Komitet Centralny wybrany przez XII Zjazd Komunistycznej Partii Rosji (bolszewików) - Central Committee elected by the 12th Congress of the Russian Communist Party (Bolsheviks)
Komitet Centralny wybrany przez XII Zjazd | |
---|---|
25 kwietnia 1923 – 31 maja 1924 | |
Oficerowie | |
Sekretarzem generalnym | Józef Stalin |
Drugi sekretarz | Wiaczesław Mołotow |
Grupy wewnętrzne |
Politbiuro : 7 pełnych i 4 kandydatów Sekretariat : 6 członków Orgbiuro : 9 pełnych i 5 kandydatów |
Skład KC został wybrany na XII Zjeździe i zasiadał od 25 kwietnia 1923 do 31 maja 1924. I Sesja Plenarna KC odnowiła skład Biura Politycznego , Sekretariatu i Biura Organizacyjnego (OB) Komunistycznej Partii Rosji (bolszewicy) .
Klucze
✡ | Wskazuje, że dana osoba urodziła się w rodzinie żydowskiej . |
ZA POMOCĄ | Rok urodzenia. |
DY | Rok śmierci. |
PO POŁUDNIU | Członkostwo w partii (kiedy dana osoba dołączyła do partii). |
PB | Członek Biura Politycznego. |
SC | Członek Sekretariatu. |
OB | Członek Biura Organizacyjnego. |
CPB, CSC, COB | Pierwsze „C” w tych inicjałach odnosi się do „członka kandydującego” |
Pleny
TK nie był instytucją stałą. Zwołała sesje plenarne , z czego dziesięć sesji plenarnych KC i jedna wspólna sesja plenarna KC – Centralna Komisja Kontroli (KKK) odbyła się między XII a XIII Zjazdem . Gdy TK nie obradował, uprawnienia decyzyjne zostały przekazane organom wewnętrznym samego TK; Biuro Polityczne , Sekretariat i Orgburo (żaden z tych organów były stałe albo, ale zwołane kilka razy w miesięcy).
Plenum (CC) |
Wspólne plenum (CC–CCC) |
Początek Koniec | Długość |
---|---|---|---|
I sesja plenarna |
—
|
26 kwietnia 1923 | 1 dzień |
II sesja plenarna |
—
|
26-27 czerwca 1923 | 2 dni |
III sesja plenarna |
—
|
4 lipca 1923 | 1 dzień |
IV sesja plenarna |
—
|
23-25 września 1923 | Trzy dni |
—
|
I Wspólna Sesja Plenarna | 25-27 października 1923 | Trzy dni |
V sesja plenarna |
—
|
14-15 stycznia 1924 | 2 dni |
VI sesja plenarna |
—
|
21-22 stycznia 1924 | 2 dni |
VII sesja plenarna |
—
|
29, 31 stycznia 1924 | 2 dni |
VIII sesja plenarna |
—
|
3 lutego 1924 | 1 dzień |
9. sesja plenarna |
—
|
31 marca – 2 kwietnia 1924 | Trzy dni |
10. sesja plenarna |
—
|
21 maja 1924 | 1 dzień |
Aparat
Osoby zatrudnione w biurach, wydziałach i gazetach KC tworzyły aparat między XII a XIII Zjazdem . Biura i departamenty były nadzorowane przez Sekretariat, a każdy sekretarz (członek Sekretariatu) nadzorował konkretny departament. Naczelników wydziałów oficjalnie określano mianem szefów, natomiast tytuły kierowników biur różniły się między przewodniczącym, pierwszym sekretarzem i sekretarzem.
