Turniej Kandydatów - Candidates Tournament
W Kandydaci turnieju (lub w niektórych okresach Kandydaci wyników ) jest szachowy turniej organizowany przez FIDE , międzynarodowego organu, Chess, od 1950 roku, jako ostatecznego konkursu określenia challenger na mistrzostwa świata w szachach . Zwycięzca Kandydatów uzyskuje prawo do meczu o Mistrzostwo Świata z zasiedziałym Mistrzem Świata.
Przed 1993 r. był kwestionowany jako turniej triennale; prawie zawsze odbywały się co trzeci rok od 1950 do 1992 włącznie. Po podziale mistrzostw świata na początku lat 90. cykle zostały zakłócone, nawet po ponownym zjednoczeniu tytułów w 2006 r. Od 2013 r. przybrał on dwuletni cykl: kwalifikacje dla Kandydatów w roku nieparzystym, Kandydaci grali na początku roku parzystego, a mecz o mistrzostwo świata rozgrywany pod koniec roku parzystego. Po turnieju kandydatów Szachowej FIDE Świata, który odbył się w marcu 2018 r następny rozpoczęła się w Jekaterynburgu , Rosja w dniu 17 marca 2020, ale został zawieszony ze względu na COVID-19 pandemii po połowę rundy zostały odtworzone. Druga połowa turnieju została rozegrana między 19 a 28 kwietnia 2021 r., również w Jekaterynburgu. 28 kwietnia 2021 roku dyrektor generalny FIDE Emil Sutovsky ogłosił na Twitterze, że nowy turniej Kandydatów odbędzie się w 2022 roku.
Prekursory
Przed 1950 r. szereg turniejów pełniło rolę de facto turniejów kandydujących:
- Turniej szachowy w Londynie 1883 ustanowił Johannesa Zukertorta i Wilhelma Steinitza dwoma najlepszymi graczami na świecie i był jednym z ważnych wydarzeń prowadzących do pierwszego oficjalnego meczu o mistrzostwo świata między nimi w 1886 roku.
- Petersburg turniej szachowy 1895/96 , w którym mistrz świata Emanuel Lasker skończył pierwszy i Steinitz zajął drugie miejsce, doprowadził do Steinitz zyskuje poparcie dla 1897 rewanżu , który Lasker wygrał.
- Turniej szachowy AVRO 1938 odbył się częściowo po to, by wyłonić pretendenta dla Aleksandra Alechina . Paul Keres wygrał w tie-breakach, ale II wojna światowa uniemożliwiła rozegranie meczu.
Organizacja
Liczba graczy w turnieju zmieniała się na przestrzeni lat, od ośmiu do piętnastu graczy. Większość z nich zakwalifikowała się z turniejów międzystrefowych , choć niektórzy uzyskali bezpośrednie wejście bez konieczności grania w turniejach międzystrefowych.
Pierwszy cykl międzystrefowych/kandydatowych mistrzostw świata rozpoczął się w 1948 roku. Przed 1965 turniej był organizowany w formacie round-robin . Od 1965 roku turniej był rozgrywany w trybie pucharowym , rozłożonym na kilka miesięcy. W latach 1995-1996 obrońca tytułu FIDE ( Anatolij Karpow ) również wszedł do kandydatów w półfinale, więc zwycięzcą został mistrz świata FIDE.
Podczas oddzielenia się od FIDE w latach 1993-2006, „klasyczne” mistrzostwa świata zorganizowały również trzy turnieje kandydackie (w latach 1994-1995, 1998 i 2002) pod innym sponsorem i za każdym razem w innym formacie. W jednym z tych przypadków ( Alexei Shirov w 1998) nie doszło do żadnego meczu o tytuł, w spornych okolicznościach (patrz Mistrzostwa Świata w Szachach Klasycznych 2000 ).
Po ponownym zjednoczeniu tytułów w 2006 roku , FIDE wypróbowało różne formaty Kandydatów w latach 2007 , 2009 i 2011 , zanim od 2013 roku zdecydowało się na 8-osobowy turniej Kandydatów w systemie double round robin .
Wyniki Turniejów Kandydatów
Poniższe tabele przedstawiają kwalifikacje i wyniki wszystkich turniejów międzystrefowych, kandydujących i mistrzostw świata.
