Lista władców Mołdawii - List of rulers of Moldavia
Jest to lista władców Mołdawii , od pierwszej wzmianki o średniowiecznym państwie na wschód od Karpat, aż do jego rozpadu w 1862 roku, kiedy to połączyła się z Wołoszczyzną , drugim księstwem naddunańskim , tworząc współczesne państwo Rumunia .
Uwagi
Panowanie dynastyczne jest trudne do przypisania, biorąc pod uwagę luźną, tradycyjną definicję rodziny panującej (w zasadzie książęta wybierani byli z dowolnej gałęzi, w tym bękarci synowie poprzedniego władcy – określani jako os de domn – „ze szpiku domn ” lub jako posiadający hereghie – „ dziedziczność ” (z łac. hereditas ), instytucje odpowiedzialne za elekcję , zdominowane przez bojarów , miały zmienne stopnie wpływów). Sam system został zakwestionowany przez uzurpatorów i stał się przestarzały wraz z epoką fanariote , kiedy władców mianowani byli przez sułtanów osmańskich . W latach 1821-1862 wprowadzono w życie różne systemy łączące elekcję i nominację. Władcy mołdawscy, podobnie jak Wołosi i inni władcy Europy Wschodniej , nosili tytuły wojewodów lub/i hospodarów (pisując po rumuńsku używano określenia Domn (z łac. dominus )).
Większość władców nie używała formy imienia, z jaką są cytowani, a kilku używało więcej niż jednej formy własnego imienia; w niektórych przypadkach władca był wymieniany tylko w źródłach zagranicznych. Pełne imiona są albo współczesne, albo oparte na wzmiankach w różnych kronikach.
Lista jest uaktualniana dla pierwszych władców na podstawie udokumentowanych badań Ștefana S. Goroveja i Constantina Rezachevici .
Lista
Książęta Mołdawii
Dom Dragoș
Portret | Linijka | Rozpoczął się | Zakończony | Uwagi |
---|---|---|---|---|
Dragoș | C. 1347 | C. 1354 | Określany jako wczesny władca Mołdawii, został tam wysłany jako przedstawiciel króla Ludwika Węgierskiego w celu ustanowienia linii obrony przed Złotą Ordą , gdzie rządził. | |
Sas | C. 1354 | C. 1363 | syn Dragoș | |
Bałtyk Mołdawii | C. | C. | syn Sasy |
Dom Bogdana-Mușat
Portret | Linijka | Rozpoczął się | Zakończony | Małżonek | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
Bogdan I Założyciel | C. 1359 | 1367 | Maria troje dzieci |
Zdetronizowany Sas | |
Petru I | 1367 | Lipiec 1368 | Niezamężna | Wnuk Bogdana I, reguła nie powszechnie akceptowana przez współczesnych historyków | |
Lațcu | Lipiec 1368 | 1375 | Anna przed 1372 jedno dziecko |
Syn Bogdana I, obalony Petru I | |
Piotr II Mușat | 1375 | grudzień 1391 |
Zofia Litewska 1387 bez dzieci Olga z Mazowsza 1388 bez dzieci |
syn Costei ; często określany jako Petru I Mușat | |
Roman I | grudzień 1391 | Marzec 1394 | Anastasia troje dzieci |
Syn Costei | |
tefan I | Marzec 1394 | 28 listopada 1399 | Niezamężna | Syn Romana I | |
Iuga (George I) | 28 listopada 1399 | 29 czerwca 1400 | Niezamężna | Syn Romana I, obalony przez interwencję Mircei I Wołoszczyzny | |
Aleksandru I Dobry | 29 czerwca 1400 | 1 stycznia 1432 |
