Lista zwycięzców olimpijskich wyścigu na Stadionie - List of Olympic winners of the Stadion race
Poniżej znajduje się lista zwycięzców wyścigu Stadion na Igrzyskach Olimpijskich od 776 pne do 225 ne. Opiera się on na liście podanej przez Euzebiusza z Cezarei przy użyciu kompilacji Sekstusa Juliusza Afrykańskiego . Wyścig Stadionowy był pierwszym i najważniejszym konkursem starożytnych olimpiad, a nazwiska zwycięzców są używane przez wielu greckich autorów do datowania historycznych wydarzeń.
Starożytna Olimpia | |
---|---|
Zdarzenie | Starożytne Igrzyska Olimpijskie |
Przedmiot | Starożytni zwycięzcy olimpijscy |
Zwycięzcy wyścigu Stadionowego | |
Kropka | 776 pne do 225 ne |
- I Olimpiada 776 pne - Koroebus z Elisbus
- II Olimpiada 772 pne - Antymach z Elis
- III Olimpiada 768 p.n.e. - Androklus z Mesenii
- IV Olimpiada 764 pne - Polichary z Mesenii
- V Olimpiada 760 pne - Ajschines z Elis
- VI Olimpiada 756 pne - Oebotas z Dyme
- VII Olimpiada 752 pne - Diokles z Mesenii ( starożytnej greki : Διοκλῆς Μεσήνιος ; zwana Daïcles , starożytna greka : Δαϊκλῆς Μεσσήνιος , w kronice Dionizjusza )
- 8. Olimpiada 748 p.n.e. - Antyle Mesenii
- 9. Olimpiada 744 p.n.e. - Ksenokles z Mesenii
- 10. Olimpiada 740 p.n.e. - Dotades z Mesenii
- 11. Olimpiada 736 pne - Leochares z Mesenii
- XII Olimpiada 732 pne - Oxythemis of Cleonae lub Coroneia
- XIII Olimpiada 728 p.n.e. - Diokles Koryntu
- XIV Olimpiada 724 pne - Desmon z Koryntu
- XV Olimpiada 720 p.n.e. - Orsippus z Megary
- XVI Olimpiada 716 pne - Pitagoras z Lakonii
- XVII Olimpiada 712 pne - Polus z Epidauros
- XVIII Olimpiada 708 pne - Tellis z Sycyonu
- XIX Olimpiada 704 pne - Menu Megara -
- XX Olimpiada 700 pne - Aterady Lakonii -
- 21. Olimpiada 696 pne - Pantacles of Athens - W 692 pne wygrał również diaulos . Był pierwszym zwycięzcą z Aten i pierwszym biegaczem w historii, który obronił tytuł cztery lata po swoim pierwszym zwycięstwie.
- 22. Olimpiada 692 p.n.e. - Pantakle po raz drugi
- 23. Olimpiada 688 p.n.e. - Ikar z Hyperezji Hyper
- 24. olimpiada 684 p.n.e. - Kleoptolemos z Lakonii
- 25. Olimpiada 680 p.n.e. - Talpis Lakonii
- 26. Olimpiada 676 p.n.e. - Kalistenes z Lakonii
- 27 Olimpiada 672 pne - Eurybus z Aten ( starożytny grecki : Εὔρυβος Ἀθηναῖος ; zwany Eurybates , starożytny grecki : Εὐρυβάτης przez Dionizjusza )
- 28 Olimpiada 668 pne - Charmis z Lakonii
- 29 Olimpiada 664 pne - Chionis z Lakonii
- 30. Olimpiada 660 p.n.e. - Chionis po raz drugi
- 31. Olimpiada 656 pne - Chionis po raz trzeci
- 32. Olimpiada 652 p.n.e. - Kratinus z Megary
- 33. olimpiada 648 p.n.e. – Gylis z Lakonii
- 34. Olimpiada 644 pne - Stomas of Athens - Był trzecim zwycięzcą z Aten, a jego nazwisko wymienia tylko Euzebiusz.