- Zawodnicy oznaczeni kursywą ( Bondarevsky, Euwe, Fine i Reshevsky w 1950, Botwinnik w 1965, Fischer w 1977, Carlsen w 2011 i Radjabov w 2020) zakwalifikowali się do Kandydatów lub zostali rozstawieni w Kandydatach, ale nie grali.
- Gracze oznaczeni kursywą z gwiazdką ( Stein* w 1962 i ponownie w 1965 oraz Bronstein* w 1965) zostali wykluczeni z listy Kandydatów zasadą ograniczającą liczbę graczy z jednego kraju.
- Gracze wymienione po graczy kursywą (FLOHR w 1950 Benko w 1962 roku, Geller, Ivkov i Portisch w 1965 Spasski w 1977 Grischuk w 2011 roku i Vachier-Lagrave w 2020 roku) tylko wykwalifikowany powodu nieuczestniczenia (wycofanie) z gracze w nawiasie lub gracze z gwiazdką.
Kolumna „Rozstawieni w finale” zwykle odnosi się do aktualnego mistrza, ale ma to inne znaczenie w przypadku Mistrzostw Świata w Szachach 1948 , w których pięciu graczy zostało rozstawionych do turnieju mistrzowskiego, Klasyczne Mistrzostwa Świata w Szachach 2000, w których rozstawiono dwóch graczy do finału mistrzostw, Mistrzostw Świata FIDE 2005, w których ośmiu graczy zostało rozstawionych do finałowego turnieju mistrzostw, oraz Mistrzostw Świata FIDE 2007 , w których czterech graczy zostało rozstawionych do finałowego turnieju mistrzostw.
Turnieje międzystrefowe i kandydujące (1948-1996)
Lata | Format międzystrefowy | Kwalifikacje międzystrefowe | Zaszczepieni w Kandydatów | Format kandydatów | Kandydaci Zwycięzcy | Rozstawiony w finale | Finał Mistrzostw |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1948 | Nic | W latach 1946-1947 FIDE zdecydowało, że sześciu graczy weźmie udział w turnieju. FIDE wybrała Keresa i Fine'a jako zwycięzców turnieju szachowego AVRO 1938, który został uznany za turniej kandydatów do mistrzostwa. Reshevsky został wybrany jako wielokrotny mistrz USA, Botwinnik jako mistrz ZSRR, Euwe jako były mistrz świata, a Smysłow został wybrany, ponieważ był jednym z niewielu sowieckich arcymistrzów. Fine wycofał się z turnieju w 1948 roku. |
5 graczy, Botwinnik , Smysłow , Keres , Reshevsky , Euwe |
Haga /Moskwa 1948 pięciokrotny okrężny, 1. Botwinnik 14 / 20 2. Smysłow 11 3.-4. Keres, Reszewski 10½ 5. Euwe 4 |
|||
1948-51 |
Saltsjöbaden ( Sztokholm ) 1948 20 graczy, pojedynczy każdy z każdym, 8 zakwalifikowanych |
1. Bronstein , 2. Szabo , 3. Boleslavsky , 4. Kotov , 5. Lilienthal , 6.-9. Najdorf , Ståhlberg , ( Bondarevsky ), Flohr |
Smysłow, Keres ( Euwe , Fine , Reshevsky ) |
Budapeszt 1950 10 graczy, double round robin 1.-2. Bolesławski, Bronstein 3. Smysłow; 4. Keres |
Bronstein (wygrał mecz play-off z Boleslavskym ) |
Botwinnik (1948 mistrz) | Moskwa 1951 24 mecze mecz Remis 12-12, Botwinnik zachował tytuł |
1952-54 | Saltsjöbaden (Sztokholm) 1952 21 graczy, pojedyncza runda z każdym, 8 zakwalifikowanych |
1. Kotow, 2.-3. Taimanow , Petrosjan , 4. Geller , 5.-8. Averbakh , Ståhlberg, Szabo, Gligorić |
Bronstein, Boleslavsky , Smysłov, Keres, Reshevsky, Najdorf , Euwe |