Margareta z Losoncza 1394 dwoje dzieci Anna Neacsa z Podolska 1405 troje dzieci Ringala z Litwy 1419 (rozwiedziona 13 grudnia 1421) bez dzieci Marina Bratul 1421 troje dzieci |
Syn Romana I, zainstalowany przez Mircea I Wołoszczyzny | |
Iliaș I | 1 stycznia 1432 | Październik 1433 |
Maria Olshanki z Litwy 23 października 1425 troje dzieci |
syn Alexandru cel Bun; Pierwsza zasada | |
tefan II | Październik 1433 | 4 sierpnia 1435 | Niezamężna | nieślubny syn Alexandru cel Bun; I zasada (tylko de facto władca do września 1434) | |
Iliaș I | 4 sierpnia 1435 | maj 1443 |
Maria Olshanki z Litwy 23 października 1425 troje dzieci |
II zasada, wspólnie z „tefanem II” | |
tefan II | 4 sierpnia 1435 | 13 lipca 1447 | Niezamężna | II reguła, 4 VIII 1435 – V 1443 wspólnie z Iliajem; maj 1444 – 1445 wspólnie z Petru III | |
Piotr III | maj 1444 | 1445 | Nieznana siostra Jana Hunyadi przed 1445 bez dzieci |
I zasada, wspólnie z Stefanem II. | |
Roman II | 13 lipca 1447 | 22 sierpnia 1447 | Niezamężna | syn Iljasza; Pierwsza zasada | |
Piotr III | 22 sierpnia 1447 | 23 grudnia 1447 | Nieznana siostra Jana Hunyadi przed 1445 bez dzieci |
Druga zasada | |
Roman II | 23 grudnia 1447 | od 23 lutego do 5 kwietnia 1448 | Niezamężna | Druga zasada | |
Piotr III | 5 kwietnia 1448 | 10 października 1448 | Nieznana siostra Jana Hunyadi przed 1445 bez dzieci |
Trzecia zasada | |
Csupor de Monoszló (uzurpator) |
10 października 1448 | grudzień 1448 | Nieznany | Niedynastyczny. Urodzony w Chorwacji, szlachcic węgierski, dowódca wojsk Jana Hunyadiego. Został wysłany na poparcie Petru III, aby obalić swojego brata Romana, ale Petru zmarł nagle dwa miesiące później. Csupor wstąpił na tron. Jego nazwisko, dosłownie Wojewoda Tubowy, wymienił Grigore Ureche . | |
Aleksandru II | grudzień 1448 | 12 stycznia 1449 | Niezamężna | syn Iljasza I; Pierwsza zasada | |
Bogdan II | 12 stycznia 1449 | 15 października 1451 | Oltea przed 1433 sześciorga dzieci |
siostrzeniec Aleksandra Dobrego. | |
Piotr IV Aron | 15 października 1451 | 24 lutego 1452 |
Nieznane przed 1455 jedno dziecko |
nieślubny syn Aleksandra Dobrego; Pierwsza zasada | |
Aleksandru II | 24 lutego 1452 | 22 sierpnia 1454 | Niezamężna | Druga zasada | |
Piotr IV Aron | 22 sierpnia 1454 | między 8 grudnia 1454 a 8 lutego 1455 |
Nieznane przed 1455 jedno dziecko |
Druga zasada | |
Aleksandru II | 8 lutego 1455 | 25 marca 1455 | Niezamężna | Trzecia zasada | |
Piotr IV Aron | 25 marca 1455 | 12 kwietnia 1457 |
Nieznane przed 1455 jedno dziecko |
Trzecia zasada | |
„tefan III Wielki” | 12 kwietnia 1457 | 2 lipca 1504 |
Eudokia Olelkovna z Litwy 5 lipca 1463 Suczawa troje dzieci Maria Asanina Palaiologina z Gotii 14 września 1472 Suczawa czworo dzieci Maria Voichița z Wołoszczyzny 1478 troje dzieci |
Syn Bogdana II. Za jego panowania Mołdawia sięga zenitu. | |
Bogdan III Jednooki | 2 lipca 1504 | 22 kwietnia 1517 | Anastasia 1510 bez dzieci Ruxandra z Wołoszczyzny 21 lipca 1513 bez dzieci |
syn Stefana III Wielkiego ; | |
