Liga Rugby w Newcastle - Newcastle Rugby League
Sport | Liga rugby |
---|---|
Założony | 1910 |
Sezon inauguracyjny | 1910 |
Liczba drużyn | 10 |
Kraj | Australia |
Premiery | Cessnock Goanna (2020) |
Większość tytułów | Zachodnie przedmieścia (23 tytuły) |
Strona internetowa | Newcastle RL na facebooku |
Partner transmisji | Bar TV Sport (Australia) |
Newcastle Rugby League jest lokalna liga rugby turniej piłkarski w Newcastle w Australii . Jest to jeden z najstarszych rozgrywek ligi rugby w Australii, założony w 1910 roku. Reprezentacyjna drużyna Newcastle była również składana z graczy w Lidze przez większość XX wieku. W zawodach I stopnia znajduje się również Konferencja Północna NSWRL Presidents Cup .
Historia
Drużyna z Newcastle rywalizowała w inauguracyjnym Premiership New South Wales Rugby League w 1908 roku, ale wycofała się po sezonie 1909, aby utworzyć lokalne rozgrywki.
Cztery oryginalne zespoły to Central Newcastle (niebiesko-białe), Północne Przedmieścia (jasno-ciemnoniebieskie pionowe paski), Południowe Newcastle (czerwono-białe) i Zachodnie Przedmieścia (czerwono-zielone). Sezon rozpoczął się 14 maja 1910 roku, kiedy Południe grało na Zachodzie i Środkowe na północnych przedmieściach. South Newcastle zakończył sezon na szczycie drabinki; finał został rozegrany przed 2500 widzów na Hamilton League Ground, z Centralnym pokonując Południe 13-4.
W sezonie 1911 poprzednie mniejsze premiery South spadły na dno drabiny. Finał został rozegrany przed 4000 widzów, a North wygrało z Central 10-2. W 1911 roku zespół Combined Newcastle & Hunter Tour Queensland pokonał zespół Queensland State we wszystkich rozegranych meczach. Newcastle grał przeciwko objazdowej drużynie Nowej Zelandii w zaciętym meczu, prawie doprowadzając do zdenerwowania, zanim spadł 21:20.
W sezonie 1912 dodano wschodnie przedmieścia, grając w czerni i bieli. Od razu rywalizowali i doszli do wielkiego finału.
Pierwsza wojna światowa zakończyła rywalizację w latach 1917 i 1918. Chociaż „Newcastle Morning Herald” nadal publikował wyniki gier konkursowych za te dwa lata.
W 1919 r. doszło do rozłamu, w ramach którego odbyły się dwa mniejsze konkursy – „Lilywhites”, czyli kluby wierne NSWRL, złożone z Przedmieścia Wschodniego i Przedmieścia Północnego, oraz „bolszewików”, czyli rebeliantów złożonych z Południa, Środkowego, Północy i Zachodu.
W 1920 roku konkurencja ponownie się zjednoczyła i rozszerzyła do sześciu zespołów, gdy Kurri Kurri wziął udział w zawodach po raz pierwszy.
W 2020 roku konkurs został odwołany po raz pierwszy od ponad stu lat z powodu pandemii COVID-19. Po złagodzeniu ograniczeń podjęto decyzję o wprowadzeniu dwustopniowych zawodów amatorskich. Pierwsza klasa obejmowałaby Lakes United, Western Suburbs, Cessnock, Maitland, Central i Souths. Klasa rezerwowa obejmowałaby reprezentacje z Western Suburbs, Lakes United, Cessnock, Maitland, Central, Souths i Kurri Kurri. Co więcej, Maitland zdecydował się również wziąć udział w Presidents Cup, dzieląc swoje zasoby na dwa konkursy w Newcastle, a także w Presidents Cup z siedzibą w Nowej Południowej Walii, który wygrali. Cessnock pokonał South Newcastle w wielkim finale pierwszej klasy.
W sezonie 2021 pojawiły się regularne kluby, a także Wyong i The Entrance, tworząc 10 drużyn, 18-rundowe rozgrywki. The Entrance po raz pierwszy w swojej historii weźmie udział w konkursie. Oprócz tego, Major Premiers również awansują teraz, aby spotkać się ze zdobywcami tytułów z Illawarra, Ronem Massey Cup i dziką kartą w stylu konferencyjnym President's Cup pod koniec roku. Niestety, zawody zostały przerwane przez ograniczenia COVID-19 nałożone na region Hunter, z decyzją o anulowaniu zawodów przed rozegraniem jakichkolwiek finałów. Maitland Pickers zapewnił sobie Minor Premiership, ale w sezonie 2021 nie będzie Major Premiership. Żaden turniej o Puchar Prezydenta nie został zakwestionowany.
