Lista kosmonautów - List of cosmonauts
Jest to lista kosmonautów, którzy brali udział w misjach radzieckiego programu kosmicznego i Rosyjskiej Federalnej Agencji Kosmicznej , w tym etnicznych Rosjan i ludzi innych narodowości.
Kosmonauci radzieccy i rosyjscy urodzeni poza Rosją są oznaczeni gwiazdką, a ich miejsce urodzenia podane jest na dodatkowej liście .
Aby zapoznać się z pełną listą kosmonautów rosyjskich i sowieckich w Wikipedii, zobacz Kategoria: Kosmonauci rosyjscy
W ramach programu sowiecko-rosyjskiego latały cztery kosmonautki: Walentyna Tereshkova, Svetlana Savitskaya, Jelena Kondakova i Jelena Serova.
Kosmonauci rosyjscy i radzieccy
A
- Wiktor Michajłowicz Afanasjew — Sojuz TM-11 , Sojuz TM-18 , Sojuz TM-29 , Sojuz TM-33 / 32
- Władimir Aksionow — Sojuz 22 , Sojuz T-2
- Aleksandr Pawłowicz Aleksandrow — Sojuz T-9 , Sojuz TM-3
- Iwan Anikejew (1933–1992) — wydalony z programu Wostok; brak lotów.
- Anatolij Artsebarski * — Sojuz TM-12
- Jurij Artiuchin (1930-1998) - Sojuz 14
- Oleg Atkow — Sojuz T-10 / 11
- Toktar Aubakirow * — Sojuz TM-13 / 12
- Siergiej Awdiejew — Sojuz TM-15 , Sojuz TM-22
b
- Aleksandr Balandin — Sojuz TM-9
- Jurij Baturin — Sojuz TM-28 / 27 , Sojuz TM-32 / 31
- Paweł Bielajew (1925-1970) - Woschod 2
- Georgi Beregovoi * (1921-1995) - Sojuz 3
- Anatolij Bieriezowoj (1942-2014) - Sojuz T-5 / 7
- Valentin Bondarenko (1937–1961) — Brak lotów.
- Andriej Borisenko — Sojuz TMA-21
- Nikołaj Budarin - STS-71 / Sojuz TM-21 , Sojuz TM-27 , STS-113 / Sojuz TMA-1
- Walerij Bykowski - (1934-2019) - Wostok 5 , Sojuz 22 , Sojuz 31 / 29
D
- Władimir Deżurow — Sojuz TM-21 / STS-71
- Georgy Dobrovolsky * (1928–1971), Zmarł po powrocie. — Sojuz 11
- Lew Dyomin (1926-1998) - Sojuz 15
- Władimir Dżanibekow * - Sojuz 27 / 26 , Sojuz 39 , Sojuz T-12 , Sojuz T-13
F
- Konstantin Feoktistow (1926-2009) - Woschod 1
- Valentin Filatyev (1930–1990) — wydalony z programu Wostok; brak lotów.
