Alberta Highway 12 - Alberta Highway 12
Autostrada 12 | ||||
---|---|---|---|---|
Autostrada 12 podświetlona na czerwono
| ||||
Informacje o trasie | ||||
Długość | 363,8 km (226,1 mil) | |||
Główne skrzyżowania | ||||
West End | Autostrada 22 w pobliżu Rocky Mountain House | |||
Wschodni kraniec | Autostrada 51 na granicy Saskatchewan w pobliżu Compeer | |||
Lokalizacja | ||||
Gminy specjalistyczne i wiejskie |
Clearwater County , Lacombe County , Stettler nr 6 County , Paintearth Nr 18 County , Specjalny Obszar nr 4 | |||
Główne miasta | Lacombe | |||
Miasta | Bentley , Stettler , Castor , Coronation | |||
Wioski | Alix , Botha , Halkirk , Veteran , Consort | |||
System autostrad | ||||
Prowincjonalne autostrady w Albercie
|
Alberta Provincial Highway No. 12 , powszechnie nazywana Highway 12 , to autostrada wschód-zachód biegnąca przez środkową Albertę . Biegnie od autostrady 22 , przez Lacombe i Stettler , do granicy Alberta- Saskatchewan . Zwykle biegnie równolegle do autostrady 13 na północy. Autostrada 12 ma około 364 km (226 mil) długości.
Opis trasy
Autostrada 12 zaczyna się przy autostradzie 22, około 10 km (6 mil) na północ od Rocky Mountain House i biegnie na wschód do Bentley, gdzie przecina autostradę 20 . Biegnie dalej wzdłuż południowej części jeziora Gull i letniej wioski Gull Lake , zanim przecina autostradę nr 2 ( autostradę królowej Elżbiety II). Na wschód od autostrady 2, przechodzi przez miasto Lacombe jako 50 Avenue, po czym biegnie dalej na wschód obok wioski Clive . Na skrzyżowaniu autostrady 50 w pobliżu Tees , autostrada 12 skręca na południowy wschód, przechodząc przez wioskę Alix i na krótkim odcinku współbieżnym z autostradą 21 , po czym skręca na wschód na autostradzie 11 w pobliżu Nevis . Przebiega przez Erskine, zanim wjedzie do Stettler i przecina autostradę 56 . Na wschód od Stettler, przed skręceniem na południowy wschód , mija Botha , Gadsby i Halkirk . Przejeżdża przez Castor , przecina autostradę 36 (Veterans Memorial Highway) i przechodzi przez Fleet , Coronation , Throne i Veteran . Dzieli 18 km (11 mil) współbieżności z autostradą 41 (Buffalo Trail) między Consort i Monitor, po czym kontynuuje przejazd przez Kirriemuir i Altario , w końcu docierając do granicy Saskatchewan w pobliżu Compeer, gdzie kontynuuje jako Saskatchewan Highway 51 .
Historia
Autostrada 12 pierwotnie biegła 90 km (56 mil) na północ od Bentley, przez Rimbey i Breton , kończąc na autostradzie 39 w Alsike . W styczniu 1988 odcinek na północ od Bentley został przeniesiony na autostradę 20, podczas gdy autostrada 51 , która w tym czasie jechała na zachód od Bentley i kończyła się na autostradzie 761 na północ od Leslieville , stała się częścią autostrady 12. W latach 90. XX wieku autostrada 12 została przedłużona na zachód. do autostrady 22.