Obecne kluby
-
Rzeźnicy z Central Charlestown
- (dawniej Central Charlestown i Central Newcastle - przeniósł się do Charlestown na początku lat 60.)
- Pseudonim: Rzeźnicy Chłopcy
- Home Ground: St John Oval, Charlestown (grał w Passmore Oval, Wickham w 2008; Central Newcastle grał w Learmonth Park, Hamilton, przed połączeniem z Charlestown)
- Dołączył konkurs: 1910
- Premiery: 1910 1921 1928 1930 1937 1939 1949 (7)
-
Szambo
- Pseudonim: Goannas
- Home Ground: Cessnock Sportsground, Cessnock (dawniej Old Cessnock Sportsground, gdzie obecnie stoi Big W, przed 2004 r.)
- Konkurs łączony: 1930
- Premiery: 1941 1950 1954 1955 1960 1972 1977 2003 2020* (9)
-
Kurri Kurri
- Pseudonim: Buldogi
- Teren macierzysty: Boisko sportowe Kurri „Cmentarz”, Kurri Kurri
- Współzawodnictwo: 1920 (klub utworzony w 1911)
- Premiery: 1931 1940 1945 1993 1994 1995 (6)
-
Jeziora Zjednoczone
- Pseudonim: Mewy
- Strona główna: Cahill Oval, Belmont
- Dołączył konkurs: 1947
- Premiery: 1947 1974 1975 1985 1986 1987 1996 2001 2006 2007 2015 (11)
-
Macquarie
- (dawniej Macquarie United i Toronto Workers)
- Pseudonim: Skorpiony
- Miejsce zamieszkania: Lyall Peacock Field, Toronto
- Dołączył konkurs: 1960
- Premiery: 1991 2017 (2)
-
Maitland
- (pierwotnie Maitland United - połączył się z Morpeth-East Maitland w 1942)
- Pseudonim: Zbieracze (dawniej Zbieracze Dyni)
- Homeground: Maitland Sportsground, Maitland (dawniej Coronation Oval, Telarah przez 2 lata, podczas gdy Maitland Sportsground zostało przebudowane)
- Lata w konkursie: 1925–2003; 2005-2007; 2009–
- Premiery: 1933 1934 1956 1957 1958 1965 1969 1971 1973 1983 2010 2011 (12)
-
South Newcastle
- Pseudonim: Lwy
- Teren domu: Townson Oval, Merewether
- Dołączył konkurs: 1910
- Premiery: 1927 1943 1946 1963 1964 1968 1976 1988 1989 2016 2018 (11)
-
Zachodnie przedmieścia
- Pseudonim: Rosella lub larwy
- Home Ground: Harker Oval, New Lambton
- Dołączył konkurs: 1910
- Premiery: 1912 1915 1916 1922 1961 1966 1970 1978 1980 1981 1982 1984 1992 1997 1998 1999 2002 2004 2008 2012 2013 2014 2019 (23)
- 1919 zawierał połączony zespół Rebeliantów (South Newcastle/Central Newcastle), który wygrał zawody.
-
Wyong
- Pseudonim: Roos (maskotka to kangur)
- Miejsce zamieszkania: Morrie Breen Oval, Wyong
- Lata w konkursie: 2003–2012 i 2020–obecnie
- Premiery: 2009 (1)
-
Wejście
- Pseudonim: Tygrysy
- Teren domu: EDSACC Oval, Bateau Bay
- Lata w konkursie: od 2021 r.
