8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie - 8th Berlin International Film Festival
Lokalizacja | Berlin Zachodni , Niemcy |
---|---|
Założony | 1951 |
Nagrody | Złoty Niedźwiedź ( Smultronstället ) |
Termin festiwalu | 27 czerwca – 8 lipca 1958 |
Stronie internetowej | Stronie internetowej |
8-ci roczny Berlin International Film Festival odbyła się w dniach od 27 czerwca do 8 lipca 1958 roku z Zoo Palast jako główne miejsce. Festiwal otworzył nowo wybrany burmistrz Berlina Zachodniego Willy Brandt . Złotego Niedźwiedzia otrzymał szwedzki film Smultronstället w reżyserii Ingmara Bergmana .
Jury
W jury festiwalu ogłoszono następujące osoby:
Międzynarodowe jury filmów fabularnych
- Frank Capra , reżyser, scenarzysta i producent (Stany Zjednoczone) - Przewodniczący Jury
- Joaquim Novais Teixeira , polityk, pisarz i krytyk filmowy (Portugalia)
- Jean Marais , aktor (Francja)
- Paul Rotha , reżyser (Wielka Brytania)
- LB Rao (Indie)
- Duilio Coletti , reżyser i scenarzysta (Włochy)
- Michiko Tanaka , aktorka (Japonia)
- Gerhard T. Buchholz , reżyser, scenarzysta i producent (Niemcy Zachodnie)
- Willy Haas , pisarz (Niemcy Zachodnie)
- Gerhard Lamprecht , reżyser, scenarzysta i producent (Niemcy Zachodnie)
- Leopold Reitemeister , historyk sztuki (Niemcy Zachodnie)
Międzynarodowe jury dokumentalne i krótkometrażowe
- Wali Eddine Sameh , reżyser (Egipt) - Przewodniczący Jury
- Günther Birkenfeld , producent (Niemcy Zachodnie)
- Werner Eisbrenner , kompozytor i dyrygent (Niemcy Zachodnie)
- Adolf Forter , producent (Szwajcaria)
- Anton Koolhaas , pisarz (Holandia)
- Jan-Olof Olsson , pisarz (Szwecja)
- Edward Toner , współzałożyciel Irlandzkiego Centrum Filmowego (Irlandia)
Filmy w konkursie
O nagrodę Złotego Niedźwiedzia rywalizowały następujące filmy :
Film dokumentalny i krótkometrażowy | |||
angielski tytuł | Tytuł oryginalny | Dyrektor(zy) | Kraj |
---|---|---|---|
Szkło | Szkło | Bert Haanstra | Holandia |
Jaguar | Sean Graham | Ghana | |
Königin im Frauenreich | H. Zickendraht | Szwajcaria | |
Lunga raccolta | Lionetto Fabbri | Włochy | |
Droga Marzeń Świata | Traumstraße der Welt | Hans Domnick | Zachodnie Niemcy |
Perri | N. Paul Kenworthy i Ralph Wright | USA | |
Trans Kanada Lato | Ronald Dick | Kanada |
Klucz
ja Laureat nagrody głównej za najlepszy film w swojej sekcji
Nagrody
Jury przyznało następujące nagrody:
Międzynarodowe nagrody jury
- Złoty Niedźwiedź : Smultronstället autorstwa Ingmara Bergmana
- Srebrny Niedźwiedź dla Najlepszego Reżysera : Tadashi Imai dla Jun'ai Monogatari
- Srebrny Niedźwiedź dla najlepszej aktorki : Anna Magnani za Wild Is the Wind
- Srebrny Niedźwiedź dla Najlepszego Aktora : Sidney Poitier dla The Defiant Ones
- Nadzwyczajna Nagroda Jury Srebrnego Niedźwiedzia : Do Aankhen Barah Haath autorstwa Rajarama Vankudre Shantarama
Nagrody jury filmów dokumentalnych i krótkometrażowych
- Złoty Niedźwiedź (dokumenty): Perri autorstwa N. Paula Kenworthy'ego i Ralpha Wrighta
- Srebrny Niedźwiedź (dokumentalne): Traumstraße der Welt przez Hansa DOMNICK
- Krótki film Złoty Niedźwiedź : La Lunga raccolta przez Lionetto Fabbri
-
Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego filmu krótkometrażowego : ex aequo
Glas przez Bert Haanstra
Königin im Frauenreich przez H. Zickendraht
Nagrody niezależnego jury
-
Nagroda FIPRESCI ex aequo
Nagi w Alex przez J. Lee Thompson
Smultronstället przez Ingmara Bergmana - Wyróżnienie: Jaguar przez Sean Graham
- Nagroda OCIC
- Do Aankhen Barah Haath autorstwa Rajarama Vankudre Shantaram
- Wyróżnienie specjalne (Berlin Senate Education Prize): La Passe du diable autorstwa Jacquesa Duponta i Pierre'a Schoendoerffera