Tenis na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1996 – gra pojedyncza mężczyzn – Tennis at the 1996 Summer Olympics – Men's singles
Tenis pojedynczy mężczyzn na Igrzyskach XXVI Olimpiady
| ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Miejsce wydarzenia | Stone Mountain Tennis Center , Atlanta | |||||||||
Daktyle | 23 lipca – 3 sierpnia | |||||||||
Zawodnicy | 64 z 36 krajów | |||||||||
Medaliści | ||||||||||
| ||||||||||
The United States ' Andre Agassi pokonał Hiszpania ' s Sergi Bruguera W finale 6-2, 6-3, 6-1, aby wygrać złoty medal w singlu mężczyzn tenisa na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1996 . Zwycięstwo dało Agassiemu czwarty z pięciu elementów kariery Golden Slam ; jego późniejsze zwycięstwo we French Open uczyniło go pierwszym człowiekiem, który ukończył karierę Golden Slam w singlu. Był to pierwszy złoty medal Stanów Zjednoczonych w tej imprezie od 1924 roku i trzeci w klasyfikacji generalnej, równy rekordowi Wielkiej Brytanii. Był to drugi z rzędu srebrny medal Hiszpanii. W meczu o brązowy medal, Indie 's Leander Paes pokonany Brazylia ' s Fernando Meligeni , 3-6, 6-2, 6-4. Był to pierwszy medal olimpijski w tenisie w Indiach.
Turniej odbył się w Stone Mountain Tennis Center w Atlancie w stanie Georgia w Stanach Zjednoczonych Ameryki . Wystartowało 64 zawodników z 36 krajów. Od powrotu tenisa do programu olimpijskiego w 1988 roku narody były ograniczone do trzech graczy.
Szwajcaria „s Marc Rosset był panujący złoty medalista z 1992 roku , ale wycofał się z jego trzecim meczu rundy przeciwko Renzo Furlan .
Tło
Był to dziesiąty (medalowy) występ mężczyzn w turnieju tenisowym singli. Impreza odbywała się na wszystkich Letnich Igrzyskach Olimpijskich, gdzie tenis był w programie: od 1896 do 1924, a następnie od 1988 do obecnego programu. Imprezy demonstracyjne odbyły się w 1968 i 1984 roku.
Nasiona numer jeden był Andre Agassi ze Stanów Zjednoczonych. Powróciło dwóch z ośmiu ćwierćfinalistów z turnieju z 1992 roku: złoty medalista Marc Rosset ze Szwajcarii i brązowy medalista z Chorwacji Goran Ivanišević .
W imprezie zadebiutowały Armenia, Czechy, Ekwador, Słowacja, Urugwaj, Uzbekistan i Wenezuela. Francja pojawiła się po raz dziewiąty, najbardziej spośród wszystkich narodów, omijając tylko wydarzenie z 1904 roku.
Format konkursu
Rywalizacja była turniejem w systemie pojedynczej eliminacji, ale z pewnymi istotnymi zmianami od 1988 i 1992 roku. W przeciwieństwie do poprzednich dwóch Igrzysk odbył się mecz o brązowy medal. Mecze przed finałem zostały zredukowane do setów do trzech zwycięstw zamiast do setów do zwycięstwa pięciu. 12-punktowy tie-breaker nadal był używany w dowolnym secie, z wyjątkiem trzeciego (lub piątego w finale), który osiągnął wynik 6-6.