Główne skrzyżowania
Z zachodu na wschód:
Gmina wiejska / wyspecjalizowana | Lokalizacja | km | mi | Destynacje | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
Hrabstwo Clearwater | | 0.0 | 0.0 | Autostrada 22 - Drayton Valley , Rocky Mountain House | |
22.7 | 14.1 | Hwy 761 - Leslieville | |||
Hrabstwo Lacombe | | 39,0 | 24.2 | Hwy 766 - Eckville | |
Bentley | 58.6 | 36.4 | Autostrada 20 - Rimbey , jezioro Sylvan | ||
61.2 | 38,0 | Hwy 12A wschód (44 Street) | |||
Gull Lake | 68.6 | 42.6 | Autostrada 12A na zachód - Aspen Beach Provincial Park | ||
| 70.4 | 43.7 | Autostrada 792 na północ - Crestomere | ||
Miasto od Lacombe | 79.2 | 49.2 | Autostrada 2 - Edmonton , Red Deer , Calgary | Wymieniać; zjazd 422 na Hwy 2 | |
83,0 | 51.6 | Hwy 2A - Ponoka , Red Deer | |||
Hrabstwo Lacombe | | 96.4 | 59.9 | Hwy 815 - Ponoka , Joffre | |
102.1 | 63.4 | UAR 111 północ - Clive | |||
110.4 | 68.6 | UAR 88 north - Tees | |||
111,0 | 69,0 | Autostrada 821 na północ | |||
111.4 | 69.2 | Droga 50 na wschód - Mirror , Bashaw | |||
Alix | 124,2 | 77.2 | Hwy 601 - Jezioro Buffalo | ||
| 129,9 | 80.7 | Autostrada 21 na północ - Mirror , Bashaw , Camrose | West end współbieżności Hwy 21; unsigned Hwy 921 południe |
|
↑ / ↓ | | 131,6 | 81.8 | Autostrada 21 na południe - Delburne , Three Hills | Wschodni koniec współbieżności Hwy 21 |
Hrabstwo Stettler nr 6 | Nevis | 137,3 | 85.3 | ||
| 139.4 | 86.6 | Autostrada 11 na zachód - Red Deer | ||
Erskine | 147,6 | 91,7 | Hwy 835 - Rochon Sands | ||
Miasto od Stettler | 159,3 | 99,0 | Autostrada 56 (59 Street) - Camrose , Drumheller | ||
160,4 | 99,7 | 47 Avenue / 50 Street | Autostrada 12 odchodzi na południe, a następnie skręca na wschód | ||
Hrabstwo Stettler nr 6 | | 169,9 | 105,6 | Autostrada 850 na północ - Red Willow , Donalda | Zachodni koniec współbieżności Hwy 850 |
Botha | 173,3 | 107,7 | Autostrada 850 na południe | Wschodni koniec współbieżności Hwy 850 | |
Gadsby | 185,4 | 115.2 | Autostrada 852 na północ | ||
Hrabstwo Paintearth nr 18 | | 198.4 | 123,3 | Hwy 855 na północ - Big Knife Provincial Park , Daysland | Zachodni koniec współbieżności Hwy 855 |
Halkirk | 200,3 | 124,5 | Autostrada 855 na południe - Endiang | Wschodni koniec współbieżności Hwy 855 | |
Rolka | 218,5 | 135,8 | Autostrada 861 północ (45 Street) do autostrady 599 wschód | ||
| 222,9 | 138,5 | Hwy 36 - Viking , Killam , Hanna , Brooks | ||
Koronacja | 253,1 | 157,3 | Autostrada 872 na południe | Zachodni koniec współbieżności Hwy 872 | |
254,8 | 158,3 | Autostrada 872 na północ - Hardisty | Wschodni koniec współbieżności Hwy 872 | ||
Obszar specjalny nr 4 | Weteran | 278,4 | 173,0 | Autostrada 884 na północ - Hughenden , Amisk | Zachodni koniec współbieżności Hwy 884 |
| 280,0 | 174,0 | Autostrada 884 na południe - Youngstown | Wschodni koniec współbieżności Hwy 884 | |
Małżonek | 303,2 | 188,4 |
Autostrada 41 na północ - Wainwright Autostrada 886 na południe - Zboże |
Zachodni koniec współbieżności Hwy 41 | |
Monitor | 320,5 | 199.1 | Autostrada 41 na południe - Oyen , Medicine Hat | Wschodni koniec współbieżności Hwy 41 | |
| 338.1 | 210,1 | Range Road 31 - Kirriemuir | ||
Altario | 349,5 | 217,2 | Hwy 899 - Provost , Esther | ||
Compeer | 363,8 | 226.1 | Droga 51 na wschód - Kerrobert , Biggar | Kontynuuje w Saskatchewan | |
1000 mil = 1,609 km; 1000 km = 0,621 mil
|
Mapa trasy :
Plik KML ( edycja • pomoc )
|
Autostrada 12A
Autostrada 12A | |
---|---|
Lokalizacja | Bentley - Gull Lake |
Długość | 9,1 km (5,7 mil) |
Istniała | 2017 – obecnie |
Alberta Provincial Highway nr 12A to oznaczenie 9 km (6 mil) alternatywnej trasy w pobliżu autostrady 12, obsługującej południowy brzeg jeziora Gull .
W 2012 roku, Alberta Transport rozpoczęto budowę urealnianiem Highway 12 między Bentley i Gull Lake, około pół kilometra ( 1 / 4 mil) na południe od pierwotnego wyrównania, pomijając dwie społeczności, jak również Aspen Beach Provincial Park . W 2017 roku wyznaczono autostradę 12 wzdłuż nowej jezdni, podczas gdy dawna linia trasowania stała się autostradą 12A.