Luca Arbore (Regent) |
22 kwietnia 1517 | 1523 | Nieznany | Strażnik Suczawy. Regent w imieniu Stefana IV. | |
Ștefan IV Młodszy | 1523 | 14 stycznia 1527 |
Stana z Wołoszczyzny 1524 bez dzieci |
syn Bogdana III; zwany także Ștefăniță do 1523 roku pod regencją Luca Arbore , strażnika Suczawy | |
Piotr IV Rzadki | 14 stycznia 1527 | 14 września 1538 | Maria przed 1529 czworo dzieci Elena z Serbii 1530 czworo dzieci |
Nieślubny syn Stefana Wielkiego , I rządy | |
Ștefan V Lăcustă | 21 września 1538 | 20 grudnia 1540 | Chiajna przed 1540 dwoje dzieci |
wnuk Stefana Wielkiego | |
Aleksandru III Zły | 21 grudnia 1540 | 9 lub 16 lutego 1541 | Niezamężna | syn Bogdana III | |
Petru V Rareș | 9 lub 16 lutego 1541 | 2 lub 3 września 1546 | Maria przed 1529 czworo dzieci Elena z Serbii 1530 czworo dzieci |
Druga zasada | |
Ilie II Rzadkieș | 2 lub 3 września 1546 | 30 maja 1551 | Niezamężna | Pierwszy syn Petru Rareș | |
tefan VI Rzadkiș | 30 maja 1551 | 1 września 1552 | Niezamężna | 2. syn Petru Rareș | |
Ioan I Joldea | od 4 do 12 września 1552 | od 4 do 12 września 1552 | Niezamężna | Niedynastyczny. Rządził 2 lub 3 dni w 1552 r. | |
Aleksandru IV Lăpușneanu | od 4 do 12 września 1552 | 30 listopada 1561 |
Ruxandra z Mołdawii styczeń 1556 czternaścioro dzieci |
syn Bogdana III, brat Stefana IV; Pierwsza zasada | |
Ioan II Iacob Heraklid (Jakub Heraklides) |
18 listopada 1561 | 9 listopada 1563 | Nieślubna córka Mircei IV Wołoszczyzny bez dzieci |
Despot Vodă , non-dynastyczny. | |
tefan VII Tomșa | 9 sierpnia 1563 | od 20 lutego do 10 marca 1564 r. |
Nieznane co najmniej dwoje dzieci |
Niedynastyczny. | |
Aleksandru IV Lăpușneanu | od 20 lutego do 10 marca 1564 r. | 9 marca 1568 |
Ruxandra z Mołdawii styczeń 1556 czternaścioro dzieci |
Przywrócony na tron. | |
Ruxandra Mołdawii (regent) |
9 marca 1568 | listopad 1570 |
Aleksandru IV Lăpușneanu stycznia 1556 czternaścioro dzieci |
Wdowa po Aleksandrze IV. Regent w imieniu swojego syna. | |
Bogdan IV | listopad 1570 | 15 lutego 1572 | Księżniczka z Paniczewsk rodziny 1571 jedno dziecko |
Syn Aleksandra Lăpușneanu | |
Jan III Groźny | 15 lutego 1572 | 11 czerwca 1574 |
Maria Semionovna z Rostowa 1552 Moskwa dwoje dzieci |
syn Stefana IV; zwany także cel Viteaz) (Odważny) |
Domy Basarab ( linia Drăculeşti ) i Bogdan-Muşat
Portret | Linijka | Rozpoczął się | Zakończony | Rodzina | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
Petru VI Kulawy | 1574 | 1577 | Drăculești | Pierwsza zasada | |
Ioan IV Potcoavă | Listopad 1577 | grudzień 1577 | Hetman , zwany też Ivanem Pidkovą , Nicoară Potcoavă lub Ivanem Sarpega . Niedynastyczny. | ||
Petru VI Kulawy | 1578 | 1579 | Drăculești | Druga zasada | |
Ioan V Saksończyk | 1579 | 1582 | Bogdan-Mușat | nieślubny syn Petru Rareș | |
Petru VI Kulawy | 1582 | 1591 | Drăculești | Trzecia zasada | |
Aaron I Tyran | 1591 | 1592 | Bogdan-Mușat | syn Aleksandra Lupunneanu; Pierwsza zasada | |