Instytucje | Głowa | Przejął urząd | Opuszczone biuro | Tenuta | Pochodzenie etniczne | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nazwa cyrylica |
ZA POMOCĄ | DY | PO POŁUDNIU | |||||
Dział Księgowości i Dystrybucji |
Vilhelm Knorin
ильге́льм Кно́рин |
1890 | 1939 | 1910 | 25 kwietnia 1923 | 31 maja 1924 | 1 rok i 36 dni | łotewski |
Departament Agitacji i Propagandy |
Andriej Bubnow Andrej Lubnowcz |
1884 | 1938 | 1903 | 25 kwietnia 1923 | 31 maja 1924 | 1 rok i 36 dni | Rosyjski |
Biuro środkowoazjatyckie |
Jānis Rudzutaks Ян Рудзутак |
1887 | 1938 | 1905 | 25 kwietnia 1923 | 31 maja 1924 | 1 rok i 36 dni | łotewski |
Głównym administratorem |
Iwan Ksenofontow Иван Ксенофонтов |
1884 | 1926 | 1903 | 25 kwietnia 1923 | 31 maja 1924 | 1 rok i 36 dni | Rosyjski |
Głównym administratorem |
Aleksander Poskrebyszew Aleksander Поскрёбышев |
1891 | 1965 | 1917 | 25 kwietnia 1923 | 31 maja 1924 | 1 rok i 36 dni | Rosyjski |
Biuro Dalekiego Wschodu |
Nikolay Kubiak Николай Кубяк |
1881 | 1937 | 1898 | 25 kwietnia 1923 | 31 maja 1924 | 1 rok i 36 dni | Rosyjski |
Dział Finansowy |
MI Ruskin М. . Raskin |
? | ? | 1918 | 25 kwietnia 1923 | 31 maja 1924 | 1 rok i 36 dni | Rosyjski |
Biuro Północno-Zachodnie |
Iwan Moskwin wan осквин |
1890 | 1937 | 1911 | 25 kwietnia 1923 | 31 maja 1924 | 1 rok i 36 dni | Rosyjski |
Dział Organizacyjno-Instrukcyjny |
Łazar Kaganowicz Лазарь Каганови |
1893 | 1991 | 1911 | 25 kwietnia 1923 | 27 lipca 1923 | 93 dni | rosyjski ✡ |
Dział Organizacyjno-Instrukcyjny |
Iwan Korotkow ван Коротков |
1885 | 1949 | 1905 | 27 lipca 1923 | 31 maja 1924 | 309 dni | Rosyjski |
Wydział Historii Partii |
Michaił Olminski Михаил Ольминский |
1863 | 1933 | 1898 | 25 kwietnia 1923 | 31 maja 1924 | 1 rok i 36 dni | Rosyjski |
Prawda |
Nikołaj Bucharin Никола́й Буха́рин |
1888 | 1938 | 1906 | 25 kwietnia 1923 | 31 maja 1924 | 1 rok i 36 dni | Rosyjski |
Dział Prasowy |
Jakow Jakowlew Я́ков ковлев |
1896 | 1938 | 1913 | luty 1924 | 31 maja 1924 | 120 dni | rosyjski ✡ |
Biuro Syberyjskie |
Stanislav Kosior Станислав Косиор |
1889 | 1939 | 1907 | 25 kwietnia 1923 | 31 maja 1924 | 1 rok i 36 dni | Polskie |
Biuro Południowo-Wschodnie |
Anastas Mikojan Анастас Микоян |
1895 | 1978 | 1915 | 25 kwietnia 1923 | 31 maja 1924 | 1 rok i 36 dni | ormiański |
Departament Statystyczny |
Stanislav Strumilin Stanisław Strumiliń) |
1877 | 1974 | 1923 | 25 kwietnia 1923 | 31 maja 1924 | 1 rok i 36 dni | Rosyjski |
Biuro Uralu |
Moisei Charitonov Моисей Харитонов |
1887 | 1938 | 1905 | 25 kwietnia 1923 | 1923 | 250 dni | rosyjski ✡ |
Członkostwo
Pełny
Nazwa cyrylica |
ZA POMOCĄ | DY | PO POŁUDNIU | Pochodzenie etniczne | Portret | Pierwsze stanowisko zajmowane (w trakcie kadencji) |
CIM |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Andriej Andriejew Андрей Андреев |
