosids I )
- † Łącze Zygophyllales
- $$ Krameriaceae Dumort.
- $$ Zygophyllaceae R.Br.
-
Celastrales Link
- $ Celastraceae R.Br. (w tym Lepuropetalaceae Nakai , Parnassiaceae Martinov , Pottingeriaceae Takht. )
- Lepidobotryaceae J. Léonard
-
Oxalidales Bercht. & J.Presl
- Brunelliaceae Engl.
- Cephalotaceae Dumort.
- Connaraceae R.Br.
- Cunoniaceae R.Br.
- Elaeocarpaceae Juss. ex DC.
- * Huaceae A.Chev.
- Oxalidaceae R.Br.
-
Malpighiales Juss. ex Bercht. & J.Presl
- Achariaceae szkodzi
- Balanopaceae Benth. & Hook.f.
- Bonnetiaceae L. Beauvis. ex Nakai
- * Calophyllaceae J. Agardh
- Caryocaraceae Voigt
- * Centroplacaceae Doweld & Reveal
- $$ Chrysobalanaceae R.Br.
- § Clusiaceae Lindl.
- Ctenolophonaceae Exell i Mendonça
- $$ Dichapetalaceae Baill.
- Elatinaceae Dumort.
- $$§ Erythroxylaceae Kunth (w tym Aneulophus Benth. )
- Euphorbiaceae Juss.
- $$ Euphroniaceae Marc.-Berti
- Goupiaceae Miers
- Humiriaceae A.Juss.
- Hypericaceae Juss.
- Irvingiaceae Exell i Mendonça
- Ixonanthaceae Planch. ex Miq.
- Lacistemataceae Mart.
- Linaceae DC. ex Perleb
- Lophopyxidaceae H.Pfeiff.
- Malpighiaceae Juss.
- $ Ochnaceae DC. (w tym Medusagynaceae Engl. & Gilg , Quiinaceae Choisy )
- Pandaceae Engl. & Gilge
- $ Passifloraceae Juss. ex Roussel (w tym Malesherbiaceae D.Don , Turneraceae Kunth ex DC. )
- Phyllanthaceae Martinov
- Picrodendraceae Małe
- Podostemaceae Bogate. ex Kunth
- Putranjivaceae Meisn.
- * Rafflesiaceae Dumort.
- $$ Rhizophoraceae Pers.
- Salicaceae Mirb.
- $$ Trigoniaceae A.Juss.
- Violaceae Batsch
-
Dyniowate Juss. ex Bercht. & J.Presl
- Anisophylleaceae Ridl.
- Begoniaceae C. Agardh
- Coriariaceae DC.
- Corynocarpaceae Engl.
- Dyniowate Juss.
- Datiscaceae Dumort.
- Tetramelaceae Airy Shaw
-
Fabale Bromhead
- Fabaceae Lindl.
- Polygalaceae Hoffmannów. & Połącz
- Quillajaceae D.Don
- Surianaceae Arn.
-
Fagales inż.
- Betulaceae Szary
- Casuarinaceae R.Br.
- Fagaceae Dumort.
- § Juglandaceae DC. ex Perleb (w tym Rhoipteleaceae Hand.-Mazz. )
- Myricaceae A. Rich. ex Kunth
- Nothofagaceae Kuprian
- Ticodendraceae Gómez-Laur. & LDGómez
-
Rosales Bercht. & J.Presl
- Barbeyaceae Rendle
- Cannabaceae Martinov
- Dirachmaceae Hutch.
- Elaeagnaceae Juss.
- Moraceae Gaudich.
- Rhamnaceae Juss.
- Rosaceae Juss.
- Ulmaceae Mirb.
- Pokrzywowate Juss.
malwidy ( eurosydy II )
-
Geraniales Juss. ex Bercht. & J.Presl
- $ Geraniaceae Juss. (w tym Hypseocharitaceae śr. )
- $ Melianthaceae Horan. (w tym Francoaceae A.Juss. )
- § Vivianiaceae Klotzsch (w tym Ledocarpaceae Meyen )
-
Myrtales Juss. ex Bercht. & J.Presl
- Alzateaceae S.A.Graham
- Combretaceae R.Br.