Harmonogram
Wszystkie czasy to wschodni czas letni ( UTC-4 )
Data | Czas | Okrągły |
---|---|---|
wtorek, 23 lipca 1996 środa, 24 lipca 1996 |
Runda 64 | |
czwartek, 25 lipca 1996 piątek, 26 lipca 1996 |
Runda 32 | |
sobota, 27 lipca 1996 niedziela, 28 lipca 1996 |
Runda 16 | |
wtorek, 30 lipca 1996 | Ćwierćfinały | |
Czwartek, 1 sierpnia 1996 r. |
11:00 13:00 |
Półfinały |
Sobota, 3 sierpnia 1996 |
11:00 13:00 |
Finał meczu o brązowy medal |
Posiew
- Andre Agassi ( USA ) (Mistrz)
- Goran Ivanišević ( CRO ) (Pierwsza runda)
- Thomas Enqvist ( SWE ) (trzecia runda)
- MaliVai Washington ( USA ) (ćwierćfinały)
- Wayne Ferreira ( RPA ) (ćwierćfinały)
- Albert Costa ( ESP ) (druga runda)
- Arnaud Boetsch ( FRA ) (druga runda)
- Marc Rosset ( SUI ) (trzecia runda)
- Jan Siemerink ( NED ) (Pierwsza runda)
- Jason Stoltenberg ( AUS ) (druga runda)
- Richey Reneberg ( USA ) (pierwsza runda)
- Paul Haarhuis ( NED ) (Pierwsza runda)
- Magnus Gustafsson ( SWE ) (druga runda)
- Renzo Furlan ( ITA ) (ćwierćfinały)
- Carlos Costa ( ESP ) (Pierwsza runda)
- Daniel Vacek ( CZE ) (druga runda)
Remis
Klucz
- Q = Kwalifikator
- WC = Dzika karta
- LL = Szczęśliwy przegrany
- Alt = Alternatywny
- SE = Specjalne zwolnienie
- PR = Chroniony ranking
- ITF = wpis ITF
- JE = Junior zwolniony
- bez = Walkover
- r = Emerytowany
- d = Domyślne
Egzaminy końcowe
Ćwierćfinały | Półfinały | Finał (mecz o złoty medal) | ||||||||||||||||||||
1 | Andre Agassi ( USA ) | 7 | 4 | 7 | ||||||||||||||||||
5 | Wayne Ferreira ( RPA ) | 5 | 6 | 5 | ||||||||||||||||||
1 | Andre Agassi ( USA ) | 7 7 | 6 | |||||||||||||||||||
toaleta | Leander Paes ( IND ) | 6 5 | 3 | |||||||||||||||||||
toaleta | Leander Paes ( IND ) | 6 | 7 | |||||||||||||||||||
14 | Renzo Furlan ( ITA ) | 1 | 5 | |||||||||||||||||||
1 | Andre Agassi ( USA ) | 6 | 6 | 6 | ||||||||||||||||||
Sergi Bruguera ( ESP ) | 2 | 3 | 1 | |||||||||||||||||||
Sergi Bruguera ( ESP ) | 7 10 | 4 | 7 | |||||||||||||||||||
4 | MaliVai Waszyngton ( USA ) | 6 8 | 6 | 5 | ||||||||||||||||||
Sergi Bruguera ( ESP ) | 7 11 | 6 | Mecz o brązowy medal | |||||||||||||||||||
Alt | Fernando Meligeni ( BRA ) | 6 9 | 2 | |||||||||||||||||||
Alt | Fernando Meligeni ( BRA ) | 6 5 | 7 | 6 | toaleta | Leander Paes ( IND ) | 3 | 6 | 6 | |||||||||||||
toaleta | Andriej Ołhowskij ( ROS ) | 7 7 | 5 | 3 | Alt | Fernando Meligeni ( BRA ) | 6 | 2 | 4 |
Górna połowa
Sekcja 1
Pierwsza runda | Druga runda | Trzecia runda | Ćwierćfinały | ||||||||||||||||||||||||
1 | Agassi ( USA ) | 7 8 | 7 7 | ||||||||||||||||||||||||
J. Björkman ( Szwecja ) | 6 6 | 6 5 | 1 | Agassi ( USA ) | 6 | 6 | |||||||||||||||||||||
K Kučera ( SVK ) | 6 | 2 | 6 | K Kučera ( SVK ) | 4 | 4 | |||||||||||||||||||||
toaleta | D. Tomaszewicz ( UZB ) | 3 | 6 | 0 | 1 | Agassi ( USA ) | 2 | 6 | 6 | ||||||||||||||||||
