Mistrzostwa ZSRR w szachach - USSR Chess Championship
Chess Championship ZSRR grał od 1921 do 1991 roku, zorganizowana przez Federacji Szachowej ZSRR , był najsilniejszym narodowy szachy mistrzostwa kiedykolwiek stwierdził z ośmiu światowych mistrzów szachowych i czterech finalistów mistrzostw świata wśród swoich zwycięzców. Rozegrano go w systemie round-robin z wyjątkiem 35 i 58 mistrzostw, które były systemem szwajcarskim .
Większość wygrywa
- Sześć tytułów: Michaił Botwinnik , Michaił Tal
- Cztery tytuły: Tigran Petrosian , Viktor Korchnoi , Alexander Beliavsky
- Trzy tytuły: Paul Keres , Leonid Stein , Lev Polugaevsky , Anatoly Karpov
Lista zwycięzców
Wydanie Data Miejsce Zwycięzca Wynik Uwagi 1 4–24 października 1920 Moskwa Alexander Alekhine 12/15 (+ 9-0 = 6) W tamtym czasie znany jako Wszechrosyjska Olimpiada Szachowa,
ten turniej został później uznany za pierwsze mistrzostwa ZSRR.2 8–24 lipca 1923 r Piotrogród Peter Romanovsky 10/12 (+ 9-1 = 2) 3 23 sierpnia – 15 września 1924 r Moskwa Efim Bogoljubov 15/17 (+ 13-0 = 4) 4 11 sierpnia – 6 września 1925 r Leningrad Efim Bogoljubov 14/19 (+ 11−2 = 6) 5 26 września - 25 października 1927 Moskwa Fedor Bogatyrchuk
Peter Romanovsky14½ / 20 (+ 10−1 = 9)
14½ / 20 (+ 12−3 = 5)Wszystkie wyniki turniejowe Bogatyrczuka zostały wymazane z sowieckich rekordów
po tym, jak wyemigrował do Kanady i został uznany za nieosobowego .6 2–20 września 1929 Odessa Boris Verlinsky 5½ / 8 (+ 4−1 = 3),
4/5 (+ 4−1 = 0)
i 3½ / 4 (+ 3−0 = 1)Turniej przebiegał w trzech etapach. 7 10–11 listopada 1931 r Moskwa Michaił Botwinnik 13½ / 17 (+ 12−2 = 3) 8 16 sierpnia - 9 września 1933 Leningrad Michaił Botwinnik 14/19 (+ 11−2 = 6) 9 7 grudnia 1934–2 stycznia 1935 Leningrad Grigorij Lewenfish
Ilya Rabinovich12/19 (+ 8−3 = 8)
12/19 (+ 9−4 = 6)10 12 kwietnia - 14 maja 1937 Tbilisi Grigorij Levenfish 12½ / 19 (+ 9-3 = 7) 11 15 kwietnia - 16 maja 1939 Leningrad Michaił Botwinnik 12½ / 17 (+ 8–0 = 9) 12 5 września – 3 października 1940 r Moskwa Andor Lilienthal
Igor Bondarevsky13½ / 19 (+ 8−0 = 11)
13½ / 19 (+ 10−2 = 7)Michaił Botwinnik wygrał Absolute Championship,
23–29 kwietnia 1941 r., Leningrad / Moskwa, 13½ / 20 (+ 9−2 = 9)13 21 maja – 17 czerwca 1944 r Moskwa Michaił Botwinnik 12½ / 16 (+ 11−2 = 3) 14 1 czerwca – 3 lipca 1945 r Moskwa Michaił Botwinnik 15/17 (+ 13-0 = 4) 15 2 lutego - 8 marca 1947 Leningrad Paul Keres 14/19 (+ 10-1 = 8) 16 10–13 grudnia 1948 r Moskwa David Bronstein
Alexander Kotov12/18 (+ 7−1 = 10)
12/18 (+ 10−4 = 4)17 16–20 listopada 1949 r Moskwa Wasilij Smysłow
David Bronstein13/19 (+ 9−2 = 8)
13/19 (+ 8−1 = 10)18 10–12 grudnia 1950 r Moskwa Paul Keres 11½ / 17 (+ 8−2 = 7) 19 11–14 grudnia 1951 r Moskwa Paul Keres 12/17 (+ 9−2 = 6) 20 29 listopada - 29 grudnia 1952 Moskwa Michaił Botwinnik 13½ / 19 (+ 9−1 = 9) Botwinnik pokonał Marka Taimanova w play-off + 2-1 = 3. 21 7 stycznia - 7 lutego 1954 Kijów Yuri Averbakh 14½ / 19 (+ 10–0 = 9) 22 11–15 marca 1955 r Moskwa Efim Geller 12/19 (+ 10–5 = 4) Geller pokonał Wasilija Smysłowa w play-off + 1 = 6. 23 10 stycznia - 15 lutego 1956 Leningrad Mark Taimanov 11½ / 17 (+ 8−2 = 7) Taimanov pokonał Borisa Spasskiego i Yuri Averbakh w dogrywce. 24 20 stycznia - 22 lutego 1957 Moskwa Michaił Tal 14/21 (+ 9−2 = 10) 25 12 stycznia - 14 lutego 1958 Ryga Michaił Tal 12½ / 18 (+ 10-3 = 5) 26 9 stycznia - 11 lutego 1959 Tbilisi Tigran Petrosian 13½ / 19 (+ 8–0 = 11) 27 26 stycznia - 26 lutego 1960 Leningrad Viktor Korchnoi 14/19 (+ 12-3 = 4) 28 11 stycznia - 11 lutego 1961 Moskwa Tigran Petrosian 13½ / 19 (+ 9−1 = 9) 29 16–12 grudnia 1961 r Baku Boris Spassky 14½ / 20 (+ 10−1 = 9) 30 21–20 grudnia 1962 r Erewan Viktor Korchnoi 14/19 (+ 10-1 = 8) 31 23-27 listopada 1963 Leningrad Leonid Stein 12/19 (+ 6-1 = 12) Stein pokonał Borisa Spassky'ego i Ratmira Kholmova w dogrywce. 