Zürich 1953 15 graczy, double round robin 1. Smysłow 2.-4. Bronstein, Keres, Reshevsky |
Smysłów | Botwinnik (1951 mistrz) | Moskwa 1954 24 mecze mecz Remis 12-12, Botwinnik zachował tytuł |
1955-57 |
Göteborg 1955 21 graczy, pojedyncza runda z każdym, 9 zakwalifikowanych |
1. Bronstein, 2. Keres , 3. Panno , 4. Petrosjan, 5.-6. Geller, Szabo, 7-9. Filip , Pilnik , Spasski | Smysłów |
Amsterdam 1956 10 graczy, double round robin 1. Smysłow 2. Keres |
Smysłów | Botwinnik (1954 mistrz) | Moskwa 1957 Smysłow wygrał 12½–9½ |
1958 | Rewanż | Botwinnik, Smysłów | Moskwa 1958 Botwinnik wygrał 12½–10½ |
||||
1958-60 |
Portorož 1958 21 graczy, pojedyncza runda z każdym, 6 zakwalifikowanych |
1. Tal , 2. Gligorić, 3.-4. Petrosjan, Benko , 5.-6. Olafsson , Fischer |
Smysłow, Keres |
Jugosławia 1959 8 graczy, poczwórny każdy z każdym 1. Tal; 2. Keres; 3. Petrosjan; 4. Smysłow |
Tal | Botwinnik (1958 mistrz) | Moskwa 1960 Tal wygrał 12½–8½ |
1961 | Rewanż | Botwinnik, Tal | Moskwa 1961 Botwinnik wygrał 13-8 |
||||
1962-63 |
Sztokholm 1962 23 graczy, pojedynczy każdy z każdym, 6 zakwalifikowanych |
1. Fischer, 2.-3. Geller, Petrosjan, 4.-5. Korcznoj , Filip, 6.-8. Stein * , Benko |
Tal, Keres |
Curaçao 1962 8 graczy, poczwórny każdy z każdym 1. Petrosian; 2. Keres; 3. Geller; 4. Fischera |
Petrosjan | Botwinnik (1961 mistrz) | Moskwa 1963 Petrosjan wygrał 12½–9½ |
1964-66 |
Amsterdam 1964 24 graczy, pojedynczy każdy z każdym, 6 zakwalifikowanych |
1.-4. Smysłow, Larsen , Spasski, Tal, 5. Stein *, 6. Bronstein *, 7. Iwkow , 8.-9. Portisch |
Keres, ( Botwinnik ), Geller | 1965: 8 graczy, mecze Półfinały: Spassky pokonał Geller Tal pokonał Larsena |
Spassky pokonał Tala w finale |
Petrosjan (1963 mistrz) | Moskwa 1966 Petrosian wygrał 12½–11½ |
1967-69 |
Sousse 1967 23 graczy, pojedyncza runda, 6 zakwalifikowanych |
1. Larsen, 2.-4. Korcznoj, Geller, Gligorić, 5. Portisch, 6.-8. Reszewski |
Spasski , Tal | 1968: 8 graczy, mecze Półfinały: Korcznoj pokonał Tal Spassky pokonał Larsena |
Spasski pokonał w finale Korcznoj |
Petrosjan (1966 mistrz) | Moskwa 1969 Spasski wygrał 12½–10½ |
1970-72 |
Palma de Mallorca 1970 24 graczy, jeden z każdym, 6 zakwalifikowanych |
1. Fischer, 2.-4. Larsen, Geller, Hubner , 5.-6. Taimanow, Uhlmann |
Petrosjan , Korcznoj | 1971: 8 graczy, mecze Półfinały: Petrosjan pokonał Korcznoi Fischer pokonał Larsen |
Fischer pokonał Petrosiana w finale |
Spasski (1969 mistrz) |
Reykjavík 1972 Fischer wygrał 12½–8½ |
1973-75 | 1973: Dwóch 18 graczy, pojedyncza runda międzystrefowa; 3 zakwalifikowane z każdego |
Leningrad 1973: 1.-2. Korcznoj, Karpow , 3. Byrne ; |
Spasski, Petrosjan | 1974: 8 graczy, mecze Półfinały: Korcznoj pokonał Petrosiana Karpowa pokonał Spasskiego |
Karpow pokonał w finale Korcznoj |
Fischer (1972 mistrz) | 1975: Karpow wygrał pod presją |
Petropolis 1973: 1. Mecking , 2.-4.: Portisch, Polugaevsky |
|||||||