- Anatolij Filipczenko — Sojuz 7 , Sojuz 16
g
- Jurij Gagarin (1934-1968), Pierwsza osoba w kosmosie. — Wostok 1
- Jurij Gidzenko * — Sojuz TM-22 , Sojuz TM-31 / STS-102 , Sojuz TM-34 / Sojuz TM-33
- Jurij Głazkow (1939-2008) - Sojuz 24
- Viktor Gorbatko — Sojuz 7 , Sojuz 24 , Sojuz 37 / 36
- Georgi Grechko (1931-2017) - Sojuz 17 , Sojuz 26 / 27 , Sojuz T-14 / 13
- Aleksiej Gubariew — Sojuz 17 , Sojuz 28
i
- Aleksandr Iwanczenkow - Sojuz 29 / 31 , Sojuz T-6 ,
- Anatoli Iwaniszin — Sojuz TMA-22 , Sojuz MS-01 , Sojuz MS-16 ,
K
- Aleksandr Kaleri * - Sojuz TM-14 , Sojuz TM-24 , Sojuz TM-30 , Sojuz TMA-3 , Sojuz TMA-01M
- Jewgienij Chrunow (1933-2000) - Sojuz 5 / 4
- Leonid Kizim * (1941-2010) - Sojuz T-3 , Sojuz T-10 / 11 , Sojuz T-15
- Piotr Klimuk * — Sojuz 13 , Sojuz 18 , Sojuz 30
- Władimir Komarow (1927-1967), zmarł podczas powrotu. — Woschod 1 , Sojuz 1
- Jelena W. Kondakowa — Sojuz TM-20 / STS-84
- Dmitrij Kondratiew — Sojuz TMA-20
- Oleg Kononenko * — Sojuz TMA-12 , Sojuz TMA-03M , Sojuz TMA-17M
- Michaił Kornijenko — Sojuz TMA-18 , Sojuz TMA-16M
- Valery Korzun — Sojuz TM-24 , STS-111 / 113
- Oleg Kotow * — Sojuz TMA-10 , Sojuz TMA-17 , Sojuz TMA-10M
- Władimir Kowalonok * - Sojuz 25 , Sojuz 29 / 31 , Sojuz T-4
- Konstantin Koziejew — Sojuz TM-33 / 32
- Siergiej Krikalev - Sojuz TM-7 , Sojuz TM-12 / Sojuz TM-13 , STS-60 , STS-88 , Sojuz TM-31 / STS-102 , Sojuz TMA-6
- Valeri Kubasov — Sojuz 6 , Sojuz 19 , Sojuz 36 / 35
L
- Aleksandr Laveykin — Sojuz TM-2
- Wasilij Łazariew (1928-1990) - Sojuz 12 , Sojuz 18a
- Aleksandr Lazutkin — Sojuz TM-25
- Valentin Lebedev — Sojuz 13 , Sojuz T-5 / 7
- Aleksiej Leonow (1934-2019) — Woschod 2 (pierwszy spacer w kosmosie), Sojuz 19
- Anatolij Lewczenko * (1941–1988) — Sojuz TM-4 / 3
- Jurij Lonczakow * - STS-100 , Sojuz TMA-1 / TM-34 , Sojuz TMA-13
- Władimir Lachow * - Sojuz 32 / 34 , Sojuz T-9 , Sojuz TM-6 / 5
m
- Oleg Makarow (1933-2003) - Sojuz 12 , Sojuz 18a , Sojuz 27 / 26 , Sojuz T-3
- Jurij Malenchenko * - Sojuz TM-19 , STS-106 , Sojuz TMA-2 , Sojuz TMA-11 , Sojuz TMA-05M , Sojuz TMA-19M ,
- Jurij Małyszew (1941-1999) - Sojuz T-2 , Sojuz T-11 / 10
- Giennadij Manakow — Sojuz TM-10 , Sojuz TM-16
- Musa Manarov * — Sojuz TM-4 / 6 , Sojuz TM-11
- Aleksander Misurkin — Sojuz TMA-08M
- Borys Morukow (1950-2015) - STS-106
- Talgat Musabayev * — Sojuz TM-19 , Sojuz TM-27 , Sojuz TM-32 / 31
n
- Grigori Nelyubov (1934–1966) — wydalony z programu Wostok, bez lotów.