- Crypteroniaceae A.DC.
- Lythraceae J.St.-Hil.
- $ Melastomataceae Juss. (w tym Memecylaceae DC. )
- § Myrtaceae Juss. (w tym Heteropyxidaceae Engl. & Gilg , Psiloxylaceae Croizat )
- Onagraceae Juss.
- § Penaeaceae Sweet ex Guill. (w tym Oliniaceae Arn. , Rhynchocalycaceae L.ASJohnson & BGBriggs )
- Vochysiaceae A.St.-Hil.
-
Crossosomatale Takht. ex Ujawnij
- * Aphloiaceae Takht.
- Crossosomaceae Engl.
- * Geissolomaceae A.DC.
- * Guamatelaceae S.Oh i D.Potter
- Stachyuraceae J.Agardh
- Staphyleaceae Martinov
- *§ Strasburgeriaceae Soler. (w tym Ixerbaceae Griseb. ex Doweld & Reveal )
- † Picramniales Doweld
- * Picramniaceae Fernando i Quinn
- † Huerteales Doweld
- * Dipentodontaceae Merr.
- * Gerrardinaceae Alford
- Tapisciaceae Takht.
-
kapustowce Bromheada
- $ Akaniaceae Stapf (w tym Bretschneideraceae Engl. & Gilg )
- Bataceae Mart. ex Perleb
- § Brassicaceae Burnett
- * Capparaceae Juss.
- Caricaceae Dumort.
- * Cleomaceae Bercht. & J.Presl
- Emblingiaceae J.Agardh
- Gyrostemonaceae A.Juss.
- Koeberliniaceae Engl.
- Limnanthaceae R.Br.
- Moringaceae Martinov
- Pentadiplandraceae Hutch. & Dalziel
- Resedaceae Martinov
- Salvadoraceae Lindl.
- Setchellanthaceae Iltis
- Tovariaceae Pax
- Tropaeolaceae Juss. ex DC.
-
Malvales Juss. ex Bercht. & J.Presl
- $ Bixaceae Kunth (w tym Cochlospermaceae Planch. , Diegodendraceae Capuron )
- Cistaceae Juss.
- * Cytinaceae A. Rich.
- Dipterocarpaceae Blume
- Malvaceae Juss.
- Muntingiaceae C.Bayer, MWChase i MFFay
- Neradaceae Kostel.
- Sarcolaenaceae Caruel
- Sphaerosepalaceae Tiegh. ex Bullock
- Thymelaeaceae Juss.
-
Sapindales Juss. ex Bercht. & J.Presl
- Anacardiaceae R.Br.
- Biebersteiniaceae Schnizl.
- Burseraceae Kunth
- Kirkiaceae Takht.
- Meliaceae Juss.
- $ Nitrariaceae Lindl. (w tym Peganaceae Tiegh. ex Takht. , Tetradiclidaceae Takht. )
- Rutaceae Juss.
- Sapindaceae Juss.
- Simaroubaceae DC.
Asterydy
-
Kornales Link.
- Cornaceae Bercht. & J.Presl (w tym Nyssaceae Juss. ex Dumort. )
- Curtisiaceae Takht.
- Grubbiaceae Endl. ex Meisn.
- Hortensjowate Dumort.
- Hydrostachyaceae Engl.
- Loasaceae Juss.
-
Ericales Bercht. & J.Presl
- Actinidiaceae Engl. & Gilga.
- Balsaminaceae A.Rich.
- Clethraceae Klotzsch
- Cyrillaceae Lindl.
- Diapensiaceae Lindl.
- Ebenaceae Gürke
- Ericaceae Juss.
- Fouquieriaceae DC.
- Lecythidaceae A.Rich.
- Marcgraviaceae Bercht. & J.Presl
- * Mitrastemonaceae Makino
- $ Pentaphylacaceae Engl. (w tym Ternstroemiaceae Mirb. ex DC. )
- Polemoniaceae Juss.