32 25 grudnia 1964–27 stycznia 1965 Kijów Viktor Korchnoi 15/19 (+ 11–0 = 8) 33 21–24 grudnia 1965 r Tallinn Leonid Stein 14/19 (+ 10-1 = 8) 34 28 grudnia 1966-2 lutego 1967 Tbilisi Leonid Stein 13/20 (+ 8−2 = 10) 35 7-26 grudnia 1967 Charków Lev Polugaevsky
Michaił Tal10/13
10/13W turnieju uczestniczył 126-osobowy Szwajcar. 36 30 grudnia 1968-1 lutego 1969 Alma-Ata Lev Polugaevsky
Alexander Zaitsev12½ / 19 (+ 7−1 = 11)
12½ / 19 (+ 6 = 13)Polugaevsky pokonał Zaitseva w play-off + 2-1 = 3. 37 6 września - 12 października 1969 Moskwa Tigran Petrosian 14/22 (+ 6-0 = 16) Petrosian pokonał Polugaevsky'ego w dogrywce w lutym 1970 roku + 2 = 3. 38 25 listopada - 28 grudnia 1970 Ryga Viktor Korchnoi 16/21 (+ 12-1 = 8) 39 15 września – 17 października 1971 Leningrad Vladimir Savon 15/21 (+ 9–0 = 12) 40 16 listopada – 19 grudnia 1972 r Baku Michaił Tal 15/21 (+ 9–0 = 12) 41 1-27 października 1973 Moskwa Boris Spassky 11½ / 17 (+ 7–1 = 9) 42 30 listopada - 23 grudnia 1974 Leningrad Alexander Beliavsky
Michaił Tal9½ / 15 (+ 6−2 = 7)
9½ / 15 (+ 6−2 = 7)43 28 listopada – 22 grudnia 1975 r Erewan Tigran Petrosian 10/15 (+ 6-1 = 8) 44 26 listopada - 24 grudnia 1976 Moskwa Anatolija Karpowa 12/17 (+ 8-1 = 8) 45 28 listopada – 22 grudnia 1977 Leningrad Boris Gulko
Iosif Dorfman9½ / 15 (+ 4−0 = 11)
9½ / 15 (+ 4−0 = 11)Dogrywka, która odbyła się w 1978 roku, została wylosowana +1−1 = 4. 46 1–28 grudnia 1978 Tbilisi Michaił Tal
Witalij Ceszkowski11/17 (+ 5–0 = 12)
11/17 (+ 6–1 = 10)47 29 listopada - 27 grudnia 1979 Mińsk Efim Geller 11½ / 17 (+ 6–0 = 11) 48 25 grudnia 1980–21 stycznia 1981 Wilno Lew Psakhis
Alexander Beliavsky10½ / 17 (+ 8−4 = 5)
10½ / 17 (+ 6−2 = 9)49 27 listopada – 22 grudnia 1981 r Frunze Garry Kasparov
Lev Psakhis12½ / 17 (+ 10−2 = 5)
12½ / 17 (+ 9−1 = 7)50 2-28 kwietnia 1983 Moskwa Anatolija Karpowa 9½ / 15 (+ 5–1 = 9) 51 2-28 kwietnia 1984 Lwów Andrei Sokolov 12½ / 17 (+ 8–0 = 9) 52 22 stycznia - 19 lutego 1985 Ryga Viktor Gavrikov
Mikhail Gurevich
Alexander Chernin11/19 (+ 4−1 = 14)
11/19 (+ 6−3 = 10)
11/19 (+ 5−2 = 12)53 4–28 lutego 1986 Kijów Witalij Ceszkowski 11/17 (+ 6-1 = 10) 54 4–29 marca 1987 r Mińsk Alexander Beliavsky 11/17 (+ 7–2 = 8) Beliavsky pokonał Valery Salov w play-off + 2 = 2. 55 25 lipca - 19 sierpnia 1988 Moskwa Anatolij Karpow
Garry Kasparow11½ / 17 (+ 6−0 = 11)
11½ / 17 (+ 6−0 = 11)56 22 września - 16 października 1989 Odessa Rafael Vaganian 9/15 (+ 5–2 = 8) 57 18 października – 3 listopada 1990 r Leningrad Alexander Beliavsky
Leonid Yudasin
Evgeny Bareev
Alexey Vyzmanavin8½ / 13 (+ 5−1 = 7)
8½ / 13 (+ 4−0 = 9)
8½ / 13 (+ 6−2 = 5)
8½ / 13 (+ 5−1 = 7)58 1–13 listopada 1991 Moskwa Artash Minasian 8½ / 11 (+ 7-1 = 3) Minasian wygrał ten turniej w stylu szwajcarskim w dogrywce z Elmar Magerramov .
Zobacz też
Publikacje
- Mark Taimanov, Bernard Cafferty, Soviet Championships, London, Everyman Chess, 1998 ( ISBN 978-1-85744-201-4 )
Bibliografia
Dalsza lektura
- Soltis, Andrew (1999). Radzieckie szachy 1917-1991 . McFarland & Company. ISBN 0-7864-0676-3 .
- Mistrzostwa ZSRR w szachach 1920-1991
- RUSBASE (część V) 1919-1937,1991-1994
- RUSBASE (część IV) 1938-1960
- RUSBASE (część III), 1961-1969,1985-1990
- RUSBASE (część II) 1970-1984