- Premiery: 0
Byłe kluby
-
Wschodnie Przedmieścia
- Pseudonim: Nieznany
- Home Ground: Newcastle No. 1 Sportsground, Newcastle West (grał również w Wickham Oval, Wickham & Lynn Oval, Stockton)
- Lata w konkursie: 1912–1942
- Premiery: 1913 1923 1924 1932 (4)
-
Północny
- (także North-Nelson Bay Marlins, Northern Blues i Nelson Bay Blues – wrócili do Northern Blues)
- Pseudonim: Blues (maskotką jest Marlin)
- Teren domu: Kompleks sportowy Tomaree, Nelson Bay
- Lata w konkursie: 1989–2011
- Premiery: 2005 (1)
-
Północne przedmieścia
- Pseudonim: Bluebags
- Homeground: Passmore Oval, Wickham
- Lata rywalizacji: 1910-1988 (przeniesiony do Nelson Bay jako North-Nelson Bay) (obecnie gra w Newcastle & Hunter Rugby League )
- Premiery: 1911 1914 1920 1925 1926 1929 1935 1938 1948 1951 1953 1959 1962 1967 1979 (15)
-
Port Stephens
- Pseudonim: Rekiny
- Teren domu: Kompleks sportowy Tomaree, Nelson Bay i Lakeside Oval, Raymond Terrace
- Lata w konkursie: 2012-2014
- Premiery:
-
Waratah Mayfield
- Pseudonim: Gepardy
- Ziemia główna: Waratah Oval, Waratah
- Lata w konkursie: 1927–2001; 2003-2004 (teraz grają w Newcastle & Hunter Rugby League )
- Premiery: 1936 1942 1944 1952 1990 2000 (6)
-
Taras Raymonda
- Pseudonim: Sroki
- Teren domu: Owal nad jeziorem, taras Raymond
- Lata w zawodach: 2001-2008 (teraz grają w Newcastle & Hunter Rugby League )
- Premierships: zero
Premiery
Byli zwycięzcy Newcastle RL Premiership
Pora roku | Informacje o wielkim finale | Drobni Premierzy | ||
---|---|---|---|---|
Premiery | Wynik | Drugie miejsce | ||
1910 | Centrum Newcastle | 13–4 | South Newcastle | South Newcastle |
1911 | Północne przedmieścia | 10–2 | Centrum Newcastle | Północne przedmieścia |
1912 | Zachodnie przedmieścia | 10–7 | Wschodnie Przedmieścia | Zachodnie przedmieścia |
1913 | Wschodnie Przedmieścia | 18–0 | Zachodnie przedmieścia | Wschodnie Przedmieścia |
1914 | Północne przedmieścia | 5–2 | Centrum Newcastle | Północne przedmieścia |
1915 | Zachodnie przedmieścia | 16-8 | Północne przedmieścia | Zachodnie przedmieścia |
1916 | Zachodnie przedmieścia | 10–8 | Północne przedmieścia | Północne przedmieścia |
1917 | Bez konkurencji | |||
1918 | Bez konkurencji | |||
1919 | South Newcastle Central Newcastle (połączona strona rebeliantów) | 7–2 | Zachodnie przedmieścia | |
1920 | Północne przedmieścia | South Newcastle | ||
1921 | Centrum Newcastle | Zachodnie przedmieścia | ||
1922 | Zachodnie przedmieścia | Centrum Newcastle | ||
1923 | Wschodnie Przedmieścia | Północne przedmieścia | ||
1924 | Wschodnie Przedmieścia | Północne przedmieścia | ||
1925 | Północne przedmieścia | Wschodnie Przedmieścia | ||
1926 | Północne przedmieścia | South Newcastle | ||
1927 | South Newcastle | Północne przedmieścia | ||
1928 | Centrum Newcastle | Północne przedmieścia | ||
1929 | Północne przedmieścia | Waratah-Mayfield | ||
1930 | Centrum Newcastle | South Newcastle | ||
1931 | Kurri Kurri | Północne przedmieścia | ||
1932 | Wschodnie Przedmieścia | Szambo | ||
1933 | Maitland United | 20–0 | Waratah-Mayfield | |
1934 | Maitland United | 4–2 | Waratah-Mayfield | |
1935 | Północne przedmieścia | Centrum Newcastle | ||
1936 | Waratah-Mayfield | Szambo | ||
1937 | Centrum Newcastle | Szambo | ||