Aleksandru V złoczyńca | 1592 | 1592 | Bogdan-Mușat | syn Bogdana IV; rządził również Wołoszczyzną (1592-1593) | |
Piotr VII Kozak | 1592 | 1592 | Bogdan-Mușat | syn Aleksandra IV Lăpușneanu | |
Aaron I Tyran | 1592 | 1595 | Bogdan-Mușat | Druga zasada | |
tefan VIII Răzvan | 1595 | 1595 |
Domy Basarab ( linia Drăculești ) i Movilești
Portret | Linijka | Rozpoczął się | Zakończony | Rodzina | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
Ieremia Movilă | 1595 | 1600 | Przenośny | wnuk Petru Rareș; Pierwsza zasada | |
Mihail I Viteazul (Michael I Odważny) |
1600 | 1600 | Drăculești | rządzili także Wołoszczyzną (1593-1600) i Transylwanią (1599-1600) | |
Ieremia Movilă | 1600 | 1606 | Przenośny | Druga zasada | |
Simion Movilă | 1606 | 1607 | Przenośny | brat Iremii Movilă | |
Mihail II Movilă | 1607 | 1607 | Movileşti | syn Ieremii Mowilu; Pierwsza zasada | |
Constantin I Movilă | 1607 | 1607 | Przenośny | syn Ieremii Mowilu; za regencji matki Elżbiety Csomortany de Losoncz ; Pierwsza zasada | |
Mihail II Movilă | 1607 | 1607 | Przenośny | Druga zasada | |
Constantin I Movilă | 1607 | 1611 | Przenośny | pod regencją matki; Druga zasada | |
tefan IX Tomșa | 1611 | 1615 | Pierwsza zasada | ||
Aleksandru VI Movilă | 1615 | 1616 | Przenośny | ||
Radu Mihnea | 1616 | 1619 | Drăculești | Pierwsza zasada | |
Gaspar Graziani | 1619 | 1620 |
Różne dynastie
Portret | Linijka | Rozpoczął się | Zakończony | Rodzina | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
Aleksandru VII Iliaş | 1620 | 1621 | Bogdan-Mușat | bratanek Petru VI, Arona Tiranula i Bogdana IV; Pierwsza zasada | |
tefan IX Tomșa | 1621 | 1623 | Druga zasada | ||
Radu Mihnea | 1623 | 1626 | Drăculești | Druga zasada | |
Miron Barnovschi-Movilă | 1626 | 1629 | Przenośny | Pierwsza zasada | |
Alexandru VIII Coconul (Aleksander Dziecięcy Książę) |
1626 | 1629 | Drăculești | Pierwsza zasada | |
Moise Movilă | 1630 | 1631 | Przenośny | Pierwsza zasada | |
Aleksandra VII Iljaș | 1631 | 1633 | Bogdan-Mușat | Druga zasada | |
Miron Barnovschi-Movilă | 1633 | 1633 | Przenośny | Druga zasada | |
Moise Movilă | 1633 | 1634 | Przenośny | Druga zasada | |
Vasile Lupu | 1634 | 1653 | Pierwsza zasada | ||
Gheorghe II Ștefan | 1653 | 1653 | Pierwsza zasada | ||
Vasile Lupu | 1653 | 1653 | Druga zasada | ||
Gheorghe II Ștefan | 1653 | 1658 | Druga zasada | ||
Gheorghe III Ghica | 1658 | 1659 | Ghica | ||
Constantin Șerban | 1659 | 1659 | Pierwsza zasada | ||
tefan X Lupu | 1659 | 1661 | zwany także Papură-Vodă (Wojewodą Bullrush) ; Pierwsza zasada | ||
Constantin Șerban | 1661 | 1661 | Druga zasada | ||
tefan X Lupu | 1659 | 1661 | Druga zasada | ||
Eustratie Dabija | 1661 | 1665 | |||
Gheorghe IV Duca | 1665 | 1666 | Pierwsza zasada | ||
Iliasz III Aleksandru | 1666 | 1668 | Bogdan-Mușat | Ostatni członek Izby Bogdan-Mușat panujący w Mołdawii; syn Aleksandra VII | |
Gheorghe IV Duca | 1668 | 1672 | Druga zasada | ||
tefan XI Petriceicu | 1672 | 1673 | Pierwsza zasada | ||