1895 | 1971 | 1914 | Rosyjski | Przewodniczący Komitetu Centralnego Związku Pracowników Kolei | SC, OB | |
Nikołaj Bucharin Никола́й Буха́рин |
1888 | 1938 | 1906 | Rosyjski | Redaktor naczelny „ Prawda .” | KACZAN | |
Vlas Chubar Влас Чубар |
1891 | 1939 | 1907 | ukraiński | Przewodniczący Rady Najwyższej Gospodarki Narodowej Członka Ukraińskiej SRR , Rady Najwyższej Gospodarki Narodowej |
—
|
|
Feliks Dzierżyński Фе́ликс Дзержи́нский |
1877 | 1926 | 1906 | Polskie | Przewodniczący Dyrekcja Political State Of The Rosyjskiej FSRR Komisarza Ludowego dla Kolei Rosyjskiej FSRR |
OB | |
Grigorij Jewdokimow ригорий вдокимов |
1884 | 1936 | 1903 | Rosyjski | Pierwszy Sekretarz Piotrogrodzkiego Komitetu Regionalnego |
—
|
|
Michaił Frunze Михаил Фрунзе |
1885 | 1925 | 1904 | rosyjski – mołdawski | Dowódca Ukraińskiego Okręgu Wojskowego |
—
|
|
Michaił Kalinin Michaił Kaliniń |
1875 | 1946 | 1898 | Rosyjski |
Przewodniczący , Centralny Komitet Wykonawczy z Wszechrosyjskiego Zjazdu Rad Członek, Centralny Komitet Wykonawczy o Zjeździe Rad |
KOLBY, KOLBY | |
Lew Kamieniew Lew Kamieńjew |
1883 | 1936 | 1901 | Rosyjski | Wiceprzewodniczący, Rada Komisarzy Ludowych ZSRR z Rosyjskiej FSRR Zastępca Przewodniczącego, Rady Pracy i Obrony Rosyjskiej FSRR przewodniczący Komitetu Wykonawczego Regionalnej sowieckiej Moskwie |
PB | |
Moisei Charitonov Моисей Харитонов |
1887 | 1938 | 1905 | rosyjski ✡ | Sekretarz, Biuro Uralu |
—
|
|
Siergiej Kirow Siergiej Kichrow) |
1886 | 1934 | 1904 | Rosyjski | Pierwszy sekretarz Komitetu Centralnego Partii Komunistycznej (bolszewików) Azerbejdżanu |
—
|
|
Nikołaj Komarow Николай Комаров |
1886 | 1937 | 1909 | Rosyjski |
—
|
Sekretarz Komitetu Wykonawczego Piotrogrodzkiej Rady Obwodowej |
—
|
Iwan Korotkow ван Коротков |
1885 | 1949 | 1905 | Rosyjski |
—
|
Pierwszy sekretarz Iwanowo-Wozniesieńskiego Komitetu Regionalnego | KACZAN |
Nikołaj Kubiak иколай Кубяк |
1881 | 1937 | 1898 | Rosyjski | Sekretarz Biura Dalekiego Wschodu |
—
|
|
Emanuel Kwiring Эmmanuil Kwiryng |
1888 | 1937 | 1912 | Wołga niemiecki | Pierwszy sekretarz Donieckiego Komitetu Regionalnego |
—
|
|
Michaił Laszewicz Aleksander Krinickij) |
1884 | 1937 | 1901 | rosyjski ✡ | Przewodniczący Syberyjskiego Komitetu Rewolucyjnego |
—
|
|
Vladimir Lenin Владимир Ленин |
1870 | 1924 |
1898 | Rosyjski | Przewodniczący , Rada Komisarzy Ludowych ZSRR z Rosyjskiej FSRR | PB | |
Dmitrij Manuilskij Mitra Manuszyjkij) |
1883 | 1959 | 1903 | ukraiński | Pierwszy sekretarz KC KPZR (bolszewików) |
—
|
|
Wasilij Michajłow Wasilij Michajłowow |
1894 | 1937 | 1915 | Rosyjski |
—
|
Pierwszy sekretarz, Komitet Rejonowy Zamoskvorechye | CNK, COB |
Anastas Mikojan Анастас Микоян |
1895 | 1978 | 1915 | ormiański | Sekretarz, Biuro Południowo-Wschodnie |