- Andrijan Nikołajew (1929-2004) - Wostok 3 , Sojuz 9
- Oleg Nowicki * — Sojuz TMA-06M
O
P
- Giennadij Padałka — Sojuz TM-28 , Sojuz TMA-4 , Sojuz TMA-14 , Sojuz TMA-04M , Sojuz TMA-16M
- Viktor Patsayev * (1933–1971), zmarł podczas powrotu. — Sojuz 11
- Aleksandr Poleszczuk — Sojuz TM-16
- Valeri Polyakov — Sojuz TM-6 / 7 , Sojuz TM-18 / 20
- Leonid Popow * — Sojuz 35 / 37 , Sojuz 40 , Sojuz T-7 / 5
- Pavel Popovich * (1930-2009) - Wostok 4 , Sojuz 14
r
- Siergiej Revin — Sojuz TMA-04M
- Roman Romanenko — Sojuz TMA-15 , Sojuz TMA-07M
- Jurij Romanenko - Sojuz 26 / 27 , Sojuz 38 , Sojuz TM-2 / 3
- Valery Rozhdestvensky — Sojuz 23
- Nikołaj Rukawisznikow (1932-2002) - Sojuz 10 , Sojuz 16 , Sojuz 33
- Siergiej Riazański — Sojuz TMA-10M
- Valery Ryumin - Sojuz 25 , Sojuz 32 / 34 , Sojuz 35 / 37 , STS-91
S
- Aleksandr Samokutiajew — Sojuz TMA-21 , Sojuz TMA-14M
- Giennadij Sarafanow (1942-2005) - Sojuz 15
- Viktor Savinykh — Sojuz T-4 , Sojuz T-13 / 14 , Sojuz TM-3 ,
- Swietłana Sawicka — Sojuz T-7 / 5 , Sojuz T-12
- Aleksandr Sieriebrow (1944-2013) - Sojuz T-7 / 5 , Sojuz T-8 , Sojuz TM-8 , Sojuz TM-17
- Jelena Sierowa — Sojuz TMA-14M
- Witalij Sewastjanow (1935-2010) - Sojuz 9 , Sojuz 18
- Jurij Shargin — Sojuz TMA-5 / 4
- Salizhan Sharipov * — STS-89 , Sojuz TMA-5
- Władimir Szatałow * — Sojuz 4 , Sojuz 8 , Sojuz 10
- Anton Szkaplerow — Sojuz TMA-22 , Sojuz TMA-15M
- Georgi Shonin * (1935-1997) - Sojuz 6
- Oleg Skripochka — Sojuz TMA-01M
- Aleksandr Skworcow — Sojuz TMA-18
- Anatolij Sołowiow * - Sojuz TM-5 / 4 , Sojuz TM-9 , Sojuz TM-15 , STS-71 / Sojuz TM-21 , Sojuz TM-26
- Władimir Sołowiow — Sojuz T-10 / 11 , Sojuz T-15
- Giennadij Strekałow (1940-2004) - Sojuz T-3 , Sojuz T-8 , Sojuz T-11 / 10 , Sojuz TM-10 , Sojuz TM-21 / STS-71
- Maksim Surayev — Sojuz TMA-16 , Sojuz TMA-13M
T
- Jewgienij Tarelkin — Sojuz TMA-06M
- Valentina Tereshkova , Pierwsza kobieta w kosmosie. — Wostok 6
- Gherman Titow (1935-2000) - Wostok 2
- Władimir Titow — Sojuz T-8 , Sojuz TM-4 / 6 , STS-63 , STS-86
- Valeri Tokarev — STS-96 , Sojuz TMA-7
- Siergiej Treszczow — STS-111 / 113
- Wasilij Tsibliyev * — Sojuz TM-17 , Sojuz TM-25
- Michaił Tyurin - STS-105 / 108 , Sojuz TMA-9 , Sojuz TMA-11M
U
- Jurij Usaczow — Sojuz TM-18 , Sojuz TM-23 , STS-101 , STS-102 / STS-105
V
- Władimir Wasiutin * (1952-2002) - Sojuz T-14
- Iwan Vagner * Sojuz MS-16
- Aleksandr Viktorenko * - Sojuz TM-3 / 2 , Sojuz TM-8 , Sojuz TM-14 , Sojuz TM-20
- Paweł Winogradow — Sojuz TM-26 , Sojuz TMA-8
- Igor Volk * — Sojuz T-12
- Aleksander Wołkow * — Sojuz T-14 , Sojuz TM-7 , Sojuz TM-13 , Sojuz TM-13
- Siergiej Aleksandrowicz Wołkow * — Sojuz TMA-12 , Sojuz TMA-02M
- Vladislav Volkov (1935-1971), zmarł podczas powrotu. — Sojuz 7 , Sojuz 11
- Borys Wołynow — Sojuz 5 , Sojuz 21
- Siergiej Wozowikow (1958–1993), utonął podczas programu przetrwania — zakaz lotów.