- § Primulaceae Batsch ex Borkh. (w tym Maesaceae Anderb., B.Ståhl & Källersjö , Myrsinaceae R.Br. , Theophrastaceae G.Don )
- Roridulaceae Martinov
- Sapotaceae Juss.
- Sarraceniaceae Dumort.
- $$ Sladeniaceae Airy Shaw
- Styracowate DC. & Wiosna.
- Symploaceae Desf.
- $ Tetrameristaceae Hutch. (w tym Pellicieraceae L.Beauvis. )
- Theaceae Mirb. ex Ker Gawl.
lamiidy ( easteridy I )
- §* Boraginaceae Juss. (w tym Hoplestigmataceae Gilg )
- Vahliaceae Dandy
- Icacinaceae Miers
- Metteniusaceae H.Karst. ex Schnizl.
- Oncothecaceae Kobuski ex Airy Shaw
-
Garryales Lindl.
- Eucommiaceae Engl.
- $ Garryaceae Lindl. (w tym Aucubaceae Bercht. & J.Presl )
-
Gentianales Juss. ex Bercht. & J.Presl
- Apocynaceae Juss.
- Gelsemiaceae Struwe & VAAlbert
- Gentianaceae Juss.
- Loganiaceae R.Br. ex Mart.
- Rubiaceae Juss.
-
Lamiales Bromhead
- § Acanthaceae Juss.
- Bignoniaceae Juss.
- Byblidaceae Domin
- Calceolariaceae Olmstead
- Carlemanniaceae Airy Shaw
- Gesneriaceae Bogate. & Juss.
- Lamiaceae Martinov
- * Linderniaceae Barszcz, K.Müll., & Eb.Fisch.
- Lentibulariaceae Bogate.
- Martyniaceae Horan.
- Oleaceae Hoffmannów. & Połącz
- Orobanchaceae Vent.
- Paulowniaceae Nakai
- Pedaliaceae R.Br.
- Phrymaceae Schauer
- § Plantaginaceae Juss.
- Plocospermataceae Hutch.
- Ujawnienie Schlegeliaceae
- Scrophulariaceae Juss.
- Stilbaceae Kunth
- Tetrachondraceae Wettst.
- * Thomandersiaceae Sreem.
- Verbenaceae J.St.-Hil.
-
Solanales Juss. ex Bercht. & J.Presl
- Convolvulaceae Juss.
- Hydroleaceae R.Br. ex Edwards
- Montiniaceae Nakai
- Solanaceae Juss.
- Sphenocleaceae T. Baskerv.
kampanulidy ( euasterids II )
-
Aquifoliales Senft
- Aquifoliaceae Bercht. & J.Presl
- § Cardiopteridaceae Blume (w tym Leptaulaceae Tiegh. )
- Helwingiaceae Decne.
- Phyllonomaceae Małe
- Stemonuraceae Kårehed
-
Łącze Asterales
- Alseuosmiaceae Airy Shaw
- Argophyllaceae Takht.
- Asteraceae Bercht. & J.Presl
- Calyceraceae R.Br. ex Bogaty.
- $ Dzwonkowate Juss. (w tym Lobeliaceae Juss. )
- Goodeniaceae R.Br.
- Menyanthaceae Dumort.
- Pentaphragmataceae J. Agardh
- Phellinaceae Takht.
- Rossaceae DC.
- $ Stylidiaceae R.Br. (w tym Donatiaceae B.Chandler )
- † Escalloniales R.Br.
- § Escalloniaceae R.Br. ex Dumort. (w tym Eremosynaceae Dandy , Polyosmaceae Blume , Tribelaceae Airy Shaw )
- † Bruniales Dumort.
- Bruniaceae R.Br. ex DC.