—
|
|
Wiaczesław Mołotow Вячеслав Молотов |
1890 | 1986 | 1906 | Rosyjski |
—
|
COB, SC, OB | |
Grigol Ordzhonikidze Григо́рий Орджоники́дзе |
1886 | 1937 | 1903 | gruziński | Pierwszy Sekretarz Regionalnego Komitetu Zakaukazia |
—
|
|
Grigorij Pietrowski Григо́рій Петро́вський |
1878 | 1958 | 1898 | ukraiński |
Przewodniczący , Centralny Komitet Wykonawczy z All-ukraińskiej Zjeździe Rad Członek, Centralny Komitet Wykonawczy o Zjeździe Rad |
—
|
|
Gieorgij Piatakow рій П'ятаков |
1890 | 1937 | 1910 | Rosyjski | Przewodniczący Głównego Komitetu Koncesyjnego |
—
|
|
Karl Radek Карл Радек |
1885 | 1939 | 1903 | litewski ✡ | Sekretarz Komitetu Wykonawczego z Kominternu |
—
|
|
Christian Rakovsky Христиан Раковский |
1873 | 1941 | 1917 | bułgarski | Przewodniczący , Rada Komisarzy Ludowych ZSRR w Ukraińskiej SRR |
—
|
|
Jānis Rudzutaks Ян Рудзутак |
1887 | 1938 | 1905 | łotewski | Przewodniczący Biura Środkowoazjatyckiego | COB, SC, OB | |
Aleksiej Rykov Алексей Рыков |
1881 | 1938 | 1899 | Rosyjski | Wiceprzewodniczący, Rada Komisarzy Ludowych ZSRR z Rosyjskiej FSRR Zastępca Przewodniczącego, Rady Pracy i Obrony Rosyjskiej FSRR |
PB, OB | |
Alexander Smirnov Александр Смирнов |
1878 | 1938 | 1898 | Rosyjski |
—
|
Ludowego Komisarza Rolnictwa w Rosyjskiej FSRR |
—
|
Grigorij Sokolnikow Григорий Сокольников |
1888 | 1938 | 1905 | ukraiński ✡ | Ludowego Komisarza Finansów z Rosyjskiej FSRR |
—
|
|
Józef Stalin Ио́сиф Ста́лин |
1878 | 1953 | 1898 | gruziński | Sekretarz Generalny , Komitet Centralny | PB, SC, OB | |
Daniil Sulimow Даниил Сулимов |
1890 | 1937 | 1905 | Rosyjski | Przewodniczący Uralskiego Komitetu Ekonomicznego |
—
|
|
Michaił Tomski Михаил Томский |
1880 | 1936 | 1904 | Rosyjski | Przewodniczący Rady Związków Zawodowych Członka Rosyjskiej FSRR , Prezydium Rady Związków Zawodowych |
PB, OB | |
Leon Trocki Lew Troćkij |
1879 | 1940 | 1917 | rosyjski ✡ |
Ludowego Komisarza do spraw wojskowych i morskich w rosyjskiej FSRR Przewodniczącego, Rewolucyjnej Rady Wojskowej Rosyjskiej FSRR |
PB, OB | |
Aleksander Tsiurupa Aleksander Arupat |
1870 | 1928 | 1898 | ukraiński | Wiceprzewodniczący, Rada Komisarzy Ludowych ZSRR z Rosyjskiej FSRR Zastępca Przewodniczącego, Rady Pracy i Obrony Rosyjskiej FSRR |
—
|
|
Nikołaj Uglanow Mikołaj Agłanow) |
1886 | 1937 | 1907 | Rosyjski |
—
|
Pierwszy sekretarz, Komitet Regionalny Niżnego Nowogrodu |
—
|
Konstantin Uchanow Konstantin Kanowcz |
1891 | 1937 | 1907 | Rosyjski |
—
|
Prezes Zarządu Powiernictwa Elektrotechnicznego |
—
|
Kliment Woroszyłow Kliment Sorosiliłow) |
1881 | 1969 | 1903 | Rosyjski | Dowódca Północnokaukaskiego Okręgu Wojskowego |
—
|
|
Isaak Zelensky Исак Зеленский |
1890 | 1937 | 1906 | rosyjski ✡ |
—
|
Pierwszy sekretarz Moskiewskiego Komitetu Regionalnego | CNK, OB |