toaleta | D Pescariu ( ROM ) | 2 | 2 | Gaudenzi ( ITA ) | 6 | 4 | 2 | ||||||||||||||||||||
Alt | O Ortiz ( MEX ) | 6 | 6 | Alt | O Ortiz ( MEX ) | 1 | 6 5 | ||||||||||||||||||||
Gaudenzi ( ITA ) | 6 | 6 | Gaudenzi ( ITA ) | 6 | 7 7 | ||||||||||||||||||||||
15 | C Costa ( ESP ) | 3 | 2 | 1 | Agassi ( USA ) | 7 | 4 | 7 | |||||||||||||||||||
9 | J Siemerink ( NED ) | 2 | 4 | 5 | W Ferreira ( RPA ) | 5 | 6 | 5 | |||||||||||||||||||
T Woodbridge ( Australia ) | 6 | 6 | T Woodbridge ( Australia ) | 7 8 | 7 7 | ||||||||||||||||||||||
S Matsuoka ( Japonia ) | 6 4 | 3 | T Henman ( GB ) | 6 6 | 6 5 | ||||||||||||||||||||||
T Henman ( GB ) | 7 7 | 6 | T Woodbridge ( Australia ) | 6 3 | 6 5 | ||||||||||||||||||||||
B Czarny ( ZIM ) | 6 | 3 | 6 | 5 | W Ferreira ( RPA ) | 7 7 | 7 7 | ||||||||||||||||||||
Alt | G Raoux ( FRA ) | 3 | 6 | 2 | B Czarny ( ZIM ) | 2 | 5 | ||||||||||||||||||||
toaleta | G Etlis ( ARG ) | 4 | 3 | 5 | W Ferreira ( RPA ) | 6 | 7 | ||||||||||||||||||||
5 | W Ferreira ( RPA ) | 6 | 6 |
Sekcja 2
Pierwsza runda | Druga runda | Trzecia runda | Ćwierćfinały | ||||||||||||||||||||||||
3 | T Enqvist ( Szwecja ) | 7 7 | 4 | 6 | |||||||||||||||||||||||
Alt | MK Goellner ( NIEMCY ) | 6 4 | 6 | 4 | 3 | T Enqvist ( Szwecja ) | 4 | 7 7 | 6 | ||||||||||||||||||
toaleta | S Sargsian ( ARM ) | 6 | 6 | toaleta | S Sargsian ( ARM ) | 6 | 6 2 | 4 | |||||||||||||||||||
toaleta | D Nestor ( CAN ) | 4 | 4 | 3 | T Enqvist ( Szwecja ) | 5 | 6 3 | ||||||||||||||||||||
Alt | N Pereira ( VEN ) | 6 | 6 | toaleta | L Pae ( IND ) | 7 | 7 7 | ||||||||||||||||||||
H Gumy ( ARG ) | 4 | 0 | Alt | N Pereira ( VEN ) | 2 | 3 | |||||||||||||||||||||
toaleta | L Pae ( IND ) | 6 2 | 7 9 | 1 | toaleta | L Pae ( IND ) | 6 | 6 | |||||||||||||||||||
11/Alt | R Reneberg ( USA ) | 7 7 | 6 7 | 0 R | toaleta | L Pae ( IND ) | 6 | 7 | |||||||||||||||||||
14 | R Furlan ( WŁOCHY ) | 4 | 6 | 6 | 14 | R Furlan ( WŁOCHY ) | 1 | 5 | |||||||||||||||||||
J Novak ( CZE ) | 6 | 4 | 3 | 14 | R Furlan ( WŁOCHY ) | 7 | 6 | ||||||||||||||||||||
toaleta | L Morejón ( ECU ) | 7 7 | 5 | 1 | Alt | M Filippini ( URU ) | 5 | 2 | |||||||||||||||||||
Alt | M Filippini ( URU ) | 6 3 | 7 | 6 | 14 | R Furlan ( WŁOCHY ) | 6 | 4 | |||||||||||||||||||
Alt | F Fetterlein ( DEN ) | 6 | 4 | 8 | 8 | M Rosset ( SUI ) | 0 | 2 | r | ||||||||||||||||||
J Eltingh ( NED ) | 4 | 6 | 6 | Alt | F Fetterlein ( DEN ) | 6 5 | 5 | ||||||||||||||||||||
toaleta | H Arazi ( MAR ) | 2 | 3 | 8 | M Rosset ( SUI ) | 7 7 | 7 | ||||||||||||||||||||
8 | M Rosset ( SUI ) | 6 | 6 |
Dolna połowa
Sekcja 3
Pierwsza runda | Druga runda | Trzecia runda | Ćwierćfinały | ||||||||||||||||||||||||
7 | Boetsch ( FRA ) | 6 | 7 7 | ||||||||||||||||||||||||
B. Steven ( Nowa Zelandia ) | 2 | 6 2 | 7 | Boetsch ( FRA ) | 6 7 | 6 | 2 | ||||||||||||||||||||