Tak
- Borys Jegorow (1937-1994) - Woschod 1
- Aleksiej Jelisiejew — Sojuz 5 / 4 , Sojuz 8 , Sojuz 10
- Fiodor Yurchikhin * - STS-112 , Sojuz TMA-10 , Sojuz TMA-19 , Sojuz TMA-09M
Z
- Dmitri Zaikin (1932-2013) — Brak lotów.
- Siergiej Zalotin — Sojuz TM-30 , Sojuz TMA-1 / TM-34
- Witalij Zholobov * — Sojuz 21
- Wiaczesław Zudov — Sojuz 23
Kosmonauci bloku wschodniego
W latach 1978-1988 Związek Radziecki przewoził w pojeździe załogowym Sojuz 11 obywateli z 10 krajów blisko spokrewnionych z ZSRR . Wszystkie latały w ramach programu Interkosmos . Ci kosmiczni podróżnicy zwykle nazywani są „kosmonautami”.
- Afganistan: Abdul Ahad Mohmand — Sojuz TM-6 / 5
- Bułgaria:
- Kuba: Arnaldo Tamayo Mendez — Sojuz 38
- Czechosłowacja: Vladimír Remek — Sojuz 28
- Wschodnie Niemcy: Sigmund Jahn - Sojuz 31 / 29
- Węgry: Bertalan Farkas — Sojuz 36 / 35
- Mongolia: Jügderdemidiin Gürragchaa — Sojuz 39
- Polska: Mirosław Hermaszewski — Sojuz 30
- Rumunia: Dumitru Prunariu — Sojuz 40
- Wietnam: Phạm Tuân — Sojuz 37 / 36
Inni kosmonauci
W 1982 roku, jako rozszerzenie programu Intercosmos, Związek Radziecki zaczął latać obywatelami krajów nienależących do bloku sowieckiego, zaczynając od Jean-Loup Chrétien z Francji. ZSRR, a później Rosja, przetransportowały pojazdem Sojuz 49 obywateli z 18 innych narodów , zwykle w ramach umowy handlowej, w tym siedmiu turystów kosmicznych latających w ramach umowy Space Adventures . Od 2001 roku Sojuz jest używany do transportu astronautów ESA , JAXA i NASA na Międzynarodową Stację Kosmiczną . Ci podróżnicy kosmiczni nie zawsze są nazywani „kosmonautami”, zwłaszcza jeśli należą do innego programu kosmicznego; np. pracownicy NASA są prawie zawsze nazywani „astronautami”, nawet jeśli latają rosyjskim pojazdem.
