Nagroda Koła Nowojorskich Krytyków Filmowych dla najlepszego filmu - New York Film Critics Circle Award for Best Film
New York Film Critics Circle Award dla najlepszego filmu to nagroda przyznana przez Nowojorskich Krytyków Filmowych , uhonorowanie najlepszych osiągnięć w produkcji filmowej.
Zwycięzcy
Lata 30. XX wieku
Rok | Zwycięzca | Dyrektor(zy) |
---|---|---|
1935 | Informator | Johna Forda |
1936 | Pan Deeds jedzie do miasta | Frank Capra |
1937 | Życie Emile Zola | William Dieterle |
1938 | Cytadela | Król Vidor |
1939 | Wichrowe Wzgórza | William Wyler |
1940
Rok | Zwycięzca | Dyrektor(zy) |
---|---|---|
1940 | Grona gniewu | Johna Forda |
1941 | Obywatel Kane | Orson Welles |
1942 | W którym służymy | Noël Coward i David Lean |
1943 | Oglądaj na Renie | Herman Shumlin |
1944 | Idąc moją drogą | Leo McCarey |
1945 | Utracony weekend | Billy Wilder |
1946 | Najlepsze lata naszego życia | William Wyler |
1947 | Umowa dżentelmeńska | Elia Kazań |
1948 | Skarb Sierra Madre | John Huston |
1949 | Wszyscy ludzie króla | Robert Rossen |
1950
Rok | Zwycięzca | Dyrektor(zy) |
---|---|---|
1950 | Wszystko o Ewie | Józef L. Mankiewicz |
1951 | Tramwaj zwany pożądaniem | Elia Kazań |
1952 | Samo południe | Fred Zinnemann |
1953 | Stąd do wieczności | Fred Zinnemann |
1954 | Na froncie wodnym | Elia Kazań |
1955 | Marty | Delbert Mann |
1956 | Dookoła świata w 80 dni | Michael Anderson |
1957 | Most na rzece Kwai | David Lean |
1958 | Wyzywający | Stanley Kramer |
1959 | Ben-Hur | William Wyler |
1960 1960
Rok | Zwycięzca | Dyrektor(zy) | |
---|---|---|---|
1960 | Apartament | Billy Wilder | |
Synowie i Kochankowie | Jack Cardiff | ||
1961 | West Side Story | Jerome Robbins i Robert Wise | |
1962 | Nie przyznano nagrody (strajk w gazecie) | ||
1963 | Tom Jones | Tony Richardson | |
1964 | Moja Damo | Jerzy Cukor | |
1965 | Kochanie | John Schlesinger | |
1966 | Człowiek na każdą porę roku | Fred Zinnemann | |
1967 | W upale nocy | Norman Jewison | |
1968 | Lew w zimie | Anthony Harvey | |
1969 | Z | Costa-Gavras |
lata 70.
Rok | Zwycięzca | Dyrektor(zy) |
---|---|---|
1970 | Pięć łatwych kawałków | Bob Rafelson |
1971 | Mechaniczna Pomarańcza | Stanley Kubrick |
1972 | Płacze i szepty (Viskningar och rop) | Ingmar Bergman |
1973 | Dzień za noc (La nuit américaine) | François Truffaut |
1974 | Amarcord | Federico Fellini |
1975 | Nashville | Robert Altman |
1976 | Wszyscy ludzie prezydenta | Alan J. Pakula |
1977 | Annie Hall | Woody Allen |
1978 | Łowca jeleni | Michael Cimino |
1979 | Kramer kontra Kramer | Robert Benton |
lata 80
Rok | Zwycięzca | Dyrektor(zy) |
---|---|---|
1980 | Zwykli ludzie | Roberta Redforda |
1981 | Czerwoni | Warren Beatty |
1982 | Gandhi | Richard Attenborough |
1983 | Warunki czułości | James L. Brooks |
1984 | Przejście do Indii | David Lean |
1985 | Honor Prizziego | John Huston |
1986 | Hannah i jej siostry | Woody Allen |
1987 | Wiadomości z transmisji | James L. Brooks |
1988 | Przypadkowy turysta | Lawrence Kasdan |
1989 | Moja lewa stopa | Jim Sheridan |
1990
Rok | Zwycięzca | Dyrektor(zy) |
---|---|---|
1990 | Goodfellas | Martin Scorsese |
1991 | Milczenie owiec | Jonathan Demme |
1992 | Gracz | Robert Altman |
1993 | Lista Schindlera | Steven Spielberg |
1994 | Teleturniej | Roberta Redforda |
1995 | Opuszczając Las Vegas | Mike Figgis |
1996 | Fargo | Joel Coen |
1997 | Poufne LA | Curtis Hanson |
1998 | Szeregowiec Ryan | Steven Spielberg |
1999 | Topsy-Turvy | Mike Leigh |
2000s
Rok | Zwycięzca | Dyrektor(zy) |
---|---|---|
2000 | ruch drogowy | Stevena Soderbergha |
2001 | Mulholland Drive | David Lynch |
2002 | Daleko od nieba | Todd Haynes |
2003 | Władca Pierścieni: Powrót króla | Peter Jackson |
2004 | Bokiem | Aleksander Payne |
2005 | Brokeback Mountain | Ang Lee |
2006 | Wielka 93 | Paul Greengrass |
2007 | To nie jest kraj dla starych ludzi | Joel Coen i Ethan Coen |
2008 | mleko | Gus Van Sant |
2009 | Zraniona szafka | Kathryn Bigelow |
2010s
Rok | Zwycięzca | Dyrektor(zy) |
---|---|---|
2010 | Sieć społeczna | David Fincher |
2011 | Artystka | Michel Hazanavicius |
2012 | Zero Ciemnej Trzydziestki | Kathryn Bigelow |
2013 | amerykański pośpiech | David O. Russell |
2014 | Chłopięctwo | Richard Linklater |
2015 | kolęda | Todd Haynes |
2016 | La La Land | Damien Chazelle |
2017 | Pani Ptak | Greta Gerwig |
2018 | Romowie | Alfonso Cuarón |
2019 | Irlandczyk | Martin Scorsese |
2020s
Rok | Zwycięzca | Dyrektor(zy) |
---|---|---|
2020 | Pierwsza krowa | Kelly Reichardt |
Zobacz też
- Nagroda Stowarzyszenia Krytyków Filmowych w Los Angeles dla najlepszego filmu
- Nagroda Chicago Film Critics Association dla najlepszego filmu
- Oscar dla najlepszego filmu