- 35 Olimpiada 640 pne - Sphaerus z Lakonii ( starożytna greka : Σφαῖρος Λάκων )
- 36. Olimpiada 636 p.n.e. - Frynon z Aten
- 37. Olimpiada 632 pne - Eurycleidas z Lakonii
- 38. Olimpiada 628 pne - Olynteusz z Lakonii
- 39. Olimpiada 624 p.n.e. - Rhipsololaus z Lakonii
- 40. Olimpiada 620 p.n.e. – Olynteusz z Lakonii po raz drugi
- 41. Olimpiada 616 p.n.e. - Kleonda z Teb
- 42. olimpiada 612 p.n.e. - Lycotas z Lakonii
- 43. Olimpiada 608 pne - Kleon z Epidauros
- 44. Olimpiada 604 pne - Gelon z Lakonii Gel
- 45. Olimpiada 600 p.n.e. - Antykraci z Epidauros
- 46. Olimpiada 596 pne - Chrysamaxus z Lakonii
- 47. Olimpiada 592 pne - Eurykles z Lakonii
- 48. Olimpiada 588 p.n.e. - Glycon of Croton
- 49. Olimpiada 584 p.n.e. - Lycinus z Krotonu
- 50. Olimpiada 580 p.n.e. - Epitelidas z Lakonii
- 51. Olimpiada 576 p.n.e. - Eratostenes z Krotonu
- 52. Olimpiada 572 pne - Agis z Elis
- 53. Olimpiada 568 pne - Hagnon z Peparethus
- 54. Olimpiada 564 p.n.e. – Hipostrat z Krotonu
- 55. Olimpiada 560 p.n.e. – Hippostratus po raz drugi
- 56. Olimpiada 556 p.n.e. - Fajdros z Farsalosa
- 57. Olimpiada 552 p.n.e. - Ladromus z Lakonii
- 58. olimpiada 548 pne - Diognetus z Krotonu of
- 59. Olimpiada 544 pne - Archiloch z Corcyra
- 60. Olimpiada 540 p.n.e. - Apelajos z Elis
- 61. Olimpiada 536 pne - Agatharchus z Corcyrach
- 62. Olimpiada 532 p.n.e. - Eryksja z Chalkis
- 63. Olimpiada 528 pne - Parmenides z Camarinaide
- 64. Olimpiada 524 p.n.e. - Menander z Tesalii
- 65. Olimpiada 520 p.n.e. - Anocha z Tarentu
- 66. Olimpiada 516 pne - Ischyrus z Himerau
- 67. olimpiada 512 p.n.e. - Fanas z Pellene
- 68. Olimpiada 508 p.n.e. - Izomach z Kroton Cro
- 69. Olimpiada 504 p.n.e. – Izomach po raz drugi
- 70. Olimpiada 500 p.n.e. - Nikazjusz Opus
- 71. olimpiada 496 pne - Tisicrates z Krotonu
- 72. Olimpiada 492 pne - Tisicrates po raz drugi
- 73. olimpiada 488 p.n.e. - Astyalus z Krotonu
- 74. olimpiada 484 pne - Astyalus po raz drugi
- 75. Olimpiada 480 p.n.e. – Astyalus po raz trzeci
- 76. Olimpiada 476 p.n.e. – Skaander z Mityleny
- 77. Olimpiada 472 pne - Dandes z Argos
- 78. Olimpiada 468 pne - Parmenides z Posejdonii
- 79. Olimpiada 464 p.n.e. – Ksenofont z Koryntu
- 80. olimpiada 460 p.n.e. - Torymmas z Tesalii
- 81. Olimpiada 456 p.n.e. - Polimnastus z Cyreny
- 82. Olimpiada 452 p.n.e. - Lykos z Larissy
- 83. Olimpiada 448 p.n.e. - Crisson of Himera
- 84. Olimpiada 444 pne - Crisson po raz drugi
- 85. Olimpiada 440 p.n.e. – Crisson po raz trzeci
- 86. Olimpiada 436 pne - Teopom z Tesalii The
- 87. Olimpiada 432 pne - Sofron z Ambracii of
- 88. Olimpiada 428 pne - Symmachus z Mesenii
- 89. Olimpiada 424 pne - Symmachus po raz drugi
- 90. Olimpiada 420 pne - Hiperbiusz z Syrakuz
- 91. Olimpiada 416 pne - Exagentus z Acragas
- 92. Olimpiada 412 pne - Exagentus po raz drugi
- 93. olimpiada 408 p.n.e. - Eubatos z Cyreny
- 94. olimpiada 404 p.n.e. - Crocinas z Larisy
- 95. Olimpiada 400 pne – Minon z Aten – Wykorzystując swoje zwycięstwo do datowania wydarzeń historycznych, Diodorus Siculus podaje swoje imię jako Minos .
- 96. Olimpiada 396 pne - Eupolemus z Elismus
- 97. Olimpiada 392 pne - Perieres of Terina czy Terinaeus of Elis ?