1938 | Północne przedmieścia | Waratah-Mayfield | ||
1939 | Centrum Newcastle | Zachodnie przedmieścia | ||
1940 | Kurri Kurri | Szambo | ||
1941 | Szambo | 18–3 | South Newcastle | |
1942 | Waratah-Mayfield | South Newcastle | ||
1943 | South Newcastle | Waratah-Mayfield | ||
1944 | Waratah-Mayfield | Zachodnie przedmieścia | ||
1945 | Kurri Kurri | South Newcastle | ||
1946 | South Newcastle | 11–3 | Zachodnie przedmieścia | |
1947 | Jeziora Zjednoczone | Północne przedmieścia | ||
1948 | Północne przedmieścia | 5–4 | Kurri Kurri | |
1949 | Centrum Newcastle | 28-15 | Kurri Kurri | |
1950 | Szambo | 19-12 | Centrum Newcastle | |
1951 | Północne przedmieścia | 12-8 | Maitland | Północne przedmieścia |
1952 | Waratah-Mayfield | 5–4 | Jeziora Zjednoczone | Waratah-Mayfield |
1953 | Północne przedmieścia | 16-11 | Szambo | |
1954 | Szambo | 15–3 | Maitland | Szambo |
1955 | Szambo | 9–7 | Maitland | Szambo |
1956 | Maitland | 16–9 | Szambo | Maitland |
1957 | Maitland | 17-12 | Kurri Kurri | Maitland |
1958 | Maitland | 22-7 | Szambo | Maitland |
1959 | Północne przedmieścia | 13-12 | Maitland | Północne przedmieścia |
1960 | Szambo | 33-5 | Maitland | Szambo |
1961 | Zachodnie przedmieścia | 10–9 | Waratah-Mayfield | Zachodnie przedmieścia |
1962 | Północne przedmieścia | 18–6 | South Newcastle | Północne przedmieścia |
1963 | South Newcastle | 12-7 | Centrum Newcastle | South Newcastle |
1964 | South Newcastle | 17-12 | Zachodnie przedmieścia | Zachodnie przedmieścia |
1965 | Maitland | 22–3 | South Newcastle | South Newcastle |
1966 | Zachodnie przedmieścia | 31-9 | Szambo | Zachodnie przedmieścia |
1967 | Północne przedmieścia | 13-11 | Zachodnie przedmieścia | Zachodnie przedmieścia |
1968 | South Newcastle | 9–6 | Jeziora Zjednoczone | Western Suburbs Lakes United (remis) |
1969 | Maitland | 19-9 | Jeziora Zjednoczone | Maitland |
1970 | Zachodnie przedmieścia | 21-14 | Maitland | Maitland |
1971 | Maitland | 30-19 | Jeziora Zjednoczone | Maitland |
1972 | Szambo | 18-10 | Maitland | Maitland |
1973 | Maitland | 27-18 | Zachodnie przedmieścia | Zachodnie przedmieścia |
1974 | Jeziora Zjednoczone | 7–2 | Zachodnie przedmieścia | Zachodnie przedmieścia |
1975 | Jeziora Zjednoczone | 30-17 | Zachodnie przedmieścia | Maitland |
1976 | South Newcastle | 22-15 | Zachodnie przedmieścia | Jeziora Zjednoczone |
1977 | Szambo | 21-17 | Maitland | Szambo |
1978 | Zachodnie przedmieścia | 23-16 | South Newcastle | Zachodnie przedmieścia |
1979 | Północne Newcastle | 20–8 | Szambo | Północne Newcastle |
1980 | Zachodnie przedmieścia | 17–13 | Szambo | Kurri Kurri |
1981 | Zachodnie przedmieścia | 13–2 | Szambo | Zachodnie przedmieścia |
1982 | Zachodnie przedmieścia | 21-14 | Kurri Kurri | Zachodnie przedmieścia |
1983 | Maitland | 20-12 | Szambo | Maitland |
1984 | Zachodnie przedmieścia | 10–2 | Jeziora Zjednoczone | Jeziora Zjednoczone |
1985 | Jeziora Zjednoczone | 12–6 | Szambo | Szambo |
1986 | Jeziora Zjednoczone | 4–0 | South Newcastle | Jeziora Zjednoczone |
1987 | Jeziora Zjednoczone | 24–16 | South Newcastle | South Newcastle |
1988 | South Newcastle | 29-18 | Jeziora Zjednoczone | South Newcastle |
1989 | South Newcastle | 20-12 | Zachodnie przedmieścia | South Newcastle |