Afryka
- Republika Południowej Afryki: Mark Shuttleworth ( Space Adventures ) — Sojuz TM-34 / 33
Ameryki
- Brazylia: Marcos Pontes — Sojuz TMA-8
- Kanada:
-
Stany Zjednoczone:
- Joseph M. Acaba — Sojuz TMA-04M
- Anousheh Ansari * ( Kosmiczne Przygody ) — Sojuz TMA-9 / 8
- Michael R. Barratt — Sojuz TMA-14
- Ken Bowersox — Sojuz TMA-1 (tylko lądowanie)
- Daniel C. Burbank — Sojuz TMA-22
- Leroy Chiao — Sojuz TMA-5
- Timothy Creamer — Sojuz TMA-17
- Tracy Caldwell Dyson — Sojuz TMA-18
- Katarzyna Coleman — Sojuz TMA-20
- Michael Fincke — Sojuz TMA-4 , Sojuz TMA-13
- Michael Foale * — Sojuz TMA-3
- Kevin A. Ford — Sojuz TMA-06M
- Michael E. Fossum — Sojuz TMA-02M
- Ronald J. Garan, Jr. — Sojuz TMA-21
- Richard Garriott * ( Kosmiczne przygody ) — Sojuz TMA-13 / 12
- Michael S. Hopkins — Sojuz TMA-10M
- Scott Kelly — Sojuz TMA-01M , Sojuz TMA-16M
- Kjell N. Lindgren — Sojuz TMA-17M
- Michael Lopez-Alegria * — Sojuz TMA-9
- Ed Lu — Sojuz TMA-2
- Thomas Marshburn — Sojuz TMA-07M
- Richard Mastracchio — Sojuz TMA-11M
- William S. McArthur — Sojuz TMA-7
- Karen Nyberg — Sojuz TMA-09M
- Gregory Olsen ( Kosmiczne przygody ) — Sojuz TMA-7 / 6
- Donald Pettit — Sojuz TMA-1 (tylko lądowanie), Sojuz TMA-03M
- John L. Phillips — Sojuz TMA-6
- William Shepherd — Sojuz TM-31 (tylko premiera)
- Charles Simonyi * ( Kosmiczne przygody ) - Sojuz TMA-10 / 9 , Sojuz TMA-14 / 13
- Norman Thagard — Sojuz TM-21 (tylko premiera)
- Dennis Tito ( Kosmiczne przygody ) — Sojuz TM-32 / 31
- Terry W. Virts — Sojuz TMA-15M
- Shannon Walker — Sojuz TMA-19
- Douglas H. Wheelock — Sojuz TMA-19
- Peggy Whitson — Sojuz TMA-11
- Jeffrey Williams — Sojuz TMA-8 , Sojuz TMA-16
- Sunita Williams — Sojuz TMA-05M
- Barry E. Wilmore — Sojuz TMA-14M
- Gregory R. Wiseman — Sojuz TMA-13M
Azja
- Indie: Rakesh Sharma ( Interkosmos ) — Sojuz T-11 / 10
- Japonia:
- Malezja: Szejk Muszaphar Shukor — Sojuz TMA-11 / 10
- Korea Południowa: Yi So-yeon — Sojuz TMA-12 / 11
- Syria: Muhammed Faris ( Interkosmos ) — Sojuz TM-3 / 2 ...
Europa
- Austria: Franz Viehböck — Sojuz TM-13 / 12
- Belgia: Frank De Winne , EAC — Sojuz TMA-1 / TM-34 , Sojuz TMA-15
-
Francja:
- Jean-Loup Chrétien , CNES ( Interkosmos ) - Sojuz T-6 , Sojuz TM-7 / 6
- Léopold Eyharts , EAC — Sojuz TM-27 / 26
- Claudie André-Deshays Haigneré , EAC — Sojuz TM-24 / 23 , Sojuz TM-33 / 32
- Jean-Pierre Haigneré , EAC — Sojuz TM-17 / 16 , Sojuz TM-29
- Michel Tognini , EAC — Sojuz TM-15 / 14
-
Niemcy:
- Reinhold Ewald , EAC — Sojuz TM-25 / 24
- Klaus-Dietrich Flade — Sojuz TM-14 / 13
- Alexander Gerst — Sojuz TMA-13M
- Ulf Merbold , EAC — Sojuz TM-20 / 19
- Thomas Reiter , EAC — Sojuz TM-22
-
Włochy:
- Samantha Cristoforetti , EAC — Sojuz TMA-15M
- Roberto Vittori , EAC - Sojuz TM-34 / 33 , Sojuz TMA-6 / 5
- Paolo Nespoli , EAC — Sojuz TMA-20
- Luca Parmitano , EAC — Sojuz TMA-09M
- Holandia: André Kuipers , EAC — Soyuz TMA-4 / 3 , Soyuz TMA-03M
- Słowacja: Ivan Bella — Sojuz TM-29 / 28
- Hiszpania: Pedro Duque , EAC — Sojuz TMA-3 / 2
-
Wielka Brytania: Helen Sharman — Sojuz TM-12 / 11
- Timothy Peake , EAC — Sojuz TMA-19M
Kosmonauci radzieccy i rosyjscy urodzeni poza Rosją
Wszyscy kosmonauci radzieccy i RKA urodzili się w granicach ZSRR ; żaden kosmonauta urodzony w niepodległej Rosji jeszcze nie latał. Jednak wielu kosmonautów urodziło się na terytoriach sowieckich poza granicami Rosji i mogą być uznawani przez różne państwa-sukcesy sowieckie za obywateli tych państw. Wszyscy twierdzili, że mają obywatelstwo sowieckie lub rosyjskie w czasie swoich lotów kosmicznych.
