Aleja Tafta - Taft Avenue
R-2 | |
---|---|
Poprzednie imię (imiona) | Calle Rizal Manila Road Ermita-Pasay Boulevard Daitoa Avenue Manila South Road / Mexico Road (tylko rozszerzenie) |
Część | |
Imiennik | William Howard Taft |
Utrzymywane przez | Zakład Robót Publicznych i Autostrad |
północny koniec | N150 / N170 ( Padre Burgos Avenue ) w Manili |
Główne skrzyżowania |
|
Południowy koniec | Redemptorist Road, Elpidio Quirino Avenue i Harrison Avenue w Parañaque |
Budowa | |
Ukończenie | 1899 |
Taft Avenue ( filipiński : Abenida Taft ; hiszpański : Avenida Taft ) to główna droga na południu metra Manila . Przebiega przez trzy miasta metropolii: Manilę , Pasay i Parañaque . Droga została nazwana na cześć byłego gubernatora generalnego Filipin i prezydenta USA , William Taft ; Filipiny były terytorium dawnej wspólnoty narodów Stanów Zjednoczonych w pierwszej połowie XX wieku. Aleja jest częścią drogi krajowej nr 170 ( N170 ), drogi drugorzędnej w sieci autostrad filipińskich i stanowi punkt zaczepienia R-2 sieci arterii drogowych Manili . Wcześniej był oznaczony jako N1 w starym systemie numeracji tras.
Opis trasy
Od północy Aleja Taft zaczyna się przy przejściu podziemnym Lagusnilad na skrzyżowaniu z aleją Padre Burgos w Ermicie . Następnie przecina ulicę Ayala Boulevard i Finance i tworzy wschodnią krawędź Parku Rizal aż do Kalaw Avenue . Następnie przecina United Nations Avenue , Padre Faura Street , Pedro Gil Street (dawniej znana jako Herran), gdzie również przecina granicę dzielnicy z Malate , San Andres Street i Quirino Avenue oraz Pablo Ocampo Street (dawniej znana jako ulica Vito Cruz) przed wejściem do miasta Pasay . W Pasay przecina aleje Gil Puyat (dawniej Buendia Avenue), Arnaiz Avenue (dawniej Libertad Street) i Epifanio de los Santos Avenue (EDSA), gdzie skrzyżowanie znane jest jako Pasay Rotonda. Aleja biegnie dalej na południe w kierunku Baclaran w Parañaque jako Taft Avenue Extension aż do końca na skrzyżowaniu z Elpidio Quirino Avenue , Harrison Avenue i Redemptorist Road.
Historia
Budowa tej alei, pierwotnie zwanej Calle Rizal , została ukończona w 1899 roku, z Calle Padre Burgos jako jej północnym końcem i Calle Herran (obecnie Pedro Gil Street ) jako jej południowym. Inżynierowie Manny Aquino i Robin Santos poprowadzili jego rozbudowę w 1911 roku, a aleję zmieniono na Manila Road . Jednak mapa Manili stworzona w 1915 r. przez Office of Department Engineer, Philippine Department, wskazuje, że nazwano ją Taft Avenue. Na wysokości II wojny światowej podczas japońskiej okupacji Filipin , został przemianowany na Daitoa Avenue w 1942 roku część alei jest od Padre Burgos do Herrán był również jednym z prawo-of-way trasowania z Tranvía które istniały do 1945 roku.
Wcześniej kończyła się na Calle Vito Cruz (dawniej Vito Cruz Street) w Malate , a następnie została przedłużona w kierunku Pasay i została nazwana Ermita- Pasay Boulevard lub Highway 50, z trasą przechodzącą obok Highway 54 (P. Lovina Street, obecnie EDSA) jako Cavite-Manila South Road lub Manila South Road (później przemianowana na Mexico Road w 1964). Następnie odcinek alei od EDSA do Baclaran stał się Taft Avenue Extension.
Linia LRT 1 , pierwsza podniesiona linia kolejowa na Filipinach, została zbudowana nad nim i otwarta w 1984 roku.
Skrzyżowania
To jest lista skrzyżowań Taft Avenue. Pogrubienie wskazuje skrzyżowania ulic.