1976-78 | 1976: Dwóch 20 graczy, pojedyncza runda międzystrefowa; 3 zakwalifikowane z każdego |
Biel 1976: 1. Larsen, 2.-4. Petrosjan, Portisch |
Korcznoj, ( Fischer ), Spasski | 1977-78: 8 graczy, mecze Półfinały: Korcznoj pokonał Polugaevsky Spassky pokonał Portisch |
Korcznoj pokonał Spasskiego w finale (1977-78) |
Karpow (1975 mistrz) |
Baguio 1978 Karpow wygrał 6-5 po 32 meczach (nie liczy się remisów) |
Manila 1976: 1. Mecking, 2.-3. Poługewski, Hort |
|||||||
1979-81 | 1979: Dwóch 18 graczy, pojedyncza runda międzystrefowa; 3 zakwalifikowane z każdego |
Ryga 1979: 1.-2. Tal, Polugaevsky, 3.-4. Adorjan ; |
Korcznoj, Spasski | 1980: 8 graczy, mecze Półfinały: Korcznoj pokonał Polugaevsky Hübner pokonał Portisch |
Korcznoj pokonał Hübnera w finale |
Karpow (1978 mistrz) |
Meran 1981 Karpow wygrał 6:2 po 18 meczach (remisy nie licząc) |
Rio de Janeiro 1979: 1.-3. Portisch, Petrosjan, Hubner |
|||||||
1982-85 | 1982: Trzech 14 graczy, pojedyncza runda międzystrefowa; 2 zakwalifikowane z każdego |
Las Palmas 1982: 1. Ribli , 2. Smysłow ; |
Korcznoj, Hubner | 1983-84: 8 graczy, mecze Półfinały: Kasparow pokonał Korcznoja Smysłowa pokonał Ribli |
Kasparow pokonał Smysłowa w finale (1984) |
Karpow (1981 mistrz) | Moskwa 1984-85 Nieograniczony mecz przerwany po 48 meczach z Karpowem prowadzącym 5:3 (remisy nie licząc) |
Toluca 1982: 1.-2. Portisch, Torre |
|||||||
Moskwa 1982: 1. Kasparow , 2. Bielawski ; |
|||||||
1985 | Powtórna rozgrywka | Karpow, Kasparów | Moskwa 1985 24 mecze mecz Kasparow wygrał 13-11 |
||||
1986 | Rewanż | Karpow, Kasparow |
Londyn/ Leningrad 1986 Kasparow wygrał 12½–11½ |
||||
1985-87 | 1985: Trzech 16-18 graczy, pojedyncza runda międzystrefowa; 4 zakwalifikowane z każdego |
Biel 1985: 1. Vaganian , 2. Seirawan , 3. Sokolov , 4.-6. Krótki ; |
Korcznoj, Ribli , Smysłow , Spasski (rozstawiony w turnieju) Karpow (rozstawiony w finale 1987) |
Montpellier 1985: 16 graczy, pojedyncza runda z każdym, 1.-3. Jusupow, Sokołow, Vaganian, 4.-5. Timman |
Linares 1987: Karpow pokonał w finale zwycięzcę meczów ( Sokołow ). |
Kasparow (1985 mistrz) |
Sewilla 1987 24 mecze mecz Remis 12-12, Kasparow zachował tytuł |
Taxco 1985: 1. Timman , 2. Nogueiras , 3. Tal , 4. Spraggett ; |
|||||||
Tunis 1985: 1. Jusupow , 2. Bielawski, 3. Portisch, 4.-5. Czerniń |
1986: 4 graczy rozegrało dwie rundy meczów: Jusupow pokonał Timmana; Sokolov pokonał Vaganiana i Jusupowa. | ||||||
1987-90 | 1987: Trzech graczy 17-18, pojedyncza runda międzystrefowa; 3 zakwalifikowane z każdego |
Subotica 1987: 1.-3. saksofon , krótki, speelman ; |
Sokolov , Timman, Vaganian , Yusupov, Spraggett Karpov (rozstawiony w drugiej rundzie) |
1988: 14 graczy rozegrało jedną rundę meczów, 1989: Karpow dołączył do zwycięzców w ćwierćfinale Półfinały (1989): Karpow pokonał Jusupowa Timmana pokonał Speelmana |
Karpow pokonał Timmana w finale (1990) |
Kasparow (1987 mistrz) |
Nowy Jork / Lyon 1990 Kasparow wygrał 12½–11½ |