- 98. Olimpiada 388 p.n.e. - Sosippus z Delfów
- 99. Olimpiada 384 p.n.e. – Dikon z Syrakuz
- 100. olimpiada 380 p.n.e. - Dionizodor z Tarentu
- 101. Olimpiada 376 p.n.e. - Damon z Turii
- 102. Olimpiada 372 pne - Damon po raz drugi
- 103. Olimpiada 368 p.n.e. - Pytostratus z Efezu
- 104. Olimpiada 364 p.n.e. - Focydy z Aten - wymieniona przez Euzebiusza z Cezarei jako zwycięzca wyścigu stadion ( Diodor ) lub zapasu ( Eusebius ) 104. Olimpiady (364 p.n.e.). Jego zwycięstwo jest wykorzystywane przez Diodora Siculusa do datowania wydarzeń z jego historii.
- 105. Olimpiada 360 p.n.e. - Porus Cyrenei
- 106. Olimpiada 356 pne - Porus po raz drugi
- 107. Olimpiada 352 p.n.e. - Smikrynas z Tarentu
- 108. Olimpiada 348 p.n.e. - Poliklesy Cyreny
- 109. Olimpiada 344 pne – Arystoloch z Aten – Diodor Siculus wykorzystuje swoje zwycięstwo do datowania wydarzeń z jego historii.
- 110. Olimpiada 340 p.n.e. - Antyle Aten
- 111. olimpiada 336 p.n.e. - Kleomantis z Kleitor
- 112. olimpiada 332 pne - Gryllus z Chalcis
- 113. olimpiada 328 p.n.e. - Kliton Macedonii
- 114. olimpiada 324 p.n.e. – Micinas z Rodos
- 115. olimpiada 320 p.n.e. - Damazjasz z Amfipolis
- 116. Olimpiada 316 pne - Demostenes z Lakonii
- 117. Olimpiada 312 p.n.e. - Parmenides z Mityleny
- 118. Olimpiada 308 p.n.e. - Andromenes z Koryntu
- 119. Olimpiada 304 p.n.e. – Andromeny po raz drugi
- 120. Olimpiada 300 pne - Pitagoras z Magnezji-na-Maeandere
- 121. olimpiada 296 p.n.e. – Pitagoras po raz drugi
- 122. Olimpiada 292 p.n.e. - Antygon Macedoński
- 123. Olimpiada 288 p.n.e. – Antygon po raz drugi
- 124. olimpiada 284 p.n.e. - Filomelus z Farsalosa
- 125. olimpiada 280 p.n.e. - Łady z Egium
- 126. Olimpiada 276 p.n.e. - Ideusz lub Nikator z Cyreny
- 127. Olimpiada 272 p.n.e. - Perygenes Aleksandrii
- 128. Olimpiada 268 p.n.e. - Seleukos Macedoński
- 129. Olimpiada 264 p.n.e. - Filinus z Cos Co
- 130. Olimpiada 260 p.n.e. – Filinus po raz drugi
- 131. Olimpiada 256 pne - Ammonius z Aleksandrii Am
- 132. Olimpiada 252 p.n.e. - Ksenofanes z Amfisy w Etolii
- 133. Olimpiada 248 p.n.e. - Symylos z Neapolis
- 134. Olimpiada 244 p.n.e. - Alcydy Lakonii
- 135. Olimpiada 240 p.n.e. - Eraton Etolii
- 136. Olimpiada 236 p.n.e. - Pytokles z Sycyonu
- 137. Olimpiada 232 p.n.e. - Menestheus z Barcyla
- 138. olimpiada 228 p.n.e. - Demetriusz z Aleksandrii
- 139. Olimpiada 224 pne - Iolaidas of Argos - Był drugim zwycięzcą z Argos w tej kategorii.
- 140. Olimpiada 220 p.n.e. – Zopyrus z Syrakuz
- 141. olimpiada 216 p.n.e. – Doroteusz z Rodos
- 142. Olimpiada 212 p.n.e. - Skrzynie Aleksandrii
- 143. olimpiada 208 p.n.e. - Herakleit z Samosu
- 144. Olimpiada 204 p.n.e. - Herakleides z Salaminy na Cyprze
- 145. olimpiada 200 p.n.e. – Pyrrusy z Etolii
- 146. Olimpiada 196 pne - Mikjon Beocja
- 147. Olimpiada 192 p.n.e. - Agemach z Kyzikos
- 148. Olimpiada 188 p.n.e. – Arcezylaos z Megalopolis
- 149. Olimpiada 184 p.n.e. - Hipostrat z Seleucei w Pieria Pier
- 150. Olimpiada 180 pne - Onesikryt z Salaminy
- 151. olimpiada 176 p.n.e. - Tymyl z Aspendus
- 152. Olimpiada 172 pne - Demokryt z Megary
- 153. Olimpiada 168 pne - Aristander z Antissy na Lesbos
- 154. Olimpiada 164 pne – Leonidas z Rodos , zwycięzca we wszystkich trzech zawodach wyścigowych
- 155. olimpiada 160 pne – Leonidas po raz drugi
- 156. Olimpiada 156 p.n.e. – Leonidas po raz trzeci
- 157. olimpiada 152 pne – Leonidas, zwycięzca trzech wyścigów po raz czwarty, był pierwszym i jedynym człowiekiem, który zdobył 12 koron olimpijskich podczas czterech olimpiad.