Piotr Załucki Петро алуцький |
1887 | 1937 | 1907 | Rosyjski | Przewodniczący Piotrogrodzkiej Rady Związków Zawodowych |
—
|
|
Grigorij Zinowiew риго́рий Зино́вьев |
1883 | 1936 | 1901 | rosyjski ✡ | Przewodniczący Komitetu Wykonawczego w Międzynarodowym Komunistycznej przewodniczącego, Komitet Wykonawczy Leningrad Regionalnego radzieckiego |
PB, OB |
Kandydaci
Nazwa cyrylica |
ZA POMOCĄ | DY | PO POŁUDNIU | Pochodzenie etniczne | Portret | Pierwsze stanowisko zajmowane (w trakcie kadencji) |
---|---|---|---|---|---|---|
Aleksiej Badajew Aleksiej Hadajew) |
1883 | 1951 | 1904 | Rosyjski | Przewodniczący Piotrogrodzkiego Związku Towarzystw Konsumenckich | |
Andriej Bubnow Andrej Lubnowcz |
1884 | 1938 | 1903 | Rosyjski | Kierownik Działu Agitacji i Propagandy | |
Michaił Chudov Михаил удов |
1893 | 1937 | 1913 | Rosyjski |
—
|
Pierwszy sekretarz Twerskiego Komitetu Regionalnego |
Łazar Kaganowicz Лазарь Каганови |
1893 | 1991 | 1911 | rosyjski ✡ | Kierownik, Dział Organizacyjno-Instrukcyjny | |
Nikołaj Kolotiłow Mikołaj Kolotiłow) |
1885 | 1937 | 1903 | Rosyjski |
—
|
Pierwszy sekretarz, Doński Komitet Regionalny |
Stanislav Kosior Станислав Косиор |
1889 | 1939 | 1907 | Polskie | Sekretarz Biura Syberyjskiego | |
Dmitrij Łebed Dmitrij Bobedziecz |
1893 | 1937 | 1909 | ukraiński |
—
|
Drugi sekretarz Komitetu Centralnego KPZR (bolszewików) Ukrainy |
Iwan Lepse Иван Лепсе |
1889 | 1929 | 1904 | łotewski |
—
|
Przewodniczący Komitetu Centralnego Związku Metalowców |
Aleksander Miaśnikowski Aleksander Miaśnikow |
1886 | 1925 | 1906 | ormiański | Pierwszy Sekretarz Regionalnego Komitetu Zakaukazia | |
Iwan Morozow Иван Морозов |
1889 | 1959 | 1908 | Rosyjski |
—
|
Pierwszy sekretarz, Komitet Regionalny Samara |
Iwan Moskwin wan осквин |
1890 | 1937 | 1911 | Rosyjski |
—
|
Drugi sekretarz, Biuro Północno-Zachodnie |
Nariman Narimanow Нарима́нов Нарима́н |
1870 | 1925 | 1905 | azerbejdżański | Przewodniczący Centralny Komitet Wykonawczy All-Zakaukaska Zjeździe Rad Członek, Centralny Komitet Wykonawczy o Zjeździe Rad |
|
Mamia Orachelaszwili Damija рахелашвили |
1888 | 1937 | 1903 | gruziński | Przewodniczący Rady Komisarzy Ludowych Zakaukaskiej FSRR | |
Iwan Rumiancew Иван Румянцев |
1886 | 1937 | 1905 | Rosyjski |
—
|
Pierwszy sekretarz Komitetu Okręgowego Motovilikha |
Turar Ryskułow Турар Рыскулов |
1894 | 1938 | 1917 | kazachski |
—
|
Przewodniczący Rady Komisarzy Ludowych Turkiestanu ASRR |
Mykoła Skrypnyk Микола Скрипник |
1872 | 1933 | 1898 | ukraiński |
Ludowego Komisarza sprawiedliwości w USRR Prokuratora Generalnego USRR |
|
Michaił Urywajew Михаил Урываев |
1887 | 1937 | 1917 | Rosyjski |
—
|
Dyrektor, Zakład Budowy Maszyn Kołomna |
Uwagi
- 1. ^ Włodzimierz Lenin zmarł z przyczyn naturalnych w dniu 21 stycznia 1924 r.