Szirák 1987: 1.-2. Sałow , Hjartarson , 3.-4. Portisch; |
|||||||
Zagrzeb 1987: 1. Korcznoj, 2.-3. Seirawan, Ehlvest |
|||||||
1990-93 |
Manila 1990 64 graczy ze Szwajcarii , 11 zakwalifikowanych |
1.-2. Gelfand , Iwańczuk , 3.-4. Anand , Krótki, 5.-11. Sax, Korcznojem, Hübner, Nikolić , Yudasin , Dolmatov , Dreev |
Timman, Yusupov, Speelman Karpov (rozstawiony w drugiej rundzie) |
1991: 14 graczy, rozegrało jedną rundę meczów, 1991: Karpow dołączył do zwycięzców w ćwierćfinale Półfinały (1992): Short pokonał Karpova Timman pokonał Jusupowa |
Krótki beat Timman w finale (1993) |
Kasparow (1990 mistrz) | Londyn wrzesień-październik 1993: Kasparow pokonał Short 13-8 pod auspicjami PCA ; |
Holandia / Dżakarta wrzesień-listopad 1993: Karpow pokonał Timmana 12½-8½ pod auspicjami FIDE | |||||||
1993-95 (PCA) |
Groningen Grudzień 1993 54 graczy ze Szwajcarii, 7 zakwalifikowanych |
1.-2. Adams , Anand, 3.-7. Kamsky , Kramnik , Tiviakov , Gulko , Romanishin |
Niski | 1994-95: 8 graczy, mecze Półfinały: Kamsky pokonał Short Anand pokonał Adamsa |
Anand pokonał Kamskiego w finale (1995) |
Kasparow (1993 mistrz PCA) |
Nowy Jork wrzesień–październik 1995 Mecz w 20 meczach Kasparow wygrał 10½–7½ |
1993-96 (FIDE) |
Biel lipiec 1993 73 zawodników Szwajcarów, 10 zakwalifikowanych |
1. Gelfand, 2.-9. Van der Sterren , Kamsky, Khalifman , Adams, Yudasin, Salov, Lautier , Kramnik, 10.-15. Anand |
Timman, Jusupow | 1994: 12 graczy rozegrało dwie rundy meczów. | Półfinały (luty 1995): Karpow pokonał Gelfanda, Kamsky pokonał Salova |
Elista 1996 20 meczów, w których Karpow wygrał 10½–7½ |
|
Karpov (rozstawiony w półfinale) | 1995: Karpow dołączył do zwycięzców (Gelfand, Kamsky, Salov) w półfinale. |
Podzielone tytuły (1997-2006)
Po 1996 roku turnieje międzystrefowe przestały istnieć, ale FIDE nadal organizowało kwalifikacyjne turnieje strefowe.
Mistrzostwa Klasyczne (1998-2004) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Lata | Format kandydatów | Zaszczepieni w Kandydatów | Kandydaci Zwycięzcy | Rozstawiony w finale | Finał Mistrzostw | ||
1998 (klasyczny) |
Cazorla , maj–czerwiec 1998 10-meczowy mecz |
Kramnik, Szirow (w ocenie) |
Shirov wygrał 5½–3½ |
Kasparow (1995 mistrz) |
Mecz nigdy się nie odbył | ||
2000 (klasyczny) | Nic | Dwóch graczy rozstawionych w finale: Kasparow (1995 mistrz); Kramnik (w ocenie) |
Londyn: październik- listopad 2000 16-meczowy mecz Kramnik wygrał 8½–6½ |
||||
2002-2004 (klasyczny) |
Dortmund Lipiec 2002 eliminacje: dwóch czterech graczy double round robins; Półfinały: pierwszy z każdej grupy spotkał się z drugim z drugiej grupy w minimeczach |
Wstęp: Grupa 1: 1 Shirov 2. Topalov 3. Gelfand , 4. Lutz Grupa 2: 1 Bareev , 2. Leko , 3.Adams 4. Morozevich Półfinały: Leko pokonał Shirova, a Topalov pokonał Bareeva. |
Leko (pokonał Topałowa w finale) |
Kramnik (mistrz klasyki 2000) |
