Galeria sław IAAF - IAAF Hall of Fame
IAAF Hall of Fame został ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych w roku 2012. Jest on przeznaczony dla osób honorowych, którzy dokonali cenny wkład w lekkoatletyka zarówno na arenie międzynarodowej oraz w ich krajach ojczystych pasujących do określonych kryteriów.
Klasa inauguracyjna, licząca 24 osoby, została wprowadzona w listopadzie 2012 roku.
Kryteria
Minimalne kryteria, jakie musi spełniać sportowiec, aby kwalifikować się do członkostwa w Galerii sław to:
- Zawodnicy muszą zdobyć co najmniej dwa złote medale na Letnich Igrzyskach Olimpijskich lub Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce ,
- Zawodnicy muszą mieć co najmniej jeden rekord świata ,
- Zawodnicy muszą być na emeryturze od co najmniej 10 lat w momencie wyborów do Galerii Sław IAAF.
Kryteria te mogą zostać rozszerzone w 2013 r., Aby umożliwić uwzględnienie również sportowców, których osiągnięcia miały niezwykły wpływ na ten sport.
Członkowie
Na dzień 21 listopada 2014 r. Jest to 48 członków.
Sportowiec | Naród | Specjalność | Data wprowadzenia | Uwagi |
---|---|---|---|---|
Iolanda Balaș | Rumunia | Wysoki skok | 13 listopada 2012 | |
Abebe Bikila | Etiopia | Bieg długodystansowy | 08 marca 2012 | |
Fanny Blankers-Koen | Holandia | Sprint | 08 marca 2012 | |
Sergey Bubka | Związek Radziecki / Ukraina | Skok o tyczce | 25 czerwca 2012 | |
Sebastian Coe | Zjednoczone Królestwo | Bieganie na średni dystans | 25 czerwca 2012 | |
Betty Cuthbert | Australia | Sprint | 08 marca 2012 | |
Babe Didrikson Zaharias | Stany Zjednoczone | Sprint, oszczep, skok wzwyż | 06 czerwca 2012 | |
Volodymyr Holubnychy | Związek Radziecki / Ukraina | Chód wyścigowy | 15 października 2012 | |
Michael Johnson | Stany Zjednoczone | Sprint | 06 czerwca 2012 | |
Jackie Joyner-Kersee | Stany Zjednoczone | Wiele wydarzeń | 08 marca 2012 | |
Alberto Juantorena | Kuba | 400 m, 800 m | 11 czerwca 2012 | |
Wang Junxia | Chiny | Bieg długodystansowy | 08 marca 2012 | |
Kipchoge Keino | Kenia | Bieg długodystansowy | 2 lipca 2012 | |
Stefka Kostadinova | Bułgaria | Wysoki skok | 13 listopada 2012 | |
Carl Lewis | Stany Zjednoczone | Sprint, skok w dal | 08 marca 2012 | |
Edwin Moses | Stany Zjednoczone | 400 m przez płotki | 08 marca 2012 | |
Paavo Nurmi | Finlandia | Bieg długodystansowy | 08 marca 2012 | |
Dan O'Brien | Stany Zjednoczone | Wiele wydarzeń | 06 czerwca 2012 | |
Al Oerter | Stany Zjednoczone | Rzut dyskiem | 08 marca 2012 | |
Jesse Owens | Stany Zjednoczone | Sprint, skok w dal | 08 marca 2012 | |
Peter Snell | Nowa Zelandia | Bieganie na średni dystans | 3 września 2012 | |
Adhemar da Silva | Brazylia | Potrójny skok | 08 marca 2012 | |
Irena Szewińska | Polska | Sprint | 17 maja 2012 | |
Emil Zátopek | Czechosłowacja | Bieg długodystansowy | 08 marca 2012 | |
Harrison Dillard | Stany Zjednoczone | 100 m, 110 m przez płotki | 16 listopada 2013 | |
Marjorie Jackson | Australia | Sprint | 16 listopada 2013 | |
Hannes Kolehmainen | Finlandia | Bieg długodystansowy | 16 listopada 2013 | |
Natalya Lisovskaya | Związek Radziecki / Rosja | Pchnięcie kulą | 16 listopada 2013 | |
Svetlana Masterkova | Rosja | Bieganie na średni dystans | 16 listopada 2013 | |
Noureddine Morceli | Algieria | Bieganie na średni dystans | 16 listopada 2013 | |
Parry O'Brien | Stany Zjednoczone | Pchnięcie kulą | 16 listopada 2013 | |
Marie-José Pérec | Francja | Sprint | 16 listopada 2013 | |
Viktor Saneyev | Związek Radziecki / Gruzja | Potrójny skok | 16 listopada 2013 | |
Yuriy Sedykh | Związek Radziecki / Rosja | Rzut młotem | 16 listopada 2013 | |
Daley Thompson | Zjednoczone Królestwo | Dziesięciobój | 16 listopada 2013 | |
Grete Waitz | Norwegia | Maraton | 16 listopada 2013 | |
Valeriy Brumel | Związek Radziecki / Rosja | Wysoki skok | 21 listopada 2014 | |
Glenn Davis | Stany Zjednoczone | Sprint, 400 m przez płotki | 21 listopada 2014 | |
Heike Drechsler | Niemcy Wschodnie / Niemcy | Skok w dal, sprint | 21 listopada 2014 | |
Hicham El Guerrouj | Maroko | Bieganie na średni dystans | 21 listopada 2014 | |
Marita Koch | wschodnie Niemcy | Sprint | 21 listopada 2014 | |
Robert Korzeniowski | Polska | Chód wyścigowy | 21 listopada 2014 | |
Jānis Lūsis | Związek Radziecki / Łotwa | Oszczep | 21 listopada 2014 | |
Bob Mathias | Stany Zjednoczone | Dziesięciobój | 21 listopada 2014 | |
Wilma Rudolph | Stany Zjednoczone | Sprint | 21 listopada 2014 | |
Shirley Strickland de la Hunty | Australia | Sprint, 80 m przez płotki | 21 listopada 2014 | |
Lasse Virén | Finlandia | Bieganie na średni i długi dystans | 21 listopada 2014 | |
Cornelius Warmerdam | Stany Zjednoczone | Skok o tyczce | 21 listopada 2014 |