1990 | Waratah-Mayfield | 17-14 | Jeziora Zjednoczone | Jeziora Zjednoczone |
1991 | Pracownicy z Toronto | 21-10 | Zachodnie przedmieścia | South Newcastle |
1992 | Zachodnie przedmieścia | 33–0 | Jeziora Zjednoczone | Zachodnie przedmieścia |
1993 | Kurri Kurri | 20-18 | Zachodnie przedmieścia | Zachodnie przedmieścia |
1994 | Kurri Kurri | 20-16 | Pracownicy z Toronto | Zachodnie przedmieścia |
1995 | Kurri Kurri | 24–4 | Zachodnie przedmieścia | Zachodnie przedmieścia |
1996 | Jeziora Zjednoczone | 16–6 | Zachodnie przedmieścia | Zachodnie przedmieścia |
1997 | Zachodnie przedmieścia | 26-16 | Jeziora Zjednoczone | Jeziora Zjednoczone |
1998 | Zachodnie przedmieścia | 51–14 | South Newcastle | Zachodnie przedmieścia |
1999 | Zachodnie przedmieścia | 22-18 | Szambo | Zachodnie przedmieścia |
2000 | Waratah-Mayfield | 20–14 | Jeziora Zjednoczone | Waratah-Mayfield |
2001 | Jeziora Zjednoczone | 18-10 | Zachodnie przedmieścia | Jeziora Zjednoczone |
2002 | Zachodnie przedmieścia | 27-16 | Jeziora Zjednoczone | Jeziora Zjednoczone |
2003 | Szambo | 22–20 | Taras Raymonda | Zachodnie przedmieścia |
2004 | Zachodnie przedmieścia | 32–28 | Północny blues | Zachodnie przedmieścia |
2005 | Północny blues | 30-12 | Zachodnie przedmieścia | Zachodnie przedmieścia |
2006 | Jeziora Zjednoczone | 40-24 | Nelson Bay | Jeziora Zjednoczone |
2007 | Jeziora Zjednoczone | 32–12 | Wyong | Jeziora Zjednoczone |
2008 | Zachodnie przedmieścia | 12–10 | Szambo | Zachodnie przedmieścia |
2009 | Wyong | 36-4 | Szambo | Szambo |
2010 | Maitland | 24-8 | Szambo | Maitland |
2011 | Maitland | 19-18 | Zachodnie przedmieścia | Maitland |
2012 | Zachodnie przedmieścia | 16-14 | Szambo | Szambo |
2013 | Zachodnie przedmieścia | 21-8 | Kurri Kurri | Zachodnie przedmieścia |
2014 | Zachodnie przedmieścia | 22-8 | Szambo | Zachodnie przedmieścia |
2015 | Jeziora Zjednoczone | 24–18 | Macquarie | Zachodnie przedmieścia |
2016 | South Newcastle | 21-12 | Macquarie | Macquarie |
2017 | Macquarie | 24-6 | Zachodnie przedmieścia | Zachodnie przedmieścia |
2018 | South Newcastle | 30-18 | Jeziora Zjednoczone | Jeziora Zjednoczone |
2019 | Zachodnie przedmieścia | 36–0 | Szambo | Zachodnie przedmieścia |
2020 | Szambo* | 20-6 | South Newcastle | Wyong |
2021 | Konkurs odwołany z powodu ograniczeń COVID-19 | Maitland |
Zespół Stulecia
W 2008 roku, w stulecie futbolu ligi rugby w Australii, Newcastle Rugby League nazwała swoją „Drużyną Stulecia”:
- Clive Churchill (Centrum)
- Eddie Lumsden (Kurri Kurri)
- Ron Bailey (Waratah-Mayfield)
- Brian Carlson (Północ)
- Johnny Graves (Maitland)
- Bob Banks (Centrum)
- Andrew Johns (Cessnock)
- Paul Harragon (Zjednoczone Jeziora)
- Allan Buman (Zachód)
- Jim Gibbs (Południe)
- Don Schofield (Cessnock)
- Herb Narvo (północ)
- (c) Wally Prigg (Zachód)
- John Sattler (Kurri Kurri)
- Albert Paul (Zjednoczone Jeziora)
- Matthew Gidley (Zachód)
- Les Johns (Południe)
Zobacz też
Bibliografia
Zewnętrzne linki
- Moc, Bob (1992). Rebelianci rugby: historia pionierów Newcastle Rugby League „Bolszewicy kontra Lilywhites” 1907-1920 . Newcastle, Nowa Południowa Walia: ja.
- Ryan, Graham & Betty i in., Newcastle Knights 1988: Collectors Edition, Macquarie Publications, Dubbo, 1988.
- Pat „Nimmo” Archiwum rodzinne Walsh Raporty z meczów gazet.