Brissago : wrzesień-październik 2004 14-meczowy mecz zremisowany 7-7, Kramnik zachował tytuł |
||
Mistrzostwa FIDE (1997-2005) | |||||||
Lata | Format kandydatów | Zaszczepieni w Kandydatów | Finaliści | Finał Mistrzostw | |||
1997-1998 (FIDE) |
Groningen grudzień 1997, 7 runda, minimecz, turniej pucharowy |
100 graczy, ćwierćfinaliści: Adams, Van Wely, Short, Krasenkov, Gelfand, Dreev, Anand i Shirov. |
Anand (pokonał Adamsa w finale kandydatów) Karpov (1996 mistrz FIDE) |
Lozanna : Styczeń 1998 6-meczowy mecz Remis 3:3; Karpow wygrał szybką fazę play-off 2-0 |
|||
1999 (FIDE) |
Las Vegas lipiec–sierpień 1999, 7 runda, minimecz, turniej pucharowy |
100 graczy, ćwierćfinaliści: Kramnik, Adams, Movsesian, Akopian, Shirov, Nisipeanu , Khalifman i J. Polgar |
Półfinały: Khalifman pokonał Nisipeanu , Akopian pokonał Adamsa |
Las Vegas 1999 6- meczowy mecz Khalifman wygrał 3½–2½ |
|||
2000 (FIDE) |
New Delhi (6 rund)/finał w Teheranie listopad–grudzień 2000 7 rund, minimecz, turniej pucharowy z meczem finałowym rozegranym w Teheranie |
100 graczy, ćwierćfinaliści: Anand, Khalifman, Adams, Topałow, Tkaczew, Grischuk, Shirov i Bareev |
Półfinały: Anand pokonał Adamsa, Shirov pokonał Grischuka |
Teheran, 6 meczów w grudniu 2000 r., Anand wygrał 3½–½ |
|||
2001-2002 (FIDE) | Moskwa listopad–grudzień 2001 7 rund, minimecze, turniej pucharowy ze stosunkowo szybką kontrolą czasu |
128 graczy, ćwierćfinaliści: Anand, Shirov, Ivanchuk, Lautier, Svidler, Gelfand, Ponomariov i Bareev |
Półfinały: Ponomariov pokonał Svidlera , Ivanchuk pokonał Ananda |
Moskwa, styczeń 2002, 8-meczowy mecz, w którym Ponomariov wygrał 4½–2½ |
|||
2004 (FIDE) |
Trypolis czerwiec–lipiec 2004 7 rund, minimecze, turniej pucharowy ze stosunkowo szybką kontrolą czasu |
128 graczy, ćwierćfinaliści: Topałow, Kharlov, Kasimdzhanov, Grischuk, Radjabov , Dominguez, Adams, Akopian |
Półfinały: Adams pokonał Radjabowa , Kasimdzhanov pokonał Topałowa |
Trypolis Lipiec 2004 6-meczowy mecz zremisowany 3:3; Kasimdzhanov wygrał szybką fazę play-off 1½–½ |
|||
2005 (FIDE) | Nic | 8 graczy rozstawionych w finale: Kasimdzhanov (mistrz FIDE); Adams (jako finalista FIDE 2004); Anand, Morozevich, Topałow (w rankingu), Leko (jako klasyczny finalista 2004), J. Polgár i Svidler (w rankingu) |
San Luis : 8 graczy, double round robin, wrzesień-październik 2005 1. Topałow : 14.10. 2.-3. Anand i Svidler : 8½/14 4.Morozevich: 7/14 |
||||
Zjednoczenie | |||||||
2006 | Mecz zjednoczenia | Topałow (mistrz FIDE), Kramnik (mistrz klasyczny) |
Elista Październik 2006 12-meczowy mecz zremisowany 6–6, Kramnik wygrał szybką fazę playoff 2½–1½ |
Zjednoczony tytuł (od 2007)
Po ponownym zjednoczeniu FIDE i tytułów „klasycznych”, wprowadzono cykle Pucharu Świata w Szachach i Grand Prix FIDE jako kwalifikacje do Turnieju Kandydatów. System szwajcarski FIDE Grand Swiss został wprowadzony w drugiej połowie 2019 roku, stanowiąc kolejną ścieżkę kwalifikacji do Turnieju Kandydatów 2020.