Dumitrașcu Cantacuzino | 1673 | 1673 | Kantakuzen | Pierwsza zasada | |
tefan XI Petriceicu | 1673 | 1674 | Druga zasada | ||
Dumitrașcu Cantacuzino | 1674 | 1675 | Kantakuzen | Druga zasada | |
Antoniego Ruseta | 1675 | 1678 | Rosetti | ||
Gheorghe IV Duca | 1678 | 1683 | Trzecia zasada | ||
tefan XI Petriceicu | 1683 | 1684 | Trzecia zasada | ||
Dumitrașcu Cantacuzino | 1684 | 1685 | Kantakuzen | Trzecia zasada | |
Constantin Cantemir | 1685 | 1693 | Cantemirești | ||
Dimitrie Cantemir | 1693 | 1693 | Cantemirești | pierwsza zasada; obalony przez Turków | |
Constantin Duca | 1693 | 1695 | Pierwsza zasada | ||
Antioh Cantemir | 1695 | 1700 | Cantemirești | Pierwsza zasada | |
Constantin Duca | 1700 | 1703 | Druga zasada | ||
Kanclerz Ioan Buhuș |
1703 | 1703 | I kadencja | ||
Mihail III Racoviță | 1703 | 1705 | Racoviță | Pierwsza zasada | |
Antioh Cantemir | 1705 | 1707 | Cantemirești | Druga zasada | |
Mihail III Racoviță | 1707 | 1709 | Racoviță | Druga zasada | |
Kanclerz Ioan Buhuș |
1709 | 1710 | II kadencja | ||
Nicolae Mavrocordat | 1709 | 1710 | Mavrocordato | Pierwsza zasada | |
Dimitrie Cantemir | 1710 | 1711 | Cantemirești | Druga zasada |
Fanarioci (1711-1821)
Portret | Linijka | Rozpoczął się | Zakończony | Rodzina | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
Caimacam Lupu Costachi |
1711 | 1711 | |||
Ioan Mavrocordat | 1711 | 1711 | Mavrocordato | ||
Nicolae Mavrocordat | 1711 | 1715 | Mavrocordato | Druga zasada | |
Mihai III Racoviță | 1715 | 1726 | Racoviță | Trzecia zasada | |
Grigore II Ghica | 1726 | 1733 | Ghica | Pierwsza zasada | |
Constantin Mavrocordat | 1733 | 1735 | Mavrocordato | Pierwsza zasada | |
Grigore II Ghica | 1735 | 1739 | Ghica | Druga zasada | |
okupacja rosyjska | 1739 | 1739 | Wojna rosyjsko-austriacko-turecka (1735-1739) | ||
Grigore II Ghica | 1739 | 1741 | Ghica | Trzecia zasada | |
Constantin Mavrocordat | 1741 | 1743 | Mavrocordato | Druga zasada | |
Ioan II Mavrocordat | 1743 | 1747 | Mavrocordato | syn Nicolae Mavrocordata i brat Constantina Mavrocordata | |
Grigore II Ghica | 1747 | 1748 | Ghica | Czwarta zasada | |
Constantin Mavrocordat | 1748 | 1749 | Mavrocordato | Trzecia zasada | |
Iordache Stavrachi | 1749 | 1749 | |||
Constantin Racoviță | 1749 | 1753 | Racoviță | Pierwsza zasada | |
Matei Ghica | 1753 | 1756 | Ghica | ||
Constantin Racoviță | 1756 | 1757 | Racoviță | Druga zasada | |
Szkarłat Ghica | 1757 | 1758 | Ghica | ||
Ioan Teodor Callimachi | 1758 | 1761 | Callimachi | ||
Grigore Callimachi | 1761 | 1764 | Callimachi | Pierwsza zasada | |
Grigore III Ghica | 1764 | 1767 | Ghica | Pierwsza zasada | |
Grigore Callimachi | 1767 | 1769 | Callimachi | Druga zasada | |
Constantin Mavrocordat | 1769 | 1769 | Mavrocordato | Czwarta zasada | |
okupacja rosyjska | 1769 | 1774 | Wojna rosyjsko-turecka (1768-1774) | ||
Grigore III Ghica | 1774 | 1777 | Ghica | Druga zasada | |
Constantin Moruzi | 1777 | 1782 | Mourousi | ||