Bibliografia
Ogólny
Sesje plenarne, szefowie aparatów, pochodzenie etniczne (poprzez kliknięcie na poszczególne nazwiska w odnośniku „KC wybrany przez XII Zjazd członków RKP (B) 25.04.1923”), członkostwo w KC i kandydatury, Członkostwo w Politbiurze, członkostwo w Sekretariacie i członkostwo w Orgbiuro zostało zaczerpnięte z tych źródeł:
- Pisarz sztabowy . „Съезды, конференции, пленумы и заседания РСДРП – РСДРП(б) – РКП(б) – ВКП(б) – КПСС” [Zjazdy, konferencje, posiedzenia plenarne i posiedzenia AUCP (b) – CPSU] (w języku rosyjskim). knowbysight.info . Źródło 22 sierpnia 2015 .
- Pisarz sztabowy . „Персональный состав Центрального комитета РСДРП – РСДРП(б) – РКП(б) – ВКП(б) – КПСС” [Członkostwo w KC RSDLP – RRCP(b) ] (po rosyjsku). knowbysight.info . Źródło 22 sierpnia 2015 .
- Pisarz sztabowy . „Центральный Комитет, избранный XII-м съездом РКП(б) 25.4.1923, члены” [KC wybrany przez XII Zjazd członków RKP (B) 25.04.1923] (w języku rosyjskim). knowbysight.info . Źródło 22 sierpnia 2015 .
- Pisarz sztabowy (19 czerwca 2008). „ЕВРЕИ И ВЛАСТЬ В РОССИИ (1917-1924 гг.)” [Żydzi i władza w Rosji (1917-1924 co dwa lata)] (po rosyjsku). LDN - приватное собрание книг . Źródło 22 sierpnia 2015 .
- Pisarz sztabowy . "Узкий состав ЦК РСДРП (б) - Политическое бюро ЦК РСДРП (б) -Бюро ЦК РСДРП (б) - РКП (б) -Политическое бюро ЦК РКП (б) - ВКП (б) -Президиум - Политическое бюро ЦК КПСС" [ Wąski skład RSDLP (b) – Biuro Polityczne KC RSDLP (B) – Biuro KC RSDLP (b) – RKP (B) – Biuro Polityczne KC RKP (b) – AUCP (b) – Prezydium – Biuro Polityczne KC KPZR] (po rosyjsku) . Źródło 21 czerwca 2015 .
- Pisarz sztabowy . „Секретариат ЦК РСДРП - РКП(б) - ВКП(б) - КПСС” [Sekretariat KC RSDLP(b) – RCP(b) – AUCP(b) – KPZR] (po rosyjsku) . Źródło 21 czerwca 2015 .
- Pisarz sztabowy . „Организационное бюро РКП(б) - ВКП(б)” [Biuro Organizacyjne RCP (b) – AUCP (b)] (w języku rosyjskim) . Źródło 21 czerwca 2015 .
Bibliografia
- Fainsod, Merle ; Hough, Jerry F. (1979). Jak rządzi Związek Radziecki . Wydawnictwo Uniwersytetu Harvarda . Numer ISBN 9780674410305.
- Komunistyczna Partia Związku Radzieckiego (1984). „Rozdział 3: Statut Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego”. W Simons, Williams; White, Stephens (red.). Statuty partyjne świata komunistycznego . Prawo w Europie Wschodniej. Brill Wydawnictwa . s. 413-435. Numer ISBN 9024729750.