- 158 Olimpiada 148 p.n.e. - Othon z Syrakuz
- 159 Olimpiada 144 p.n.e. - Alkimus z Cyzikosu
- 160. olimpiada 140 pne - Agnodoros z Kyzikos
- 161. Olimpiada 136 p.n.e. - Antypater Epiru
- 162. Olimpiada 132 pne - Damon z Delfów
- 163. Olimpiada 128 pne - Tymoteusz z Tralles
- 164. Olimpiada 124 pne - Boeotus z Sycyonu of
- 165. olimpiada 120 p.n.e. – Acusilaos z Cyreny
- 166 Olimpiada 116 pne – Chryzogon z Nicei
- 167. Olimpiada 112 pne - Chryzogon po raz drugi
- 168. Olimpiada 108 p.n.e. – Nikomach z Filadelfii
- 169. Olimpiada 104 p.n.e. – Nikodem z Lacedemonu
- 170. Olimpiada 100 pne - Simmias z Seleuceia-on-Tigrisig
- 171. olimpiada 96 p.n.e. - Parmeniscus z Corcyra
- 172. olimpiada 92 p.n.e. - Eudamus z Kosu
- 173. Olimpiada 88 p.n.e. – Parmenisko z Korcyry po raz drugi
- 174. Olimpiada 84 pne - Demostratus z Larisy
- 175. Olimpiada 80 pne - Epaenetus of Argos, wyścig stadionowy chłopców W tym roku nie było wyścigu stadionowego dla dorosłych, bo Sulla wezwał wszystkich sportowców do Rzymu.
- 176 Olimpiada 76 pne - Dion Cyparissusa (Cyparissia w Lakonii)
- 177. Olimpiada 72 pne - Hekatomn z Elis
- 178. Olimpiada 68 pne - Diokles Hypopenus
- 179. Olimpiada 64 pne - Andreas z Lacedaemon
- 180. Olimpiada 60 pne - Andromach z Ambracii of
- 181. olimpiada 56 p.n.e. - Lamach z Tauromenium
- 182 Olimpiada 52 pne - Anthestion of Argos - Trzeci zwycięzca z Argos w tej kategorii.
- 183. Olimpiada 48 pne - Teodor z Messene
- 184. Olimpiada 44 pne - Teodor po raz drugi
- 185. olimpiada 40 p.n.e. - Ariston z Turii
- 186 Olimpiada 36 p.n.e. - Skamandra z Aleksandrii Troas
- 187. Olimpiada 32 p.n.e. – ponownie Ariston of Thurii
- 188. Olimpiada 28 pne - Sopater z Argos - Czwarty w tej kategorii zwycięzca z Argos.
- 189. Olimpiada 24 pne - Asklepiades Sydonucle
- 190. Olimpiada 20 p.n.e. - Aufidius z Patrae
- 191. olimpiada 16 pne - Diodotos z Tyana Ty
- 192. Olimpiada 12 p.n.e. - Diofanes z Aeolis
- 193. olimpiada 8 pne - Artemidor z Tiateiry
- 194. Olimpiada 4 pne - Demaratos z Efezu
- 195. Olimpiada 1 AD - Demaratus po raz drugi
- 196. olimpiada 5 ne - Pammenes z Magnezji-na-Maeander
- 197. Olimpiada 9 AD - Asiaticus z Halikarnasu
- 198 Olimpiada 13 ne - Diofany Prusów
- 199. olimpiada 17 ne - Ajschines Glaucias z Miletu
- 200. olimpiada 21 ne - Polemon Petra
- 201. Olimpiada 25 rne - Damazjasz z Cydonii
- 202. Olimpiada 29 AD - Hermogenes z Pergamonu
- 203. Olimpiada 33 ne - Apoloniusz z Epidauros
- 204. Olimpiada 37 ne - Sarapion Aleksandrii
- 205. Olimpiada 41 rne - Eubulidas z Laodycei
- 206. Olimpiada 45 rne - Waleriusz z Mityleny
- 207. olimpiada 49 ne - Atenodor z Aegium
- 208. olimpiada 53 ne - Atenodor po raz drugi
- 209. Olimpiada 57 AD - Kalikles Sydonu
- 210. olimpiada 61 ne - Atenodor z Aegium po raz trzeci
- 211. Olimpiada 67 AD – Tryfon z Filadelfii (te igrzyska nie odbyły się o zwykłej porze, ponieważ Nero przełożył je na swoją wizytę w Grecji dwa lata później)