- § Columelliaceae D.Don (w tym Desfontaniaceae Endl. )
- † Parakryfiale Takht. ex Ujawnij
- § Paracryphiaceae Airy Shaw (w tym * Quintiniaceae Doweld , Sphenostemonaceae P.Royen & Airy Shaw )
-
Dipsacales Juss. ex Bercht. & J.Presl
- Adoxaceae E. Mey.
- § Caprifoliaceae Juss. (w tym Diervillaceae Pyck , Dipsacaceae Juss. , Linnaeaceae Backlund , Morinaceae Raf. , Valerianaceae Batsch )
-
Apiales Nakai
- Apiaceae Lindl. (w tym Mackinlayaceae)
- Araliaceae Juss.
- Griseliniaceae J.R.Forst. & G.Forst. ex A.Cunn.
- Myodocarpaceae Doweld
- Pennantiaceae J.Agardh
- Pittosporaceae R.Br.
- § Torricelliaceae Hu (w tym Aralidiaceae Philipson & BCStone , Melanophyllaceae Takht. ex Airy Shaw )
Taksony o niepewnej pozycji
- Apodanthaceae Takht. (trzy rodzaje, teraz w Cucurbitales )
- Cynomoriaceae Endl. ex Lindl.
- Guillea Ruiz i paw.
- Petenaea Lundell (obecnie w Huerteales )
- Nicobariodendron (patrz Simmons, 2004; prawdopodobnie w Celastraceae ).
Filogeneza
System APG III został oparty na drzewie filogenetycznym roślin okrytozalążkowych, które obejmowało wszystkie 59 rzędów i 4 nieumieszczone rodziny. W systematyczne pozycje pozostałych 6 zajmujących czwarte lub dalsze rodzin był tak niepewny, że nie mogą być umieszczone w dowolnym z polytomies w drzewie. Pokazano je w tabeli klasyfikacji zatytułowanej "Wersja szczegółowa" powyżej, 4 w Euasterids I i 2 w Taxa o niepewnej pozycji.
Przedstawione poniżej drzewo filogenetyczne zostało opublikowane z systemem APG III, ale bez niektórych dodanych tutaj etykiet.
okrytozalążkowe |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Podrodziny zastępujące zaniechane rodziny
Zaproponowano szereg podrodzin w celu zastąpienia niektórych rodzin, które były opcjonalne (tj. w nawiasach) w APG II, ale zostały przerwane w APG III. Przedstawiono je w poniższej tabeli.
Rodzina nawiasów APG II | Rodzina APG III: podrodzina |
---|---|
Agapanthaceae | Amaryllidaceae: Agapanthoideae |
Agavaceae | Szparagowate: Agavoideae |
Alliaceae | Amaryllidaceae: Allioideae |
Amaryllidaceae | Amaryllidaceae: Amaryllidoideae |
Aphyllanthaceae | Szparagowate: Aphyllanthoideae |
szparagowate | Szparagowate: szparagowate |
Asphodelaceae | Xanthorrhoeaceae: Asphodeloideae |
Hemerocallidaceae | Xanthorrhoeaceae: Hemerocallidoideae |
Hesperocallidaceae | Szparagowate: Agavoideae |
Hiacyntowate | Szparagowate: Scilloideae |
Laxmanniaceae | Szparagowate: Lomandroideae |
Ruscaceae | Szparagowate: Nolinoideae |
Themidaceae | Szparagowate: Brodiaeoideae |
Xanthorrhoeaceae | Xanthorrhoeaceae: Xanthorrhoeoideae |
Bibliografia
Linki zewnętrzne
- Artykuł APG III: Aktualizacja klasyfikacji grupy filogenezy okrytozalążkowej dla rzędów i rodzin roślin kwiatowych: APG III
- Artykuł LAPG III: Liniowa grupa filogenezy okrytozalążkowej (LAPG) III: liniowa sekwencja rodzin w APG III
- Klasyfikacja filogenetyczna roślin lądowych Artykuł: Klasyfikacja filogenetyczna roślin lądowych towarzysząca APG III
- Strona internetowa filogenezy okrytozalążkowej na stronie internetowej Ogrodu Botanicznego Missouri