Ermita, Manila
- Aleja Ojca Burgos
- Ulica Antonio Villegasa (Calle Arroceros)
- Ulica Finansowa / Ayala Boulevard (Rozszerzenie Aurora Boulevard) (C-1)
- Aleja Kalaw (Calle San Luis)
- Aleja Narodów Zjednoczonych (Calle Isaac Peral) / ulica General Luna
- Ulica Ojca Faury
- G. Apacible Street (Calle Oregon)
- Ulica Josefa Llanes Escoda (Calle California)
- Ulica Pedro Gila (Calle Herran)
Jabłczan, Manila
- Generał Malvar Street (Calle Tennessee)
- Ulica Julio Nakpila (Calle Vermont)
- Ulica Remedios
- Aleja Quirino (C-2) / ulica San Andres
- Droga Miejska Stulecia
- Ulica Castro
- Ulica Dagonoy
- Ulica Estrada
- Ulica Ocampo (Calle Vito Cruz)
- Ulica Rafaela Alunana
Pasay
- Ulica Menlo
- Ulica Inquimboy
- Ulica Leogardo
- Ulica Bonifacio
- Ulica Bernabe
- Lakas ng Bayan Street
- Ulica San Juan
- ul. P.Samonte
- Aleja Gil Puyat (Buendia Avenue) (C-3) (zamknięta)
- Droga G. Villanueva
- Aleja Cartimara
- Ulica Taylora
- Ulica Uczelni
- Ulica Villareal
- Ulica Lucban
- Arnaiz Avenue (ulica Libertad)
- Rynek Droga
- Ulica Primero de Mayo
- Ulica Escobara
- Ulica S. Raymundo
- Droga Lwów
- Ulica Protacio
- Ulica F. Sancheza
- Vergel Street / Pilapil Street (Vergel Street)
- Aleja Epifanio de los Santos (C-4) (znana również jako Pasay Rotonda)
- Aleja Cuneta
- Ulica Narra
Parañaque
- Harrison Avenue / Elpidio Quirino Avenue (Rozszerzenie Taft Avenue) / Redemptorist Road (R-2)
Wdzięki kobiece
Park Rizal
Jedno z trzech wejść do Parku Rizal (pozostałe to Maria Orosa Street i Roxas Boulevard ), wejście Taft Avenue sąsiaduje również z Narodowym Muzeum Sztuk Pięknych (dawniej Stary Budynek Legislacyjny) i Narodowym Muzeum Antropologii (dawniej budynku), a także Posąg Strażnika Wolności .
Budynki rządowe
Taft Avenue jest domem (lub w pobliżu) niektórych budynków rządowych: Sądu Najwyższego Filipin , Sądu Apelacyjnego , Departamentu Turystyki , Biura Przemysłu Roślin , Filipińskiego Szpitala Ogólnego , Krajowego Biura Śledczego i Times Plaza.
Światowa Organizacja Zdrowia
Biuro Światowej Organizacji Zdrowia w regionie Zachodniego Pacyfiku znajduje się przy Taft Avenue, w sąsiedztwie stacji ONZ na linii LRT 1 .
Pas uniwersytecki
Taft Avenue stanowi część Pasa Uniwersyteckiego . Uniwersytety takie jak De La Salle University , College of Saint Benilde , University of the Philippines Manila , Philippine Christian University , Philippine Women's University i Philippine Normal University znajdują się przy Taft Avenue. Santa Isabel College Manila , Emilio Aguinaldo College , Araullo Szkoła i Manila Science High School również zmierzyć bezpośrednio z drogi, a Adamson University ma bezpośredni dostęp chodnik od drogi.
Katedra Narodowa Niezależnego Kościoła Filipińskiego
Na Taft Avenue znajduje się Narodowa Katedra Najświętszego Dzieciątka (Świętego Dzieciątka Jezus) filipińskiego niezależnego kościoła .
Transport
Do Taft Avenue można dojechać jeepneyami, taksówkami, autobusami, UV Express , linią LRT 1 i linią MRT 3 . W alei znajdują się niektóre stacje LRT Line 1, a mianowicie: stacja Baclaran (dla rozszerzenia Taft Avenue), EDSA (przesiadka do linii MRT 3 na stacji Taft Avenue ), Libertad , Gil Puyat , Vito Cruz , Quirino , Pedro Gil , ONZ i Central Terminal (przez terminal autobusowy Lawton).
Bibliografia
Współrzędne : 14°33′51″N 120°59′39″E / 14,56417°N 120,99417°E