Lata | Format kwalifikacji | Kwalifikacje | Zaszczepieni w Kandydatów | Format kandydatów | Kandydaci Zwycięzcy | Rozstawiony w finale | Finał Mistrzostw |
---|---|---|---|---|---|---|---|
2005-2007 |
Szachowe Mistrzostwa Świata 2005 Chanty-Mansyjsk listopad–grudzień 2005 128 graczy, 7 rund, minimecze, turniej pucharowy; + minimecze o miejsca od 1 do 16. kwalifikuje się najlepsza dziesiątka |
1.Ponomariov, 2. Aronian , (3. Bacrot ,) 4. Grischuk , 5.Bareev, 6.Gelfand, 7. Rublevsky , 8. Gurevich , 9. Kamsky , 10. Carlsen , 11. Małachow |
Kasimdzhanov, Leko, Adams, J. Polgár (5-8 mistrzostw 2005), Shirov, Bacrot (w rankingu) |
Candidates Matches 2007 Elista : maj–czerwiec 2007 16 graczy, dwie rundy meczów, 4 graczy kwalifikuje się do turnieju o mistrzostwo |
Aronian, Gelfand, Grischuk, Leko |
Anand, Svidler, Morozevich (2-4 w 2005); Kramnik (Mistrz 2006) |
Meksyk : wrzesień 2007 8 graczy, double round robin 1. Anand 14.09 2.-3. Kramnik i Gelfand: 14.08 |
2008 | Rewanż | Kramnik, Anand |
Bonn Październik 2008 12-meczowy mecz Anand wygrał 6½-4½, aby zachować tytuł. |
||||
2007-2010 |
Szachowe Mistrzostwa Świata 2007 Chanty-Mansyjsk listopad-grudzień 2007 128 graczy, 7 rund, minimecze, turniej pucharowy |
Kamsky pokonał w finale A. Shirova 2½-1½. |
Topałow (mistrz FIDE 2005) |
Mecz kandydatów 2009 Sofia luty 2009, mecz 8-meczowy |
Topałow wygrał 4½-2½ | Anand (mistrz 2008) |
Sofia kwiecień–maj 2010 12-meczowy mecz Anand wygrał 6½–5½, aby zachować tytuł. |
2008–2012 |
FIDE Grand Prix 2008–2010 2 zakwalifikowane |
Aronian, Radjabow | ( Carlsen w rankingu) Grischuk (zamiennik Carlsena) Kramnik (w rankingu), Kamsky, Topałow, Mamedyarov ( dzika karta ) |
Turniej Kandydatów 2011 Kazań , maj 2011, 8 zawodników, mecze Półfinały: Gelfand pokonał Kamskiego; Grischuk pokonał Kramnika |
Gelfand pokonał Grischuka w finale 3½–2½ | Anand (mistrz 2010) |
Moskwa Maj 2012 12-meczowy mecz zremisowany 6:6, Anand wygrał szybką fazę playoff 2½–1½, |
Szachowe Mistrzostwa Świata 2009 Chanty-Mansyjsk listopad–grudzień 2009 128 graczy, 7 rund, minimecze, turniej pucharowy (1. kwalifikacja) |
Gelfand (pokonał Ponomariova w finale) | ||||||
2011–2013 |
Szachowe Mistrzostwa Świata 2011 Chanty-Mansyjsk sierpień–wrzesień 2011 128 graczy, 7 rund, minimecz, turniej pucharowy (trzech najlepszych kwalifikuje się) |
Swidler, Grischuk, Ivanchuk | Gelfand Carlsen, Aronian, Kramnik (oceny) Radjabov (dzikiej karty) |
Turniej Kandydatów 2013 Londyn Marzec 2013 8-osobowy turniej double round-robin |
Carlsen (wygrał Turniej Kandydatów w tie breakach) |
Anand (mistrz 2012) |
Chennai , listopad 2013 12-meczowy mecz Carlsen wygrał 6½–3½ |
2012-2014 |
FIDE Grand Prix 2012–2013 2 zakwalifikowane |
Topałow, Mamedyarov | Anand Aronian, Karjakin (oceny) Svidler (dzikiej karty) |
Turniej Kandydatów 2014 Chanty-Mansyjsk , marzec 2014 8-osobowy turniej double round-robin |
Anand | Carlsen (mistrz 2013) |