- 212. Olimpiada 69 rne - Polites of Ceramus
- 213. Olimpiada 73 ne - Rodon z Cyme (lub Teodot)
- 214. olimpiada 77 ne - Straton Aleksandryjskiton
- 215 Olimpiada 81 ne - Hermogenes z Ksantusa
- 216. olimpiada 85 ne - Apollofanes Papis z Tarsu
- 217. Olimpiada 89 rne - Hermogenes z Ksantusa po raz drugi
- 218. Olimpiada 93 AD - Apoloniusz z Aleksandrii (lub Heliodor)
- 219. olimpiada 97 ne - Stephanus of Cappadocia
- 220. olimpiada 101 ne - Achilleus z Aleksandrii
- 221. olimpiada 105 ne - Theonas Smaragdus z Aleksandrii
- 222. Olimpiada 109 AD - Kaliktus z Side
- 223. Olimpiada 113 AD - Eustolus z Side
- 224. olimpiada 117 ne - Isarion z Aleksandrii
- 225. olimpiada 121 ne - Arysteas z Miletu
- 226. Olimpiada 125 AD - Dionizjusz Sameumys z Aleksandrii
- 227. Olimpiada 129 n.e. - Dionizos po raz drugi
- 228. olimpiada 133 ne - Lucas z Aleksandrii
- 229. Olimpiada 137 ne - Epidauros Ammonius z Aleksandrii Alexandr
- 230. olimpiada 141 ne - Didymus Clydeus z Aleksandrii
- 231. olimpiada 145 ne - Cranaus z Sycyonu
- 232. Olimpiada 149 AD - Atticus z Sardes
- 233. olimpiada 153 ne - Demetriusz z Chios
- 234. Olimpiada 157 AD - Epoki Chios
- 235 Olimpiada 161 ne - Mnasibulus z Elateia
- 236. Olimpiada 165 AD - Aeithales z Aleksandrii
- 237. olimpiada 169 rne - Eudaemon z Aleksandrii
- 238. olimpiada 173 ne - Agatopus z Eginy
- 239. Olimpiada 177 AD - Agatopus po raz drugi
- 240. olimpiada 181 ne - Anubion Pheidus z Aleksandrii
- 241. olimpiada 185 ne - Czapla Aleksandryjska
- 242. Olimpiada 189 ne - Magnus Libycus z Cyreny
- 243. olimpiada 193 ne - Isidorus Artemidorus z Aleksandrii
- 244. Olimpiada 197 AD - Izydor po raz drugi
- 245. olimpiada 201 ne - Aleksander Aleksandryjski (20. zwycięzca z Aleksandrii w Egipcie i 18. korona aleksandryjska w okresie ich dominacji w I i II wieku.)
- 246. Olimpiada 205 n.e. - Epinik Cynas z Kyzikos
- 247. Olimpiada 209 ne - Satornilus z Gortyna na Krecie
- 248. Olimpiada 213 AD - Heliodorus Trosidamas of Alexandria (Ostatni zwycięzca wyścigu stadion z Aleksandrii w Egipcie zarejestrowany przez Euzebiusza, a jego drugim tytułem była 20. korona aleksandryjska w erze chrześcijańskiej )
- 249. olimpiada 217 ne - Heliodorus po raz drugi
- 250. Olimpiada 221 ne - Publius Aelius Alcandridas ze Sparty
- 251. Olimpiada 225 ne - Publius Aelius Alcandridas ze Sparty po raz drugi
- 252. Olimpiada 229 ne - Demetriusz z Salaminy
- 253. olimpiada 233 r. – Demetriusz z Salaminy po raz drugi
- 254. olimpiada 237 ne - Demetriusz z Salaminy po raz trzeci
- (...)
- 262. Olimpiada 269 ne - Dionizjusz Aleksandryjski
Źródła
- Euzebiusza z Cezarei. Chronicon: Olimpiady Greków . Schöne-Petermann. s. 191-220.
- domenie publicznej : Chisholm, Hugh, ed. (1911). „ Chronologia (Olimpiady) ”. Encyklopedia Britannica . 6 (wyd. 11). Wydawnictwo Uniwersytetu Cambridge. s. 312–313. Ten artykuł zawiera tekst z publikacji znajdującej się obecnie w