Azerbejdżańska SRR / Azerbejdżan
- Musa Manarov , urodzony w Baku, Azerbejdżan
Białoruska SRR / Białoruś
- Piotr Klimuk , urodzony w Komarowce na Białorusi
- Vladimir Kovalyonok , urodzony w Beloye na Białorusi
- Oleg Nowicki , urodzony w Czerwieniu na Białorusi
Gruzińska SRR / Gruzja
- Fiodor Yurchikhin , urodzony w Batumi w Gruzji
Kazachska SRR / Kazachstan
- Toktar Aubakirov , urodzony w Karagandzie, Kazachstan
- Yuri Lonchakov , urodzony w Bałchaszu, Kazachstan
- Talgat Musabayev , urodzony w Kargaly, Kazachstan
- Viktor Patsayev , urodzony w Aktiubinsk , Kazachstan
- Vladimir Shatalov , urodzony w Pietropawłowsku w Kazachstanie
- Aleksandr Viktorenko , urodzony w Olgince, Kazachstan
Kirgiska SRR / Kirgistan
- Salizhan Sharipov , urodzony w Uzgen, Kirgistan
Łotewska SRR / Łotwa
- Aleksandr Kaleri , urodzony w Jurmale na Łotwie
- Anatolij Sołowiow , urodzony w Rydze na Łotwie
Turkmeńska SRR / Turkmenistan
- Oleg Kononenko , urodzony w Chardzhou, Turkmenistan
Ukraińska SRR / Ukraina
- Anatolij Artsebarsky , urodzony w Prosjanie na Ukrainie
- Georgi Beregovoi , urodzony w Federiwce na Ukrainie
- Georgiy Dobrovolskiy , urodzony w Odessie na Ukrainie
- Jurij Gidzenko , urodzony w Jelancu na Ukrainie
- Leonid Kizim , urodzony w Krasnym Lyman na Ukrainie
- Oleg Kotov , urodzony w Symferopolu na Ukrainie
- Anatolij Lewczenko , urodzony w Krasnokutsku na Ukrainie
- Władimir Lachow , urodzony w Antratsyt na Ukrainie
- Yuri Malenchenko , urodzony w Switłowodsku na Ukrainie
- Yuri Onufriyenko , urodzony w Riasne na Ukrainie
- Leonid Popow , urodzony w Oleksandrii na Ukrainie
- Pavel Popovich , urodzony w Uzyniu na Ukrainie.
- Georgi Shonin , urodzony w Rowenkach na Ukrainie
- Vasili Tsibliyev , urodzony w Horikhivka na Ukrainie
- Vladimir Vasyutin , urodzony w Charkowie na Ukrainie
- Igor Volk , urodzony w Zmiiv na Ukrainie
- Aleksandr Volkov , urodzony w Gorłówce na Ukrainie
- Sergei Aleksandrovich Volkov , urodzony w Chuhuiv na Ukrainie
- Vitali Zholobov , urodzony w Zburyivce na Ukrainie
Uzbecka SRR / Uzbekistan
- Vladimir Dzhanibekov , urodzony w Iskandar, Uzbekistan
Zobacz też
- Lista lotników rosyjskich
- Lista rosyjskich odkrywców
- Lista rosyjskich wynalazców
- Lista radzieckich misji kosmicznych z udziałem ludzi
- Lista rosyjskich misji kosmicznych z udziałem ludzi
Bibliografia