Alexandru Mavrocordat Delibey | 1782 | 1785 | Mavrocordato | ||
Alexandru Mavrocordat Firaris | 1785 | 1786 | Mavrocordato | ||
Aleksandru Ipsilanti | 1786 | 1788 | Ypsilanti | ||
okupacja austriacka | 1787 | 1791 | dowódca wojskowy: książę Jozjasz Sachsen-Coburg | ||
Emanuel Giani Ruset | 1788 | 1789 | Rosetti | zwany także Manole lub Manolache | |
okupacja rosyjska | 1788 | 1791 | Wojna rosyjsko-turecka (1787-1792) | ||
Aleksandru Moruzi | 1792 | 1792 | Mourousi | Pierwsza zasada | |
Mihai Suțu | 1793 | 1795 | Suzzos | zwany także Draco | |
Aleksandru Callimachi | 1795 | 1799 | Callimachi | ||
Constantin Ipsilanti | 1799 | 1801 | Ypsilanti | ||
Aleksandru Suțu | 1801 | 1802 | Suzzos | ||
Kanclerz Iordache Conta |
1802 | 1802 | |||
Aleksandru Moruzi | 1802 | 1802 | Mourousi | Druga zasada | |
Szkarłat Callimachi | 1806 | 1806 | Callimachi | Pierwsza zasada | |
Aleksandru Moruzi | 1806 | 1807 | Mourousi | Trzecia zasada | |
okupacja rosyjska | 1806 | 1812 | Wojna rosyjsko-turecka (1806-1812) | ||
Besarabia jest umieszczona pod Imperial rosyjskiego panowania w 1812 roku (patrz także prezydenta Mołdawii , na władców Mołdawii , część tego terytorium, która uzyskała niepodległość w 20 wieku). |
|||||
Alexandru Hangerli | 1807 | 1807 | |||
Szkarłat Callimachi | 1807 | 1810 | Callimachi | Druga zasada obalona przez Rosjan |
|
Caimacam Iordache Ruset-Roznovanu |
1807 | 1807 | Rosetti | ||
Caimacam Metropolitan Veniamin Costache |
1807 | 1812 | I kadencja | ||
Szkarłat Callimachi | 1812 | 1819 | Callimachi | Trzecia zasada | |
Mihail Suțu | 1819 | 1821 | Suzzos | ||
Stolnici Manu i Rizos-Nerulos |
1819 | 1819 | |||
Caimacam Metropolitan Veniamin Costache |
1821 | 1821 | II kadencja | ||
Filiki Eteria zawód | 1821 | 1821 | dowódca wojskowy: Alexander Ypsilantis | ||
Caimacam Stefan Bogoridi (Ștefan Vogoride) |
1821 | 1822 | |||
Jan Sturdza | 1822 | 1828 | |||
okupacja rosyjska | 1828 | 1834 | dowódcy wojskowi: Fiodor Pahlen , Piotr Zheltukhin i Pavel Kiseleff | ||
Organ statutowy rząd (1832-1856) | |||||
Mihail Sturdza | 1834 | 1849 | |||
Grigore Alexandru Ghica | 1849 | 1853 | Ghica | Pierwsza zasada | |
okupacja rosyjska | 1853 | 1854 | wojna krymska | ||
Grigore Alexandru Ghica | 1854 | 1856 | Ghica | Druga zasada | |
Protektorat ustanowiony traktatem paryskim (1856-1859) | |||||
Nadzwyczajna Rada Administracyjna | 1856 | 1856 | |||
Caimacam Teodor Balș |
1856 | 1857 | |||
Caimacam Nicolae Vogoride |
1857 | 1858 | |||
Caimacams | 1858 | 1859 |
Ștefan Catargiu , Vasile Sturdza i Anastasie Panu (Catargiu rezygnuje w 1858 r. i zostaje zastąpiony przez Ioana A. Cantacuzino ) |
||
Aleksander Jan Cuza | 1859 | 1862 | rządził również Wołoszczyzną w unii personalnej | ||
Formalny związek Mołdawii i Wołoszczyzny w 1862 r. Dla późniejszych władców zobacz Domnitor i król Rumunii . |
Bibliografia
- Constantin Rezachevici - Krytyk Cronologii, a domnilor din Țara Românească i Moldova a. 1324 - 1881 , Tom I, Editura Enciclopedică, 2001,