Soczi , listopad 2014 12-meczowy mecz Carlsen wygrał 6½-4½, aby zachować tytuł |
Szachowe Mistrzostwa Świata 2013 Tromsø sierpień–wrzesień 2013 128 graczy, 7 rund, minimecze, turniej pucharowy (dwóch najlepszych kwalifikuje się) |
Kramnik, Andreikin | ||||||
2014–2016 |
FIDE Grand Prix 2014-15 2 zakwalifikowane |
Caruana , Nakamura | Anand Topałow, Giri (oceny) Aronian (dzikiej karty) |
Turniej Kandydatów 2016 Moskwa , marzec 2016 8-osobowy turniej double round-robin |
Karjakin | Carlsen (mistrz 2014) |
Nowy Jork , listopad 2016 12-meczowy mecz zremisowany 6:6 Carlsen wygrał szybką fazę playoff 3:1, aby zachować tytuł |
Szachowe Mistrzostwa Świata 2015 Baku Październik 2015 128 graczy, 7 rund, minimecze, turniej pucharowy (dwóch najlepszych w kwalifikacjach) |
Swidler, Karjakin | ||||||
2017–2018 |
FIDE Grand Prix 2017 Dwa kwalifikacje |
Mamedyarov, Grischuk | Karjakin Caruana, So (oceny) Kramnik (dzikiej karty) |
Turniej Kandydatów 2018 Berlin , marzec 2018 8-osobowy turniej double round-robin |
Caruana | Carlsen (mistrz 2016) |
Londyn , listopad 2018 12-meczowy mecz zremisowany 6:6 Carlsen wygrał szybką fazę play-off 3:0, aby utrzymać tytuł |
Szachowe Mistrzostwa Świata 2017 Tbilisi Wrzesień 2017 128 graczy, 7 rund, minimecze, turniej pucharowy (dwóch najlepszych w kwalifikacjach) |
Aronian, Ding | ||||||
2019-2021 |
FIDE Grand Prix 2019 Dwa kwalifikacje |
Grischuk, Nepomniachtchi | Caruana Giri (oceny) Alekseenko ( dzika karta ) Vachier-Lagrave (zamiennik Radjabowa) |
Turniej Kandydatów 2020-21 Jekaterynburg , marzec-kwiecień 2020, kwi 2021 8-osobowy turniej double round-robin |
Nepomniachtchi | Carlsen (Mistrz 2018) |
Dubaj , listopad-grudzień 2021 14-meczowy mecz |
Szachowe Mistrzostwa Świata 2019 Chanty-Mansyjsk wrzesień–październik 2019 128 graczy, 7 rund, minimecze, turniej pucharowy (dwóch najlepszych zakwalifikowanych) |
( Radjabov ), Ding | ||||||
FIDE Grand Swiss Tournament 2019 Isle of Man , październik 2019 turniej szwajcarski (kwalifikuje się najlepszy gracz) |
Wang | ||||||
2021–2022 |
FIDE Grand Prix 2022 Najlepsza dwójka kwalifikuje się |
Przegrany meczu Mistrzostw Świata 2021 Radjabov (dzika karta) |
Turniej Kandydatów 2022 8-osobowy turniej double round-robin |
(2021 Mistrz) | Mecz 14-meczowy | ||
Szachowe Mistrzostwa Świata 2021 Soczi lipiec–sierpień 2021 206 graczy, 8 rundy, minimecze, turniej pucharowy (dwóch najlepszych kwalifikuje się) |
Duda , Karjakin | ||||||
FIDE Grand Swiss Tournament 2021 Ryga , październik-listopad 2021 114-osobowy turniej szwajcarski (dwóch najlepszych kwalifikacji) |
|||||||
Lata | Format kwalifikacji | Kwalifikacje | Zaszczepieni w Kandydatów | Format kandydatów | Kandydaci Zwycięzcy | Rozstawiony w finale | Finał Mistrzostw |
Zobacz też
Uwagi
Bibliografia
- Mistrzostwa Świata FIDE w latach 1948-1990 , strony szachowe Marka Weeks
- Mistrzostwa Świata 1991-obecnie , strony szachowe Marka Weeks
- Strony Mistrzostw Świata , Forum społeczności szachowej w Rybce