toaleta | Paweł ( ROM ) | 6 | 1 | 6 | S Bruguera ( ESP ) | 7 9 | 4 | 6 | |||||||||||||||||||
S Bruguera ( ESP ) | 2 | 6 | 8 | S Bruguera ( ESP ) | 7 9 | 6 | |||||||||||||||||||||
J Frana ( ARG ) | 6 | 5 | 3 | G Rusedski ( GBR ) | 6 7 | 3 | |||||||||||||||||||||
G Rusedski ( GBR ) | 4 | 7 | 6 | G Rusedski ( GBR ) | 6 4 | 7 7 | 6 | ||||||||||||||||||||
toaleta | R Agénor ( HAI ) | 2 | 4 | 13 | M Gustafsson ( Szwecja ) | 7 7 | 6 3 | 3 | |||||||||||||||||||
13 | M Gustafsson ( Szwecja ) | 6 | 6 | S Bruguera ( ESP ) | 7 10 | 4 | 7 | ||||||||||||||||||||
10 | J Stoltenberg ( AUS ) | 7 7 | 6 | 4 | M Waszyngton ( USA ) | 6 8 | 6 | 5 | |||||||||||||||||||
toaleta | S Ladipo ( NGR ) | 6 4 | 3 | 10 | J Stoltenberg ( AUS ) | 2 | 6 | 3 | |||||||||||||||||||
K Carlsen ( DEN ) | 7 | 6 | K Carlsen ( DEN ) | 6 | 3 | 6 | |||||||||||||||||||||
Alt | M Knowles ( BAH ) | 5 | 3 | K Carlsen ( DEN ) | 7 10 | 0 | 2 | ||||||||||||||||||||
Alt | S Noszaly ( WĘGRY ) | 5 | 6 6 | 4 | M Waszyngton ( USA ) | 6 8 | 6 | 6 | |||||||||||||||||||
Alt | O Ogorodov ( UZB ) | 7 | 7 8 | Alt | O Ogorodov ( UZB ) | 3 | 4 | ||||||||||||||||||||
Alt | J Krošlák ( SVK ) | 3 | 6 3 | 4 | M Waszyngton ( USA ) | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||
4 | M Waszyngton ( USA ) | 6 | 7 7 |
Sekcja 4
Pierwsza runda | Druga runda | Trzecia runda | Ćwierćfinały | ||||||||||||||||||||||||
6 | Costa ( ESP ) | 7 13 | 6 | ||||||||||||||||||||||||
toaleta | S Lareau ( CAN ) | 6 11 | 4 | 6 | Costa ( ESP ) | 6 5 | 4 | ||||||||||||||||||||
Alt | F Meligeni ( BRA ) | 6 | 6 | Alt | F Meligeni ( BRA ) | 7 7 | 6 | ||||||||||||||||||||
S Pescosolido ( ITA ) | 4 | 2 | Alt | F Meligeni ( BRA ) | 7 9 | 4 | 8 | ||||||||||||||||||||
toaleta | Czarny ( ZIM ) | 6 4 | 6 | 6 | M Philippoussis ( AUS ) | 6 7 | 6 | 6 | |||||||||||||||||||
toaleta | J Szymański ( VEN ) | 7 7 | 4 | 3 | toaleta | Czarny ( ZIM ) | 4 | 2 | |||||||||||||||||||
M Philippoussis ( AUS ) | 7 7 | 7 7 | M Philippoussis ( AUS ) | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||||
12 | P Haarhuis ( NED ) | 6 4 | 6 2 | Alt | F Meligeni ( BRA ) | 6 5 | 7 | 6 | |||||||||||||||||||
16 | D Wacek ( CZE ) | 6 | 2 | 6 | toaleta | A Ołhowski ( ROS ) | 7 7 | 5 | 3 | ||||||||||||||||||
D Prinosil ( NIEMCY ) | 4 | 6 | 4 | 16 | D Wacek ( CZE ) | 3 | 6 1 | ||||||||||||||||||||
Alt | N Lapentti ( ECU ) | 1 | 6 | 6 | toaleta | A Ołhowski ( ROS ) | 6 | 7 7 | |||||||||||||||||||
toaleta | A Ołhowski ( ROS ) | 6 | 3 | 8 | toaleta | A Ołhowski ( ROS ) | 6 | 6 | |||||||||||||||||||
toaleta | Hernández ( MEX ) | 3 | 6 | 6 | C Ruud ( NOR ) | 4 | 3 | ||||||||||||||||||||
C Ruud ( NOR ) | 6 | 2 | 8 | C Ruud ( NOR ) | 7 8 | 7 7 | |||||||||||||||||||||
Alt | M Ondruska ( RPA ) | 6 | 6 | Alt | M Ondruska ( RPA ) | 6 6 | 6 1 | ||||||||||||||||||||
2 | G. Ivanišević ( CRO ) | 2 | 4 |